Wyjeżdżam na Węgry – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Węgry przyciągają turystów pięknem zabytków, historią, a także wodami termalnymi i winnicami, w których można skosztować trunku przed jego zakupem. Jednak nawet taki sposób odpoczynku i rozrywki wymaga posiadania ubezpieczenia przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi, przed którymi nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w inny sposób niż poprzez kupno polisy. Nie uchroni nas ona przed samym zajściem, ale zminimalizuje (często nawet do zera) nasze koszty spowodowane skutkami wypadku. Jaka ochrona będzie przydatna podczas urlopu na Węgrzech?

Ubezpieczenie kosztów leczenia a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jak się okazuje, leczenie na Węgrzech jest w dużej mierze refundowane. Jeśli więc posiadamy Kartę EKUZ, która upoważnia do korzystania z pomocy medycznej na terenie państw Unii Europejskiej (a Węgry do nich właśnie należą) na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju, w tym przypadku – Węgrów. W związku z niewielkimi kosztami, jakie ponoszą oni lecząc się w ramach działającego tam Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (OEP), również my jako turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapłacimy majątku za poradę lekarza, czy nawet pobyt w szpitalu. Z wizyty u lekarza ogólnego możemy skorzystać bezpłatnie pod warunkiem, że odbywa się ona w placówce, która podpisała umowę z węgierskim Funduszem. Hospitalizacja z kolei będzie nas kosztowała nieco ponad 4 zł opłaty ryczałtowej, w ramach czego możemy przebywać w szpitalu przez 20 dni. Leczenie szpitalne i specjalistyczne wymaga skierowania. Jedynie w nagłych przypadkach mamy możliwość zgłaszania się bezpośrednio do szpitala. Ponadto bez wnoszenia opłaty mamy prawo skorzystać m.in. z porady dermatologa, urologa, ginekologa, onkologa, a także z chirurgii ogólnej.

Za wizytę stomatologiczną będziemy musieli natomiast zapłacić z własnej kieszeni, gdyż EKUZ refunduje jedynie zabieg usunięcia zęba. Pełną kwotę płaci się też zazwyczaj za wykupienie recepty. Niektóre leki jednak można nabyć ze zniżką 50%, 70% lub 90%, zapłacić ryczałt, a jeszcze inne można nabyć nieodpłatnie. Aby otrzymać refundację leków, musimy dysponować receptą wystawioną przez lekarza pracującego w ramach Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Mogłoby się wydawać, że dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia nie będzie nam potrzebne na Węgrzech. Nic bardziej mylnego. Korzystanie jedynie z Karty EKUZ zobowiązuje nas do leczenia się tylko w niektórych placówkach medycznych. Polisa turystyczna umożliwia nam leczenie w wybranej przychodni. Poza tym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zrefunduje kosztów ratownictwa czy transportu chorego do Polski, na co możemy liczyć w ramach dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Pomoc Assistance

Każde zdarzenie losowe i wypadek jest dla nas zaskoczeniem. Często w takich sytuacjach nie wiemy, co powinniśmy zrobić. W tego typu kryzysowych momentach przydaje się ubezpieczenie Assistance. Jest to natychmiastowa pomoc, na którą możesz liczyć 24 godziny na dobę, bez względu na porę zgłoszenia zdarzenia ubezpieczycielowi. Co zapewni towarzystwo ubezpieczeniowe?

  • wcześniejszy powrót ubezpieczonego – ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport ubezpieczonego i osób razem z nim podróżujących do Polski w przypadku zagrożenia życie ubezpieczonego lub śmierci osoby bliskiej ubezpieczonego, a także zdarzenia losowego powodującego szkody w miejscu zamieszkania ubezpieczonego;
  • odwiedziny osoby wskazanej – jeśli życie chorego turysty będzie zagrożone, a jego stan nie pozwoli na transport do Polski lub musi on poddać się hospitalizacji trwającej dłużej niż 10 dni, ubezpieczyciel na prośbę ubezpieczonego zorganizuje transport dla osoby bliskiej chorego i pokryje koszty;
  • zakwaterowanie na czas rekonwalescencji – ubezpieczyciel zarezerwuje miejsce w hotelu i je opłaci, jeśli lekarz zleci rekonwalescencję, a lekarz Centrum Obsługi Klienta zaakceptuje jego decyzję;
  • pomocna infolinia – działa całodobowo, możemy więc o dowolnej porze zgłosić zdarzenie lub zadzwonić po poradę.

Ubezpieczenie bagażu

Bagaż, który zabieramy ze sobą w podróż jest równie ważny co inne przedmioty ubezpieczenia. Zabieramy w nim w końcu rzeczy niezbędne podczas wyjazdu. Dlatego ubezpieczyciele oferują także zabezpieczenie naszych walizek i plecaków. Dzięki temu ubezpieczeniu w przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Przede wszystkim towarzystwo postara się zlokalizować naszą własność w przypadku zaginięcia, odzyskać ją i ponownie skierować do miejsca naszego pobytu. Do czasu odzyskania mienia z pewnością będziemy zmuszeni dokupić niezbędną odzież i wyposażenie, za co ubezpieczyciel również zwróci nam pieniądze, oczywiście w granicach określonych w OWU. Jeśli bagaż zostanie skradziony, otrzymamy odszkodowanie w wysokości odpowiadającej zawartości walizki, zwykle z uwzględnieniem stopnia zużycia znajdujących się tam przedmiotów.

Przed wyborem polisy należy zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jest to dokument zawierający zakres ubezpieczenia, sumę i warunki wyłączenia, które często okazują się dla nas kluczowe. Mówią bowiem o tym, czego ubezpieczenie nie obejmuje. Nie zapoznanie się z OWU często skutkuje pretensjami do Ubezpieczyciela, że nie uznał szkody i nie wypłacił odszkodowania, a wynika to z zapisów w OWU, których klient nie znał, pomimo że zaświadczył przed zakupem inaczej.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Nikt nie jest w stanie zapewnić nam, że podczas zwiedzania nie wpadniemy pod samochód lub nie ulegniemy innemu wypadkowi. Towarzystwa za to zapewniają nam pomoc w takich przypadkach. Jeśli zatem doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wyprawy na Węgry, otrzymamy odszkodowanie pokrywające koszty leczenia i rehabilitacji, a także rekompensatę za ból i cierpienie. W przypadku śmierci w takim nieszczęśliwym wypadku pieniądze dostaną nasi bliscy.

NNW jest najbardziej popularną formą ochrony, zwłaszcza dzieci. Pamiętajmy, że ubezpieczenie wykupione dla naszych dzieci w szkole może nie wystarczyć podczas wakacji, z racji tego, że jest to polisa nastawiona na niskie koszty, aby każdy uczeń był w stanie ją wykupić. Warto więc zapoznać się z OWU ubezpieczenia NNW wykupionego przez szkołę i sprawdzić, jakie sytuacje rzeczywiście obejmuje ochrona oraz do jakiej kwoty ubezpieczyciel odpowiada. W razie potrzeby dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie naszemu dziecku.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko kierowców i osoby wykonujące niektóre zawody, ale także turystów, którzy swoją aktywnością podczas urlopu mogą wyrządzić szkodę osobie trzeciej. Polisa sprawdza się zwykle podczas uprawiania sportów, ale nie tylko. Daje też ochronę, gdy z naszej winy powstanie pożar lub zalanie w hotelu czy innym miejscu zakwaterowania. Poszkodowani mają prawo domagać się odszkodowania zarówno za szkody na rzeczy (np. za zniszczony sprzęt), jak i na osobie (np. pokrycie kosztów leczenia), jeśli w wyniku zdarzenia ktoś ucierpiał. Nie trudno się domyśleć, jak duże koszty może nieść podobne zdarzenie. Jeśli dokupimy OC do naszej polisy turystycznej, odpowiedzialność finansową poniesie ubezpieczyciel w takim stopniu, jak umożliwia mu to wybrana przez nas suma ubezpieczenia.

   

źródło: opracowanie własne

Co zwiedzić na Węgrzech?

  • Miskolc – jaskinie z basenami termalnymi znajdujące się w północnej części Węgier. Ciepłe źródła ukryte w jaskiniach to jedyne takie zjawisko w Europie. Woda w tym uzdrowisku jest w niewielkim stopniu radioaktywna – zawiera wapń, magnez, brom, jod. Staje się celem wycieczek osób cierpiących m.in. na zapalenie stawów, nerwice i nerwobóle, dolegliwości alergiczne dróg oddechowych.
  • Budapeszt – na swojej trasie zwiedzania nie można pominąć stolicy. Tu również niegdyś znajdowały się gorące źródła założone jeszcze przez Rzymian. Obecnie zostały po nich jedynie ruiny w północnej części miasta. Miasto przedzielone jest Dunajcem, który dzieli je także pod względem ukształtowania terenu. Jedna część ma raczej krajobraz górzysty, druga z kolei to równina. Zwiedzając miasto warto pamiętać o Wzgórzu Zamkowym oraz o Wzgórzu Gellerta.
  • Tokaj – miasto słynące z winnic z uroczymi wnętrzami, w których odbywa się degustacja dostępnego tam wina. Każdy amator tego typu trunków może przed zakupem skosztować kilka rodzajów i wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments