Gdzie wyrobić kartę EKUZ – Gdynia

Opublikowano: 2016-06-22 (aktualizacja 2018-10-23, godz. 10:41)

Gdzie wyrobić kartę EKUZ – Gdynia
5 (100%) 1 głosów

Miesiące letnie to czas upragnionego odpoczynku i wymarzonych wakacji. Mieszkańcy Gdyni, pomimo że kurort mają na co dzień, również planują zagraniczne wojaże. By cieszyć się bezpieczną podróżą, warto zapewnić ochronę sobie i najbliższym w postaci ubezpieczenia. Tylko 15-20 minut zajmuje wyrobienie karty EKUZ Gdynia.

EKUZ – Gdynia, gdzie wyrobić kartę

Uzyskanie karty EKUZ w Gdyni możliwe jest po złożeniu wniosku w Oddziale Wojewódzkim NFZ. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wypełniony wniosek można złożyć:

  1. Osobiście lub za pomocą osoby upoważnionej w jednym z pomorskich oddziałów NFZ.
  2. Pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną, ale wyłącznie do siedziby w Gdańsku i Delegatury w Słupsku.
Punkt Obsługi Ubezpieczonych Gdynia
ul. Śląska 53
Gdynia 81-304
Tel.: 58 321 85 65 
Punkt Obsługi Ubezpieczonych Gdańsk 
ul. Podwale Staromiejskie 69
Gdańsk 80-844
e-mail: EKUZ@nfz-gdansk.pl; wf11@nfz.gov.pl
Tel.: 58 321 85 71
Fax: 58 321 85 51 

Źródło: opracowanie własne

Zasięg EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przysługuje każdemu Polakowi ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia wyjeżdżającemu zagranicę.

Zapewnia opiekę medyczną na terenie:

  • 28 krajów UE: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.
  • 4 państw EFTA: Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteinie.
  • terytoriach francuskich: Gwadelupie, Martynice, Reunion i Gujanie Francuskiej;
  • terytoriach portugalskich: na Azorach i Maderze;
  • terytoriach hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.

Zasięg EKUZ nie obejmuje:

  • Danii – na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych;
  • Wielkiej Brytanii – na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark i na Wyspie Man.
  • Państwa tzw. trzecie, znajdujące się poza terytorium UE/EFTA.

Należy pamiętać, że wyjeżdżając do państw, gdzie EKUZ nie sięga, warto zaopatrzyć się w indywidualną polisę turystyczną, która w razie konieczności pokryje koszty leczenia.

 

 

Uprawnienia EKUZ

EKUZ uprawnia ubezpieczonego do skorzystania z opieki medycznej za granicą, o ile taka pomoc jest w danym momencie niezbędna. O tym, jakie świadczenia będą konieczne decyduje lekarz w państwie pobytu. Warto pamiętać, że w krajach Unii, gdzie opieka medyczna jest bezpłatna, ubezpieczony z EKUZ również nie będzie płacił. Jednak w państwach, gdzie wykonywany zabieg jest odpłatny dla obywateli danego kraju – polski pacjent też poniesie tego koszty. W wielu krajach w ramach systemu publicznego nie jest refundowany transport karetką, czy świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego.

Przed wyjazdem do kraju docelowego warto rozeznać się w sytuacji służb medycznych. Jeżeli w danym państwie obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, wypadałoby zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Ochrona bez ograniczeń

Kompleksową ochronę, bez ograniczeń terytorialnych czy ograniczeń wynikających z wewnętrznych przepisów państwa pobytu, zapewni wyłącznie indywidualna polisa turystyczna. Jej podstawowa wersja zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz pomoc Assistance w zakresie informacyjnym i organizacyjnym. W razie potrzeby można ją rozszerzyć o ochronę dodatkową np. ubezpieczenie bagażu, czy ubezpieczenie NNW.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Dodaj komentarz