ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ranking plaż w Polsce. [TOP 10] najpiękniejszych w 2024 roku

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 1:54)

Wybrzeże Morza Bałtyckiego wyznacza północną granicę Polski. Ten region kraju cieszy się szczególnym uznaniem wśród turystów z całej Europy. Na szczególną uwagę zasługują malownicze, piaszczyste plaże. Najlepiej prezentują się przy zachodzie i wschodzie słońca! Sprawdź, które plaże uznaje się za najpiękniejsze w Polsce.

Ranking TOP 10 najpiękniejszych plaż w Polsce

Ocenianie atrakcyjności plaż w Polsce nie należy do najłatwiejszych zadań. Na wybrzeżu znajduje się wiele miejsc godnych uwagi, które zachwycają swoim niepowtarzalnym nadmorskim klimatem i oferują malownicze widoki. Mimo trudności z wyborem udało się stworzyć ranking TOP 10 najpiękniejszych plaż w Polsce.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 1. Świnoujście
 2. Hel
 3. Kołobrzeg
 4. Mielno
 5. Łeba
 6. Sopot
 7. Ustka
 8. Krynica Morska
 9. Stogi
 10. Grzybowo

Każda z plaż ma swój niepowtarzalny charakter, dzięki któremu zasłużyła na miejsce w rankingu. Oczywiste, że każde takie zestawienie jest mocno subiektywne, a finalny wybór najpiękniejszych plaż zależy w dużej mierze od osobistych preferencji i gustu. Dowiedz się jednak, dlaczego właśnie na te warto zwrócić szczególną uwagę.

1. Świnoujście

Plaża w Świnoujściu króluje na pierwszych miejscach rankingów najpiękniejszych plaż w Polsce. Znajduje się w mieście wysuniętym najdalej na północny zachód w kraju. Liczy 10 km długości i ma średnio 70 metrów szerokości. Pokrywa ją delikatny, bardzo czysty piasek. Nie bez powodu przyznano jej certyfikat Błękitnej Flagi — wyróżnienie, którym odznacza się najczystsze plaże w Europie. W 2022 roku w ten sposób uhonorowano aż 52 kąpielisk w Polsce. Podczas wyboru brano pod uwagę m.in. czystość i jakość wody, dostęp i możliwości dojazdu do kąpieliska, poziom bezpieczeństwa oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Oprócz czystości i przystępności kąpieliska uwagę przykuwa fakt, że plaża Świnoujście jest obecnie najszerszą polską plażą. W niektórych miejscach liczy aż 200 m. Co ciekawe, wciąż się powiększa. Badacze podają, że przez ostatnie 200 lat linia brzegowa plaży Świnoujście przesunęła się o ok. 1,5 kilometra na północ.

2. Hel (plaża na cyplu)

2. miejsce w rankingu zajmuje helska plaża, zlokalizowania na samym końcu Półwyspu Helskiego. Liczy 1 km długości i 30 metrów szerokości. Jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na nietypowe położenie, ale również z uwagi na wysokie walory estetyczne. Rzadko kiedy ma się okazję przebywać w miejscu otoczonym morzem aż z 3 stron! Stojąc na plaży helskiej, ma się wrażenie, jakby było się na samym końcu świata. Uczucie to potęguje silny wiatr, który często osiąga tu wysokie wartości!
Warunki klimatyczne panujące na helskiej plaży sprawiają, że jest ona szczególnie uwielbiana przez miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Amatorzy aktywnego wypoczynku szczególnie doceniają wiatr wiejący tutaj silniej niż gdziekolwiek indziej na polskim wybrzeżu.
Helska plaża została też doceniona przez ranking autorstwa European Best Destination. Znalazła się na 10. miejscu zestawienia, co jest dla Polski niewątpliwie duży wyróżnieniem.

3. Kołobrzeg

Plaża w Kołobrzegu jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich miejsc w Polsce. Zapewnia doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Znajdują się tu liczne atrakcje dla dzieci oraz plażowe bary. Przez cały rok przybywają tu setki turystów z Polski, Europy i reszty świata. Co tak zachęca przyjezdnych do odwiedzenia Kołobrzegu? Prawdopodobnie przepiękny, żółty piasek oraz czystość kąpielisk. Aż nad dwoma z nich powiewają Błękitne Flagi świadczące o wysokiej jakości wody, bezpieczeństwie i zaawansowanej infrastrukturze w tym obszarze.

Charakterystycznym elementem kołobrzeskiego krajobrazu jest 200-metrowe, żelbetowe molo. Powstało ono w latach 70. XX wieku i do tej pory służy turystom do spacerowania i podziwiania nadmorskich widoków.

4. Mielno

Miejsce 4. w rankingu najpiękniejszych plaż w Polsce powędrowało do Mielna z kilku powodów. Po pierwsze, jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc nad Morzem Bałtyckim, a znajdująca się tam plaża zalicza się do najszerszych na polskim wybrzeżu. Stwarza więc doskonałe okoliczności do opalania, zabaw w piasku czy błogiego odpoczynku w promieniach słońca. Po drugie, plaża w Mielnie sąsiaduje z przybrzeżnym jeziorem Jamno, które powstało na skutek odcięcia mierzeją zatoki Morza Bałtyckiego. Bliskość dwóch różnych typów zbiorników wodnych stwarza doskonałe okoliczności do podziwiania różnorodnych krajobrazów. Po trzecie, kąpieliska w Mielnie również uzyskały certyfikat Błękitna Flaga, co potwierdza ich czystość i bezpieczeństwo.

5. Łeba

W połowie rankingu znalazła się plaża w Łebie. Cechuje się ona łagodnym zejściem i umożliwia bezpieczne zażywanie kąpieli wodnych. Jest zbudowana z delikatnego i przyjemnego w dotyku piasku. Plaża liczy 20 metrów szerokości i 6 kilometrów długości. Można wejść na nią jednym z 6 dobrze oznaczonych wejść. Aby dotrzeć do plaży z centrum miasta, trzeba pokonać ok. 3-kilometrowy odcinek. To bardzo przyjemny spacer! Na plaży znajdują się liczne atrakcje dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Każdy znajdzie tam coś dla siebie — zarówno rodziny z dziećmi czy młodzież, jak i osoby starsze.

6. Sopot

Sopot jest miejscem chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów. Może pochwalić się ok. 4-kilometrową plażą, która ciągnie się wzdłuż całej wschodniej granicy miasta. Prowadzi na nią aż 39 wejść. Plaża cechuje się dość zróżnicowaną szerokością. W niektórych miejscach ma zaledwie 20 m, a w innych rozciąga się aż na 200 m. Tuż za nią znajduje się pas wydm tworzących malowniczy krajobraz. Porastająca je roślinność dodaje uroku i tak już malowniczemu otoczeniu.
Ponadto turyści odwiedzający sopocką plażę mogą liczyć na wiele udogodnień — wypożyczalnie leżaków, bary, atrakcje dla dzieci, toalety, natryski i liczne kąpieliska strzeżone. Nie można też pominąć sopockiego mola, które jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Trójmiasta.

7. Ustka

Plaża w Ustce to kolejne wyjątkowe miejsce na polskim wybrzeżu. Ujście rzeki Słupi do Bałtyku dzieli ją na dwie części — wschodnią i zachodnią. Pierwsza z nich jest gwarna, pełna atrakcji i straganów, druga — spokojniejsza, przeznaczona dla osób szukających relaksu i ciszy. Rozciągają się tam dzikie, wydmowe krajobrazy. Nad plażą w Ustce, podobnie jak nad wieloma innymi polskimi kąpieliskami, powiewa Błękitna Flaga.

8. Krynica Morska

Plaża w Krynicy Morskiej leży na Mierzei Wiślanej — wąskim pasie lądu, który oddziela otwarte wody Zatoki Gdańskiej od Zalewu Wiślanego. Powstawał on latami na skutek akumulacji materiału skalnego Przyczyniły się do tego prądy morskie i wiatr. Ten niewielki półwysep liczy zaledwie 1-2 km szerokości. Jeśli jesteś na plaży, wystarczy więc krótki spacer, aby znad brzegu morza trafić nad Zalew Wiślany.

Niewątpliwą zaletą kąpielisk w Krynicy Morskiej jest stosunkowo mała liczba turystów. Duże znaczenie ma również atmosfera panująca na tamtejszych plażach oraz to, że przebywający tam ludzie szukają spokoju i ciszy. Na próżno szukać w okolicy gwarnych klubów czy komercyjnych atrakcji.

9. Stogi

Plaża Stogi administracyjnie należy do Gdańska. Jest usytuowana na obrzeżach miasta, na południowy wschód od starówki. Można dotrzeć na nią tramwajem, rowerem lub pieszo. Po dojściu do jednego z licznych wejść i przekroczeniu niewielkich wydm przed oczami roztacza się piękny krajobraz. Plaża stwarza doskonałe warunki do wielogodzinnych spacerów brzegiem morza, podziwiania zachodów i wschodów słońca czy organizowania pikników. Słynie z klimatycznych kawiarenek działających wyłącznie w sezonie. Warto tam wypić kawę lub zimny napój w przyjemnym otoczeniu. Czystość plaży Stogi również została zauważona i doceniona, czego wyrazem jest Błękitna Flaga powiewająca nad kąpieliskami. Dzięki niej przybyli mogą mieć pewność co do jakości wody.

10. Grzybowo

Ostatnie miejsce w rankingu trafiło do Grzybowa, które zachwyca naturalnością i dzikością. Daje namiastkę wolności, spokoju. Pozawala na chwilę uciec od cywilizacji, czyli zapewnia wszystko to, czego turyści mogą szukać nad morzem. Odróżnia się od innych kąpielisk. Nawet morze jest tu spokojniejsze i cieplejsze niż w innych częściach wybrzeża. Przyczynia się do tego charakterystyczna linia brzegowa tworząca Zatokę Grzybowską. Plaży Grzybowo charakteru dodają otaczające ją lasy. Ponadto znajduje się ona w Strefie Chronionego Krajobrazu.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
 • Ranking TOP 10 najpiękniejszych plaż w Polsce przedstawia zestawienie najładniejszych miejsc na wybrzeżu Bałtyku.
 • Wiele plaż w Polsce zostało uhonorowanych Błękitną Flagą. Świadczy ona o czystości kąpieliska, jego bezpieczeństwie i przystosowaniu do potrzeb niepełnosprawnych.
 • Błękitna Flaga powiewa nad plażami m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu i Grzybowie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie jest najtaniej nad morzem?

  Kwestia cen nad morzem to „temat rzeka”, bo wpływ na stawki za nocleg w nadmorskich miejscowościach ma bardzo duża liczba czynników. Najniższy koszt wyjazdu poniosą osoby planujące wakacje poza sezonem urlopowym. Z kolei w miesiącach od czerwca do września najlepiej wybierać mało popularne miejscowości położone na uboczu. Stosunkowo niskie ceny za nocleg oferują np. właściciele kwater prywatnych w Mikoszewie — niewielkiej miejscowości położonej między Gdańskiem a Krynicą Morską.

 2. W którym miesiącu jest najwięcej jodu nad morzem?

  Najwięcej jodu nad morzem jest w okresie od listopada do marca.

 3. Gdzie jest najwięcej atrakcji nad morzem?

  Numerem jeden pod względem atrakcji nad Polskim morzem jest Trójmiasto.

 4. Gdzie jest najczystszy Bałtyk?

  Uznaje się, że najczystszą wodą mogą pochwalić się kąpieliska położone w zachodniej części Pomorza Zachodniego. Doskonałą jakość wody zapewniają plaże m.in. w Świnoujściu, Dziwnowie i Niechorzu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments