ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Najpiękniejsze plaże w Europie – Ranking TOP 10

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 1:53)

Ranking najpiękniejszych plaż w Europie to zestawienie stworzone z myślą o miłośnikach nadmorskich krajobrazów. Pozwala poznać wybrzeża z unikalnymi formacjami skalnymi, cechujące się przejrzyście czystą wodą oraz otoczone piękną przyrodą. Sprawdź, które nadmorskie plaże na Starym Kontynencie zasługują na szczególne uznanie.

Ranking TOP 10 najpiękniejszych plaż w Europie

Wybór 10 najpiękniejszych plaż Europy to nie lada wyzwanie, bo konkurencja jest naprawdę duża. W takich zestawieniach na prowadzenie zazwyczaj wysuwają się miejsca zlokalizowane na wyspach. Duże znaczenie dla ich atrakcyjności ma również otoczenie czy obecność unikalnych formacji skalnych. Z tych powodów na liście 10 najpiękniejszych plaż w Europie znalazły się:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 1. Navagio (Grecja)
 2. Papagavo (Hiszpania)
 3. Tossa de Mar (Hiszpania)
 4. Alcudia Beach (Hiszpania)
 5. Plaża Elafonissi na Krecie (Grecja)
 6. Oludeniz (Turcja)
 7. Plage de la Mala (Francja)
 8. Zlatni Rat (Chorwacja)
 9. Nissi Beach (Cypr)
 10. Cala Goloritze (Włochy)

1. Navagio (Grecja)

Navagio (plaża Shipwreck) to plaża położona na północno-zachodnim krańcu greckiej wyspy Zakintos wchodzącej w skład Archipelagu Wysp Jońskich. Rozciągają się one wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji i Albanii. Plaża ma dwa główne atuty. Pierwszym jest niewątpliwie jej malownicza lokalizacja pomiędzy wysokimi klifami. Drugim — wrak statku leżący tam od wielu lat. Tzw. plaża Shipwreck jest jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych w całej Grecji. Urzeka surowością i brakiem jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Ogromną zaletą plaży jest również to, że leży w strefie klimatu subtropikalnego. Średnia dobowa temperatura wynosi aż 18°C. Latem niemal nie występują tam opady atmosferyczne. Zimą od czasu do czasu pojawia się deszcz, nie ma go jednak zbyt wiele.

2. Papagavo (Hiszpania)

Plaża Papagavo leży na Lanzarote — górzystej wyspie pochodzenia wulkanicznego wchodzącej w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduje się we wschodniej części kurortu wakacyjnego Playa Blanca. Jest zbudowana z drobnego materiału skalnego o bardzo jasnym kolorze. Stwarza idealne warunki do odpoczynku i podziwiania piękna przyrody. W pobliżu nie ma dużych, stworzonych przez człowieka atrakcji turystycznych. Nie działają tu również bary czy sklepy. Dzięki temu można cieszyć się ciszą i spokojem oraz malowniczym krajobrazem.

3. Tossa de Mar (Hiszpania)

Tossa de Mar to urokliwa miejscowość położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znajduje się w regionie turystycznym Costa Brava należącym do terytorium Katalonii. Wybrzeże zachwyca tu malowniczą przyrodą, złocistym piaskiem i lazurową wodą. Umożliwia swobodne zejście do morza. Łagodnie kieruje się w stronę wody, dzięki czemu pozwala na spokojną i bezstresową kąpiel. Plaże Tossa de Mar stwarzają doskonałe warunki nie tylko do odpoczynku, ale również do aktywnego spędzania czasu. Szczególnie spodobają się wielbicielom nurkowania i pływania.

4. Alcudia Beach (Hiszpania)

Alcudia Beach to plaża położona w okolicy miasta Alcudia. Znajduje się na Majorce wchodzącej w skład archipelagu Balearów. Administracyjnie należy do terytorium Hiszpanii. Jest uznawana za jedną z najdłuższych na wyspie. Cechuje się dość dużą szerokością, dzięki czemu zapewnia możliwość odpoczynku dużej liczbie turystów. Alcudia słynie bardzo jasnego, niemal białego piasku oraz przejrzystej, błękitnej wody. Przy zetknięciu ze skórą wydaje się on bardzo miękki, delikatny i przyjemny w dotyku.
Plaża stwarza doskonałe warunki do wypoczynku, rekreacji i kąpieli wodnych, które przy panującym tam klimacie są ogromną przyjemnością. Wzdłuż wybrzeża dodatkowo ciągnie się promenada sprzyjająca spacerom, jeździe na rowerze czy uprawianiu joggingu.
Playa Alcudia została wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi, co świadczy o jej wysokim poziomie czystości i jakości. Takie odznaczenie przyznaje się wyłącznie plażom spełniającym najwyższe kryteria bezpieczeństwa i funkcjonalności.

5. Plaża Elafonissi (Grecja)

Plaża Elafonissi leży w południowo-zachodniej części Krety. Ta grecka, śródziemnomorska wyspa jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata ze względu na wyjątkowe widoki i ciepły klimat. Skaliste wybrzeże przeplata się na Krecie z piaszczystymi plażami, tworząc niesamowity krajobraz. Jego istotnym elementem jest właśnie Plaża Elafonissi — piękna, dzika i zachwycająca unikatową roślinnością. Stanowi ona również ważne miejscem z punktu widzenia osób zajmujących się zwiększaniem populacji żółwi morskich Caretta-Caretta. Na plażach kreteńskich setki przedstawicieli tego gatunku składają jaja i zakopują je w piasku. Później wykluwają się z nich żółwie, które następnie udają się w kierunku wody.

7. Sotavento (Hiszpania)

Sotavento to rajska plaża rozciągająca się na 9-kilometrowym odcinku południowego wybrzeża wyspy Fuerteventura. Ten piaszczysty brzeg co roku odwiedzają setki turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć znajdujący się tam ogrom złocistego piasku. W zasadzie w skład Sotavento wchodzi aż 5 plaż — La Barca, Risco del Paso, Mirador, Malnombre i Los Canarios. Każda z nich zapewnia dostęp do licznych udogodnień dla i plażowiczów z niepełnosprawnościami. Wzdłuż brzegu ciągną się też liczne restauracje i obiekty sanitarne. To także miejsce, które kochają windsurferzy, z wprost idealnymi warunkami do „walki” z falami Atlantyku.

7. Plage de la Mala (Francja)

De la Mala to mała, nieco ukryta plaża położona w Nicei tuż obok Monako. Administracyjnie znajduje się na obszarze Francji. Jest pokryta żwirem i kamykami. Dookoła niej znajdują się wysokie formacje skalne, za którymi piętrzą się luksusowe wille. Cała zabudowa stwarza wrażenie, jakby miała niedługo zsunąć się do morza. Tworzy to niepowtarzalny krajobraz, który zachwyca i nie pozwala oderwać wzroku. Plaża wydaje się subtelna i elegancka. Prawdopodobnie zawdzięcza to położonym nad nią luksusowym budynkom i pięknemu widokowi na Morze Śródziemne.

8. Zlatni Rat (Chorwacja)

Zlatni Rat to chorwacka plaża położona po południowej stronie Brač — wyspy zlokalizowanej w Środkowej Dalmacji. Jej wyjątkowość wynika przede wszystkim z nietypowego kształtu. Większość plaż układa się równolegle do morza, tworząc piaszczysty pas. Plaża Złoty Róg przeciwnie — leży prostopadle do wody. Zderzające się tu prądy morskie sprawiają, że na jej krańcu wciąż akumuluje się piasek. W efekcie tego Zlatni Rat coraz bardziej „wchodzi” w morze. Na zbyt szybkie posuwanie się naprzód nie pozwalają mu jednak morskie fale. Obecnie lewy brzeg plaży liczy ok. 430 m, a prawy — 360 m. Niezalesiony odcinek plaży skierowany w stronę morza liczy zaś 160 m.

Plaża Złoty Róg cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i sportowców. Wiatr wieje tam z dużą prędkością co sprawia, że w tej okolicy panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.

9. Nissi Beach (Cypr)

Nissi Beach to półkilometrowa plaża położona nieopodal turystycznej miejscowości Ayia Napa na Cyprze. Jest dość duża, dzięki czemu zapewnia możliwość wypoczynku z dala od cywilizacji. Pokrywa ją biały, drobniutki i miły w dotyku piasek. Zejście do morza jest tu łagodne i bezpieczne. Umożliwia swobodne wchodzenie do wody zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Podłoże równomiernie się pogłębia, co pozwala dobrze kontrolować zanurzanie się w wodzie.

Nad Nissi Beach powiewa Błękitna Flaga, która świadczy o wysokiej jakości kąpieliska. Takie odznaczenie potwierdza również, że wybrzeże spełnia założenia ochrony środowiska a działająca tam infrastruktura nie narusza naturalnych ekosystemów.

10. Cala Goloritze (Włochy)

Cala Goloritze to urocza, tajemnicza plaża położona we wschodniej Sardynii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Gennargentu i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zalicza się do najpiękniejszych miejsc w regionie wybrzeża Morza Śródziemnego. Cechuje się krystalicznie czystą wodą i białym piaskiem. Jest otoczona przez jasne strzeliste skały, co dodaje jej wyjątkowego charakteru. Co ciekawe, do plaży nie da się dotrzeć samochodem. Jedynym sposobem na zobaczenie na żywo tego wyjątkowego miejsca jest przejście drogi pieszo. Na wybrzeże prowadzi malowniczy szlak pełen dzikiej zwierzyny i pięknej roślinności.

W pobliżu plaży panują idealne warunki do nurkowania i poznawania podwodnego świata. Żyjące w morzu zwierzęta zachwycają intensywnymi barwami i oryginalnym wyglądem.

5/5 - (1 głos)

Podsumowanie
 • W Europie jest wiele pięknych i malowniczych plaż.
 • Europejskie plaże stwarzają idealne okoliczności do odpoczynku i aktywnego spędzenia czasu. Stwarzają idealne okoliczności do spacerów, biegania, nurkowania i uprawiania windsurfingu.
 • Najwięcej ciekawych plaż znajduje się na terenie Hiszpanii i Grecji.
 • Do najpiękniejszych plaż w Chorwacji zalicza się Złoty Róg.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie są najpiękniejsze plaże w Europie?

  Trudno jednoznacznie określić, gdzie są najpiękniejsze plaże w Europie. Wydaje się, że najbardziej malownicze wybrzeża znajdują się na terenie państw wyspiarskich, takich jak np. Grecja czy Chorwacja. Wiele wyjątkowych plaż istnieje również na obszarze Majorki, Wysp Kanaryjskich czy Lazurowego Wybrzeża.

 2. Gdzie najlepiej pojechać w Europie?

  Przy wyborze celu podróży warto uwzględnić własne upodobania i możliwości finansowe. Obecnie dużą popularnością wśród turystów z Polski cieszą się wakacje na Bałkanach — w Chorwacji, Czarnogórze czy w Albanii.

 3. Gdzie polecieć na wakacje w Europie?

  Do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie zaliczają się Hiszpania i Włochy. Dużo osób planuje urlop również na wschodzie kontynentu, np. w Grecji czy w Chorwacji. Ponadto część osób wybiera mniej oczywiste destynacje i kieruje się na północ, np. do Norwegii lub na Islandię.

 4. Gdzie najtaniej w Europie?

  W 2022 roku za najtańsze państwo do życia w Europie uznano Rumunię (wg danych Eurostat).

 5. Kiedy są najtańsze wakacje za granicą?

  Na najniższe ceny wakacji za granicą można liczyć w okresie od kwietnia do maja i od września do października. Pogoda w wielu miejscach w Europie jest wtedy wciąż atrakcyjna, co pozwala spędzić urlop w pięknym miejscu i bez tłumu turystów.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments