ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Zielona Góra

Opublikowano: 2016-06-26 (aktualizacja 2021-07-16, godz. 12:10)

5/5 - (2 głosy)

Mieszkańcy województwa lubuskiego ze względu na bliskość granicy często i chętnie podejmują pracę w krajach Unii Europejskiej. Z kolei w sezonie urlopowym wielu wyjeżdża na urlop za granicę. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej ochrony finansowej na wypadek niespodziewanych problemów ze zdrowiem. Jednym ze sposobów jest wyrobienie karty EKUZ – Zielona Góra. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Do czego przydaje się EKUZ?

Pomoc ze strony lekarza czy placówki medycznej szczególnie za granicą jest nieoceniona. Każda osoba ubezpieczona w Polsce (z tytułu umowy o pracę, przez Urząd Pracy czy w innym wymiarze) może starać się o bezpłatne wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument przyda się gdy polski turysta bądź pracownik poważnie zachoruje czy dozna kontuzji, urazu bądź wypadku uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Wówczas poszkodowany posiadacz karty EKUZ, po spełnieniu określonych warunków, otrzyma pomoc medyczną.

EKUZ Zielona Góra – gdzie wyrobić?

Uzyskanie karty jest możliwe na różne sposoby. Mieszkańcy Zielonej Góry powinni udać się do Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Osobista wizyta pozwoli najszybciej uzyskać potrzebny dokument – nawet tego samego dnia. Innymi sposobami są: poczta tradycyjna, poczta elektroniczna (wniosek można pobrać ze strony NFZ) oraz faks.

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Podgórna 9b
65-057 Zielona Góra
tel. 68 328 76 00
fax. 68 328 76 57
e-mail: oddzial@nfz-zielonagora.pl
Delegatura Oddziału
ul. Targowa 2
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 63 00
fax. 95 733 63 05
e-mail: delegatura-gorzow@nfz-zielonagora.pl

Źródło: opracowanie własne

Czy EKUZ wystarczy?

Pełna nazwa świadczenia, jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia jego posiadaczowi bezpłatne korzystanie z publicznych placówek opieki medycznej poza granicami Polski, nie tylko na czas wypoczynku. Zakres obowiązywania karty pokrywa się z obszarem Unii Europejskiej i dodatkowo z krajami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandią, Liechtensteinem, Norwegią oraz Szwajcarią.

Posiadający kartę EKUZ może na wymienionym obszarze bezpłatnie lub za symboliczną opłatą, a także spełniając określone warunki, otrzymać pomoc medyczną, która nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

Bez karty taka osoba musiałaby liczyć się z koniecznością sfinansowania często niemałego rachunku:

  • w prywatnych placówkach medycznych,
  • za określone zabiegi, np. stomatologiczne, jeśli nie istnieje poważne zapalenie,
  • w przypadku szkód na zdrowiu wyrządzonym osobom trzecim,
  • w razie konieczności transportu chorego do Polski.

Planując wyjazd za granicę do kraju objętego zasięgiem działania karty EKUZ należy mieć na uwadze, że zagraniczna służba zdrowia działa na różnych zasadach, więc ten sam prosty zabieg refundowany w Portugalii, może okazać się płatny podczas pobytu w Szwecji.

Sposób na pełną ochronę

Karta EKUZ wydawana w Zielonej Górze, podobnie jak w każdym innym polskim mieście, daje prawo do świadczeń medycznych wyłącznie w publicznych placówkach. Niewielkie, malownicze kurorty, w których wypoczywa większość turystów dysponują przeważnie prywatnymi klinikami czy gabinetami, w których zagraniczni pacjenci są przyjmowani wyłącznie odpłatnie.

W takiej sytuacji zapewnieniem pokrycia kosztów leczenia może być indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty usług medycznych udzielonych na miejscu, a w poważniejszych przypadkach zagwarantuje transport medyczny do Polski oraz niezbędną pomoc w zakresie organizacyjnym i informacyjnym.

Polisę można dopasować do własnych potrzeb wybierając sumy ubezpieczenia oraz dodatkowy zakres, w którego skład, w zależności od wyboru, wchodzi OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments