Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Włochy samochodem – o czym musisz pamiętać przed podróżą?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-04-05

Włochy to jeden z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków dla Polaków. Malownicze trasy, liczne zabytki, pyszna kuchnia i przyjazna atmosfera sprawiają, że wiele osób marzy o wyjeździe do tego pięknego kraju. Jednym ze sposobów, który daje możliwość zobaczenia wszystkich jego zakątków, jest podróż samochodem.

Zanim jednak wyruszysz w drogę, przeczytaj najważniejsze informacje, o których powinieneś wiedzieć. Jak przygotować się do drogi, jakie przepisy obowiązują we Włoszech oraz co warto zobaczyć.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyjazd do Włoch samochodem – jak przygotować auto?

Planując wyprawę samochodem do Włoch, należy pamiętać o następujących sprawach:

 • każda dłuższa trasa wymaga sprawdzenie stanu technicznego auta przed planowanym wyjazdem,
 • obowiązkowo trzeba upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty,
 • należy sprawdzić jakie obowiązkowe wyposażenie auta trzeba mieć w krajach, przez które będziemy przejeżdżać,
 • trasa powinna być dopasowana do rodzaju samochodu, liczby planowanych kilometrów i aktualnych obostrzeń,
 • drogę warto rozłożyć na kilka etapów, aby uniknąć wyczerpującej podróży,
 • dobrym pomysłem jest wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenie assistance na taki wyjazd.

Planujesz wyjazd do Włoch?

Z nami wyjazd do Włoch zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje we Włoszech
 1. Najpiękniejsze plaże w Wenecji Najpopularniejsze plaże oraz nieznane perełki
 2. Najpiękniejsze plaże w Palermo (sprawdź koniecznie naszą listę)
 3. Wczasy na Sycylii (wszystko, co musisz wiedzieć)
 4. Ceny we Włoszech (2024)
 5. Plaże w pobliżu Neapolu (15 najlepszych)
 6. Najpiękniejsze plaże Toskanii (nasz ranking)
🚗 Samochodem do Włoch
 1. Włochy samochodem (kompleksowy poradnik)
☔ Miej wszystko pod kontrolą
 1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch (oszczędź do 50%)
 2. Co zabrać do Włoch? (nie zapomnij o najważniejszych rzeczach)

Polska – Włochy trasa samochodem. Ile się jedzie z Polski do Włoch samochodem?

Trasa samochodowa do Włoch jest uzależniona od tego, z jakiego miejsca wyjeżdżamy. Oto trzy przykładowe propozycje z trzech największych miast w Polsce:

 • z Warszawy do Rzymu – granicę przekraczamy w Cieszynie i trasa prowadzi przez Czechy oraz Austrię, ma długość prawie 1800 km i zajmuje około 20 godzin,
 • z Krakowa do San Remo dotrzemy, wybierając drogę przez Wiedeń, Innsbruck oraz Genuę, do przejechania jest około 1400 km, co powinno zająć około 17 godzin,
 • z Gdańska do Wenecji dojedziemy przez Niemcy, Austrię i północną część Włoch, granicę włoską przekraczamy wtedy przez przełęcz Brenner, a pokonanie około 1500 km wyniesie prawie 16 godzin.

W każdym przypadku drogę warto rozłożyć na dwa dni i dobrym rozwiązaniem jest, aby w samochodzie było dwóch kierowców, którzy mogą się zmieniać.

Autem do Włoch – przepisy ruchu drogowego, które musisz znać

Przed podróżą samochodem do Włoch koniecznie należy sprawdzić jakie przepisy obowiązują na włoskich drogach, ponieważ ewentualne kary mogą być dużym obciążeniem dla portfela.

Jedną z najważniejszych kwestii jest respektowanie ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym,
 • 70 km/h w obwodach miejskich,
 • 90 km/h w obszarze niezabudowanym,
 • 110 km/h na drogach ekspresowych,
 • 130 km/h na autostradach (na oznaczonych autostradach trzypasmowych – 150 km/h).

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości grozi wysokim mandatem od 40 do nawet 4 000 euro.

Dzieci do 12 roku życia i o wzroście do 150 cm obowiązkowo podróżują w foteliku lub na specjalnej podkładce. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila. Poza obszarem zabudowanym kierowcy mają obowiązek jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami mijania. Obowiązkowe wyposażenie auta to: kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy, wymagane jest także posiadanie gaśnicy i apteczki.

O czym pamiętać przed podróżą do Włoch samochodem? Opłaty, winiety, wjazd do stref ZTL

Podczas planowania wyjazdu należy uwzględnić wszystkie koszty związane z transportem takie jak: koszty paliwa, opłaty za autostrady i parkingi.

W zależności od tego, jaką trasę wybieramy, należy wykupić winiety obowiązujące w krajach tranzytowych, w których będziemy korzystać z płatnych odcinków dróg. W samych Włoszech w przeciwieństwie do Czech, Niemiec lub Austrii, winiety nie obowiązują i jadąc autostradą, opłaty płacimy na bramkach wyjazdowych, a wysokość należności jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów.

W większych miastach należy uważać na strefy ZTL (Zona a Traffico Limitato), do których wjazd jest ograniczony tylko dla posiadających specjalne pozwolenie. Pojazdy wjeżdżające do takiej strefy są kontrolowane elektronicznie, a za wjazd bez uprawnień obowiązuje mandat od 80 do 300 euro.

Objazdówka po Włoszech samochodem

Oto trzy propozycje tras na wycieczkę objazdową po Włoszech samochodem.

 1. Rzym-Florencja-Wenecja. Trzy najbardziej znane i piękne miasta włoskie, w każdym można zatrzymać się na dzień lub dwa, aby podziwiać zabytki, sztukę i architekturę, a po drodze odwiedzać urokliwe, małe średniowieczne miasteczka i rozsmakować się w pysznej włoskiej kuchni.
 2. Mediolan-Genua-Piza-Siena-Rzym-Neapol-Palermo. Trasa dla tych, którzy mają więcej czasu i chcą zobaczyć jak najwięcej Włoch z ich całą różnorodnością. Obejmuje wszystkie najbardziej znane miejsca takie jak: stolica Włoch, historyczne i malownicze Palermo, słynna Krzywa Wieża w Pizie, piękne wzgórza Toskanii i zatokę Neapolitańską z Wezuwiuszem i Pompejami.
 3. Garda-Bolonia-San Marino-Rimini-Florencja, to trasa dla rodzin z dziećmi, która łączy wypoczynek ze zwiedzaniem. Można ją pokonać w tydzień, zatrzymując się na kilka dni nad jeziorem Garda, gdzie można korzystać z plaż i parków wodnych, takich jak Caneva World. Następnie można odwiedzić Bolonię, San Marino (najmniejsze państwo świata), Rimini (popularny kurort nadmorski) oraz Florencję.

Jak obliczyć koszty paliwa?

Dla naszych propozycji wycieczek objazdowych szacunkowe koszty paliwa kształtują się następująco (http://paliwo.ulewa.com/):

 1. Trasa Warszawa-Rzym-Florencja-Wenecja-Warszawa to około 3 500 km, a koszt paliwa wyniesie prawie 2 500 zł.
 2. Trasa Kraków-Mediolan-Genua-Piza-Siena-Rzym-Neapol-Palermo-Kraków to około 5 500 km, a koszt paliwa wyniesie w granicach 4 000 zł.
 3. Trasa Gdańsk-Garda-Bolonia-San Marino-Rimini-Florencja-Wenecja-Gdańsk to prawie 4 000 km, a koszt paliwa wyniesie około 3 000 zł.

Autostrady Włochy opłaty – przygotuj się na dodatkowe koszty

Włochy mają rozbudowaną sieć autostrad, która łączy większość miast i regionów. Na terenie kraju nie przyjęto systemu winiet drogowych i wysokość opłat jest uzależniona od klasy pojazdu i ilości kilometrów pokonanych na autostradzie. Płatność uiszcza się w gotówce lub kartą płatniczą na bramkach wyjazdowych. Średnio przejazd włoską autostradą kosztuje około 8-9 euro za każde 100 kilometrów.

Poza autostradami i drogami ekspresowymi można poruszać się po Włoszech także lokalnymi drogami, które są bezpłatne, ale często bardzo wąskie i zatłoczone.

Samochodem do Włoch – niezbędne dokumenty i telefony!

Wybierając się w podróż samochodem do Włoch, przygotuj dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz aktualne ubezpieczenie OC, przydatne będzie także ubezpieczenie NNW.

Aktualne wyjeżdżając do Włoch nie ma wymogu posiadania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID, ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa, zniesiony został także obowiązek odbycia kwarantanny.

Przed wyjazdem warto zapisać sobie numery telefonów do miejscowej pomocy drogowej (+39 800 116 800) oraz polskiej ambasady (+39 06 36 204 200), a w razie wypadku należy zadzwonić na ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

Warto zadbać także o wyrobienie przed wyjazdem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z usług zagranicznej pomocy medycznej.

Gdzie do Włoch samochodem na wakacje?

Oto pięć miejsc we Włoszech, do których łatwo dojedziesz samochodem z Polski.

 1. Jezioro Garda – najbardziej popularny wakacyjny kierunek wyjazdów położony w północnej części Włoch. Oferuje piękne krajobrazy, liczne zabytki i atrakcje dla całej rodziny. Polecamy odwiedzić takie miejsca jak Riva del Garda czy Limone sul Garda.
 2. San Marino – jedno z najmniejszych państw na świecie będące enklawą na terytorium Włoch jest idealnym miejscem na krótką wycieczkę. To małe, średniowieczne miasteczko, do którego z południa Polski dotrzemy już w około 12 godzin, a które zachwyca architekturą oraz niesamowitymi widokami.
 3. Cinque Terre – pięć malowniczych wiosek na wybrzeżu Ligurii i jeden z najpiękniejszych regionów Włoch wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest idealnym miejscem na romantyczny urlop, podczas którego można spacerować po wąskich uliczkach, podziwiać kolorowe domy lub odpoczywać na pięknych plażach.
 4. San Remo – kurort nadmorski w Ligurii, słynący ze znanego na całym świecie festiwalu piosenki włoskiej. Doskonałe miejsce na wakacje, które oferuje turystom zarówno rozrywkę i piękne plaże, jak i liczne zabytki.
 5. Mediolan – drugie co do wielkości miasto we Włoszech, stolica mody i designu. Miasto bogate w sztukę, kulturę i historię, gdzie koniecznie należy odwiedzić jego główny plac, czyli Piazza del Duomo.

Co warto zobaczyć we Włoszech?

 1. Rzym – stolica Włoch, zwana wiecznym miastem, pełna zabytków, wspaniałych katedr, placów i renesansowej architektury, to tutaj zobaczysz Koloseum, Forum Romanum, Panteon czy Fontannę Di Trevi.
 2. Florencja – miasto pełne sztuki i historii, słynące ze wspaniałych zabytków, takich jak Katedra Santa Maria del Fiore, Galeria Uffizi, Most Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio.
 3. Wenecja – unikalne miasto kanałów, mostów i wąskich uliczek ze słynnym Placem św. Marka, Mostem Rialto, Pałacem Dożów i Muzeum Correr.
 4. Dolomity – jeśli lubisz spędzać aktywnie czas, to wybierz się w majestatyczne góry w północnej części Włoch.
 5. Sardynia – rajska wyspa, oferująca piękne plaże, turkusowe morze i wspaniałe krajobrazy.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – na co zwrócić uwagę?

Ponieważ nie możemy przewidzieć, co stanie się w trakcie wyjazdu, a sytuacje problematyczne mogą mocno skomplikować nasze wakacje, to obowiązkowo powinniśmy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie takie powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia, czyli wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub hospitalizacji w przypadku choroby albo wypadku, a także ewentualnego transportu medycznego do kraju. Dobrym pomysłem jest także rozszerzenie ochrony o NNW i OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu, a jeżeli podróżny ma poważne problemy zdrowotne, to może wykupić także rozszerzenie na wypadek chorób przewlekłych. Wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia na terenie Włoch powinna wynosić minimum 20 000 euro.

Wyprawa samochodem, szczególnie ta długa, niestety niesie ze sobą ryzyko awarii auta lub wypadku. W takiej sytuacji bezpieczeństwo zagwarantuje nam wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia assistance, które zapewnia np. holowanie, wymianę kół, czy samochód zastępczy w razie awarii naszego środka transportu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Najniższa cena ubezpieczenia turystycznego do Włoch na 7-dniowy wyjazd dla 4-osobowej rodziny wynosi tylko 70 zł. Taką polisę można kupić wygodnie online na stronie rankomat.pl, gdzie porównasz także oferty różnych towarzystw.

Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Link4
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
10,44 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
7,46 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
14,11 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
25,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
27,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł
Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Link4
10,44 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
14,11 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
25,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
27,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł

Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zakres ochrony i gwarantowana suma ubezpieczenia, a nie tylko cena. Polisa powinna bowiem pokrywać wszystkie ewentualne koszty zdarzenia objętego ubezpieczeniem.

Podsumowanie

  1. Stosunkowo bliska odległość Włoch od Polski oraz mnogość atrakcji sprawia, że podróż samochodem będzie świetną okazją do odkrywania uroków tego kraju.

  1. Turyści znajdą tutaj zarówno liczne zabytki, jak i odpoczynek na plaży oraz oczywiście tak lubianą przez Polaków włoską kuchnię.

  1. Przed podróżą sprawdź, czy masz niezbędne dokumenty oraz zapoznaj się z lokalnymi przepisami drogowymi.

  1. Na terenie Włoch nie obowiązują winiet drogowe i za przejazd autostradami płaci się na bramkach wyjazdowych w zależności od ilości przejechanych kilometrów.

  1. Mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości są wysokie, dlatego pamiętaj o obowiązujących limitach.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Włoch samochodem

 1. Co warto zobaczyć we Włoszech?

  Do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków należą: okolice jeziora Garda, plaże San Remo, unikatowe Cinque Terre oraz pełne wspaniałych zabytków włoskie miasta Rzym, Wenecja czy Florencja.

 2. Czy Włochy samochodem to dobry pomysł?

  Tak, wycieczka samochodem do Włoch jest doskonałym sposobem na urlop pod warunkiem właściwego przygotowania, w tym wyboru odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

 3. O czym pamiętać wybierając się w podróż samochodem do Włoch?

  Zaplanuj odpowiednią trasę podróży, sprawdź jakie obowiązkowe wyposażenie auta powinieneś posiadać i pamiętaj, że we Włoszech stosuje się odcinkowy pomiar prędkości, dlatego koniecznie zapoznaj się także z obowiązującymi na drogach limitami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments