Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Albania samochodem – jak się przygotować i o czym pamiętać?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-11

Albania to przepiękny kraj bałkański, który słynie z różnorodności przyrodniczej i rajskich plaż. Ostatnimi czasy przyciąga coraz więcej turystów, również z Polski. Problematyczne może okazać się jednak dotarcie w miejsce docelowe. Sprawdź, jak zaplanować podróż do Albanii samochodem i o czym pamiętać!

Jeśli masz jednak wątpliwości, boisz się, że o czymś zapomnisz lub zastanawiasz się, ile taka podróż kosztuje przy obecnych cenach paliw, to w poniższym artykule prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak do Albanii dojechać samochodem. Czy są winiety, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują i jak się przygotować? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym tekście. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Samochodem do Albanii – dlaczego warto?

Pomysł tak odległej podróży samochodem może wzbudzić wątpliwości. Bo czy to na pewno bezpieczne, opłacalne i wygodne rozwiązanie?

Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Dlaczego?

 • Transport bezpośrednio do wybranego punktu – wybierając samolot, musisz zadbać również o dostanie się do wybranego rejonu środkami komunikacji publicznej, a nawet – w niektórych przypadkach – promem. Nie jest to proste do zrealizowania, szczególnie, jeśli hotel jest daleko od lotniska. Takie rozwiązanie również generuje dodatkowe koszty. Jadąc autem, możesz dojechać wprost do miasta docelowego i miejsca zakwaterowania bez żadnych obaw.
 • Posiadanie samochodu na miejscu – to również o tyle komfortowa opcja, że będąc już na wakacjach, zawsze masz do dyspozycji auto. W ten sposób możesz dotrzeć nawet do bardziej oddalonych rejonów i zwiedzić o wiele więcej! 
 • Zwiedzanie “w trasie” – w drodze do Albanii będziesz przejeżdżał przez kilka innych krajów (w zależności od tego, jaką trasę wybierzesz, może być to Chorwacja, Serbia, a nawet… Grecja!). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać się na chociażby godzinę i w ramach odpoczynku od siedzenia za kółkiem pozwiedzać okolice. Możesz również specjalnie zaplanować trasę tak, aby pozostawić sobie dzień na pobyt w każdym kraju.
 • Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa – do Albanii możesz dojechać poruszając się przez większość trasy autostradami i drogami szybkiego ruchu, o ile wybierzesz odpowiednią trasę. Nie musisz się zatem obawiać o to, że przez korki podróż znacznie się przedłuży lub że będziesz musiał poruszać się po centrum zupełnie obcych miast.

Ile kosztuje podróż do Albanii samochodem?

Biorąc pod uwagę obecne ceny paliw oraz przeciętne spalanie samochodu, można szacować, że do Tirany (stolicy Albanii) z Warszawy dojedziemy autem w jedną stronę za około 1200 złotych. To mniej więcej tyle samo, ile kosztują loty z Polski do Albanii (około 1 100 złotych za osobę), przy czym nie ma lotów bezpośrednich, a podróż trwa ponad 6 godzin.

Oczywiście, 1 100 złotych to koszt biletu lotniczego w obie strony, ale tylko dla jednej osoby. Biorąc pod uwagę zatem, że w samochodzie może jechać zazwyczaj pięć osób, a za przejechanie 4 000 kilometrów (mniej więcej tyle przejedziemy do Tirany i z powrotem) zapłacimy niecałe 2 500 tysiąca, to koszt zaledwie 500 złotych na osobę. Nawet podróżując we dwoje ta opcja jest o tyle bardziej atrakcyjna cenowo, że cena biletu lotniczego (bardzo zbliżona do kosztów dojazdu samochodem) nie zawiera transportu w obrębie Albanii. Poza tym, paliwo w np. Macedonii (przez którą zapewne będziesz przyjeżdżał) jest niemal dwukrotnie tańsze niż w Polsce, więc napełnisz tam bak w naprawdę dobrej cenie. Jak zatem widać, dojazd samochodem wcale nie jest drogą opcją.

Znajdź najlepsze dla siebie ubezpieczenie do Albanii

Jak dojechać samochodem do Albanii?

Do wyboru jest kilka tras, a decydując się na podróż do Albanii samochodem należy dobrze się zastanowić, którą z nich wybrać. Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest droga przez Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Może wydawać się to nieco dziwne, bo ta trasa jest aż 200 kilometrów dłuższa niż alternatywna przez Bośnię i Chorwację, jednak ta pierwsza niemal w całości wiedzie autostradami i drogami szybkiego ruchu. W efekcie jej pokonanie zajmuje około 20 godziny jazdy, podczas gdy dojazd przez Bośnię i Chorwację jest niemal 5 godzin dłuższy, a drogi są miejscami bardzo zniszczone. Należy wziąć również pod uwagę, do jakiego rejonu Albanii planujemy się udać, bowiem do północnej części kraju najłatwiej dostać się przez Kosowo. 

Albania, widok na góry

Jeśli chodzi o winiety, to w samej Albaniii płatny jest jedynie jeden odcinek autostrady i nie obowiązują winiety. Jeśli natomiast chodzi o inne kraje, przez które możesz przejeżdżać, to winiety są niezbędne w Słowacji, Czechach czy Węgrzech. Winiety można kupić przez internet, a także w przygranicznych sklepach, u administratorów autostrad, na stacjach roboczych, w marketach czy na pocztach, a ich cena to zazwyczaj kilkanaście euro. 

Gdzie się zatrzymać jadąc samochodem do Albanii?

Wybierając się do Albaniii samochodem, warto zadbać o przystanki w miejscach, w których dodatkowo będziemy mogli coś zwiedzić i solidnie wypocząć przed dalszą podróżą. Dobrym przystankiem na relaks będzie kąpielisko zamkowo-termalne w Gyula na Węgrzech – termy to w końcu świetny pomysł na zrelaksowanie się po podróży.

Koszt zakwaterowania w okolicach basenów termalnych w Gyula to od 300 do 400 złotych za dwie osoby dorosłe w 3-gwiazdkowym hotelu. 

Jeśli oprócz relaksu jesteś głodny zwiedzania, to warto zatrzymać się w chorwackim Dubrowniku, który posiada opinię najpiękniejszego miasta w Europie. Słynie z charakterystycznego Starego Miasta i nieziemskich widoków, a za dobę w 3-gwiazdkowym hotelu dla 2 osób zapłacisz około 400 złotych. 

Ile trwa podróż samochodem do Albanii?

Podróż do Albanii to około 20 godzin jazdy, w zależności od wybranej trasy i warunków na drodze. Oczywiście, 20 godzin to czas, który będziesz musiał spędzić za kółkiem (choć bardzo rozsądne jest zabranie w trasę kogoś, kto będzie mógł Cię zmienić w prowadzeniu auta), a wliczając w to przerwy na posiłek, toaletę czy zatankowanie to łączny czas podróży może wynieść nawet 25 godzin. Warto jednak, o czym już wspomnieliśmy, zatrzymywać się na postoje w miejscach, w których można się zrelaksować, odpocząć i zobaczyć piękne miejsca, których nie brakuje, aby podróż nie była męczącym obowiązkiem a wspaniałą przygodą.

Należy pamiętać również o tym, że znaczna część trasy prowadzi przez kraje nie będące w Unii Europejskiej. Dodatkowo Chorwacja, mimo iż jest członkiem UE, nie należy do wspomnianej strefy Schengen. Oznacza to, że mogą nas czekać kontrole graniczne, jednak nie powinny generować problemów. Czasem oprócz wylegitymowania się dokumentem konieczne jest otworzenie bagażnika, ale nie ma się czego obawiać. Również kolejki do przejść granicznych rzadko są bardzo długie (najdłużej zazwyczaj czeka się na wjazd do Chorwacji).

Przepisy drogowe w Albanii – na co uważać?

Albania honoruje polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi mieć ubezpieczenie OC – tzw. zieloną kartę, którą wystawia polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, a jeśli podróżuje nie swoim samochodem koniecznie musi mieć notarialne upoważnienie do prowadzenia tegoż auta od właściciela w języku angielskim.

Albańskie drogi

Albańskie drogi bywają posiadają niekiedy dziury w nawierzchni, jednak kraj ten ciągle modernizuje infrastrukturę drogową i bezproblemowo dasz radę poruszać się autem po Albanii. Warto jednak ściśle stosować się do przepisów drogowych i ograniczeń prędkości, gdyż za wykroczenie drogowe (nawet nieznaczne) grozi nie tylko mandat, lecz także utrata prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego na pół roku. Dodatkowo lepiej unikać prowadzenia po zmroku, gdyż zdarzają się np. nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody na drodze m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne, a jeśli uszkodzimy sobie auto to naprawa może potrwać tygodnie – serwisy samochodowe w Albanii nie są zbyt dobrze wyposażone i jest ich stosunkowo niewiele. 

Ubezpieczenie do Albanii – o czym pamiętać?

Wybierając się w tak długą podróż, koniecznie musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na drogach dzieją się różne sytuacje, a i bez tego zdarza się zachorować czy chociażby złamać rękę. A chociaż mamy nadzieję, że Twoja podróż przebiegnie bezproblemowo, wykupienie ubezpieczenia turystycznego zaleca nawet oficjalny Serwis Rzeczypospolitej, gdyż dobrze dobrana polisa to gwarancja bezpieczeństwa. Ponadto, takie ubezpieczenie to koszt zaledwie kilku do kilkunastu złotych, a opieka medyczna nadszarpnie nasz budżet znacznie mocniej w awaryjnej sytuacji. 

Polska co prawda podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, jednak publiczna służba zdrowia z powodu niedoinwestowania jest w Albanii na bardzo niskim poziomie. W prywatnej przychodni porada internisty to około 50 euro, a przy konieczności np. hospitalizacji kwota rośnie. 50 euro to o wiele więcej niż cena polisy dla dwóch osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, aby ubezpieczenie dobrać tak, żeby zawierało wszystkie niezbędne elementy potrzebne do zapewnienia ochrony w każdej sytuacji.

Aby polisa do Albanii zapewniła Ci bezpieczeństwo, powinna zawierać:

 • pokrycie kosztów leczenia oraz ratownictwa medycznego na kwotę co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im wyższa kwota, tym lepsza ochrona),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki której możesz starać się o odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu czy śmierci,
 • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymasz świadczenia dla osoby poszkodowanej na skutek spowodowanego przez nas, nieumyślnego wypadku, co jest szczególnie ważne w tak długiej podróży samochodem,
 • pakiet Assistance.

W zależności od potrzeb możesz również dokupić stosowne rozszerzenia (np. rozszerzenie ochrony o zdarzenia mające miejsce po alkoholu, ochronę na uprawianie sportów czy specjalistyczną ochronę przez wzgląd na choroby przewlekłe).

Pamiętaj też, że EKUZ w Albanii to zdecydowanie za mało. Karta zapewni Ci jedynie podstawowe usługi medyczne, na takim samym poziomie, jak obywatelom. Za wszystkie dodatkowe koszty, hospitalizację, konsultacje ze specjalistami – zapłacisz z własnej kieszeni, co może oznaczać nawet rachunek rzędu kilku tysięcy złotych. Najlepszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne. Dzienna polisa kosztuje tyle co kawa w Tiranie, a ochrona jaką zapewnia pozwoli czuć Ci się bezpiecznie i spokojnie.

Czego nie zapewni Ci EKUZ w Albanii

Ile kosztuje ubezpieczenie do Albanii?

Ubezpieczenie na podróż najłatwiej kupić online, a znalezienie dobrej oferty jest o tyle proste, że w sieci dostępne jest narzędzie jakim jest kalkulator ubezpieczeń. Wystarczy podać kraje, w których będziesz przebywać, termin podróży oraz wiek podróżujących, a system wyselekcjonuje dla nas oferty, spośród których możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. To wygodne i proste rozwiązanie, szczególnie, że od razu możemy przejść do zakupu polisy.

Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
56,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
81,34 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą
Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
AXA
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
56,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
81,34 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą

Znajdź najlepsze dla siebie ubezpieczenie do Albanii

Pamiętaj jednak, aby to nie cena była najważniejszym elementem, który ma wpływ na wybór danej oferty. Najważniejszy jest zakres ochrony ubezpieczenia, gdyż to od niego zależy , w jakim stopniu możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela na wypadek problematycznej sytuacji – przypomina Magdalena Kajzer, ekspertka ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co zobaczyć w Albanii?

Podróż zaplanowana? To doskonale! Teraz sprawdź, czego w Albanii nie możesz przegapić!

 • Tirana – stolica Albanii to obowiązkowy punkt na liście do zwiedzania. To miasto tętni życiem, ulice są pełne kolorów i magicznego klimatu, a dzięki licznym i naprawdę ciekawym muzeum (np. Narodowe Muzeum Historyczne) nie będziesz się nudził.
 • Miasto tysiąca okien, czyli Berat – nazwa nie wzięła się znikąd, bowiem w tej miejscowości możesz podziwiać liczne domki na wzgórzu usytuowane ciasno koło siebie z wielkimi oknami, z których można podziwiać albańskie krajobrazy.
 • Jezioro Koman – to miejsce uznawane jest nie tylko za jedne z piękniejszych w Albanii, ale i na całych Bałkanach. Scenerie są niesamowite, a rejs promem po jeziorze Koman to obowiązkowy punkt wycieczki, za który zapłacimy jedynie 6 euro.
 • Theth – to niesamowita górska wioska, w której zakochają się nie tylko miłośnicy gór i przyrody. Park Narodowy zachwyca nienaruszoną przyrodą i bajecznymi, górskimi krajobrazami.
 • Himare – dla kontrastu z górskimi krajobrazami, Himare to nadmorski kurort, gdzie znajdziemy piaszczyste plaże i lśniącą turkusową wodę. 
Park Narodowy w Theth

Podsumowanie

  1. Wybierając Albanię jako kierunek podróży, warto rozważyć podróż samochodem z uwagi na wysokie ceny biletów lotniczych oraz brak bezpośrednich połączeń.

  1. Podróż do Albanii autem to koszt około 2400 złotych w obie strony, a przejechanie trasy zajmuje od 20 do 25 godzin w zależności od wybranej drogi.

  1. Najszybszą trasą jest trasa prowadząca m.in przez Macedonię i Grecję z uwagi na autostrady i drogi ekspresowe. Nie jest to najkrótsza trasa, ale zdecydowanie najwygodniejsza.

  1. Przed podróżą koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ci kompleksową ochronę na czas wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Albanii

 1. Czy do Albanii trzeba mieć paszport?

  Czy do Albanii trzeba mieć paszport? Obywatele Polski nie muszą posiadać paszportu, aby wjechać na teren Albanii, warto jednak sprawdzić jak wygląda to w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Mimo wszystko, nawet jeśli paszport nie jest wymagany to zdecydowanie warto go mieć, gdyż może ułatwić sporo formalności na przejazdach granicznych. 

 2. Jaką walutę zabrać do Albanii?

  Walutą obowiązującą w Albanii jest lek (1 Lek to ok. 0.41 PLN), jednak w podróż warto zabrać ze sobą również euro i gotówkę w walucie krajów, w których planujemy się zatrzymać.

 3. Czy Albania jest bezpieczna?

  Albania jest bezpiecznym krajem i turyści chętnie go odwiedzają. Największym zagrożeniem są częste trzęsienia ziemi, choć nie wszystkie są groźne w skutkach. Warto jednak wiedzieć, jak zachowywać się w kryzysowej sytuacji i śledzić komunikaty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments