Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Kopenhaga – atrakcje. Co robić w Kopenhadze?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-08-29

Kopenhaga to miasto, które od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, choć jeszcze niedawno zarówno stolica, jak i cała Dania raczej nie były pierwszym wyborem na krótki city break. Obecnie jednak klimat miasta, styl ubierania się i życia Duńczyków stał się tak modny, że wiele osób jeździ po inspirację wprost do źródła. Co koniecznie musisz zobaczyć w Kopenhadze? Przedstawiamy kompleksowy przewodnik.

Szukasz miejsca na krótki city break? Chcesz odpocząć od miejskiego hałasu i szybkiego tempa, a jednocześnie nie do końca kręci cię domek w głuszy? Kopenhaga będzie doskonałym wyborem! To miasto, w którym się zrelaksujesz, dobrze zjesz i zdobędziesz masę inspiracji!

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kopenhaga – podstawowe informacje

Kopenhaga jest stolicą Danii, liczącą około 617 tysięcy mieszkańców. Nazwa Kopenhaga pochodzi od słowa Kjobmandehavn, składającego się z dwóch wyrazów: kjobmand – kupiec, havn – zatoka). Miasto założył Sweyn I Forkbeard w roku 1000 jako małą rybacką osadę.

Dzisiaj Kopenhaga to miasto bardzo modne i przyciągające wielu turystów, którzy niejednokrotnie zakochują się w niej, a potem wielokrotnie wracają. Na zwiedzenie miasta i poczucie jego klimatu spokojnie wystarczą ci 2-3 dni, jednak jeśli zechcesz przyjechać tu na dłużej, z pewnością nie będziesz się nudzić.

Kopenhaga to miasto wielokulturowe, otwarte na turystów, ekologiczne i bardzo wygodne do poruszania się. A minusy? Prawie takich nie ma! Jedyną wadą Kopenhagi, a w zasadzie całej Danii są wysokie ceny, które przy dłuższym pobycie naprawdę potrafią zrujnować portfel. 

Kopenhaga – atrakcje 

Kopenhaga ma w sobie wszystko, czego potrzeba, aby odpocząć w mieście. Jest tu zarówno historyczna architektura, znakomite muzea, modne knajpki, jak i niezwykłe parki rozrywki. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Kopenhagi!

Tivoli, czyli park rozrywki, w którym zakochał się Disney

Tivoli to trzeci najstarszy park rozrywki na świecie, który powstał w 1843 roku w myśl hasła „gdy ludzie się bawią, nie myślą o polityce”. A w parku tym rzeczywiście można nieźle się zabawić! Tivoli to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i rodowitych Duńczyków, którzy przychodzą tu całymi rodzinami, aby oddać się szaleństwom. Jednym z najbardziej znamienitych gości parku był podobno Hans Christian Andersen, którego pobyt tutaj miał zainspirować do napisania baśni „Słowik”. 

Z jakich atrakcji możesz skorzystać w Tivoli? Jest tu wszystko, z czym kojarzą się parki rozrywki, czyli:

  • kolejki górskie, 
  • karuzele,
  • zamki strachu,
  • ogrody,
  • tematyczne altanki,
  • bary i restauracje.

W centrum parku znajduje się również ciekawy, orientalnie wyglądający budynek – to działający od 1909 roku „Nimb” – luksusowy hotel z restauracjami. Będąc w Tivoli, koniecznie wybierz się na wyjątkową kolejkę górską Rutsjebanen – jeden z najstarszych rollercoasterów na świecie. Ta drewniana konstrukcja wciąż działa i ma się świetnie, ale… obsługiwana jest przez pracownika parku, tzw. hamulcowego, który ręcznie reguluje prędkość przejazdu. To atrakcja dla odważnych!

Tivoli to gratka nie tylko dla dzieci – świetnie bawią się tutaj również dorośli, ponieważ nie wszystkie atrakcje są zaprojektowane wyłącznie dla najmłodszych. Tivoli było inspiracją dla Disneylandu – Walt Disney po wizycie w duńskim parku stwierdził, że Disneyland powinien mieć atmosferę taką, jak Tivoli – luźną i radosną.

Nyhavn, czyli odrobina Amsterdamu w duńskiej stolicy

Kolorowe domki, które widnieją na pocztówkach z Kopenhagi to dzielnica Nyhavn – niegdyś miejsce, które omijano, a dziś jedna z bardziej kultowych miejscówek duńskiej stolicy. Malownicze kamienice z kolorowymi elewacjami przywodzą na myśl ciasno ustawione obok siebie domki w Amsterdamie. Nyhavn swego czasu było zresztą znane jako „dzielnica czerwonych latarni” – i podobnie, jak w Amsterdamie, można było spotkać się tutaj z kobietami lekkich obyczajów, a także załatwić ciemne interesy. Dzisiaj w Nowym Porcie klimat jest zupełnie inny – podejrzanych typków i marynarzy spod ciemnej gwiazdy już nie ma, są za to modne i najczęściej drogie knajpki oraz bary. 

Będąc w Nyhavn, warto przystanąć przy kamienicy numer 9 – to najstarszy zachowany budynek, który powstał w 1681 roku i od tamtej pory nie przeszedł żadnych zmian konstrukcyjnych. Okolica portowa była kiedyś popularnym miejscem zamieszkania artystów – w kamienicach numer 18, 20 i 67 pomieszkiwał Hans Christian Andersen. 

Jeszcze jedną ciekawostką związaną z Nyhavn jest znajdujące się w piwnicy kamienicy numer 17 studio tatuażu „Tattoo Ole”. Jest to najdłużej działający salon na świecie – funkcjonuje nieprzerwanie od 1884, a jednym z jego najbardziej znanych klientów był podobno sam król Frederik IX.

Rejs statkiem po kanałach, czyli zmiana perspektywy

Jeśli wybierzesz się do Nyhavn, możesz wsiąść tam na wycieczkowy statek i popłynąć w rejs po kopenhaskich kanałach. Podziwianie miasta z tej perspektywy jest naprawdę ciekawe! Każdy uczestnik godzinnego rejsu otrzymuje słuchawki z przewodnikiem – rejs jest więc też okazją, aby posłuchać trochę o historii miasta i jego zabytkach.

Zamek Rosenborg – perła duńsko-holenderskiego renesansu

Zamek Rosenborg został wybudowany przez Christiana IV na początku XVII wieku i do dziś jest jednym z najwspanialszych przykładów duńsko-holenderskiego renesansu. Przez około 100 lat służył duńskim królom jako letnia rezydencja. Po tym czasie zamieniono go na skarbiec, w którym przechowywano cenne przedmioty rodziny królewskiej, takie jak insygnia koronacyjne, drogocenne prezenty czy łupy wojenne. 

W 1838 roku Rosenborg został otwarty dla szerszej publiczności. Obecnie można go zwiedzać, a do najciekawszych eksponatów, które się w nim znajdują należą:

  • regalia królewskie,
  • tron z kłów narwala,
  • przedmioty wykonane z kości słoniowej,
  • porcelana,
  • trzy srebrne lwy naturalnej wielkości,
  • i inne unikalne przedmioty, takie jak długopis, którym Fryderyk VII 5 czerwca 1849 roku podpisał się pod pierwszą duńską konstytucją.

Zwiedzanie zamku zajmuje od 60 do 90 minut. Potem warto przespacerować się jeszcze po ogrodach królewskich otaczających Rosenborg.

Mała Syrenka – najbardziej znany symbol  Kopenhagi

W każdym mieście są miejsca, których po prostu nie można pominąć – przynajmniej w czasie pierwszego pobytu! W Kopenhadze warto znaleźć czas, aby podejść do Małej Syrenki, czyli rzeźby przedstawiającej postać z baśni Hansa Christiana Andersena. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Syrenka ma twarz tancerki Ellen Price, która zainspirowała Carla Jacobsena do ufundowania rzeźby. Z kolei ciało syrenki zostało stworzone na wzór sylwetki żony rzeźbiarza – Eliny Vilhelminy Møller, która podobno pozowała mężowi przez 350 godzin.

Pałac Christiansborg 

Pałac Christiansborg to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Danii. Położony jest na Wysepce Zamkowej, a z lądem łączy go 9 mostów. Oryginalny budynek został wybudowany w roku 1794, ale spłonął. Postawiony na jego miejscu w 1884 kolejny pałac również został spalony. To, co możemy zwiedzać dzisiaj to budynek postawiony zaledwie około 100 lat temu. Miejsce to jest ciekawe również z innego powodu – to jedyny obiekt na świecie, w którego murach mieszczą się 3 gałęzie władzy:

  • władza ustawodawcza, czyli duński parlament Folketing, 
  • władza wykonawcza, czyli gabinet premiera,
  • władza sądownicza, czyli Sąd Najwyższy.

Sporą część Pałacu Christiansborg można zwiedzać – dla turystów dostępne są między innymi królewskie komnaty, sala tronowa, sala bankietowa i pomieszczenie z imponującymi gobelinami. 

Wybierając się do pałacu, warto skorzystać również z atrakcji, które znajdują się w jego otoczeniu. Za darmo można wejść na wieżę pałacową Tårnet, będącą najwyższym punktem widokowym w Kopenhadze. Warte zwiedzenia są również:

  • odnowione królewskie kuchnie,
  • królewskie stajnie z końmi i powozami, które mogą pochodzić z pierwszej połowy XVIII wieku, ponieważ mimo pożarów pałacu – przetrwały,
  • królewska kaplica.

Amalienborg oraz uroczysta zmiana warty

Jeśli nie będziesz mieć jeszcze dość zwiedzania królewskich pałaców, wybierz się do Amalienborg – zimowej rezydencji duńskich władców. Jest to właściwie nie jedna rezydencja, ale cały kompleks czterech rokokowych budynków, otaczających ośmioboczny plac. Od 1794 roku są one własnością duńskiej rodziny królewskiej – po pożarze pałacu Christiansborg tutaj przeniesiono siedzibę władców, a później zmieniono przeznaczenie tego miejsca na rezydencję zimową.

 W samym centrum placu góruje pomnik konny króla Fryderyka V, który zwrócony jest w stronę spektakularnego Kościoła Marmurowego. Gdy będziesz planować zwiedzanie Amalienborg, postaraj się „trafić” na uroczystą zmianę warty. Ceremonia odbywa się raz dziennie, o 12 w południe. Jest to ciekawe wydarzenie, gdyż duńscy gwardziści – podobnie jak ich brytyjscy odpowiednicy – noszą wysokie niedźwiedzie czapki, a nierzadko na miejscu przebywa również królowa lub któryś z jej synów.

Marmurowy Kościół

Choć kościoły często nie są pierwszym wyborem turystów, w Kopenhadze dwa zasługują na szczególną uwagę. Kościół Marmurowy (inaczej nazywany Kościołem Fryderyka) w stylu barokowo-eklektycznym został wybudowany na wzór bazyliki świętego Piotra. Ma ogromną, wysoką na 60 metrów kopułę o średnicy 30 metrów – największą w całej Skandynawii. Warto wiedzieć, że można ją zwiedzać, ciesząc się widokiem na miasto. Dodatkowe wrażenie robi 14 dużych rzeźb ustawionych wokół budynku i przedstawiających ważnych ludzi kościoła.

Kościół Grundtvig

Drugi kościół warty zwiedzenia to zupełnie odmienny od dosyć jednak tradycyjnego Kościoła Marmurowego budynek w dzielnicy Bispebjerg. Kościół Grundtvig to budowla postawiona ze zwykłych cegieł, będąca wizualnym arcydziełem. Prostota i harmonia tej bryły sprawiają, że trudno jest oderwać od niej wzrok. Kościół zachwyca z zewnątrz, ale i w środku – jest wysoki i bardzo jasny. Zaprojektował go w 1913 roku Peder Clint, czerpiąc inspiracje ze średniowiecznych wiejskich kościołów duńskich oraz ceglanych kościołów niemieckich. Grundtvig to świetny przykład architektury ekspresjonistycznej.

Kąpielisko morskie Kastrup Søbad

Kopenhaga słynie z niezwykłej architektury – nie tylko historycznej, ale także nowoczesnej. Ciekawym przykładem jest kąpielisko w Kastrup, potocznie nazywane ślimakiem. Projekt obejmuje plażę, kąpielisko oraz budynek usługowy, w którym mieszczą się toalety i przebieralnia. „Ślimak” ma okrągłe wnętrze, które chroni przed wiatrem i umożliwia pływanie oraz opalanie się. Wzdłuż platformy, która łączy obiekt z lądem, zbudowano ławkę z dodatkowymi miejscami do relaksu. Ze względu na swoją formę, kąpielisko to jest jedną z najciekawszych perełek architektonicznych tej części miasta.

Obiekt ten jest doskonałym przykładem tego, jak Duńczycy dbają o inkluzywność. Z kąpieliska może skorzystać każdy – dzieci, dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne. Co ważne – jest bezpłatne! Mile widziane są tu osoby uprawiające sporty, bawiące się, opalające i spędzające czas w jeszcze inny sposób. 

Oceanarium – Duńskie Akwarium Narodowe

Jeśli wystarczy ci czasu, koniecznie wybierz się do oceanarium „Błękitna Planeta” w dzielnicy Kastrup, które jest najnowocześniejszym i największym obiektem tego typu w Europie Północnej. Zachwyca tym, co w środku, ale jest wyjątkowe również ze względu na swoją niezwykłą bryłę, inspirowaną wirem wodnym. Z góry wygląda jak ogromna rozgwiazda, z przodu zaś przypomina fale. Jego elewacja nawiązuje z kolei do rybich łusek – jest złożona z niewielkich aluminiowych elementów. „Błękitna Planeta” to spektakularne miejsce – znajdują się tutaj 53 akwaria, wypełnione 7 milionami litrów wody. Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zwiedzający czuli się jakby chodzili po dnie morza lub oceanu. Za projekt tego miejsca odpowiada duńskie studio architektoniczne 3XN, słynące ze stworzenia innych, futurystycznych budynków. Oceanarium ma status Duńskiego Akwarium Narodowego.

Muzea w Kopenhadze – mekka dla miłośników sztuki i historii

Stolica Danii to miejsce, w którym nie brakuje instytucji kulturalnych. Jest tu ogrom ciekawych muzeów światowej klasy. Nie sposób ich wszystkich zwiedzić w czasie krótkiego pobytu, ale do kilku warto zajrzeć.

Muzeum Narodowe

W Narodowym Muzeum Danii można obejrzeć eksponaty, prezentujące historię Danii od epoki lodowcowej aż po współczesność. To niezwykle ciekawa podróż, ukazująca złożoną i wyjątkową historię kraju. Wśród najważniejszych artefaktów, które tutaj zobaczysz jest jedna z największych na świecie kolekcji etnograficznych, kolekcja antyków, monet, medali i zabawek. 

NY Carlsberg Glyptotek

Muzeum to stworzył syn założyciela słynnego browaru Carlsberg – Carl Jacobsen. Przez lata zgromadził on około 10 tysięcy eksponatów, które postanowił udostępnić ludziom w formie muzeum. Miejsce to poświęcone jest przede wszystkim sztuce i kulturze starożytnej oraz XIX-wiecznej sztuce duńskiej. Jest wyjątkowe ze względu na kolekcję, ale także na panujący w nim klimat. Jacobsen chciał bowiem stworzyć nie tyle „sztywne” muzeum, co przestrzeń, w której mieszkańcy Kopenhagi będą chcieli przyjemnie spędzać czas. To dlatego w NY Carlsberg Glyptotek znajduje się na przykład zachwycający ogród zimowy, a na dachu piękny taras. 

Duńskie Muzeum Designu

Gdyby zapytać osoby podróżujące do Kopenhagi o ich ulubione muzeum, Duńskie Muzeum Designu pojawia się chyba jako najczęstsza odpowiedź. Nic dziwnego – Dania słynie ze wspaniałego, ponadczasowego wzornictwa, które rozpoznawalne jest na całym świecie. Designmuseum Denmark prezentuje historię duńskiego wzornictwa oraz wskazuje rolę, jaką design pełni w codziennym życiu człowieka. Wystawa znajduje się w budynku w stylu rokoko – dawnym Królewskim Szpitalu Fryderyka.

Christiania – warto czy szkoda czasu?

Ci, którzy Christianię znają tylko jako ideę, zwykle wpisują to miejsce na listę obowiązkowych miejsc do odwiedzenia. Czy faktycznie warto poświęcić czas tej dzielnicy? Jeśli masz na zwiedzenie Kopenhagi weekend, zdecydowanie możesz sobie to odpuścić. Christiania miała być „wolnym miastem”, oazą, w której wszystko jest dozwolone. Wszystko, czyli między innymi rozmaite używki. Zamysł być może był ciekawy, ale rzeczywistość w tym miejscu nie jest bajeczna – w ciągu dnia można tu spotkać poukrywanych pod czapkami i kapturami dilerów, a okolica jest raczej szarobura. Christiania ożywa w czasie organizowanych tutaj imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych na jej terenie. 

Jak zwiedzać Kopenhagę?

Kopenhaga to miasto, które możesz zwiedzać na kilka sposobów. Główne atrakcje miasta i cała historyczna część znajdują się w  centrum, dlatego najwygodniej (i najtaniej!) jest po prostu spacerować. Drugi sposób, który zdecydowanie warto wybrać, to wypożyczenie roweru. W Danii rowerzyści są niezwykle ważną grupą, dla której buduje się mnóstwo ścieżek, a zimą to właśnie je odśnieża w pierwszej kolejności! Są tutaj również autostrady rowerowe i mosty przeznaczone wyłącznie dla rowerów. Stolica Danii więc nie bez powodu wciąż utrzymuje się w czołówce miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. Rowerem dotrzesz wszędzie, gdzie potrzebujesz bez najmniejszego problemu i będzie to znacznie tańsze niż dojazdy komunikacją miejską.

Jeśli jednak zdecydujesz się jeździć komunikacją, do wyboru masz na przykład nowoczesne metro, które dowiezie cię nawet nad morze. Minusem tego sposobu zwiedzania jest cena – bilety do metra czy innych środków lokomocji są po prostu bardzo drogie.

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Podsumowanie
  1. Kopenhaga to dobry kierunek na krótki city break lub długie wakacje.
  2. Spacerując po Kopenhadze, znajdziesz wiele architektonicznych perełek, m.in. całą dzielnicę Nyhavn, zamek Rosenborg czy pałac Christiansborg.
  3. Kopenhagę powinny odwiedzić przede wszystkim osoby kochające sztukę i historię. Na miejscu znajduje się wiele muzeów i galerii, które zawierają unikatowe, niezwykle cenne eksponaty.
  4. Do Kopenhagi możesz polecieć samolotem lub pojechać samochodem – jak wolisz.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ceny w Kopenhadze sa wysokie?

    Niestety, tak. Dla przeciętnego Polaka dłuższy pobyt w tym mieście może wiązać się z dużym wydatkiem.

  2. Jakie miejsce warto odwiedzić, jeśli wybierasz się na rodzinny wyjazd do Kopenhagi?

    Mali turyści z pewnością ucieszą się, jeśli zobaczą Tivoli – trzeci najstarszy park rozrywki na świecie, który stanowił inspirację dla Disneylandu. Na miejscu czekają jednak atrakcje także dla dorosłych.

  3. Czy Kopenhagę moż zwiedzać inaczej niż pieszo?

    Tak. Możesz skorzystać z rejsu po kanałach, które przecinają niemal całe miasto, aby przyglądać się pięknej architekturze z zupełnie innej perspektywy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments