ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wczasy na Krecie 2024 – co warto wiedzieć przed podróżą?

Opublikowano: 2018-05-21 (aktualizacja 2024-02-08, godz. 12:22)

Wczasy na Krecie to marzenie wielu turystów i niezwykle łatwo i możliwe niedrogo wprowadzić je w życie. Kreta na własną rękę w lipcu dla 2 osób z zakwaterowaniem w hotelu z wyżywieniem oraz z wynajęciem auta na tydzień to koszt zaczynający się od 3150 zł za dwie osoby. Zdecydowanie droższa jest podobna wycieczka z biurem podróży (bez auta) – to koszt od 4600 zł za dwie osoby z założeniem, że urlop planujemy z wyprzedzeniem. Ile wziąć pieniędzy na Krecie? Czy na Krecie jest drogo?

Kreta to jedna z piękniejszych greckich wysp, której szerokie plaże zwieńczone są skalistymi wybrzeżami, antyczne zabytki zachęcają do zwiedzania, znakomite wino płynie strumieniami, pyszne jedzenie zapewnia niesamowite doznania kulinarne, a słońce przyjemnie grzeje przez połowę roku. Czy trzeba większej zachęty, aby odwiedzić tą zachwycającą wyspę?

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kreta – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Kreta oferuje odwiedzającym niezliczone atrakcje turystyczne – potrzeba by miesięcy, żeby zwiedzić całą wyspę należycie. Skupmy się zatem na najważniejszych miejscach, które można odwiedzić.

  • Wyjątkowe plaże Elafobisi i Vai

Zachwycające plaże z ciepłym morzem to najczęstszy powód, dla którego turyści przyjeżdżają na Kretę. Wśród nich wyróżnia się plaża Elafonisi z płytką laguną i turkusową wodą oraz żółwiami składającymi nieopodal jaja. To plaża niezwykła, na której piasek mieni się na różowo, dlatego zwana jest także „różową plażą”. Wrażenia zapewnia już sam dojazd na nią, który składa się z krętej drogi. Takich serpentyn pomiędzy górami jest zresztą więcej na wyspie.

Inna piękna plaża to Vai, którą nie tylko wyróżnia czystość i lazurowa woda, ale także największy naturalny las daktylowy w Europie. Podobno wyrósł z pestek daktyli, które lata temu wypluwali tu piraci.

  • Heraklion, Chania i Rethymnon

Kreta atrakcje turystyczne zapewnia także turystom, którzy oprócz plażowania chcą zwiedzić wyspę. Obowiązkowy punkt każdego aktywnego turysty to z pewnością główne miasto na Krecie, czyli Heraklion. Słynie z weneckiej fortecy Rocca Al Mare, Fontanny Morosini ze zdobieniami inspirowanymi mitologią, Muzeum Archeologicznego, murów miejskich z bastionem Martiniego i grobem najsłynniejszego Kreteńczyka – Nikosa Kazandzakisa (pomysłodawcy postaci Greka Zorby).

Warta odwiedzenia jest także Chania, drugie największe miasto na Krecie. To kolorowe, urocze kamienice, znajdujące się przy weneckim porcie i zachwycający widok na Góry Białe. Spragnieni nieśpiesznych spacerów powinni koniecznie skierować swe kroki na nadbrzeżną promenadę. Można też zajrzeć do dzielnicy Żydowskiej oraz tureckiej. Warto także zobaczyć Meczet Janczarów – najstarszą turecką świątynię na Krecie.  W Chani znajduje się Muzeum Morskie, latarnia morska, ruiny osady minojskiej oraz wiele zabytków architektury, w której obecne są wpływy tureckie i weneckie.

Kolejnym miastem, jakie warto odwiedzić na Krecie, jest Rethymnon – znajduje się tutaj urocza starówka z wąskimi uliczkami, brama Megali Porta, Loża Wenecka, Fontanna Rimondi z XVII wieku, port oraz twierdza.

  • Jaskinia Dikti i wąwóz Samaria

Na hasło „Kreta atrakcje turystyczne” powinna pojawić się w naszej głowie także wizja zapierających dech w piersiach krajobrazów. I słusznie, bo wyspa słynie m.in. z licznych wąwozów, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Najpopularniejszy z nich to najdłuższy suchy wąwóz w Europie –  Samaria. Znajduje się w tym samym rejonie co plaża Elafonissii i miasto Chania. Szlak Samarii zapewnia nie tylko niesamowite widoki, np. 500-metrowe ściany skalne, ale także sprawdzian dla kondycji, bo trasa wynosi aż 16 km.

Jednym z ciekawszych miejsc wartych polecenia jest jaskinia Dikti, mieszcząca się na wysokości 1025 m n.p.m. na płaskowyżu Lassithi.  W środku znajduje się niewielki staw, a także nacieki skalne. Według opowieści jaskinia to miejsce narodzin Zeusa.

  • Ruiny starożytnych miast Aptera i Gortyna

Nie można być na Krecie i nie zobaczyć choć jednego starożytnego miasta, a raczej ruin, które po nim pozostały. Jednymi z najczęściej odwiedzanych są ruiny w Apterze, gdzie znaleziono wykopaliska z okresu hellenistycznego, świątynię Demeter i Persefony, łaźnie i amfiteatr. Gortyna to kolejne starożytne miasto, które jest kolebką turystów zachwyconych historią starożytnej Grecji. Znajdują się tutaj m.in. słynne tablice gortyńskie z V w. p.n.e. Warto zobaczyć także ruiny starożytnych miast Tylissos, Lissos, Gournia.

  • Pałace minojskie w Knossos, Fajstos, Malii i Zakros

Kreta atrakcje turystyczne oferuje także w Knossos, gdzie znajdują się ruiny najsłynniejszego pałacu kreteńskiego. Przybywają tu licznie turyści, aby podziwiać odrestaurowane na początku XX w. ruiny. Przy czym warto zauważyć, że podczas prac dokonano daleko idących zmian. Bardziej autentyczny jest Pałac w Fajstos. Jeśli zostanie nam jeszcze chęć i czas na odkrywanie zabytków Krety, to możemy pokusić się także o odwiedzenie ruin w Malii i Zakros.

Kreta na własną rękę – jak zaplanować?

Jeśli zamarzyły nam się wakacje na Krecie, możemy zorganizować podróż na dwa sposoby:

  • Kreta na własną rękę, czyli samodzielne zorganizowanie wyjazdu od podstaw,
  • Kreta z biurem podróży, czyli wykupienie całej zorganizowanej wycieczki, łącznie z wyżywieniem, przelotem, transferem z lotniska itp.

Który sposób będzie tańszy? Sprawdźmy!

Zacznijmy od prostszego rozwiązania, czyli przeanalizowania wielu ofert pt. „wakacje Kreta”, które oferują biura podróży. Wczasy dla dwóch osób na 7 dni w opcji last minute poza sezonem wysokim  to koszt zaczynający się od 2400 zł za dwójkę. W to wliczone mamy wyżywienie w standardzie all inclusive, samolot, zakwaterowanie w 4 gwiazdkowym hotelu, transfer z lotniska, opiekę rezydenta i podstawowe ubezpieczenie.  Jeśli chcemy zaplanować urlop na Krecie z wyprzedzeniem i wyjechać w lipcu bądź sierpniu, musimy liczyć się z większym kosztem zaczynającym się od 5400 zł za dwie osoby w lipcu i 4600 zł w drugiej części sierpnia.

Tygodniowy wyjazd na Kretę z biurem podróży

Wyjazd last minute przed sezonem (dla 2 osób)Wyjazd w lipcu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)Wyjazd w sierpniu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)
Od 2400 zł*Od 5400 zł*Od 4600 zł*
*travelplanet.pl*travelplanet.pl*travelplanet.pl

Ile kosztuje wyjazd na Kretę na własną rękę?

Przyjmując, że wyjazd na Kretę organizujemy z wyprzedzeniem i chcemy wyjechać w lipcu, musimy przeznaczyć od 330 zł za osobę na lot tanimi liniami lotniczymi. Najtańsze noclegi dla 2 osób na 7 dni zaczynają się od 630 zł. Możemy tez pokusić się o pokój w hotelu z wyżywieniem – wtedy koszt dla naszej dwuosobowej rodziny będzie wynosił min. 1400 zł. Do tego chcemy wypożyczyć auto na całe 7 dni pobytu, więc dodatkowo musimy doliczyć ok. 1000 zł. Ubezpieczenie to koszt od 45 do 330 zł, więc przyjmujemy opcję pośrednią za 90 zł za dwie osoby.

Podsumowując, Kreta na własną rękę kosztuje 1380 zł jeśli wybierzemy najtańszy nocleg bez wyżywienia i zrezygnujemy z auta. Do tej należy jeszcze dodać jedzenie – skoro nie stołujemy się w hotelu, a sami kupujemy posiłki to przyjmijmy, że będziemy spędzać urlop bez szaleństw i wydamy ok. 70 zł dziennie na osobę, co da nam w skali tygodnia 980 zł za dwie osoby.

Najtańsza możliwa Kreta organizowana samodzielnie wyniesie nas więc 2360 zł. Wersja z wyżywieniem w hotelu i wypożyczonym autem na tydzień to koszt 3150 zł.

Kreta na własną rękę (2 osoby, 7 dni, urlop Kreta, lipiec 2024 r.):

Wersja tańszaWersja droższaŹródło
lot660 zł660 złSkyscanner.pl
nocleg630 zł (bez wyżywienia)1400 zł (z wyżywieniem)Booking.pl
Wynajem samochodu-1000 zł Happycar.pl
Wyżywienie 980 zł-Ceny szacunkowe
Ubezpieczenie turystyczne90 zł90 złrankomat.pl
SUMA2360 zł3150 zł

Jak widać z podsumowania wszystko zależy, na jakim standardzie wypoczynku nam zależy – czy planujemy odpoczywać na miejscu, w hotelu i okolicznych plażach (wtedy spokojnie możemy zrezygnować z wynajmu auta), czy planujemy zwiedzać wyspę (najlepiej i najszybciej autem).

Wyraźnie jednak widać, że planując lipcowy urlop z wyprzedzeniem zdecydowanie taniej wyjdzie nam Kreta na własną rękę, nawet w wersji droższej w hotelu z wyżywieniem i wynajętym autem.

Zorganizuj wakacje z dzieckiem na Krecie

Kreta z dzieckiem to niezapomniane wakacje, a to z uwagi na liczne atrakcje i zabytki, które wyspa oferuje najmłodszym. Jeśli wybieramy się tutaj z młodszym dzieckiem, warto zwrócić uwagę na atrakcje przy hotelu – animacje, baseny z brodzikami, zjeżdżalnie. Większość hoteli ma przyjazną infrastrukturę dla maluchów.

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci warto zabrać do Cretaquarium – imponującego akwarium, w którym znajdują się liczne okazy zwierząt morskich. Wielkie panoramiczne baseny, przez które można podglądać koniki morskie, rozgwiazdy, egzotyczne ryby zachwycą nawet dorosłych.

Kreta z dzieckiem nie może odbyć się bez wizyty w parku wodnym Anopolis – czyli dużym kompleksie basenów, brodzików, zjeżdżalni i innych atrakcji dla dzieci. Znajduje się ok. 17 km od Iraklionu. Zdecydowanie można tu spędzić nawet cały dzień. Równie zachwycający jest park wodny w Limnoupolis, 8 km od Chanii.

Starsze dzieci, które fascynują się mitologią, koniecznie trzeba zabrać do Knossos – pozostałości minojskiego miasta w połączeniu z historiami o starożytnych Grekach zachwycą dużych i małych.

Sprawdź stan bezpieczeństwa na Krecie

Organizując wycieczkę, nie można zapomnieć o aspekcie bezpieczeństwa. Czy na Kretę możemy udać się bez obaw?

W Grecji, w tym na Krecie, nie ma obecnie zagrożenia atakiem terrorystycznym. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z napływem dużej liczby uchodźców do Grecji, należy mieć wzmożoną czujność na ewentualne kradzieże. Uprasza się o zamykanie drzwi aut i niepozostawianie ich w miejscach poza centrum miast. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobytu na plaży i nie zostawiać cennych rzeczy osobistych bez opieki.

Kreta położona jest w sferze sejsmicznej, można więc się spodziewać niewielkich wstrząsów. Silniejsze trzęsienia ziemi są bardzo sporadyczne i mała jest szansa, że trafimy na któryś z nich. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jeśli doszłoby do wstrząsów, bezwzględnie należy stosować się do poleceń służb lokalnych.

Kreta bezpieczeństwo zapewnia jednak na tyle wysokie, że można tu przyjechać z całą rodziną i wciąż jest to świetny kierunek na wakacje z dzieckiem.

Kup ubezpieczenie turystyczne na Kretę

Wyjeżdżając na Kretę, czy to z biura podróży, czy samodzielnie, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W przypadku organizowanych wycieczek z biur podróży, zazwyczaj w pakiecie jest już ubezpieczenie, ale jest to wersja najbardziej podstawowa z możliwych i nie obejmuje wielu zdarzeń, np. ratownictwa czy dojazdu służb medycznych.

Należy pamiętać, że każde z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oferuje turystom podstawową opiekę medyczną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak każdy kraj może indywidualnie określać zakres tej opieki. Może się więc okazać, że to, co w Polsce przysługuje nam „na NFZ”,  na Krecie będzie nas dodatkowo kosztować. I to niemało niestety.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to koszt tak niewielki w porównaniu do kosztu urlopu, a przynoszący tak wiele korzyści w przypadku zdarzenia losowego lub choroby, że po prostu należy je mieć.

Organizując urlop na Krecie samodzielnie, koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne. Jednak naprawdę nie warto żałować tych maksymalnie 300 zł na dwie osoby, nawet w przypadku podróży zorganizowanej przez placówkę turystyczną.

Porównanie ofert tygodniowej polisy turystycznej dla 2 osób dorosłych na Krecie

Najtańsza oferta - 41,11 zł Optymalna oferta -223,52 zł
Najdroższa oferta – 323 zł
Koszty leczenia42 924,16 złBez limitu1 287 724,65 zł
Ratownictwo-Bez limitu42 924,16 zł
Stomatolog1073 zł2 000 zł1 287,72 zł
AssistanceZakres podstawowyusługi assistance w ramach kosztów leczeniaWariant The Best
Bagaż – suma ubezpieczenia858,48 zł3 000 zł4 292,42 zł
OC w życiu prywatnym-1 500 000 zł429 241,55 zł
NNW8 584,83 zł150 000 zł42 924,16 zł
Opóźnienie lotu-o 6 h - 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1 500 zł858,48 zł
Ubezpieczenie mieszkania--15 000 zł

Źródło: rankomat.pl

Wybierając ubezpieczenie turystyczne pamiętaj przede wszystkim, że nie cena jest najważniejsza, a zakres ochrony. Dobrze jest porównać ze sobą oferty co najmniej kilku towarzystw za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, a następnie wybrać propozycję dostosowaną do planowanego urlopu. Dobranie optymalnej polisy zapewni nam spokojny urlop i oszczędzi wiele problemów w razie niespodziewanych zdarzeń.

5/5 - (1 głos)

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments