ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Zielona Góra

Opublikowano: 2016-06-26 (aktualizacja 2023-12-18, godz. 3:13)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – Zielona Góra

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest wydawana na życzenie osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby uzyskać EKUZ w Zielonej Górze, konieczne jest złożenie bezpłatnego wniosku w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). EKUZ, to dokument wydawany w formie niewielkiej plastikowej karty, przypominającą wizualnie dowód osobisty, jednak bez umieszczonego na nim zdjęcia.

EKUZ stanowi ważny dokument, umożliwiający korzystanie z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiadanie Karty jest istotne dla osób podróżujących w celach turystycznych czy służbowych. Dokument umożliwia skorzystanie z niezbędnych świadczeń medycznych w razie potrzeby. Należy pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej na zasadach równorzędnych z obywatelami danego kraju. Jednakże, jeśli obywatele danego kraju płacą dodatkowo za określone usługi, Ty, jako posiadacz EKUZ również zobowiązany jest do pokrycia kosztów takiego samego zabiegu, badania czy usługi z własnej kieszeni. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Gdzie wyrobić EKUZ w Zielonej Górze?

Uzyskanie karty EKUZ wymaga udania się do wojewódzkiego oddziału NFZ Zielona Góra.
W przypadku Zielonej Góry będzie to:

Oddział w Zielonej Górze

sekretariat Dyrektora Oddziału

ul. Podgórna 9b, 65-057 Zielona Góra,

tel. 68 328 77 00, fax 68 328 76 57

oddzial@nfz-zielonagora.pl

Delegatura w Gorzowie Wlkp.

ul. Pionierów 8, 66-400 Gorzów Wlkp.,

tel. 957336304 fax 95 733 63 05

Ile trwa wyrobienie EKUZ Zielona Góra?

Wyrobienie EKUZ w Zielonej Górze zależy tak naprawdę od tego, czy do punktu NFZ zostanie dostarczony prawidłowo wypełniony wniosek. Dostarczenie prawidłowo wypełnionego wniosku sprawia, że uzyskanie karty staje się zazwyczaj formalnością, zajmującą kilkanaście minut.

W sezonie letnim, kiedy liczba składanych wniosków jest zazwyczaj większa, czas oczekiwania może się jednak wydłużyć. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność stania w długich kolejkach. Warto więc pomyśleć o załatwieniu karty EKUZ mniej więcej miesiąc wcześniej niż planowana podróż.

Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach, istnieje możliwość składania wniosków elektronicznie, wskazując jednocześnie, że karta ma być dostarczona pocztą na podany adres.

PAMIĘTAJ! Karta EKUZ Zielona Góra wydawana jest na czas określony:

 • Dla osób zatrudnionych albo prowadzących działalność gospodarczą – na 3 lata
 • Dla dzieci i młodzieży – do ukończenia 18. roku życia
 • Dla emerytek, które ukończyły 60 lat i emerytów po 65. roku życia – na 20 lat
 • Dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny – na 18 miesięcy
 • Dla studentów/uczniów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię – na 18 miesięcy
 • Dla pobierających rentę – na 18 miesięcy
 • Dla nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu – na 6 miesięcy
 • Dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy – na 2 miesiące.

Kto może wyrobić EKUZ w Zielonej Górze?

EKUZ w Zielonej Górze, podobnie jak w pozostałych miastach, jest dostępna dla  każdego, kto opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, jest zgłoszonym do Funduszu członkiem rodziny takiej osoby, a także osobą nieubezpieczoną, ale również chronioną na mocy prawa (np. nieubezpieczone kobiety w ciąży).

Lista osób, które mogą ubiegać się o EKUZ:

 • Pracownicy,
 • Emeryci i renciści,
 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą zarówno pozarolniczą, jak i rolniczą,
 • Odbierający zasiłek lub świadczenie przedemerytalne,
 • Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, które ukończyły 18 lat,
 • Młodzież i dzieci do 18. roku życia.

Gdzie obowiązuje EKUZ?

EKUZ uprawnia do korzystania z usług medycznych na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest także honorowana na terenach zamorskich:

 • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
 • portugalskich: Azory i Madera
 • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Czy EKUZ wystarczy na wakacje?

Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych, mimo tego, że zapewnia pewien rodzaj ochrony podczas zagranicznych podróży, jest zdecydowanie zbyt małym zabezpieczeniem podczas wyjazdu za granicę. Karta gwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej na warunkach obowiązujących w danym kraju. Jednakże nie obejmuje ona wszystkich możliwych świadczeń medycznych, a jedynie te, które są konieczne z powodu nagłego zachorowania lub wypadku. W myśl tej zasady, za wszystkie dodatkowe zabiegi zapłacisz z własnej kieszeni, gdyż EKUZ nie pokryje dodatkowych kosztów, które mogą wyniknąć, na przykład, z konieczności transportu sanitarnego, leków nierefundowanych, czy opieki dentystycznej. EKUZ nie obejmuje także innych aspektów podróży, takich jak utrata bagażu, odwołanie lotu czy inne sytuacje, które mogą wpłynąć na podróż.

PAMIĘTAJ❗ W związku ze wszystkimi ograniczeniami, jakie niesie ze sobą EKU, zaleca się rozważenie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, które zapewni szerszą ochronę i pokryje różne sytuacje, zwiększając spokój podczas podróży zagranicznych.

EKUZ Zielona Góra a ubezpieczenie turystyczne

Udana podróż za granicę, to poczucie bezpieczeństwa i urlop, który upłyną w spokoju, pozwalając odpocząć Ci od codziennych problemów. Nie ma nic gorszego od nieplanowanych sytuacji, które rujnują czas odpoczynku, marnując nie tylko Twoje pieniądze, ale dobry nastrój.
Zgubienie lub utrata bagażu, zatrucie pokarmowe, oparzenie słoneczne, pośliźnięcie się, kradzież dokumentów lub ból zęba, to jedynie wierzchołek problemów, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym i dogodnym momencie. Sposobem na każdą z tych sytuacji jest ubezpieczenie turystyczne. Chociaż nie zapewni ono, że żaden z tych problemów nie przydarzy się właśnie Tobie, to z pewnością mocno zniweluje skutki takich wydarzeń.

Polisa turystyczna zapewni Ci ochronę, dzięki której w najbardziej niepomyślnej nawet sytuacji, możesz czuć się spokojnie i bezpiecznie. W przeciwieństwie do EKUZ, ubezpieczenie turystyczne może obejmować dodatkowe koszty, takie jak transport sanitarny, leki nierefundowane, opiekę dentystyczną, czy nawet koszty powrotu do kraju. Ubezpieczenie turystyczne może też obejmować sytuacje, które nie są związane bezpośrednio z problemami zdrowotnymi, takie jak utrata dokumentów podróżnych czy świadczenia pomocy prawnej. Jest to gwarancja większego bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza gdy wymaga to kosztownych świadczeń medycznych czy repatriacji. Sam koszt polisy turystycznej nie jest również wysoki. Jeden dzień ochrony to zazwyczaj mniej niż filiżanka kawy w zagranicznym kurorcie- mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,63 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
33,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Nationale-Nederlanden
28,63 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
33,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)

5/5 - (2 głosy)

Podsumowanie
 1. EKUZ w Zielonej Górze wyrobisz pod adresem ul. Podgórna 9b, 65-057 Zielona Góra.
 2. EKUZ w Zielonej Górze może wyrobić każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, jest zgłoszonym do Funduszu członkiem rodziny takiej osoby, a także osobą nieubezpieczoną, ale również chronioną na mocy prawa.
 3. EKUZ to za mało na podróż zagraniczną.
 4. Najlepszą ochroną na podróż zagraniczną jest ubezpieczenie turystyczne.

Najczęściej zadawane pytania o EKUZ w Zielonej Górze

 1. Czy wyrobienie EKUZ w Zielonej Górze jest darmowe?

  Tak, wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest darmowe. EKUZ jest dokumentem wydanym na życzenie i służy do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego na zasadach równorzędnych z obywatelami danego kraju.

 2. Co pokrywa EKUZ?

  Zgodnie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), podróżujący może skorzystać z usług zdrowotnych dostępnych w danym kraju, zgodnie z miejscowymi standardami. Przyznaje mu się te same uprawnienia oraz zobowiązania, co obywatelom kraju, w którym się znajduje. W przypadku niespodziewanych zdarzeń, takich jak wypadek, kolizja, nagła choroba czy kontuzja, wymagających interwencji medycznej, koszty zostaną rozliczone na preferencyjnych warunkach po przedstawieniu karty przez poszkodowanego.

 3. Czy trzeba płacić za dodatkowe usługi medyczne korzystając z EKUZ?

  Jeśli w danym kraju, obywatele płacą za usługi medyczne, to osoba posiadająca EKUZ, chcąca skorzystać z danej usługi, również będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że leczenie za granicą jest drogie i niekiedy koszty takie mogą oznaczać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych lub euro.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments