Choroba przewlekła – a wyjazd na wakacje za granicę

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2021-07-01, godz. 3:08)

Zakup ubezpieczenia turystycznego zawierającego koszty leczenia za granicą nie zawsze gwarantuje pokrycie kosztów wydatków medycznych poniesionych w trakcie zagranicznego wyjazdu. Kiedy tak się dzieje? Gdy choroba w czasie wakacji ma związek z zaostrzeniem bądź powikłaniami choroby, na którą cierpieliśmy jeszcze przed wyjazdem za granicę. Zobacz czy i Tobie przyda się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa.

Czym jest choroba przewlekła?

Wiele firm ubezpieczeniowych definiuje ją jako stan chorobowy, charakteryzujący się powolnym rozwojem oraz długotrwałym przebiegiem. I wbrew pozorom, lista chorób przewlekłych nie ogranicza się tylko do ciężkich chorób.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Za chorobę przewlekłą można uznać między innymi te wymienione poniżej.

Przykłady chorób przewlekłych
1. nowotwory
2. stwardnienie rozsiane
3. choroby układu krążenia
4. choroby wieńcowe
5. epilepsja
6. cukrzyca
7. astma
8. nadciśnienie
9. silne alergie
10. przewlekłe choroby układu oddechowego
11. choroba Alzheimera, zespół Parkinsona
12. osteoporoza
13. niedoczynność tarczycy
14. przewlekłe owrzodzenia

źródło: opracowanie własne

Co ważne! Ubezpieczyciele w ogóle odmawiają objęcia ochroną ubezpieczeniową zdarzeń związanych z chorobami psychicznymi, nawet z wykupionym rozszerzeniem o choroby przewlekłe.

Kiedy schorzenie jest już chorobą przewlekłą?

O chorobie przewlekłej mówimy wtedy, gdy ubezpieczony leczył się lub leczy na dane schorzenie przez dłuższy czas, choroba została zdiagnozowana oraz istnieje dokumentacja medyczna potwierdzająca owe leczenie. Jeżeli ubezpieczony w trakcie wakacji znalazł się w szpitalu z podejrzeniem zapalenia płuc, a w  wyniku przeprowadzonych badań lekarskich zdiagnozowano u niego nowotwór, wykrycie tej choroby będzie traktowane jako nagłe zdarzenie, ponieważ ubezpieczony nie wiedział że jest chory.

Co trzeba wiedzieć o dodatkowym ubezpieczeniu chorób przewlekłych?

Zwyżka. Aby ubezpieczyć się na ewentualność powikłań lub zaostrzeń chorób przewlekłych należy wykupić specjalną zwyżkę, która zwykle stanowi 300 proc. składki podstawowej. Oznacza to, że jeśli dzienna ochrona ubezpieczonego w podstawowym zakresie polisy turystycznej wynosi na przykład 5 zł, to zwyżka za chorobę przewlekłą wyniesie 15 zł dziennie, co razem daje kwotę 20 zł za dzień ochrony ubezpieczeniowej. Warto pamiętać, że z chwilą podpisania polisy turystycznej, ubezpieczony zwalnia swoich lekarzy z tajemnicy lekarskiej, a więc firma ubezpieczeniowa będzie mieć dojście do dokumentacji medycznej ubezpieczonego.

Powikłania pooperacyjne. Osobną kwestią są powikłania pooperacyjne, których nie zalicza się w poczet chorób przewlekłych. Jeżeli ubezpieczony pojechał na wakacje w niedługim czasie po poważnej operacji albo istniały jakiekolwiek inne przeciwwskazania medyczne do wyjazdu, to turysta ponosi odpowiedzialność za zaistniałe powikłania i inne problemy zdrowotne. W takim wypadku ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia.

Odmowa pokrycia kosztów przez ubezpieczyciela.  Swego czasu w mediach głośno było o tragedii z udziałem mężczyzny z Białegostoku, który wyjechał na urlop do Egiptu. W czasie wypoczynku mężczyzna doznał wylewu krwi do mózgu. Pomimo starań lekarzy, mężczyzna zmarł. Za wydanie ciała oraz pokrycie kosztów medycznych rodzina zmarłego otrzymała rachunek o wysokości 90 000 zł. Ze względu na to, że mężczyzna na kilka lat przed śmiercią chorował na serce, jego śmierć uznano za skutek powikłań choroby przewlekłej. Mężczyzna nie posiadał zwyżki za leczenie chorób przewlekłych, toteż firma ubezpieczeniowa odmówiła pokrycia kosztów leczenia oraz sprowadzenia ciała do Polski.

Jak nie przepłacić za polisę turystyczną?

  1. Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, a wśród was znajduje się osoba chorująca przewlekle,  osobę tę należy osobno ubezpieczyć. Kupując ubezpieczenie zbiorowe, wszyscy członkowie wycieczki zostaną objęci zwyżką za choroby przewlekle, co znacząco zwiększy koszt ubezpieczenia turystycznego.
  2. Warto skorzystać z narzędzia jakim jest porównywarka ubezpieczeń turystycznych, aby porównać koszty i zakresy ochrony ubezpieczeniowej.  Przykładowo towarzystwo ubezpieczeniowe Warta, ubezpieczając osobę w wieku 70 lat i wyżej,  wymaga obowiązkowego zakupu zwyżki na choroby przewlekłe. Z kolei firma ubezpieczeniowa Aviva przeznacza 10 proc. sumy ubezpieczenia w polisie turystycznej na pokrycie kosztów leczenia związanych z chorobami przewlekłymi. Wybierz ochronę najlepiej dostosowaną do twoich potrzeb.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments