Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Białystok

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-12-25

W Białymstoku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można bezpłatnie wyrobić w Podlaskim Oddziale NFZ w tym mieście. Jednak EKUZ w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, refunduje w 32 państwach Europy jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć, wybierając się w podróż, jest ubezpieczenie turystyczne.

Dobrze dobraną polisę możesz mieć już za kilka złotych dziennie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) Białystok

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument umożliwiający dostęp do opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co obywatele kraju, do którego podróżujesz.

Dla mieszkańców Białegostoku, podróżujących zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych, EKUZ stanowi dodatkowe zabezpieczenie w razie potrzeby korzystania z usług medycznych za granicą. Jednak EKUZ obejmuje jedynie świadczenia zdrowotne zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Nie pokrywa wszystkich procedur czy leków. Karta nie obejmuje kosztów związanych z utratą bagażu, odwołaniem podróży czy innymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas wyjazdu.

EKUZ Białystok – gdzie wyrobić?

EKUZ w Białymstoku bezpłatnie można wyrobić w Podlaskim Oddziale NFZ w tym mieście. Należy wypełnić wniosek, wskazać sposób odbioru karty, a następnie go dostarczyć. Można to zrobić osobiście w siedzibie oddziału, pocztą, faksem lub mailem.

Dane adresowe:

Podlaski Oddział NFZ w Białymstoku:

ul. Pałacowa 3, 15-042 Białystok

tel.: 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta)

fax: 85 745 95 39

e-mail: sekretariat@nfz-bialystok.pl

EKUZ Białystok – ile trwa wyrobienie karty?

Jeśli przedstawimy poprawnie wypełniony formularz, proces uzyskania karty stanie się praktycznie formalnością i zajmie jedynie kilkanaście minut. Warto jednak wiedzieć, że w okresie letnim, kiedy liczba składanych wniosków rośnie, czas oczekiwania może nieco się wydłużyć, co wiąże się z koniecznością stania w długich kolejkach, co z kolei jest mniej przyjemnym aspektem procesu.

Dlatego zaleca się rozpoczęcie procedury uzyskania karty EKUZ mniej więcej miesiąc wcześniej, aby uniknąć ewentualnych opóźnień. Dodatkowo, pamiętajmy o okresie ważności ubezpieczenia, który zazwyczaj wynosi średnio 6 miesięcy.

Aby skrócić czas oczekiwania w kolejkach, istnieje także opcja złożenia wniosku elektronicznie, pozwalając na wybranie preferowanej dostawy karty pocztą na wskazany adres.

EKUZ Białystok – kto może wyrobić kartę?

EKUZ w Białymstoku i w innych miejscowościach może wyrobić każda osoba, która posiada prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli:

 • zatrudnieni,
 • emeryci i renciści,
 • prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą,
 • pobierający zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne,
 • osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18. roku życia,
 • młodzież i dzieci do 18. roku życia.

EKUZ Białystok nie jest dokumentem rodzinnym. Nieletni, w tym nawet niemowlęta, powinni dysponować własną EKUZ, na którą podanie składają rodzice lub opiekunowie prawni. EKUZ dziecka jest ważny przy użyciu dokumentu identyfikacyjnego rodzica lub małoletniego, jeśli takowy jest dostępny.

Gdzie obowiązuje EKUZ Białystok?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia opiekę medyczną na terenie:

Zasięg EKUZ nie obejmuje:

 • Danii – na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych;
 • Wielkiej Brytanii – na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark i na Wyspie Man.
 • Państwa tzw. trzecie, znajdujące się poza terytorium UE/EFTA.

Co gwarantuje EKUZ?

EKUZ gwarantuje w 32 krajach Europy darmowy dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej w publicznych placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Refundowane są wyłącznie te wizyty i zabiegi lekarskie, a także zakup niektórych leków i korzystanie z usług medycznych, które są również bezpłatne dla obywateli danego kraju UE lub EFTA. Pamiętaj jednocześnie, że EKUZ obowiązuje turystów na takich samych zasadach, jak mieszkańców danego kraju.

Czego nie gwarantuje EKUZ?

EKUZ nie pokrywa m.in. kosztów akcji ratowniczej za granicą czy transportu medycznego do Polski. Często również za pobyt w szpitalu, dowóz do placówki medycznej, a także przeprowadzenie skomplikowanych operacji lub zabiegów nieubezpieczony prywatnie pacjent musi zapłacić z własnych środków.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ekuz-polisa-1.jpg

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne?

Polisa turystyczna pokrywa nierefundowane świadczenia medyczne do wysokości określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Oprócz kosztów leczenia czy ratownictwa, ubezpieczenie podróżne zapewnia dodatkową ochronę. Taką, jak m.in. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), czy bagażu.

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl znajdziesz możliwość porównania ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, co pozwoli szybko i bez problemu dobrać najlepszą polisę dla siebie.

Mając ubezpieczenie turystyczne możesz spokojnie oddać się ulubionym aktywnościom, bez obaw o skutki nieplanowanych zdarzeń. Dobrze dopasowana polisa turystyczna do Twoich planów, stanu zdrowia, kierunku wyjazdu, czy indywidualnych potrzeb zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokój podczas urlopu. Co ważne, polisa obejmuje ochroną wiele zdarzeń, których konsekwencje skutecznie mogą zepsuć Ci planowany wypoczynek, jak na przykład zgubienie bagażu, opóźnienie lotu, czy nieumyśla krzywda na osobie trzeciej. – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych  rankomat.pl.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,63 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
33,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Nationale-Nederlanden
28,63 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
33,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)

Jak długo ważny jest EKUZ

Co warto wiedzieć?
 1. EKUZ w Białymstoku można wyrobić bezpłatnie Wojewódzkim Oddziale NFZ w tym mieście.
 2. EKUZ refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach UE i EFTA.
 3. Uzupełnieniem EKUZ powinno być ubezpieczenie narciarskie.
 4. Polisę turystyczną można kupić już od 2,29 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.3/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments