Wakacje na wyspie Zakynthos – co warto zobaczyć?

Opublikowano: 2019-05-12 (aktualizacja 2019-07-09, godz. 4:31)

Zakynthos to niewielka wyspa na Morzu Jońskim, które jest prawdziwą perłą wśród greckich wysp. Oferuje niezapomniane widoki, które trudno zapomnieć i jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Unikalny gatunek żółwi morskich Caretta Caretta to wizytówka wyspy i potwierdzenie czystości tutejszych wód.

Zakynthos wybierają ci, którzy pragną nasycić oczy pocztówkowymi krajobrazami, ale także amatorzy aktywnego wypoczynku w zniewalającej scenerii: można tu uprawiać kajakarstwo, snorkeling, nurkować, jeździć na nartach wodnych czy quadach. Zachodnia część wyspy to strome klify otaczające wybrzeże i zazwyczaj kamieniste plaże. Dlatego to właśnie wschód wyspy – z piaszczystymi, szerokimi plażami, Błękitnymi Jaskiniami i licznymi punktami widokowymi – jest chętniej odwiedzany przez turystów. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zakynthos – atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć

Zatoka Wraku (Shipwreck) – niewielka zatoka z zardzewiałym wrakiem znajdującym się na plaży Navagio to niemal wizytówka wyspy. Do wraku można dostać się drogą morską, z lądu dojście do plaży Navagio jest niemożliwe. Organizowane są liczne wycieczki do Zatoki Wraku, a każdy statek czy wodna taksówka może tu spędzić maksymalnie 1,5 godziny, aby zwolnić miejsce następnym. Starczy czasu na obejrzenie wraku statku, przejście się po plaży i zażycie kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, co jest zasługą wapieni znajdujących się w tym miejscu na dnie. Wrak można obejrzeć z bliska na plaży oraz z tarasu widokowego, który został umiejscowiony na szczycie klifu. Zdjęcie z klifu ze statkiem w tle to niemal obowiązkowa pamiątka z wycieczki na Zakynthos. Atrakcje turystyczne wyspy nieodzownie kojarzą się ze słynnym statkiem.

Jaskinie Blue Caves – te niezwykłe jaskinie swoją nazwę zawdzięczają efektowi wizualnemu, który tworzy się w jej wnętrzach. Wpadające do środka promienie słońca rzucają na jej ścianach malownicze, błękitne refleksy. Zachwycające jaskinie i groty można znaleźć w różnych częściach wyspy. Najbardziej okazałe, czyli Blue Caves, znajdują się na północy Zakynthos – na przylądku Skinari. Jaskinie tworzą prawdziwe wodne tunele, do których można wpłynąć niewielkimi łodziami.

Xigia – to niewielka plaża położona na wschodnim wybrzeżu wyspy. Znana jest jako naturalne spa z uwagi na znajdujące się tutaj ujście źródeł siarkowych, które wpływają bezpośrednio do morza. Ich zapach jest specyficzny, a woda nieco mętna, chociaż w rzeczywistości czysta. Jednak warto znieść te niedogodności, gdyż po kąpielach siarkowych skóra jest niezwykle przyjemna w dotyku, miękka i gładka. Plaża jest niewielka, więc w sezonie jest duża szansa na napotkanie tu wielu zainteresowanych spa turystów.

Zakynthos – będąc na Zakynthos koniecznie trzeba zobaczyć stolicę wyspy, która nosi taką samą nazwę jak sama wyspa. Leży na wschodnim wybrzeżu i stanowi jej główny port. Łatwo się do niej dostać – niemal z każdego miejsca na wsypie można dojechać do stolicy komunikacją miejską. W stolicy czuć klimat małego nadmorskiego miasteczka, z wąskimi uliczkami i malowniczymi kamienicami. W architekturze odnaleźć można wpływy weneckie i neoklasyczne, choć miasto mocno ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku, kiedy to bezpowrotnie zniszczonych zostało wiele budowli.

Miejsca warte odwiedzenia w stolicy wyspy to: Bazylika Agios Dionisos, Kościół Nikolaos tou Molou, Muzeum Biznatyjskie (można w nim zobaczyć makietę przedstawiająco miasto sprzed trzęsienia ziemi), czy wenecka forteca Kastro (z niesamowitym widokiem na wyspę).

Wysepka Cameo – to mała wysepka stanowiąca przedłużenie miejscowości Laganas. Prowadzi do niej niezwykle malowniczy mostek, który jest ulubioną scenerią turystów do zdjęć. Przejście przez most jest darmowy, jednak po wejściu na strome schody prowadzące na górę wyspy, należy uiścić niewielką opłatę. W tej cenie odwiedzający można skorzystać z drinka lub napoju znajdującego się na szczycie baru.

Malownicze plaże (Vassilikos, Gerakas, Spiantza) – Zakynthos słynie z najpiękniejszych plaż wśród wysepek jońskich. Plaża Gerakas to miejsce zamieszkania słynnych żółwi Caretta Caretta. Z tego powodu panuje tu ścisły regulamin i ograniczenie plażowania do 3h oraz nie dłużej niż do zmierzchu.

Na półwyspie Vassilikos znajduje się plaża Dafni i tu również żółwie Caretta Caretta składają swoje jaja. Dojazd na nią jest utrudniony, ale widoki rekompensują te trudności. Druga znajdująca się tu plaża, Porto Zoro, ma doskonałe warunki do snorkelingu, czyli nurkowania z rurką i maską. Można tu podejrzeć niesamowite okazy fauny i flory morskiej.

Zakynthos – na własną rękę czy z biurem podróży? Porównanie

Na Zakynthos można się wybrać na dwa sposoby: wykupić gotową wycieczkę z biura podróży albo zorganizować Zakynthos na własną rękę. Poniżej analiza każdej z opcji i podsumowanie, która lepiej się opłaca.

Urlop, Zakynthos, lipiec, 7 dni, 2 osoby dorosłe – porównanie

Sposób podróżyBilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Zakynthos na własną rękę3 000 zł/2 os. 3 500 zł (ze śniadaniami)900 zł/tydzień8 400 zł (+pozostałe wyżywienie)
Zakynthos z biurem podróży 6 000 zł/2 os (w tym wyżywienie all inclusive)900 zł/tydzień6 900 zł

Źródło: Opracowanie własne

Z tabeli jasno wynika, że opcja Zakynthos na własną rękę to dużo droższa wycieczka. Przede wszystkim bilety stanowią dość spory koszt w całości wydatków. Do tego lot jest długi (jak na tę odległość od Polski) i z przesiadką. Biura podróży z wyczarterowanymi samolotami mogą pod tym względem zaproponować klientom zupełnie inne warunki – bezpośrednią podróż trwającą ok. 3 godziny.

  • Pierwsza propozycja – Zakynthos na własną rękę – obejmuje hotel 4-gwiazdkowy ze śniadaniami. Do ceny należy doliczyć koszt pozostałego dziennego wyżywienia. W budżecie wycieczki trzeba również uwzględnić koszt transferu z lotniska.
  • Druga propozycja – Zakynthos z biurem podróży – także zawiera propozycję hotelu 4-gwiazdkowego, tym razem w opcji all inclusive, a więc odchodzą wszelkie wydatki na jedzenie.

Jak widać w podsumowaniu, nawet bez uwzględniania dodatkowych kosztów wyżywienia, Zakynthos na własną rękę to dużo droższa wycieczka.

Zakynthos z dzieckiem – co robić, gdzie jechać?

Żółwie morskie Caretta Caretta i Zatoka Laganas – tamtejsze piaszczyste plaże są najdłuższe na całym Morzu Śródziemnym. Cieszą się odznaczeniem Błękitnej Flagi, która przyznawana jest najpiękniejszym i najlepiej zagospodarowanym plażom w Europie. Zakynthos z dzieckiem warto zacząć od spaceru nimi, ponieważ są siedliskiem żółwi morskich. Można je spotkać w dzień. W nocy plaże są zamknięte, gdyż wtedy żółwie wychodzą na nie, aby złożyć jaja i zakopać je w piasku. Zwierzęta można z niemal 100% pewnością spotkać podczas zorganizowanych wycieczek statkiem.

Plaże wschodniego wybrzeża (Tsilvi, Zatoka Alikon) – piaszczyste i szerokie plaże to jeden z głównych powodów, dla których Zakynthos z dzieckiem to dobry pomysł. Szczególnie warte polecenia dla rodzin są plaże na wschodnim wybrzeżu – Tsilivi oraz Zatoka Alikon. Zatokę otacza wiele gajów oliwnych. Natomiast plaża Tsilivi jest najczęściej polecana dla rodzin z dziećmi – jest długa, szeroka i piaszczysta, a woda turkusowa, krystaliczna, ciepła i z łagodnym zejściem. Obok plaży ulokowane są tawerny i bary oraz sklepy. Panują tu doskonałe warunki do plażowania z małymi dziećmi.

Fabryka oliwy i gaje oliwne – będąc na Zakynthos z dzieckiem nieco starszym, warto zabrać je do Fabryki Oliwy Aristeon w miejscowości Lithakia. W muzeum można obejrzeć wiele eksponatów związanych z wytłoczeniem oliwy, a także spróbować jej w nietypowych smakach, np. cytrynowej lub pomarańczowej. Na miejscu jest także możliwość zakupienia oliwy prosto od producenta – idealny pomysł na prezent z wyspy. Fabryka działa od 1850 roku. Zakynthos słynie z gajów oliwnych, więc po wycieczce w Fabryce Oliwy można ruszyć szlakiem aromatycznych gajów.

Zakynthos – bezpieczeństwo

Najczęściej na Zakynthos bezpieczeństwo turystów może być zagrożone przez złodziei, którzy wyrywają turystom plecaki i torebki, a następnie uciekają na skuterach. Ataki są na tyle niespodziewane i sprawnie przeprowadzone, że poszkodowany zwykle nie wie, co zaszło. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio zadbać o swoje rzeczy osobiste – nie kłaść plecaka przy krześle w tawernie, nosić go na dwóch ramionach, nie trzymać wszystkich dokumentów, kart płatnościowych i gotówki w jednej torbie czy plecaku. Ponadto Grecja, z uwagi na położenie w strefie aktywnej sejsmicznie, jest narażona na trzęsienia ziemi.

Jak przygotować się do wyjazdu na Zakynthos?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia jedynie bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jeśli usługa w Grecji jest płatna, a w Polsce bezpłatna, to podróżującego z kartą EKUZ obowiązują takie same zasady, jak w kraju, który odwiedza. Ta wiedza niestety nie jest powszechna i nierzadko turyści są zaskoczeni, że muszą zapłacić kilka tysięcy euro za pomoc medyczną w postaci ratownictwa lub dopłacać znaczne kwoty do hospitalizacji, która w Polsce obowiązuje nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia. Polisa turystyczna to najbezpieczniejszy sposób, aby z urlopu nie wrócić z długami. Nagła choroba, kolizja drogowa, złamanie, wypadek – każda z tych okoliczności nie pociągnie za sobą kłopotów finansowych, jeśli turysta posiada ubezpieczenie.

Jakie kwoty obejmuje optymalna polisa? Suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 120 tys. zł, jeśli celem wyjazdu jest kraj europejski. W przypadku wakacji na Zakynthos kwota 120-150 tys. zł będzie wystarczająca. Ważne, aby polisa posiadała także OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW. Wielu podróżujących, mających nieprzyjemne doświadczenia z liniami lotniczymi, wybiera pakiety, które gwarantują wypłatę ubezpieczenia za zagubiony bagaż.

Porównanie polis turystycznych na Zakynthos

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 2,82 zł/dzień (Signal Iduna)Najdroższa oferta – 51 zł/dzień (ERV)Oferta optymalna – 13,97 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia85 936,04 zł 1 289 040,54 zł40 000 000 zł
Ratownictwo25 780,81 zł21 484,01 zł40 000 000 zł
NNW15 000 zł50 000 zł150 000 zł
OC-859 360,36 zł1 500 000 zł
Stomatolog1 074,20 zł1 074,20 zł2 000 zł
Bagaż1 713,50 zł4 000 zł3 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standardAssistance pełnyUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 5h – 250 euroO 5h – 200 euroO 6h – 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1500 zł

Źródło: rankomat.pl

Koszty zakupu polisy turystycznej na Zakynthos zaczynają się od 2,82 zł a kończą na 51 zł za dzień wypoczynku na wyspie. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl w prosty sposób można porównać zakres wszystkich oferowanych ubezpieczeń, z uwzględnieniem cen, sum ubezpieczeń i poszczególnych usług, a następnie wybrać pakiet według własnych potrzeb. Zakup przez internet zajmie kilka minut, a umowę otrzymamy na skrzynkę mailową. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na Zakynthos.

Co warto wiedzieć?
  1. Wizytówką Zakynthos są żółwie Caretta Caretta.
  2. Warto zobaczyć zardzewiały wrak statku znajdujący się na plaży Navagio.
  3. Najpiękniejsze plaże na Zakynthos znajdują się w Zatoce Laganas.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Zakynthos można kupić za mniej niż 3 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments