Ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2016-02-24 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:35)

5/5 - (2 głosy)

Podróż poza granice Europy może okazać się sporym wyzwaniem. Jak się na nie przygotować? Co spakować? O czym pamiętać? To i wiele więcej w dzisiejszym artykule. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

O Sri Lance najgłośniej było niemal dwie dekady temu, kiedy to świat obiegła informacja o trzęsieniu Ziemi. Obecnie to azjatyckie państwo jest w pełni bezpieczne i otwarte na turystów, którzy chętnie wybierają Sri Lankę na cel podróży. Zresztą, cała wyspa Cejlon niezmiennie kusi turystów orientalnym klimatem oraz różnorodnością przyrodniczą. Liczne plantacje herbaty, parki narodowe, oraz zabytki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO są tego najlepszym dowodem.

Jak przygotować się do podróży na Sri Lankę?

Jeśli planujesz podróż na wyspę Cejlon, przede wszystkim zadbaj o wyrobienie dokumentów uprawniających do przekroczenia granic tego kraju.

 • Oprócz ważnego dowodu osobistego niezbędna będzie wiza oraz paszport ważny co najmniej 6. miesięcy od daty wyjazdu na Sri Lankę.

Wiza uprawnia Cię do przebywania na terenie Sri Lanki w celach turystycznych przez 30 dni. Owszem, dokument ten ważny jest przez 180 dni od daty wydania, jednak data ważności nie jest równoznaczna z długością okresu, w jakim możemy przebywać w państwie.

Najprostszym – a jednocześnie najtańszym – sposobem na uzyskanie wizy jest złożenie wniosku elektronicznego na rządowej stronie Sri Lanki. Pamiętaj jednak, iż wizę musimy zdobyć jeszcze przed wylotem!

Z liniami lotniczymi Lufthansa możesz dostać się na Sri Lankę z jedną przesiadką. Bilet lotniczy w dwie strony to koszt od 5 000 do 7 000 zł, a czas podróży sięga 17 godzin. Na dzień 21.02.2023 najtańszą opcją jest lot z liniami Lufthansa i SriLankan Airlines, jednak wówczas czas podróży to aż 22 godzin, a cena  – 4 500 zł. Tak czy siak musimy liczyć się z tym, iż dotarcie na miejsce zajmie nam prawie dobę.

Ceny noclegów są z kolei zaskakująco tanie. W hotelu Delight Reich Hotel położonym w Peradeniya za pokój hotelowy dla dwóch osób z widokiem na pięknym ogród zapłacisz około 70 złotych za dobę! Ceny w stolicy również są przystępne – doba w trzygwiazdkowym hotelu dla dwóch dorosłych osób to koszt rzędu 300 złotych.

Jak więc widać, wybierając się na Sri Lankę, najwięcej musisz zainwestować w bilety lotnicze.

Informacje praktyczne i kiedy jechać, czyli jaka jest pogoda na Sri Lance?

Sri Lanka słynie z równikowego klimatu, co oznacza, że przez jest tam gorąco i wilgotno.

 • Średnie dzienne temperatury na Sri Lance waha się w granicach 32 stopni Celsjusza, przy czym należy się również spodziewać częstych opadów deszczu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wstrzelić się w okres, w którym opadów będzie najmniej, wybierz się do tego kraju między grudniem a marcem. Zdaje się być to nieoczywistą datą na wakacje, jednak właśnie w tych miesiącach możesz cieszyć się na Sri Lance cieszyć się najpiękniejszą pogodą. Dobra datą zdaje się być również pod koniec sierpnia i początek września, gdyż wtedy na wyspie Cejlon trwa m.in. słynny  Festiwal Zęba Buddy.

Data podróży powinna być jednak przemyślana pod kątem rejonu w jaki się wybierasz. Na zwiedzanie wschodu wyspy poleca się okres od maja do października, z kolei na południowym wybrzeżu wyspy w środku polskiego lata (lipiec/sierpień) może być niebezpiecznie ze względu na wzburzony ocean.

Sri Lanka: co zabrać ze sobą na wyjazd?

Lista obowiązkowego ekwipunku na Sri Lankę jest dość długa. Pamiętaj jednak, że wybierasz się na inny kontynent, na którym zastaniesz warunki, do których Twój organizm będzie musiał się zaadaptować.

 • Ostre słońce, gastronomia wykorzystująca przyprawy i składniki, do których możesz nie być przyzwyczajony, tradycje i prawo – wszystko to stanowi nową sytuację, w której znacznie szybciej się odnajdziesz, będąc odpowiednio przygotowanym. 

Lista rzeczy, o których musisz pamiętać, planując podróż na Sri Lankę:

 • dokumenty: dowód osobisty, paszport oraz wiza,
 • karta płatnicza
 • pieniądze w gotówce w obowiązującej na Sri Lance walucie – w rupii lankijskiej,
 • bilety lotnicze,
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu (najlepiej wydrukowane!),
 • ważną książeczkę szczepień,
 • lekarstwa (w tym: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, węgiel aktywny, wapno, elektrolity, środki odkażające oraz opatrunki oraz wszelkie leki, które przyjmujemy na stałe),
 • probiotyki (choć również zaliczają się do kategorii lekarstwa, są o tyle istotne, że warto poświęcić im osobny punkt, a przy tym zacząć suplementację już przed wylotem),
 • powerbank (niekiedy bywają przerwy w dostawie prądu),
 • przejściówkę turystyczną (gniazdka na Sri Lance są inne niż w Polsce),
 • parasol (przyda się szczególnie na porę deszczową),
 • środek na oparzenia,
 • krem z filtrem UV,
 • środek na komary,
 • środek po ukąszeniu komarów,
 • buty do wody (choć plaże są piaszczyste, nietrudno o skaleczenia),
 • rzeczy osobiste (warto postawić na wygodne ubrania i obuwie).

Na co uważać podczas wyjazdu na Sri Lankę?

Na Sri Lance zadbaj przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo. W  krajach tropikalnych możesz spotkać wiele zagrożeń, na które nie jesteśmy narażony w Polsce. Musisz niejako oswoić się z widokiem dzikich zwierząt – jaszczurki, węże, meduzy, skorpiony, a w niektórych rejonach nawet małpy spotkasz w każdym miejskim i wiejskim zakątku. Nie należy w związku z tym panikować. Jeśli nie będziesz agresywnie zaczepiać zwierząt i przejdziesz obok nich ze spokojem, one również nie zrobią Ci krzywdy.

Kwestie zdrowotne to tylko jeden z wielu elementów przygotowań do podróży na Sri Lankę. Miej na uwadze fakt, że wielu turystów skarży się na obecność „naciągaczy” na Sri Lance, których nie brakuje szczególnie w przemyśle transportowym. Tuk tuki (bo tak nazywają się azjatyckie taksówki) czekają na każdym rogu, zaś taksówkarze nie zawsze są uczciwi. Za kilka kilometrów mogą żądać od Ciebie ogromnej sumy.

Ruch drogowy na Cejlonie to istny chaos – kierowcy zdają się nie zachowywać żadnych zasad bezpieczeństwa, notorycznie wyprzedzając na trzeciego i osiągając o wiele za wysokie prędkości. To również należy mieć na uwadze, włączając się w ruch drogowy.

Szczepienia i zdrowie na Sri Lance

Sri Lanka nie wymaga od podróżujących z Polski żadnych szczepień – w tym również przeciw żółtej febrze czy COVID-19. Wiele szczepień jest jednak zalecanych i zdecydowanie warto je przemyśleć, by uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Do szczepień zalecanych zalicza się szczepienia przeciw:

 • COVID-19,
 • zapaleniu wątroby typu A i B,
 • durowi brzusznemu,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • cholerze,
 • wściekliźnie,
 • tężcowi,
 • krztuścowi,
 • żółtej gorączce,
 • grypie,
 • błonicy.

Na Sri Lance można zarazić się kilkoma poważnymi chorobami tropikalnymi. Często przenoszą je owady, więc dobry środek przeciw ukąszeniom to podstawa. Oczywiście, nie wszystkie ukąszenia są groźne, a większość chorób można wyleczyć, jednak zdecydowanie lepiej postawić na profilaktykę.

EKUZ na Sri Lance – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, pozwala Ci na korzystanie z państwowej opieki medycznej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej lub EFTA.

 • Sri Lanka znajduje się poza Europą, łatwo jest więc wnioskować, że EKUZ nie jest tam honorowany i na niewiele nam się zda.

Zamiast więc pakowania ze sobą bezużytecznej w Azji karty, postaw na rozwiązanie proste i bardzo przydatne w podróży – ubezpieczenie turystyczne.

Poziom opieki medycznej w państwowych ośrodkach ochrony zdrowia na Sri Lance jest zróżnicowany, a w małych miejscowościach często bardzo niski. Turystom zaleca się korzystanie z prywatnego szpitala Nowaloka Hospital w stolicy Sri Lanki (Colombo), gdzie dzień hospitalizacji wycenia się na 30 dolarów amerykańskich, jednak personel mówi po angielsku, a sam ośrodek utrzymany jest na wysokim, europejskim poziomie. Jeśli jednak nie chcesz ponosić kosztów leczenia, zastanów się nad odpowiednią polisą.

Jest to niewielki wydatek, który pozwoli Ci czuć się bezpiecznie, kiedy nieprzyjemna sytuacja pojawi się na Twojej drodze. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne to gwarancja efektywnej pomocy, ale tez ochrony przed wielotysięcznymi długami, które są zapewne ostatnią pamiątką, jaką chcesz przywieźć z wakacji. 

Jakie ubezpieczenie wybrać na Sri Lankę?

Wybierając się na wakacje za granicę, a już szczególnie poza Europę, powinieneś obligatoryjnie wykupić ubezpieczenie podróżne. To ochrona na czas pobytu za granicą, w której to ubezpieczyciel pokryje koszty  leczenia czy szkód cywilnych, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz być spokojny  zdrowie i portfel. Szczególnie, że lokalne choroby czy zwykłe wypadki zdarzają się turystom i warto być na nie przygotowanym.

Jednak wykupienie polisy turystycznej nie zawsze jest równoznaczne z właściwą ochroną. Dlaczego? Ponieważ nie każde ubezpieczenie zawiera odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, by rzeczywiście pokryć koszty naszego leczenia. Nie każda polisa posiada wszystkie niezbędne elementy, jak OC czy ochrona bagażu. Na co postawić przy wyborze ubezpieczenia?

Dobra polisa turystyczna powinna składać się z takich elementów, jak:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (choć im więcej, tym lepiej),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – na co najmniej 20 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
 • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymamy świadczenia dla osoby poszkodowanej na skutek spowodowanego przez nas, nieumyślnego wypadku,
 • pakiet Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny polis turystycznych, których zakres ochrony jest zróżnicowany. Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz i w jakim stopniu chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, że w krajach poza Europą wszelkie sumy gwarantowane powinny być stosownie wysokie.

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
66,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
80,36 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
83,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Europa
66,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
80,36 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
83,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60

Jak widać, różnica w cenach jest nieznaczna, zaś wysokość sum gwarantowanych już całkiem spora, dlatego warto dokładnie przeanalizować cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za nasze bezpieczeństwo.

Możesz dokonać takiej kalkulacji dla siebie, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

To świetne i darmowe narzędzie, które porówna za Ciebie oferty ubezpieczycieli na rynku. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, możesz zapoznać się z warunkami OWU i dokładnymi zasadami, na których zawierana jest umowa ubezpieczeniowa. To przydatne rozwiązanie, szczególnie w przypadku tak odległej podróży, jak podróż na Sri Lankę.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego na Sri Lankę

Oprócz standardowych elementów ubezpieczenia, które zostały wymienione powyżej, warto postawić na rozszerzenia dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli chorujemy przewlekle, konieczne jest poinformowanie o tym ubezpieczyciela i zabezpieczenie wycieczki dodatkowymi elementami. Podobnie, jeśli planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka czy podejmować w miejscu docelowym pracę fizyczną, aktywności jak nurkowanie czy surfing.

Ubezpieczenie warto również rozszerzyć o klauzulę alkoholową (no chyba że jesteśmy abstynentami). Jeśli bowiem wypadek zdarzy się, gdy będziemy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia. Ochrona zdarzeń pod wpływem alkoholu pozwala na zniwelowanie takich sytuacji. W końcu na wakacjach zdarza się wypić kieliszek szampana czy drinka, nie warto więc ryzykować, że gdy wypadek zdarzy się po spożyciu, zostaniemy na lodzie z kosztami leczenia.

Nie ma specjalnej ochrony na choroby tropikalne, jednak warto dokładnie sprawdzić OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których to znajdziemy informacje, jaką ochroną zostaniemy objęci po zakażeniu lokalną chorobą. Może się bowiem okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje jakieś szczególne warunki do co tego typu zdarzeń (np. wymaga szczepień).

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Co robić i zobaczyć na Sri Lance?

Sri Lanka jest pełna niezwykłych miejsc, a liczne przewodniki papierowe czy online, sugerują nam wiele godnych uwagi punktów turystycznych. Od siebie zostawiamy kilka miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć na wyspie Cejlon!

 • Sigiriya – Lwia Skała

To zdecydowanie najbardziej popularne miejsce na Sri Lance. To ogromna pozostałość po wulkanie, wokół której krąży wiele legend. Wejście na szczyt skały jest możliwe, choć wymaga całkiem dobrej kondycji i zwinności, bo schody prowadzące na górę są nierówne i strome. Warto jednak zdobyć szczyt, bo widok jest powalający!

 • Park nad jeziorem Minneriya

To przepiękne miejsce bez wątpienia zachwyci wszystkich miłośników przyrody. Jest ono doskonałe do obserwowania słoni cejlońskich w ich naturalnym środowisku! Ingerencja człowieka w florę i faunę jest niewielka, zatem cieszyć będziemy się mogli prawdziwym spotkaniem z naturą.

 • Świątynia Zęba

Ten obiekt znajduje się w samym sercu Sri Lanki. To najważniejsze religijne miejsce Cejlonu, wokół którego również krążą lokalne legendy. Barwne malowidła zdobione świątynie i zachwycająca okolica sprawiają, że tego punktu wycieczki nie można pominąć!

 • Plantacje herbaty

Każdy z pewnością słyszał o cejlońskich uprawach herbaty. Warto zobaczyć jak odbywa się cały proces uprawy, zbierania i suszenia liści, które w końcu trafiają do naszych sklepów.

 • Świątynia Zęba w Kandy

Miejsce, którego nie możemy ominąć i które najlepiej odwiedzić wieczorną porą podczas tradycyjnych uroczystości Lankijczyków.

 • Colombo

Jedno z większych i piękniejszych miast na Cejlonie.

 • Liczne parki narodowe

Yala National Park, Park Narodowy Udawalawe, Minneriya National Park.

źródło: materiały własne

Podsumowanie
 1. Sri Lanka to niewielkie państwo położone na wyspie Cejlon. Wbrew opinii niektórych, jest to państwo bezpieczne i otwarte na turystów.
 2. Aby wjechać na teren Sri Lanki powinniśmy mieć dowód osobisty, paszport, jak i również wizę, którą jednak bez problemu uzyskamy online.
 3. Dla podróżnych z Polski nie ma obowiązku szczepień, jednak wiele z nich jest zalecanych, aby uchronić się od poważnych chorób w tropikalnym klimacie.
 4. Na Sri Lance nie jest honorowany EKUZ, zatem konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu będziemy mogli być spokojni o koszty leczenia i pomoc również w prywatnej placówce medycznej.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Sri Lanka jest droga?

  Ceny na Sri Lance są wyjątkowo niskie. Dotyczy to zarówno noclegów, wejściówek na różne atrakcje, jak i produktów spożywczych. Ceny są niekiedy nawet 2 razy niższe niż w Polsce! Zdecydowanie największy koszt wyjazdu stanowią drogie bilety lotnicze.

 2. Czy mogę jeździć autem w Sri Lance mając polskie prawo jazdy?

  Niestety, nie jest to możliwe. Aby poruszać się w tamtejszym ruchu drogowym, konieczny jest międzynarodowy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów.

 3. Ile kosztuje wiza do Sri Lanki?

  Koszt wyrobienia wizy dla Polaków to od 55 do 70 dolarów amerykańskich.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments