ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy?

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 8:11)

Do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej za granicą potrzebna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten niewielki dokument zapewni Ci dostęp do świadczeń medycznych gwarantowanych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. EKUZ wyrobisz w wielu miastach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Karta EKUZ daje dostęp do świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej za granicą. Działa w 42 państwach leżących na terenie Europy, w tym w Polsce. System ten został stworzony dla osób podróżujących po Starym Kontynencie w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia możliwość korzystania z usług medycznych przewidzianych jako darmowe dla obywateli danego kraju. Oznacza to, że lista gwarantowanych świadczeń w ramach EKUZ zmienia się wraz z każdym kolejnym przekroczeniem granicy. W rezultacie inne zasady obowiązują obcokrajowców w Polsce, inne w Niemczech, a jeszcze inne — na Słowacji.

Przed wyjazdem za granicę trzeba we własnym zakresie dowiedzieć się nieco więcej na temat usług medycznych gwarantowanych w konkretnym państwie. Przeważnie okazuje się karta EKUZ zapewnia dość ograniczony pakiet świadczeń i nie może stanowić alternatywy dla polisy turystycznej. Mimo że ubezpieczenie na wyjazd nie jest obowiązkowe, warto w nie zainwestować. Polisa gwarantuje szerszy zakres ochrony niż EKUZ i umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na wypadek niespodziewanych sytuacji w podróży.


Warto wiedzieć! Karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej również w terytoriach zamorskich należących do krajów europejskich, m.in. na Majorce, Wyspach Kanaryjskich, Azorach, Maderze, Martynice i w Gujanie Francuskiej.


Jak wypełnić wniosek o EKUZ?

Aby uzyskać dokument uprawniający do korzystania z darmowej opieki medycznej za granicą, musisz wypełnić Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w związku z czasowym pobytem w innym państwie UE/EFTA. Gotowy formularz pobierzesz z rządowej witryny internetowej https://pacjent.gov.pl/ekuz (sekcja Do pobrania na dole strony) lub uzyskasz w oddziale NFZ. Wniosek składa się z kilku sekcji ponumerowanych cyframi od 1 do 6.

1. Dane osobowe

W tej części należy podać dane osoby, która ubiega się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W poszczególne pola trzeba wpisać PESEL (nr i seria dowodu tożsamości w przypadku osób niemających numeru PESEL), datę urodzenia, imię, nazwisko i telefon lub adres email.

2. Status

Prawo do korzystania z darmowych usług w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej mają wyłącznie osoby ubezpieczone. W sekcji 2. musisz wpisać, na jakiej podstawie jesteś uprawniony do korzystania z bezpłatnych świadczeń. Do wyboru są dostępne 3 opcje:

  • osoba ubezpieczona — dotyczy m.in. zatrudnionych na umowę o pracę, przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, emerytów czy rencistów lub bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy;
  • członek rodziny osoby ubezpieczonej — osoba bez własnego tytułu do ubezpieczenia, która została zgłoszona przez kogoś bliskiego, np. rodzica, dziecko czy wnuka;
  • osoba nieubezpieczona z prawem doświadczeń — mowa tu m.in. o osobach nieubezpieczonych poniżej 18. roku życia mających obywatelstwo polskie, kobietach w ciąży, w trakcie porodu lub połogu mieszkających w Polsce i mających polskie obywatelstwo, czy osobach, które złożyły wniosek o emeryturę lub rentę.

Jeśli nie wiesz, czy jesteś osobą zgłoszoną do ubezpieczenia zdrowotnego, zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Aby to zrobić, po zalogowaniu na stronie https://pacjent.gov.pl/ kliknij zakładkę Zobacz składki.

3. Adres do doręczeń

Adres do doręczeń składa się z imienia i nazwiska, ulicy, nru domu, nru lokalu, kodu pocztowego, nazwy miejscowości i państwa. Pozwala otrzymać kartę EKUZ listownie. Podaje się go przy składaniu wniosku pocztą tradycyjną lub elektronicznie.

4. Oświadczenia

W tej sekcji nie trzeba podawać żadnych danych. Należy jednak zapoznać się z przedstawionymi tam stwierdzeniami. Dotyczą one ważnych kwestii związanych z użytkowaniem EKUZ i znajomością zasad działania karty.

5. Podpis osoby wnioskującej/upoważnionej

Pod wpisanymi danymi i oświadczeniami musi się znaleźć odręczny podpis osoby wnioskującej o wydanie karty lub upoważnionej. W przypadku ubiegania się o EKUZ dla dziecka podpis składa rodzic bądź opiekun prawny.

Jak wyrobić EKUZ w Bydgoszczy?

Wyrobienie karty EKUZ w Bydgoszczy jest możliwe na kilka sposobów. Dzięki temu możesz wybrać najbardziej odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. W zależności od Twojej sytuacji i możliwości masz prawo wnioskować o dokument osobiście, listownie lub internetowo.

Złóż wniosek o EKUZ osobiście w oddziale NFZ

Pierwszą metodą na uzyskanie karty jest osobiste złożenie wniosku w oddziale NFZ lub w jednej z delegatur. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego możesz to zrobić w:

  • Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy (ul. Łomżyńska 33);
  • Delegaturze w Toruniu (Szosa Chełmińska 30);
  • Delegaturze we Włocławku (Kilińskiego 16).

Ten sposób jest odpowiedni dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument otrzymasz od razu podczas wizyty.

Złóż wniosek o EKUZ online

Wnioskowanie przez internet zaleca się osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą odwiedzić urzędu w godzinach jego pracy lub wolą załatwić sprawę bez wychodzenia z domu. Aplikowanie o kartę online odbywa się na dwa sposoby:

  • przez IKP (Internetowe Konto Pacjenta) — po zalogowaniu wejdź w zakładkę Moje konto, przejdź do sekcji z informacjami o ubezpieczeniu zdrowotnym i w obszarze poświęconym EKUZ kliknij Złóż wniosek. Po pewnym czasie otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub odrzuceniu wniosku;
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP — zaloguj się pomocą profilu zaufanego i wyszukaj formularz wniosku o wydanie EKUZ. Wypełni go, załącz skany wymaganych dokumentów i wyślij.

Przy wnioskowaniu przez internet karta zostanie wysłana na Twój adres po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy. Zazwyczaj rozpatrywanie dokumentu trwa do 5 dni roboczych. Okres ten może wydłużyć się do 10 dni w okresie od czerwca do września.

Wyślij wniosek o EKUZ pocztą

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz też złożyć listownie. Aby to zrobić, wydrukuj formularz i wypełnij go danymi. Następnie uzupełniony dokument prześlij na adres oddziału NFZ lub delegatury odpowiedniej dla Twojego miejsca zamieszkania.

Wyślij wniosek emailem

Ten wariant jest przeznaczony wyłącznie dla osób składających wniosek w związku z wykonywaną pracą. Wówczas należy wydrukować, wypełnić, zeskanować i przesłać formularz na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.

EKUZ czy polisa turystyczna — co wybrać na wyjazd za granicę?

Uznaje się, że EKUZ i ubezpieczenie turystyczne doskonale ze sobą współgrają. Nie ma potrzeby wybierać, która z opcji jest lepsza, bo obie mają wiele zalet. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się w niektórych państwach jako sposób na uzyskanie szybkiej pomocy medycznej. Jeśli w danym kraju wizyty u lekarza pierwszego kontaktu są refundowane, można skorzystać z EKUZ. Jeśli nie — koszt porady pokryje polisa. Podobnie w przypadku hospitalizacji czy transportu medycznego.

Dodatkowo ubezpieczenie zapewni Ci wsparcie w obszarach, w których karta EKUZ na pewno nie zadziała. Mowa tu np. o ubezpieczeniu OC, ratownictwie i akcjach poszukiwawczych, ubezpieczeniu bagażu czy NNW. Jeśli zależy Ci na kompletnej ochronie, zabierz ze sobą na wyjazd Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dobrą polisę podróżną. Najlepsze oferty w korzystnej cenie znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń.

4.2/5 - (12 głosów)

Co warto wiedzieć?
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa w 42 krajach należących do UE i EFTA, w tym w Polsce.
  • EKUZ umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą na takich samych zasadach, co inni obywatele danego państwa.
  • Zakres usług gwarantowanych w ramach karty EKUZ w niektórych krajach jest bardzo ograniczony.
  • Przed wyjazdem za granicę rozważ wykupienie polisy turystycznej jako uzupełnienia dla EKUZ.
  • Wniosek o wydanie karty EKUZ złożysz osobiście w oddziale NFZ na terenie Bydgoszczy.
  • O wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz starać się też przez internet lub listownie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak wygląda EKUZ?

    EKUZ ma formę niewielkiej karty, która rozmiarem przypomina dowód osobisty czy prawo jazdy. Zawiera dane osobowe właściciela, kod identyfikacyjny oraz datę ważności. Występuje w odmiennym wariancie dla osób niedowidzących i niewidomych. Wówczas jest oznakowana nalepką z tekstem w alfabecie Braille’a.

  2. Kto może wyrobić EKUZ?

    Karta EKUZ jest przeznaczona dla osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Mowa tu m.in. o osobach zatrudnionych, emerytach i rencistach, przedsiębiorcach, rolnikach, osobach korzystających z zasiłków i świadczeń przedemerytalnych czy dzieciach i młodzieży do 18. roku życia.

  3. Jak długo jest ważna EKUZ?

    Okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zależy od wieku i statusu właściciela. Przez 20 lat mogą z niej korzystać emeryci, a do momentu ukończenia 18. roku życia — osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny. Karta jest wydawana na 3 lata osobom zatrudnionym i rolnikom, a na 18 miesięcy — studentom, uczniom i doktorantom.

  4. Jak szybko można wyrobić kartę EKUZ?

    EKUZ najszybciej wyrobisz w czasie osobistej wizyty w oddziale lub delegaturze NFZ. Po wypełnieniu i złożeniu wniosku na miejscu kartę otrzymasz od ręki. Możesz też wysłać formularz przez internet lub pocztą, wtedy jednak na rozpatrzenie sprawy zaczekasz nawet do 10 dni roboczych.

  5. Czy można jechać za granicę bez karty EKUZ?

    Karta EKUZ uprawnia do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej na terenie państw UE i EFTA, dlatego w czasie każdego wyjazdu warto mieć ją przy sobie. Ponadto zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zagwarantuje szerszy zakres ochrony w razie choroby czy wypadku.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.2/5 - (12 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments