Ubezpieczenie wyjazdu na Ukrainę. Jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2020-08-25, godz. 11:56)

4.3 (85%) 12 głosów

Ukraina to ogromny kraj, który jeszcze nie do końca został odkryty przez turystów. Dzięki temu, że leży tuż przy naszej granicy może być doskonałym miejscem na weekendowy wyjazd dla obywateli Polski. Dla większości osób wyjazd na Ukrainę kojarzy się tylko ze zwiedzaniem Lwowa, a może warto pokusić się o więcej i zobaczyć miejsca, które mogą nas zaskoczyć np. karpackie połoniny czy związane z historią Polski, Kresy Wschodnie.

Czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Na Ukrainie nie obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Będzie to jedyny sposób, aby nie płacić pełnych kwot za leczenia na Ukrainie. W zależności od wybranej opcji może ono obejmować przykładowo: Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 1. Opłaty za leczenie szpitalne
  Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia jest niezbędne. Wyposażenie szpitali państwowych na Ukrainie jest  bardzo złe. W trakcie pobytu w szpitalu cudzoziemiec płaci za całą opiekę medyczną. Zatem pobyt w szpitalu może wiązać się z bardzo dużymi kosztami. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, mamy pewność, że w razie konieczności, koszty leczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.
 2. Opłaty za środki lecznicze
  W związku z tym, że stan sanitarny na terenie całej Ukrainy nie jest najlepszy, jesteśmy bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju infekcje. Jedną z częstszych są bóle brzucha spowodowane piciem wody z kranu (Na Ukrainie woda z kranu nie nadaje się do picia!). Posiadając dodatkowe ubezpieczenie turystyczne będziemy mogli starać się o zwrot kosztów za zakupione przez nas w aptece lekarstwa. Turyści są zobowiązani również zapłacić za wszystkie lekarstwa, które otrzymają w trakcie leczenia szpitalnego.
 3. Opłaty za leczenie specjalistyczne i transport medyczny
  Ponieważ na terenie całego kraju odnotowuje się co raz więcej zachorowań na gruźlicę i AIDS, w południowych rejonach występują ogniska zapalne żółtaczki i duru brzusznego, a w  północnych podwyższony poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu może się okazać, że w trakcie naszego pobytu na Ukrainie będziemy potrzebować pomocy lekarza specjalisty. Polisa ubezpieczeniowa może pokryć nie tylko koszty takiej porady, ale także ewentualny transport medyczny do najbliższej placówki.

Czy wykupić Pomoc Assistance?

W ramach polisy turystycznej możemy wykupić pakiet Pomoc Assistance. To my decydujemy o tym, który z oferowanych wariantów jest dla nas najbardziej korzystny. Przed wyjazdem na Ukrainę warto zapoznać się z naszymi radami i z dostępną ofertą.

 1. Odzyskanie dokumentów
  W razie zagubienia dokumentów bądź ich zatrzymania przez milicję czy służbę celną należy domagać się zaświadczenia, które potwierdzi sytuację, wraz z wykazem skradzionych bądź zagubionych dokumentów i przedmiotów. Procedura odzyskania dokumentów może być bardzo trudna. Nie tylko ze względu na barierę językową, ale również na korupcję. Dzięki dodatkowej polisie możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w całej procedurze.
 2. Pomoc prawnika oraz tłumacza
  W związku z niestabilną sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie polski MSZ zaleca szczególna ostrożność w trakcie pobytu na terenie całego kraju. Nie zaleca się zabierania samochodem przypadkowych osób, poznanych w trakcie naszej podróży. Może się okazać, że osoby te w swoich bagażach przewożą broń, amunicję lub inne niedozwolone przedmioty. Zatrzymanie nas z taką osoba może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Posiadając polisę Pomoc Assistance, możemy liczyć na pomoc prawnika oraz tłumacza. Sytuacja taka może nam się przydarzyć nie tyko na terenach bezpośrednio objętych konfliktem. Musimy jednak pamiętać, że pomoc tłumacza dotyczy jedynie wyjątkowych sytuacji.

Mając wykupioną polisę Pomoc Assistance będziemy czuć się pewnie, w każdej nawet, tak trudnej sytuacji. Dzięki niej możemy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o pomoc.

Czy wykupić Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków?

Od września 2014 roku na części terytorium Ukrainy trwa konflikt zbrojny. Chociaż walki toczą się na Krymie, w obwodach donieckim i ługańskim, to jednak na terenie całego kraju należy zachować szczególną czujność oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW. Dzięki niemu w przypadku uszkodzenia ciała będziemy mogli liczyć na odszkodowanie czy pokrycie kosztów dłuższej rehabilitacji. Mając dodatkową polisę NNW możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku. Więcej na ten temat w poradniku https://www.polisaturystyczna.pl/faq/jak-wykupic-polise-turystyczna-z-rozszerzeniem-w-warcie.

Warto jednak zachować szczególną czujność i zastosować się do kilku wskazówek polskiego MSZ.

Nie należy prowokować lokalnej ludności, nie wdawać się w dyskusje o polityce i unikać demonstracji. Po zapadnięciu zmroku należy unikać miejsc odległych od centów miast i zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość. Należy śledzić na bieżąco komunikaty o stanie bezpieczeństwa, na terenie, na którym przebywamy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina i apeluje o korzystanie z możliwości zgłoszenia swojego pobytu zagranicą w systemie Odyseusz.

Podróżując na południe kraju należy pamiętać, że po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zapewnia obywatelom opieki konsularnej na tym terenie. Dlatego apeluje ono o niepodejmowanie pod żadnym pozorem podróży  na tereny, na których prowadzona jest operacja antyterrorystyczna oraz obszary znajdujące się pod kontrolą separatystów.

Osoby decydując się na odbycie podróży ze względów służbowych, wbrew zaleceniu MSZ (np. dziennikarze, pracownicy organizacji humanitarnych lub międzynarodowych, wolontariusze, biznesmeni) zobowiązani są do zgłoszenia swojego pobytu za granicą w systemie e-konsul.

Czy wykupić polisę OC?

Jeżeli decydujemy się na podróż na Ukrainę samochodem, warto wykupić dodatkową polisę OC. Bardzo zły stan dróg i brak oznakowania może zakończyć się wypadkiem czy stłuczką. Dodatkowo kierowcy powinni szczególnie uważać, zwłaszcza o zmroku i w nocy, na pieszych i rowerzystów poruszających się bez odpowiedniego oświetlenia poboczami dróg, wkraczających na jezdnię w celu zatrzymania przejeżdżających samochodów. Aby uniknąć przewlekłych rozpraw w sądzie i zobowiązań finansowych, które mogą zostać na nas nałożone, jeżeli będziemy sprawcą kolizji warto zabezpieczyć się wykupując dodatkową polisę OC. Dzięki niej ewentualne koszty poniesie nasz ubezpieczyciel.

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć będąc na Ukrainie?

 • Lwów – miasto szczególnie bliskie Polakom. Z pewnością należy udać się na Śródmieście, gdzie znajdują się 44 zabytkowe kamienice, Katedra Łacińska, cmentarz Orląt Lwowskich oraz zamek.
 • Kijów – jako stolica państwa zachwyca turystów ciekawymi architektonicznie miejscami oraz wieloma zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Odessę – największy port morski Ukrainy będący także miejscem uzdrowiskowym z licznymi sanatoriami. Znajduje się nad brzegiem Morza Czarnego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments