ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

PLL LOT Bagaż podręczny i rejestrowany – Wymiary i waga

Opublikowano: 2024-03-15 (aktualizacja 2024-04-22, godz. 11:48)

Planujesz podróż samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT? Pewnie ciekawi Cię, jakie ograniczenia co do transportowanych toreb, plecaków i walizek nakłada na pasażerów ten przewoźnik. Poznaj najważniejsze zasady przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego obowiązujące w PLL LOT.

Jakie zasady przewozy bagażu obowiązują w PLL LOT?

Firma PLL LOT, podobnie jak każde inne lotnicze, ma własne wytyczne co do wymiarów i masy transportowanego bagażu. Przewoźnik dzieli obsługiwane loty na:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • loty krótko i średniodystansowe — na niewielkie odległości, tj. po Polsce i Europie, na Bliski Wschód (do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej) oraz do Azji Środkowej (do Uzbekistanu i Kazachstanu);
 • loty długodystansowe — wymagające pokonania dużej odległości, tj. połączenia z Chinami, Indiami, Japonią, Kanadą, Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

Pasażerowie rejsów realizowanych w ramach wymienionych rodzajów lotów, muszą stosować się do nieco innych ograniczeń w zakresie ilości i masy bagażu. Wytyczne dotyczące rozmiaru pozostają niezmienne w przypadku lotów krótko- i średniodystansowych, jak i przy lotach długodystansowych.

Jakie wymiary ma bagaż podręczny i bagaż rejestrowany w PLL LOT?

Bagaż podręczny w PLL LOT to torba, walizka lub plecak, który po wejściu na pokład musi zmieścić się na górnej półce lub pod nogami fotela pasażera z przodu. Jego gabaryty nie mogą przekraczać:

 • 55 cm wysokości;
 • 40 cm szerokości;
 • 23 cm długości.

Linie lotnicze informują, że dopuszczają bagaż podręczny o łącznej sumie wymiarów (wysokość + szerokość + głębokość) do 118 cm. W razie przekroczenia tego limitu za torbę czy walizkę zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Bagaż rejestrowany w PLL LOT to duża walizka lub torba o łącznej sumie wymiarów do 158 cm. Każdy pasażer w razie przekroczenia darmowego limitu gwarantowanego dla danego lotu pod względem masy, liczby sztuk czy gabarytów, musi się liczyć z poniesieniem większych kosztów.

Jakie są limity masy bagażu podręcznego w PLL LOT?

Firma PLL LOT określa limity ilości i masy bagażu podręcznego w zależności od rodzaju lotu i klasy wykupionego bilety. W zobrazowaniu zasad obowiązujących u tego przewoźnika pomoże poniższa tabela.

Limity masy i ilości bagażu podręcznego w PLL LOT

Kierunek lotuTaryfa Business ClassTaryfa Premium EconomyTaryfa Economy Class
Loty po Polsce--1 × 8 kg
Loty krótko- i średniodystansowe poza Polską2 × 9 kg-1 × 8 kg
Loty długodystansowe (Chiny, Indie, Japonia, Kanada, Korea Płd.)2 × 9 kg2 × do 12 kg (1 szt. może ważyć maksymalnie 8 kg)1 × 8 kg
Loty długodystansowe (Stany Zjednoczone1 × 12 kg1 × 10 kg1 × 8 kg

Każdy pasażer może zabrać na pokład samolotu bezpłatnie jeszcze jeden przedmiot — torebkę, mały plecak lub saszetkę o masie nie większej niż 2 kg i wymiarach do 40 × 35 × 12 cm, laptopa, parasol, mały aparat fotograficzny bądź lornetkę.


Warto wiedzieć! Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość zabrania na pokład wózka inwalidzkiego lub innego niezbędnego sprzętu. Zostanie spakowany przez obsługę przed wylotem i zwrócony od razu po wylądowaniu.


Jakie są limity masy bagażu rejestrowanego w PLL LOT?

Linie lotnicze PLL LOT ustalają różne limity masy i ilości bagażu rejestrowanego w zależności od kierunku lotu i rodzaju taryfy.

Limity masy i ilości bagażu rejestrowanego w PLL LOT

Kierunek lotuTaryfa Business ClassTaryfa Premium EconomyTaryfa Economy ClassTaryfa Economy ClassTaryfa Economy Class
Full-FlexFlexStandard
Loty po Polsce---1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty krótko- i średniodystansowe poza Polską2 × 32 kg--1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Europy, Egiptu, Azerbejdżan, Izraela, Libanu, ZEA do USA i Kanady3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Europy, Egiptu, Azerbejdżanu, Izraela, Libanu, ZEA do Japonii oraz Chin3 × 32 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z USA oraz Kanady3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Europy, Egiptu, Azerbejdżanu, Izraela, Libanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Indii, Kazachstanu, Uzbekistanu oraz Korei Południowej3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Indii3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Indii do USA oraz Kanady3 × 32 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg
Loty z USA oraz Kanady do Indii3 × 32 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg
Loty z Korei Południowej3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Kazachstanu, Uzbekistanu3 × 32 kg2 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg1 × 23 kg
Loty z Japonii oraz Chin3 × 32 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg2 × 23 kg

Osoby korzystające z taryfy Economy Saver nie mają w cenie biletu zagwarantowanego przewozu bagażu rejestrowanego. Mimo to mogą dodać taki bagaż do rezerwacji i opłacić w dowolnym momencie. Da się to zrobić za pośrednictwem strony przewoźnika lub w biurze biletowym.


Warto wiedzieć! W liniach lotniczych LOT obowiązuje zakaz przewożenia w bagażu rejestrowanym m.in. przedmiotów wartościowych, metali szlachetnych i biżuterii, lekarstw, sprzętu elektronicznego oraz ważnych dokumentów. Jeśli mimo to umieścisz te wyroby w odprawionej walizce czy torbie, ponosisz za nie pełną odpowiedzialność.


Jakie są udogodnienia dla pasażerów z dziećmi w PLL LOT?

Linie lotnicze LOT niezależnie od taryfy umożliwiają osobom podróżującym z dzieckiem poniżej 2. roku życia zabranie na pokład samolotu dodatkowych elementów, tj.:

 • bagażu podręcznego do 8 kg;
 • małego plecaka, torby lub saszetki;
 • torby z niezbędnymi akcesoriami.

Ponadto we wszystkich taryfach (z wyjątkiem Economy Saver) dziecku przysługuje bagaż rejestrowany do 23 kg. Niezależnie od klasy biletu rodzice mogą zabrać również składany wózek lub fotelik samochodowy, które obsługa odbierze przed wylotem i zwróci po wylądowaniu.

Dzieciom powyżej 2. roku życia jest przypisany identyczny limit darmowego bagażu jak osobom dorosłym w danej taryfie. Rodzice, którzy wykupili dla swojej pociechy w wieku od 2 do 12 lat osobne miejsce, mogą bezpłatnie zabrać na pokład fotelik samochodowy lub wózek. Fotelik można zabrać do kabiny i przymocować na siedzeniu przeznaczonym dla malucha. Wózek zaś trafia do obsługi lotu tuż przed wylotem i zostaje zwrócony po wylądowaniu.

Jaki sprzęt sportowy można zabrać na pokład samolotu PLL LOT?

Linie lotnicze LOT umożliwiają zabranie na pokład samolotu sprzętu sportowego. Wymagają jednak spełnienia ustalonych wytycznych dotyczących zabezpieczenia ładunku na czas transportu, gabarytu bagażu, a także jego masy. Do samolotu tego przewoźnika weźmiesz ze sobą m.in.:

 • rower — w czasie przewozu jednoślad musi być zapakowany w karton, folię czy specjalną walizkę. Ponadto powinien mieć wymontowane przednie koło;
 • zestaw do gry w golfa — zawierający np. torbę z kompletem kijów, piłki golfowe i podkładki, buty do golfa;
 • oszczep — zapakowany w odpowiedni pojemnik;
 • akcesoria do nurkowania — wśród nich mogą się znaleźć m.in. maska, fajka, płetwy, skafander, kamizelka do nurkowania, pusta butla i lampa;
 • zestaw do gry w kręgle — składający się z torby na kulę, kuli, pary butów do gry w kręgle;
 • deskę snowboardową wraz z kaskiem i butami;
 • sprzęt jeździecki — np. siodło, uprząż, buty do jazdy konnej, podkładkę.

Sprzęt sportowy zabierany na pokład samolotu PLL LOT nie może ważyć więcej niż 32 kg. Cięższy bagaż da się przetransportować wyłącznie jako cargo. Szczegóły dotyczące zasad przewozu sprzętu sportowego i ewentualnych opłat sprawdź na stronie przewoźnika.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu bagażu?

Dobrowolne ubezpieczenie bagażu wykupisz wraz z polisą turystyczną. Dzięki niemu unikniesz konsekwencji finansowych wynikających ze zgubienia Twojego bagażu lub jego opóźnienia. Zyskasz też szansę na wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów znajdujących się wewnątrz walizki. Mowa tu zarówno o odzieży, butach i kosmetykach, jak i o niewielkich urządzeniach elektrycznych czy sprzęcie sportowym.

Ubezpieczenie bagażu zagwarantuje Ci więc kompleksową ochronę na czas wyjazdu. W porównywarce internetowej znajdziesz wiele ciekawych ofert dostosowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Kalkulacja ubezpieczenia turystycznego na 10-dniowy wyjazd do Maroko

W ramach polisy turystycznej zyskujesz też ubezpieczenie kosztów leczenia, OC, NNW i wiele innych przydatnych rozszerzeń. Sprawdź dostępne oferty i wybierz propozycję dopasowaną do specyfiki Twojego wyjazdu.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
 • PLL LOT mają zróżnicowane wymogi co do rozmiaru, masy i ilości bagażu, w zależności od kierunku lotu i klasy wykupionego biletu.
 • Linie lotnicze LOT przygotowały dla osób podróżujących z dziećmi liczne udogodnienia.
 • W samolotach LOT-u można przewozić sprzęt sportowy.
 • Przed wylotem warto wykupić ubezpieczenie bagażu.
 • Taniej polisy turystycznej najlepiej szukać w porównywarce ubezpieczeń.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy e-papierosa można zabrać do samolotu?

  Zasady i ewentualne ograniczenia co do transportu e-papierosów każde linie lotnicze ustalają indywidualnie. Firma LOT zezwala pasażerom na ich przewóz wyłącznie w bagażu podręcznym.

 2. Czy warto ubezpieczyć bagaż?

  Dzięki ubezpieczeniu bagażu możesz ubiegać się o odszkodowanie za zniszczenie lub uszkodzenie przewożonych przedmiotów. W ramach takiej polisy masz również prawo do roszczeń o zadośćuczynienie za opóźnienie bagażu. Rekompensata finansowa od ubezpieczyciela nie pozwoli co prawda uniknąć kłopotliwych sytuacji, jednak może pomóc zminimalizować ich konsekwencje.

 3. Czy ubezpieczenie bagażu obejmuje uszkodzenie walizki?

  Ubezpieczenie bagażu przeważnie nie dotyczy pojemników używanych do transportowania rzeczy. Oznacza to, że polisa nie obejmuje walizek, toreb czy kufrów. Aby objąć je ochroną, musisz dokupić dodatkowe rozszerzenie.

 4. Ile sztuk bagażu można ubezpieczyć?

  Nie ma ograniczeń co do liczby ubezpieczonych walizek czy toreb. Polisa może obejmować cały bagaż zabierany na wyjazd.

 5. Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne dla bagażu?

  Ubezpieczenie bagażu oferuje wielu ubezpieczycieli. Najlepsze oferty znajdziesz w kalkulatorze polis turystycznych. Dzięki niemu w kilka minut wyszukasz najtańsze propozycje ubezpieczeń dla podróżnych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments