Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Turystyka samochodowa – co musisz wiedzieć, zanim ruszysz w podróż autem?

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-07-01

Samochód to od wielu lat podstawowy środek transportu Polaków. Z aut chętnie korzystamy także w trakcie urlopów i dłuższych wyjazdów. To rozwiązanie tańsze, a pod wieloma względami również wygodniejsze niż podróż np. samolotem czy autokarem. 

Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli w tym roku wybieramy się na dłuższą wyprawę autem, jak się przygotować, co zabrać i jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie samochodowej wycieczki.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Turystyka samochodowa – dla kogo?

Podróż autem to rozwiązanie odpowiednie m.in. dla rodzin z dziećmi. Wyprawy z najmłodszymi członkami rodziny wymagają spakowania wielu dodatkowych przedmiotów, które zwykle zajmują sporo miejsca. Podróżując autem, nadbagażem nie trzeba przejmować się tak bardzo, jak w przypadku np. podróży samolotowych.

Turystyka samochodowa to także dobry pomysł dla wszystkich osób, które chcą zaoszczędzić. Podróżując w większej grupie, gdy koszty benzyny można podzielić na kilka osób, może to być rozwiązanie naprawdę budżetowe. 

Wyjazd na urlop autem to również propozycja dla… wygodnych. Samochód daje dużą niezależność. Jeśli możliwość wyjazdu o dowolnej porze, czy zatrzymania się w dowolnym miejscu, jest dla nas priorytetem – samochód będzie najlepszym środkiem transportu. 

Na urlop samochodem – jak się przygotować?

Wycieczki samochodowe, szczególnie te dłuższe, wymagają odpowiedniego przygotowania. Ważny przegląd techniczny to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa przed wyjazdem warto sprawdzić stan pojazdu u zaufanego mechanika.

W szczególności należy zweryfikować poziom oleju, poziom płynu chłodniczego, hamulcowego i płynu do spryskiwaczy. Sprawdzić trzeba również ciśnienie w oponach (również w zapasowej). Jeśli w podróż wybieramy się latem, warto też uzupełnić klimatyzację. 

Stan techniczny jest bardzo ważny, ale musimy pamiętać również o obowiązkowym wyposażeniu auta. W przypadku większości krajów w jego skład muszą wchodzić:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka odblaskowa,
  • koło zapasowe oraz narzędzia, przy pomocy których można je wymienić,
  • zapasowe żarówki,
  • gaśnica i apteczka.

Co zabrać ze sobą, jadąc na urlop samochodem?

Istnieje kilka niezbędnych elementów – oprócz bagaży osobistych każdego z podróżników – o których musimy pamiętać, wybierając się w podróż samochodową. Należą do nich:

  • niezbędne dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważna polisa OC (a w przypadku niektórych krajów także Zielona Karta),
  • akcesoria, które mogą być niezbędne w razie problemów z autem – np. linka holownicza, zapasowy płyn do chłodnicy i olej do silnika, a także skrzynka z podstawowymi narzędziami,
  • nawigacja GPS z aktualnymi mapami (najlepiej taka, która działa także w trybie offline).

W przypadku, gdy wybieramy się w długą podróż, przydać się może również lodówka turystyczna. Komfort przejazdu – jeśli zamierzamy podróżować w upały – zwiększą także rolety przeciwsłoneczne na szyby boczne.

Jeśli podróżujemy w większym gronie i auto okaże się za małe, aby spakować wszystkie niezbędne elementy oraz bagaże osobiste każdego z podróżników – warto pamiętać o bagażnikach (boxach) dachowych. Nie trzeba ich od razu kupować. Wiele wypożyczalni aut oferuje możliwość wypożyczenia tego typu akcesoriów. 

Do pakowania na samochodowy wyjazd trzeba jednak podejść rozsądnie. Podróżując autem, łatwo ulec złudzeniu, że możemy zabrać wszystko… i wszystko jest nam potrzebne. Do listy „niezbędnych rzeczy” warto jednak podejść krytycznie. Lepiej nie wozić ze sobą zbędnego balastu, ponieważ może on nas spowolnić, zwiększyć zużycie benzyny i zmniejszyć komfort podróży. 

Przepisy ruchu drogowego, na które warto uważać

Przepisy ruchu drogowego we wszystkich krajach tylko pozornie są podobne. Pomiędzy poszczególnymi państwami (także na terenie UE) występują ważne różnice. Brak wiedzy w tym zakresie może być naprawdę kosztowny.

 Przed wyjazdem trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, jest honorowane jest polskie prawo jazdy. Warto upewnić się także: 

  • czy wystarczy samo ubezpieczenie OC, czy może niezbędna jest Zielona Karta,
  • jakie są dopuszczalne limity prędkości, 
  • jaki jest dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy,
  • czy na desce rozdzielczej można mieć zamontowaną kamerę (np. w Austrii – nie można),
  • czy trzeba posiadać przy sobie umowę użyczenia (jeśli podróżujemy pożyczonym autem). 

W przypadku podróży z najmłodszymi warto sprawdzić również przepisy dotyczące  fotelików dziecięcych

Wakacje samochodem a bezpieczeństwo

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa. Nieprzekraczanie dozwolonych prędkości, utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów oraz niekorzystanie w trakcie prowadzenia auta ze smartfona – wszystkie te czynniki znacznie zwiększają szanse na uniknięcie kolizji. 

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników samochodowej wycieczki trzeba zatroszczyć się także we własnym zakresie. Przede wszystkim warto pamiętać o:

  • regularnym zapinaniu pasów bezpieczeństwa u wszystkich podróżujących,
  • dobrze wyposażonej apteczce,
  • umieszczeniu wszystkich zbędnych wszystkich przedmiotów w schowkach – w razie wypadku zwykła butelka z wodą uderza w podróżnika z siłą 60 kilogramów! 

Ubezpieczenie samochodu na podróż – jak ubezpieczyć samochód?

Ubezpieczenie jest kluczową kwestią w trakcie przygotowań do wyjazdu autem. 

W Polsce każdy samochód musi być ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Polska polisa OC (o ile oczywiście jest ważna) jest honorowana także w większości krajów UE. W niektórych państwach, takich jak m.in. Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Albania oraz Bośnia i Hercegowina, trzeba jednak dodatkowo mieć tzw. Zieloną Kartę. To dodatkowy dokument, wydawany zwykle bezpłatnie, który potwierdza, że właściciel pojazdu w Polsce ma ważną polisę OC. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy wyrobienie Zielonej Karty nie będzie konieczne, biorąc pod uwagę cel naszej podróży.

OC to jednak zdecydowanie za mało. Warto dodatkowo zabezpieczyć się przed awaryjnymi sytuacjami, poprzez wykupienie ubezpieczenia Assistance i autocasco. Assitance zapewni szybką pomoc w razie jakichkolwiek sytuacji kryzysowych w trakcie wyjazdu. Autocasco zapewni natomiast ochronę w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Jeśli planujemy choć jeden zagraniczny wyjazd, nie warto oszczędzać na tych ryzykach. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments