Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2020-08-25, godz. 11:56)
Ukraina to ogromny kraj, który jeszcze nie do końca został odkryty przez turystów. Dzięki temu, że leży tuż przy naszej granicy może być doskonałym miejscem na weekendowy wyjazd dla obywateli Polski. Dla większości osób wyjazd na Ukrainę kojarzy się tylko ze zwiedzaniem Lwowa, a może warto pokusić się o więcej i zobaczyć miejsca, które mogą nas zaskoczyć np. karpackie połoniny czy związane z historią Polski, Kresy Wschodnie.
Na Ukrainie nie obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Będzie to jedyny sposób, aby nie płacić pełnych kwot za leczenia na Ukrainie. W zależności od wybranej opcji może ono obejmować przykładowo: Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
W ramach polisy turystycznej możemy wykupić pakiet Pomoc Assistance. To my decydujemy o tym, który z oferowanych wariantów jest dla nas najbardziej korzystny. Przed wyjazdem na Ukrainę warto zapoznać się z naszymi radami i z dostępną ofertą.
Mając wykupioną polisę Pomoc Assistance będziemy czuć się pewnie, w każdej nawet, tak trudnej sytuacji. Dzięki niej możemy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o pomoc.
Od września 2014 roku na części terytorium Ukrainy trwa konflikt zbrojny. Chociaż walki toczą się na Krymie, w obwodach donieckim i ługańskim, to jednak na terenie całego kraju należy zachować szczególną czujność oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW. Dzięki niemu w przypadku uszkodzenia ciała będziemy mogli liczyć na odszkodowanie czy pokrycie kosztów dłuższej rehabilitacji. Mając dodatkową polisę NNW możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku. Więcej na ten temat w poradniku https://www.polisaturystyczna.pl/faq/jak-wykupic-polise-turystyczna-z-rozszerzeniem-w-warcie.
Warto jednak zachować szczególną czujność i zastosować się do kilku wskazówek polskiego MSZ.
Nie należy prowokować lokalnej ludności, nie wdawać się w dyskusje o polityce i unikać demonstracji. Po zapadnięciu zmroku należy unikać miejsc odległych od centów miast i zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość. Należy śledzić na bieżąco komunikaty o stanie bezpieczeństwa, na terenie, na którym przebywamy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina i apeluje o korzystanie z możliwości zgłoszenia swojego pobytu zagranicą w systemie Odyseusz.
Podróżując na południe kraju należy pamiętać, że po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zapewnia obywatelom opieki konsularnej na tym terenie. Dlatego apeluje ono o niepodejmowanie pod żadnym pozorem podróży na tereny, na których prowadzona jest operacja antyterrorystyczna oraz obszary znajdujące się pod kontrolą separatystów.
Osoby decydując się na odbycie podróży ze względów służbowych, wbrew zaleceniu MSZ (np. dziennikarze, pracownicy organizacji humanitarnych lub międzynarodowych, wolontariusze, biznesmeni) zobowiązani są do zgłoszenia swojego pobytu za granicą w systemie e-konsul.
Jeżeli decydujemy się na podróż na Ukrainę samochodem, warto wykupić dodatkową polisę OC. Bardzo zły stan dróg i brak oznakowania może zakończyć się wypadkiem czy stłuczką. Dodatkowo kierowcy powinni szczególnie uważać, zwłaszcza o zmroku i w nocy, na pieszych i rowerzystów poruszających się bez odpowiedniego oświetlenia poboczami dróg, wkraczających na jezdnię w celu zatrzymania przejeżdżających samochodów. Aby uniknąć przewlekłych rozpraw w sądzie i zobowiązań finansowych, które mogą zostać na nas nałożone, jeżeli będziemy sprawcą kolizji warto zabezpieczyć się wykupując dodatkową polisę OC. Dzięki niej ewentualne koszty poniesie nasz ubezpieczyciel.
źródło: opracowanie własne