8 najczęstszych wypadków w pracy za granicą

Opublikowano: 2016-07-13 (aktualizacja 2019-08-19, godz. 3:29)

Według danych Urzędu Statystycznego liczba osób pozostających czasowo za granicą wynosi ponad 2 mln, tylko w samych Niemczech przebywa ponad 560 tys. Polaków. Większość z nich to emigranci zarobkowi. Wyjeżdżając do pracy często nie myślą o zabezpieczaniu się na wypadek nagłych nieprzewidzianych zdarzeń, o które za granicą nietrudno.

Jak podaje Biuro Dochodzenia Odszkodowań Campter już od kilku lat najczęstszymi wypadkami za granicą są te zdarzające się przy pracy – 45%. Nic bowiem dziwnego, Polacy zazwyczaj wykonują prace fizyczne. Ze względu na charakter wykonywanych czynności wypadek może być niebezpieczny i prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała. Do szczególnie niebezpiecznych z pewnością można zaliczyć te zdarzające się na budowie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Najczęstszymi wypadkami przy pracy za granicą są:

  1. poślizgnięcie, potknięcie na terenie zakładu;
  2. poparzenia, ukłucia i zranienia ostrymi przedmiotami w kawiarniach, restauracjach czy pubach;
  3. upadki z wysokości;
  4. uderzenie przez spadające z góry elementy konstrukcyjne;
  5. porażenia prądem;
  6. groźne wypadki z udziałem maszyn budowlanych, wózków widłowych (potrącenia, złamania kończyn, przygniecenia);
  7. zmiażdżenia lub amputacje kończyn spowodowane m.in. wadliwym działaniem sprzętu, nieodpowiednią organizacją miejsca pracy;
  8. wybuchy, podtopienia, poślizgnięcia na platformie wiertniczej i przetwórstwie rybnym w Norwegii.

Poniżej kilka przykładowych zapytań Polaków pracujących za granicą na forum dla poszkodowanych w wypadkach: 

„Miesiąc temu podczas pracy na budowie w Anglii miałem wypadek. Ciężki element betonowy spadł mi na nogę. Okazało się, że noga jest zmiażdżona. Nie wiadomo czy jeszcze kiedyś będzie w pełni sprawna. Proszę o informację o jakie odszkodowanie mogę się starać i jak się za to wszystko zabrać. Czy ktoś już był w podobnej sytuacji?” – bartosz_w

 

„Pracuję w sklepie mięsnym w Szkocji. podczas używania krajalnicy do mięsa ześlizgnęła mi się ręka, w wyniku czego doszło do całkowitego odcięcia opuszka palca. Krajalnica nie była w pełni sprawna o czym wiedzieli przełożeni. Mimo to nie wydano zakazu jej używania. 
Mogę się ubiegać wypłacenia odszkodowania ze względu na naruszenie zasad BHP?” – Kaśka

 

Pracowałem w fabryce na taśmie wrzucając towar do skrzyń. Zniszczony towar musiałem wyrzucić do skrzynki która była odwrócona o 180 a podczas szybkiego obrotu wypadł mi dysk z kręgosłupa. Czy mam prawo do odszkodowania? Jeżeli tak to co potrzebowałbym żeby je uzyskać?” – off999

Podstawowe pytanie jest takie, czy ci wszyscy poszkodowani uzyskali jakieś odszkodowanie? Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd do pracy może to być trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Pracodawca na pewno będzie unikał płacenia kar.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do pracy?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że ubezpieczenie jest: po pierwsze – drogie, a po drugie – niepotrzebne. Przecież nic mi się nie może przytrafić! Czy na pewno?

Zobrazujemy to na przykładzie obywatela Ukrainy, który przyjechał do pracy do Wrocławia.

W maju 2016 r. z powodu pęknięcia aorty do szpitala we Wrocławiu trafił Ukrainiec Oleksandr Luschnikov. Jego stan był na tyle poważny, że wymagał natychmiastowej operacji, która trwała wiele godzin. Później okazało się, że 43-latek nie jest ubezpieczony w NFZ, a podstawowa polisa turystyczna nie obejmuje takich skomplikowanych zabiegów. Szpital wystawił mu rachunek na 130 tys. zł. Przyjechał za granicę, by zarobić, a teraz musi spłacić ogromny dług.

Emigracja w celach zarobkowych to bardzo częste zjawisko i każdego roku wiele osób wyjeżdża za granicę tuż po studiach, lub w sytuacji, gdy w kraju ojczystym nie mogą znaleźć satysfakcjonującego zatrudnienia. Najczęstszymi kierunkami są niezmiennie Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę? Dane przedstawiamy w poniższym zestawieniu.

Kraj pobytu Zawód/praca Cena ubezpieczenia
 

 

Niemcy

 

Opiekunka osób starszych 457 zł na okres 4 miesięcy
Hydraulik 367 zł – 3 miesiące
Sprzątanie domów i mieszkań 249 zł – 2 miesiące
Zbieranie truskawek, czereśni, malin 155 zł – 1 miesiąc
 

Wielka Brytania

Opiekunka osób starszych 457 zł – 4 miesiące
Praca przy taśmie 342 zł – 3 miesiące
Zbieranie warzyw, owoców 232 zł – 2 miesiące
Kierowca 118 zł – 1 miesiąc
 

Holandia

Zbieranie pieczarek 420 zł – 5 miesięcy
Budowlaniec 249 zł – 2 miesiące
Programista Java 120 zł – 1 miesiąc

Opracowanie własne. Stan na 22.06.2016

By uchronić się od nieprzewidzianych i nieszczęśliwych zdarzeń, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do pracy z odpowiednią sumą kosztów leczenia oraz zakresem obejmującym najczęstsze ryzyka występujące w miejscu zatrudnienia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments