Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Co można zabrać do samolotu?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-03-07

Podróż samolotem wymaga odpowiedniego zaplanowania, w tym spakowania bagażu. Zanim wyruszysz na lotnisko, sprawdź ,co możesz zabrać do bagażu podręcznego, a co musisz oddać jako bagaż rejestrowany.

Linie lotnicze mają swoje własne zasady dotyczące tego, co można wziąć na pokład samolotu i jak duży może być bagaż. Stworzyliśmy obszerny poradnik o tym, co można spakować do walizki. Przeczytaj koniecznie, jeśli planujesz podróż samolotem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co można zabrać na pokład samolotu? Specjalny bagaż podręczny i rejestrowany

Większość linii lotniczych w cenie biletu daje możliwość zabrania na pokład samolotu małej torby osobistej, która musi zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu. Dodatkowo płatne opcje bagażu, które wybiera się podczas rezerwacji biletu to:

 • bagaż podręczny – zwykle każdy pasażer może mieć jeden bagaż podręczny, który umieszcza się w schowku nad siedzeniem pasażera,
 • bagaż rejestrowany – nadawany przed lotem na stanowisku odprawy bagażowej, który jest przewożony w luku bagażowym.

Każda linia lotnicza ma swoje własne zasady dotyczące tego, jak duży bagaż można zabrać na pokład oraz co można w nim umieścić. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina:

Warunki dotyczące przewozu bagażu kabinowego, rejestrowanego oraz ponadwymiarowego określone są w regulaminach przewoźników lotniczych. Często regulaminy przewoźników nazwane są „Warunkami dotyczącymi podróży”, „Warunkami przewozu” lub „Ogólnymi warunkami przewozu” i o nie należy pytać przewoźników, bądź samodzielnie je wyszukać na stronach internetowych. Opłaty dodatkowe za nadbagaż wskazane są zwykle w tabeli nazwanej „Tabela opłat” lub „Opłaty dodatkowe” również dostępnej na stronie internetowej przewoźnika.

Co można przewozić samolotem w Unii i poza nią?

Zasady dotyczące przedmiotów dozwolonych na pokładzie samolotu różnią się w zależności od tego, czy podróżujesz w ramach Unii Europejskiej, czy poza nią. Niezależnie od kierunku podróży zawsze obowiązują limity wwozu alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Przepisy regulują w szczególności zasady przewożenia żywności. Podróżując samolotem w obrębie Unii Europejskiej, można przewozić różne przedmioty, w tym także jedzenie. Mogą to być zarówno wyroby mięsne, jak i mleczne (np. sery). Warunkiem jest, aby były to produkty spożywcze na własny użytek. Podróżując poza Unię Europejską, przepisy dotyczące przewożenia produktów pochodzenia zwierzęcego są znacznie surowsze. Lecąc do Kanady czy Wielkiej Brytanii nie można spakować do bagażu wędlin lub mięsa.

Należy pamiętać, że niektóre produkty mogą być zabronione lub podlegać kontroli celnej w kraju docelowym, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne przepisy przed podróżą.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny to taki, który można zabrać na pokład samolotu i mieć go pod ręką podczas lotu. Zasady dotyczące przedmiotów, które można w nim przewozić, ściśle określa regulamin linii lotniczych.

Do bagażu podręcznego można spakować najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, dokumenty czy telefon. Nie można w nim przewozić ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, takich jak np. nożyczki. Poza tym nie można do niego zabrać płynów w pojemnikach większych niż 100 ml, chyba że są to napoje zakupione w strefie wolnocłowej.

Co można spakować do bagażu rejestrowanego?

Do nadawanego do luku samolotu bagażu rejestrowanego można spakować większość przedmiotów, które nie są niebezpieczne, nielegalne lub łatwo psujące się. Nie dotyczą go obostrzenia odnośnie ostrych przedmiotów (nożyczki, sztućce, drobne narzędzia), sprzętu sportowego czy produktów kosmetycznych.

W przeciwieństwie do bagażu podręcznego można do niego zabrać płyny w dowolnej ilości i pojemności, np. kosmetyki, napoje, alkohol kupiony poza lotniskiem. Do niego można spakować także produkty spożywcze. Jako bagaż rejestrowany przewozi się również wózki dziecięce lub foteliki samochodowe.

Kosmetyki, przybory kosmetyczne, leki, artykuły medyczne – co można zabrać do samolotu?

Do bagażu podręcznego możemy zabrać kosmetyki i przybory kosmetyczne, ale muszą one spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim wszystkie płyny (np. kremy, balsamy, szampony, żele, perfumy) nie mogą mieć pojemności większej niż 100 ml i powinny zostać spakowane w przezroczystą torebkę. Nie dotyczy to jedynie rzeczy zakupionych w strefie bezcłowej. Jeżeli chodzi o bagaż rejestrowany, nie ma restrykcji co do pojemności kosmetyków. Ważne jednak, aby były one szczelnie zapakowane, pomoże to uniknąć ich uszkodzenia w trakcie transportu.

Leki i artykuły medyczne są dozwolone zarówno w bagażu podręcznym, jak i bagażu rejestrowanym. Sprzęt medyczny, np. inhalatory lub glukometry, jest również dozwolony, ale może wymagać dodatkowej kontroli bezpieczeństwa.

Ostre przedmioty w bagażu – co możesz spakować?

Jeżeli podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym, upewnij się, że nie zawiera on żadnych przedmiotów zakazanych, są to np. wszystkie ostre przedmioty, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla pasażerów lub załogi podczas lotu. W takcie kontroli bezpieczeństwa służby sprawdzają, czy bagaż nie zawiera takich rzeczy, a znalezione przedmioty są konfiskowane.

Wszystkie ostre przedmioty należy spakować do bagażu rejestrowanego, czyli tego, który jest odprawiany i umieszczany w luku bagażowym samolotu. To w nim można przewozić np. nożyczki, pilnik do paznokci, scyzoryk, strzykawki i igły.

Ile produktów alkoholowych można zabrać do samolotu?

Zanim spakujesz do swojego bagażu napoje alkoholowe, sprawdź koniecznie jakie lokalne przepisy obowiązują w kraju, do którego lecisz. Obostrzenia dotyczące produktów alkoholowych mogą się znacznie różnić w zależności od kraju oraz linii lotniczej.

Zgodnie z aktualnymi przepisami celnymi w granicach Unii Europejskiej w bagażu rejestrowanym oraz podręcznym można przewozić samolotem:

 • 10 litrów alkoholi spirytusowych,
 • 20 litrów wzmocnionego wina,
 • 90 litrów wina,
 • 60 litrów wina musującego,
 • 110 litrów piwa.

Na pokład samolotu można zabrać jedynie alkohol zakupiony w strefie bezcłowej i nie może on być spożywany w samolocie. Każdy alkohol o stężeniu powyżej 70% jest traktowany jako przedmiot niebezpieczny (łatwopalny) i objęty jest zakazem przewożenia zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Żywność i napoje – co możesz mieć w bagażu podręcznym, a co w luku bagażowym?

Do walizki podręcznej, do której będziesz mieć dostęp w trakcie lotu, można spakować jedzenie na drogę (kanapki, ciastka, owoce, orzechy czy batony) oraz napoje kupione w strefie bezcłowej, pod warunkiem że są one oryginalnie zapakowane i nie zostały otwarte przed wejściem na pokład.

W bagażu rejestrowanym (który oddajesz na stanowisku odprawy i odbierasz po wylądowaniu) można przewozić większość produktów spożywczych, o ile są one przeznaczone do własnego spożycia. Nie ma ograniczeń ilościowych ani wagowych. Każdorazowo należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu jedzenia oraz produktów pochodzenia zwierzęcego danej linii lotniczej. W przypadku napojów niealkoholowych nie ma konkretnych ograniczeń.

Sprzęt sportowy i urządzenia elektryczne w bagażu podręcznym i rejestrowanym

Samolotem można przewieźć zarówno sprzęt sportowy, jak i urządzenia elektryczne, ale z pewnymi ograniczeniami. Sprzęt sportowy, taki jak np. sprzęt narciarski, do jazdy konnej czy do nurkowania, ze względu na swój rozmiar, musi być przewożony jako bagaż rejestrowany i umieszczony w luku bagażowym samolotu. Powinien być on odpowiednio zapakowany i zgłoszony przewoźnikowi przed podróżą.

Urządzenia elektryczne, takie jak telefon komórkowy, aparat fotograficzny, tablet czy laptop można mieć przy sobie podczas lotu w bagażu podręcznym. Wszystkie urządzenia elektryczne podlegają kontroli bezpieczeństwa i zawsze podczas startu oraz lądowania powinny być wyłączone lub ustawione w tzw. trybie samolotowym. Do bagażu podręcznego można spakować także np. golarkę elektryczną, depilator, czy suszarkę.

Inne przedmioty w bagażu – co możesz do niego spakować?

Kilka rzeczy, które mogą być przydatne w takcie podróży samolotem:

 • poduszka podróżna – która znacznie poprawi komfort, szczególnie wielogodzinnego lotu,
 • zapasowe ubrania – w przypadku zgubienia bagażu rejestrowanego, ubrania w bagażu podręcznym mogą być niezastąpione,
 • podręczny zestaw pierwszej pomocy – zawsze warto mieć pod ręką np. środki przeciwbólowe,
 • kosmetyki – klimatyzacja w samolocie może wysuszyć skórę, więc warto zabrać krem do rąk i balsam do ust.

Inne produkty w samolocie – co jest zakazane lub ograniczone?

Na liście rzeczy zakazanych, których nie można przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym są wszystkie substancje chemiczne, toksyczne, wybuchowe oraz łatwopalne.
Są to np. gazowe butle biwakowe, rozpylacze gazu pieprzowego, broń elektrowstrząsowa, tlen do celów medycznych. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą power bank, pamiętaj, że nie można go przewozić w bagażu rejestrowanym (podobnie jak baterii litowych) i musi być on umieszczony w bagażu podręcznym.

Czy można ubezpieczyć bagaż podręczny i bagaż rejestrowany?

Zgubienie lub uszkodzenie bagażu przez linie lotnicze niestety się zdarza, ale posiadając ubezpieczenie bagażu, otrzymamy rekompensatę za utratę, uszkodzenie lub opóźnienie w jego dostarczeniu przez przewoźnika. Taka polisa obejmuje ochroną zarówno bagaż podręczny, jak i bagaż rejestrowany.

Poza ubezpieczeniem bagażu niezwykle ważne jest także ubezpieczenie turystyczne na podróż. Ubezpieczenie takie zazwyczaj obejmuje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub wypadku, a także innych niespodziewanych wydarzeń, np. konieczność natychmiastowego powrotu do kraju. Można go dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju podróży (wypoczynek, uprawianie sportów czy podróż biznesowa).

– mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ile kosztuje i co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pomoc i ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji podczas podróży, takich jak zachorowanie, wypadek, utrata bagażu czy odwołanie lotu. Jego koszt jest uzależniony m.in. od czasu trwania podróży i jej kierunku oraz zakresu i wysokość ochrony. Zwykle wynosi ono od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za osobę na tydzień. Najwygodniej zakupić je online korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
575,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Europa
Koszty leczenia
1 406 208 zł
Ratownictwo
46 874 zł
Bagaż
4 687 zł
787,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 46 874 zł OC: 468 736 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
650,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
AXA
575,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Europa
787,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 406 208 zł
Ratownictwo
46 874 zł
Bagaż
4 687 zł
Dodatkowo: NNW: 46 874 zł OC: 468 736 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy
Generali
650,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego w razie nagłego zachorowania lub wypadku, pomoc assistance oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz bardzo ważne w trakcie podróży samolotem ubezpieczenie bagażu.

Pamiętaj również, że podczas podróży EKUZ to zdecydowanie za mało. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni Ci jedynie ochronę na bardzo podstawowym poziomie, a mimo to niektóre usługi medyczne w innych krajach wymagają dopłaty ze strony pacjenta.

Podsumowanie
 1. Przed podróżą samolotem należy dobrze przemyśleć jak spakować bagaż podręczny. Każda linia lotnicza określa dokładnie jego wymiary oraz co można zabrać w nim do samolotu.
 2. W Unii Europejskiej w bagażu podręcznym można mieć maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach po 100 ml.
 3. W bagażu rejestrowanym można przewieźć niemal wszystko z wyjątkiem łatwopalnych rzeczy, materiałów wybuchowych lub toksycznych oraz innych, które znajdują się na liście przedmiotów objętych zakazem.
 4. Przepisy regulują dokładnie ilość alkoholu oraz wyrobów tytoniowych, które można przewozić w trakcie podróży samolotem.

Najczęściej zadawane pytani

 1. Jakie są wymiary bagażu podręcznego w Ryanair?

  Rozmiar bagażu podręcznego to 55 x 40 x 20 cm.

 2. Jakie są wymiary bagażu podręcznego w WizzAir?

  Bagaż podręczny może mieć wymiary 55 x 40 x 23 cm.

 3. Czy na pokład samolotu mogę wnieść jedzenie?

  Tak, na pokład samolotu można zabrać jedzenie. Mogą to być np. przekąski, kanapki lub owoce.

 4. Czy mogę wziąć na pokład samolotu wodę?

  Tak. Wodę lub inne napoje można zabrać ze sobą na pokład, pod warunkiem że są to napoje zakupione w strefie wolnocłowej.

 5. Jak nadać bagaż do samolotu?

  Należy zgłosić się do stanowiska odprawy bagażowej swojego przewoźnika w hali odlotów na lotnisku.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments