Gdzie na wakacje w październiku 2021?

Opublikowano: 2021-09-20 (aktualizacja 2021-09-28, godz. 1:33)

Choć wielu z nas wakacje kojarzą się z lipcem i sierpniem, również poza  typowym, letnim sezonem można odpocząć na gorącej plaży, już bez tłumu turystów wokół.

Niższe ceny, duża dostępność miejsc noclegowych i nieco mniejsze upały to idealne warunki urlopowe. Sprawdź, gdzie wyjechać na urlop w październiku i dlaczego to się opłaca.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dlaczego warto jechać na urlop w październiku?

Choć październik wielu z nas kojarzy się z miesiącem kończącym urlopowy okres, nie zawsze musi tak być naprawdę. Koniec typowego, wakacyjnego sezonu to bowiem idealny czas na wyjazd, jeśli chce się uniknąć tłumów turystów, zaoszczędzić i nadal cieszyć się świetną pogodą. Jest bowiem wiele miejsc, które idealnie sprawdzą się jako świetny kierunek na wymarzony urlopu

Zagraniczne kraje o ciepłym klimacie, piaszczyste plaże i gorące, czyste morze, w październiku pozbawione są hałasu i typowo turystycznego zgiełku. Wiele atrakcji jest w tym czasie wciąż otwarta dla turystów, ceny – w związku z oficjalnym końcem sezonu – są jednak o wiele niższe niż w lipcu czy sierpniu.

Powrót dzieci do szkół, rozpoczęcie roku akademickiego i praca sprawiają, że wielu podróżników październik spędza wykonując swoje obowiązki. Turyści, którzy postanowili zaczekać, w tym czasie mogą cieszyć się idyllicznymi warunkami wczasów w zaciszu zatłoczonych w lecie plaż.

Gdzie wyjechać w październiku?

Korfu to jedna z najpiękniejszych greckich wysp, która pozostaje otwarta na turystów. Pogoda nawet poza sezonem jest tam idealna do wypoczynku na plaży, a ciepłe morze pozwala na niezapomniany relaks. W ciągu dnia temperatury  oscylują w granicach 25-30 stopni. Opady deszczu są rzadkie, a morze przyjemnie ciepłe.

Rodos to również jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznych wysp dla polskich turystów. Mimo jesiennych miesięcy, temperatura – podobnie jak w przypadku Korfu – nie spada z reguły poniżej 22 stopni, w cieplejszych dniach osiągając nawet 30 stopni. Nie ma już męczącego upału, jedynie przyjemne promienie słońca na ciepłej, piaszczystej plaży.

Turcja to cudowny kierunek na wakacje, zwłaszcza poza typowo turystycznym sezonem. Październik w tureckich kurortach to gwarancja ciepłej pogody i wypoczynku w wysokim standardzie. Na wybrzeżu temperatura wynosi około 23-27 stopni, a woda jest ciepła i przyjemna.

Tu sezon turystyczny trwa niemal przez cały rok. Promienie słońca grzeją nawet poza sezonem, a temperatura wody osiąga 30 stopni. Hurghada czy Marsa Alam są więc idealnymi kierunkami turystycznymi na wakacje w 2021 roku. Do głównych egipskich atrakcji należą oczywiście piramidy.

 • Wyspy Kanaryjskie

Polecane są przede wszystkim Majorka, Ibiza i Kanary. Jesienią (a nawet zimą) te kierunki są szczególnie popularne wśród turystów. Teneryfa? Gran Canaria? A może Fuerteveventura? Wszystkie te miejsca to gwarancja idealnej pogody i ciepłej wody przez cały wakacyjny czas. Gorące, piaszczyste plaże, wiele zabytków a także rozwinięte nocne życie to obietnica świetnej zabawy dla każdego podróżnego, który w wakacje chce wypocząć, niezależnie od tego, w jakich okolicznościach.

Hiszpania to równie popularny i dostęp dla polskich turystów kierunek . Tu poza ciepłymi plażami, czystą wodą i wciąż wysokimi temperaturami, znajdziemy wiele zabytków, ciekawych pod względem turystycznym miejsc i wartych odwiedzenia krajobrazów. Hiszpania to źródło wielu inspiracji kulturowych i artystycznych dla zagranicznych turystów, dlatego miejsce to jest polecane zwłaszcza tym, którzy chcą spędzić wakacyjny urlop aktywnie.

Gorące plaże, skąpane w afrykańskim słońcu wody i wysokiej klasy hotele w przystępnej cenie to kwintesencja hiszpańskiego oblicza poza sezonem. Średnia temperatura w październiku wynosi tu około 25 stopni, co stanowi idealną okazję do wypoczynku po trudnym roku. Wybierając wakacje last minute, możemy zapoznać się z atrakcjami Tunezji taniej niż w sezonie.

Portugalia to niezapomniane miejsca zarówno do odpoczynku jak i zwiedzania. Kontynentalna część kraju to gwarancja ciepłej pogody, a Lizbona czy słoneczne Algavre dają wiele okazji do odpoczynku i zwiedzania. Z kolei na portugalskich wyspach można znaleźć wiele kurortów, zapewniających doskonałe warunki do plażowania .

Madera – czyli tak zwany ogród Atlantyku, zachwyca nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami zatopionymi w promieniach słońca. To także idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, które mimo pandemii daje turystom obietnicę spokoju i regeneracji. Niezwykłe krajobrazy, letnio-wiosenna aura i bujna zieleń gwarantują niezapomniane przeżycia.

Ryzyko kolejnej fali koronawirusa- czy grozi nam kolejny lockdown jesienią?

Planując wakacyjny wyjazd, wielu z nas zastanawia się, czy ogłoszona zostanie czwarta fala pandemii. Odpowiedź na to pytanie wciąż jest niejednoznaczna. Sytuacja dotycząca COVID-19 rozwija się bowiem bardzo dynamicznie i trudno ostatecznie przewidzieć, do czego doprowadzi.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę obecne dane dotyczące zachorowań i zgonów, trzeba przygotować się na kolejne restrykcje będą skutkiem kolejnej fali koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku takiego scenariusza, ewentualne ograniczenia powinny różnić się od tych, które znamy z ostatnich miesięcy. Dotyczy to szczególnie osób zaszczepionych, które – w razie nowych restrykcji – powinny stanowić wyjątek od wprowadzonych obostrzeń. 

Aby na bieżąco śledzić sytuację pandemiczną w naszym kraju, a tym samym móc kontrolować swoje wakacyjne plany, warto regularnie sprawdzać rządowe strony internetowe oraz śledzić aktualne wiadomości na temat sytuacji w Polsce. Planując urlop poza granicami kraju dobrze również wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które uchroni nas od ponoszenia strat w przypadku konieczności odwołania wyjazdu, nawet tuż przed jego zaplanowanym terminem. 

Czy podróżujący zaszczepieni będą mogli wyjechać na wakacje?

Jeśli chodzi o wyjazd na zagraniczne wakacje w 2021 roku, z pewnością będzie on łatwiejszy dla osób, które zaszczepiły się na COVID-19. To szczególnie istotne w przypadku podróży na terenie Unii Europejskiej, w której od niedawna obowiązują tak zwane paszporty szczepionkowe.

Paszport szczepionkowy za swój główny cel stawia ożywienie turystyki – szczególnie międzynarodowej – w trakcie trwania pandemii. Docelowo elektroniczny certyfikat ma uprościć bezpieczne poruszanie się po całym terenie Unii Europejskiej, gdy dookoła panuje pandemia koronawirusa.

Kto może otrzymać paszport covidowy?

 • Osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa – wynik na podstawie testu na COVID-19 (brane będą negatywne wyniki testów PCR oraz szybkich testów antygenowych
 • Osoby zaszczepione – nie wszystkie szczepionki są jednak oficjalnie uznane w certyfikatach. Paszport nie honoruje szczepień, które nie otrzymały autoryzacji Europejskiej Agencji Leków (EMA)
 • Ozdrowieńcy – osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, osoby po wyzdrowieniu z potwierdzonego za pomocą badania PCR COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji, a także ci pacjenci, w których krwi wykrywalne są przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2

Obecnie paszport nie obowiązuje poza granicami UE i krajów znajdujących się w strefie Schengen, jednak mimo wszystko szczepienie może okazać się sporym ułatwieniem podczas wyjazdu.

Wiele krajów, zwłaszcza tych typowo turystycznych, otwiera bowiem swoje granice na turystów z całego świata, jeśli posiadają oni potwierdzenie szczepienia.

Choć przyjęcie odpowiednie dawki szczepionki nie zawsze stanowi główny warunek przekroczenia granicy obcego kraju, najczęściej pozwala uniknąć dodatkowych testów i obowiązkowej, kilkunastodniowej kwarantanny, której koszty, choćby częściowe, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – jak zaplanować wakacje z dużym wyprzedzeniem?

Wybierając się na wakacyjny urlop, musimy pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Decydując się na konkretny wariant ubezpieczenia, warto bardzo dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą wiele ofert różnych ubezpieczycieli, aby ostatecznie móc wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Uwaga! Obecnie biura podróży oferują turystom nową opcję, która umożliwia zmianę rezerwacji nawet na dzień przed zaplanowanym wylotem.

Można z niej skorzystać w przypadku, gdy turysta zostanie poddany kwarantannie lub izolacji w związku z koronawirusem. Dodatkowo, wyjeżdżające osoby mogą zmienić nie tylko termin, ale i kierunek podróży, często bez podania konkretnej przyczyny, nawet 7 dni przed wyjazdem.

Wiele biur podróży włączyło do swojej oferty również specjalne ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Gwarantuje ono ochronę na wypadek nagłej anulacji zaplanowanej wcześniej podróży, również jeśli będzie to miało miejsce w dniu wylotu.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w październiku – co powinno zapewniać?

 • Koszty leczenia – to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdej polisy na wyjazd urlopowy, zwłaszcza ten zagraniczny. Decydując się na urlop w czasie trwania pandemii, musimy liczyć się z dodatkowymi ewentualnymi komplikacjami i zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać w trakcie wyjazdu. Jeżeli wskutek nagłego nieszczęścia – w tym choroby, a także zarażenia COVID-19 – będziemy musieli odbyć wizytę lekarską albo poddać się leczeniu, ubezpieczyciel zapewni nam odpowiednią pomoc materialną. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
 • Transport medyczny i transport do kraju – będzie szczególnie istotny, jeśli doznamy wypadku w wyniku którego będziemy musieli skorzystać z medycznego transportu. Decydując się na ten element ubezpieczenia, możemy czuć się bezpiecznie w razie konieczności ponoszeniem kosztów z tym związanych. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy konieczny będzie transport poszkodowanego do Polski – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Assistance – usługa assistance zapewni podstawową pomocy i niezbędne wsparcie w razie nieszczęśliwego zdarzenia. To zarówno telefoniczne udzielanie najważniejszych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, to także na przykład opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi.
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – zapewni ochronę, jeżeli w skutek naszego działania, osoby trzecie doznają szkody lub ucierpi ich mienie. Gwarantowana suma OC nigdy nie powinna być niższa niż 100 000 euro.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje pokrycie kosztów i wypłatę świadczenia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego zdarzenia. To element istotny podczas zagranicznych wycieczek, gdyż zapewnia ochronę w razie konieczności rehabilitacji albo leczenia powypadkowego. NNW zagwarantuje także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, gdy nasz bagaż zostanie uszkodzony lub zgubiony.
Ubezpieczenie od COVID-19
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
3,31 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
3,31 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
90 357 zł
Ratownictwo
27 161 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarza przedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
Proama
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medyczną przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
AXA Assistance
7,70 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarza pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny
Europa
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
1 354 651 zł
Ratownictwo
451 550 zł
Bagaż
4 516 zł
Dodatkowo: NNW: 45 155 zł OC: 451 155 zł leczenie w razie zachorowania na Covid-19 pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym przedłużony pobyt z powodu zachorowania dziecka pokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu pokrycie kosztów kwarantanny

Wybierając polisę na wyjazd do Grecji, warto skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych, który pozwoli porównać ze sobą oferty kilku ubezpieczycieli, a w rezultacie wybrać tę najlepszą i najbardziej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Co więcej, decydując się na konkretne ubezpieczenie, możemy w łatwy i szybki sposób w kilku krokach wykupić je online.

Wakacje w październiku 2021 - Co warto wiedzieć?
 1. Październik to doskonała pora na zaplanowanie urlopu.
 2. Słoneczną i ciepłą pogodę zapewniają chociażby greckie, hiszpańskie i portugalskie wyspy, Egipt, Turcja czy Tunezja.
 3. Wyjazd planowany z dużym wyprzedzeniem warto ubezpieczyć od kosztów rezygnacji.
 4. W podróży przyda się też standardowa polisa turystyczna chroniąca między innymi w razie zachorowania na Covid-19.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments