Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Słowacja, nasz południowy sąsiad często jest przez nas niedoceniana. Tymczasem choć jest niewielka, to ma wiele do zaoferowania –  górzysty teren, możliwość dalekich wędrówek, narciarskich wypadów oraz liczne źródła termalne i zamki.

Słowacja doskonale sprawdzi się jako pomysł na weekend, ale warto pomyśleć te z o dłuższym pobycie. Cenowo wakacje można zaplanować na podobnym poziomie, jak w Polsce. Co zatem warto zobaczyć u naszym południowych sąsiadów i o czym koniecznie pamiętać przed wyjazdem? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Słowacja – najważniejsze informacje

Słowacja to kraj w Europie Środkowej, graniczący z Czechami na zachodzie, Polską na północy, Ukrainą na wschodzie, Węgrami na południu i Austrią na zachodzie. Jest częścią Karpat, a góry Tatry rozciągają się na granicy z Polską. Stolicą Słowacji jest Bratysława, które jest również największym miastem kraju. Bratysława leży nad Dunajem i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym. 

Słowacja ma bogatą historię sięgającą wieków. Kraj ten był częścią Wielkiego Księstwa Morawskiego, Królestwa Węgier i Czechosłowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku, Słowacja stała się niepodległym państwem. Kultura słowacka ma swoje korzenie w tradycjach słowiańskich, ale była również kształtowana przez wpływy węgierskie, austriackie i czeskie. 

Oficjalnym językiem Słowacji jest słowacki. Większość Słowaków mówi po słowacku, ale w turystycznych miejscach można również komunikować się w języku angielskim lub niemieckim.

InfoGrafika o Słowacji

Czy Słowacja jest bezpieczna?

Słowacja to bezpieczny kraj. Jak w każdym turystycznym kraju, w większych miastach należy uważać na kieszonkowców. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Słowacji nie ma zagrożenia terroryzmem, nie występuje też szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością kryminalną.

Najpoważniejsze niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą Słowacja, związane jest z jej ukształtowaniem terenu. Górzysty kraj z doskonałymi warunkami do wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych oraz uprawiania narciarstwa sprawia, że istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas górskich aktywności. 

EKUZ na Słowacji – co zapewnia?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może skorzystać każdy polski obywatel przebywający na Słowacji. W ramach tej ochrony zapewniana jest niezbędna pomoc medyczna w publicznych placówkach służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że 100% kosztów podlega refundacji. Za część usług medycznych trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Czego EKUZ na Słowacji nie zapewni?

Wybierając się na wakacje na Słowację, należy pamiętać, że dopłaty w zakresie usług medycznych obowiązują w przypadku:

 • leczenia stomatologicznego (tylko w nagłych przypadkach, opłata – 2 euro plus koszty materiałów wykorzystanych w trakcie leczenia),
 • wizyty na pogotowiu – opłata 2 lub 10 euro,
 • pobytu w szpitalu –bezpłatny, osoba towarzysząca pacjentowi musi uiścić opłatę w wysokości 3,30 euro za dzień,
 • leków refundowanych – 0,17 euro za receptę,
 • transportu medycznego – 0,10 euro za kilometr,
 • ratownictwa górskiego (100% kosztów),
 • powrotu do kraju (100% kosztów).

Jeśli więc zależy nam na bezpiecznych wakacjach, pozbawionych dodatkowych opłat, miejmy na uwadze, że jedynie odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne jest w stanie zapewni szeroki zakres ochrony.

Po co ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Kiedy wiemy już, że EKUZ nie wystarczy na urlop na Słowacji, wiemy również, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje wszystkie nierefundowane koszty leczenia (do wysokości sumy gwarantowanej – ta na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro) oraz ratownictwa (suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro).

Dodatkowo polisa zapewnia odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków (dla osoby ubezpieczonej w ramach NNW oraz dla osób poszkodowanych w ramach OC w życiu prywatnym). Ochroną można objąć też swój bagaż i sprzęt sportowy – na wypadek kradzieży, zniszczenia czy zgubienia.

Podróżujący samochodem mogą ubezpieczyć pojazd w ramach Auto Assistance, a z kolei pasażerowie samolotów mogą skorzystać z opcji ubezpieczenia od opóźnienia lotu oraz bagażu.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Reasumując więc, pamiętajmy aby ubezpieczenie turystyczne na Słowację zapewniało:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Dzięki tej ochronie nie musisz szukać najbliższej publicznej placówki medycznej, ale korzystasz z tej która jest najbliżej. Polisą objęte jest leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, pobyt w szpitalu, koszty lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza.
 • Usługi assistance. Dobry pakiet assistance oferuje niezwykle atrakcyjny zakres usług: od pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w chorobie ubezpieczonemu po pomoc tłumacza, czy prawnika. Pomoc tłumacza może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mówisz płynnie po włosku – we Włoszech niekoniecznie dogadasz się wszędzie po angielsku.
 • Ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się zawsze i wszędzie. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz % wartości sumy ubezpieczenia.
 • OC w życiu prywatnym. Nie tylko Ty możesz doznać szkody, ale możesz ją także niechcący wyrządzić komuś innemu. Warto wykupić ryzyko OC, jeśli planujesz uprawiać różne sporty, wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi lub zabierasz ze sobą czworonoga.
 • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego. W tłumie turystów, na zatłoczonej plaży czy na lotnisku, łatwo stracić czujność. Warto pilnować swoich wartościowych rzeczy, dokumentów oraz pieniędzy. Ponadto można się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie bagażu lub w przypadku cennych sprzętów sportowych także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Przed zakupem takiej polisy zapoznaj się z jej warunkami ubezpieczenia – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego działa tylko w określonych sytuacjach np. w przypadku kradzieży z rozbojem lub kradzieży ze strzeżonego schowka.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu turystycznym na Słowację

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego na Słowację to bardzo wygodna modyfikacja polisy, która pozwala na personalizację ochrony pod kątem własnych potrzeb.

PAMIĘTAJ❗ Jeśli planujemy uprawiać sport podczas wakacji, będziemy potrzebować innej ochrony niż osoby nastawione na imprezy, lub te, które borykają się z chorobą przewlekłą i chcą zapewnić sobie pełną ochronę.

Rozszerzenia, o których warto pomyśleć w ubezpieczeniu turystycznym na Słowację, to:

 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe – Jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, nie zapomnij zaznaczyć tego przy zakupie polisy. W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić   pokrycia kosztów twojego leczenia, jeżeli choroba będzie wiązała się z zaostrzeniem lub nawrotem dolegliwości. Pamiętaj, że do chorób przewlekłych zalicza się chociażby bagatelizowane przez wielu ludzi nadciśnienie. Jeżeli leczysz nadciśnienie lub inne problemy zdrowotne, to nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wysoka temperatura nie nasili dolegliwości.
 • Rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Jeśli planujesz aktywne wakacje na Słowacji, np. masz zamiar jeździć rowerem, serfować, chodzić po górach itp., musisz posiadać dodatkową ochron, by w razie wypadku podczas uprawiania aktywności otrzymać zwrot kosztów za leczenia oraz odszkodowanie w ramach NNW.
 • Klauzula alkoholowa. To dodatkowa opcja, która zapewnia wsparcie w razie wypadków, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Takie sytuacje w standardowej ofercie nie są objęte ochroną.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd na Słowację?

Polisę można mieć już od kilku złotych dziennie dziennie. Niemniej jednak warto dopasować ochronę do charakteru wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb. Najłatwiejszym na to sposobem jest analiza cen i zakresu ochrony za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. 

Łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie pozwala porównać on-line każdy element polisy i zapoznać się przed zakupem z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza jeśli poszukujemy konkretnego zakresu ochrony, dostosowanego do indywidualnych potrzeb podczas wyjazdu.

Zobaczmy, jak wyglądała kalkulacja jednego z naszych klientów, który wybierał się na Słowację:

3-dniowy pobyt na Słowacji dla jednej osoby planującej wyprawy górskie
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
29,52 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł ubezpieczenie Covid-19 85 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
52,29 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 106 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
Koszty leczenia
1 376 792 zł
Ratownictwo
45 893 zł
Bagaż
4 589 zł
58,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 458 931 zł 27 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
74,70 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 40 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
3-dniowy pobyt na Słowacji dla jednej osoby planującej wyprawy górskie
Allianz
29,52 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł ubezpieczenie Covid-19 85 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
52,29 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 106 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
58,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
1 376 792 zł
Ratownictwo
45 893 zł
Bagaż
4 589 zł
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 458 931 zł 27 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA Assistance
74,70 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 40 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Jak więc widzimy, w zakresie kilku złotych dziennie zapewnioną mamy odpowiednią ochronę, która obejmuje również niefortunne efekty wypraw górskich.

Co zobaczyć na Słowacji?

 • Aquapark Tatralandia – obowiązkowy punkt na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc na Słowacji, jeżeli chcemy odpocząć wśród ciepłych wód termalnych znajdujących się na świeżym powietrzu.
 • Bratysława – stolica Słowacji nazywana Perłą Dunaju zachwyci Cię wspaniałością wielu zabytkowych budowli. Są to m.in. Zamek Bratysławski, Katedra św. Marcina czy Stary Ratusz znajdujący się w historycznym centrum miasta.
 • Zamek Spiski – razem ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską, które tworzą wspaniały kompleks historyczny. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Zamek w Orawie – jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych budowli historycznych w Europie, która znajduje się jedynie 35 kilometrów od polskiej granicy.

Słowacja na Wakacje 2022 - Co warto wiedzieć?
 1. Słowacja, choć nie jest dużym krajem, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski.
 2. Do podróży zachęcają liczne szlaki górskie, źródła termalne i imponujące zabytki.
 3. EKUZ na Słowacji oferuje refundację tylko podstawowych usług z zakresu pomocy medycznej.
 4. Warto więc zakupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni wsparcie podczas podróży i pokryje nierefundowane koszty leczenia.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Słowację

 1. Czy można wjechać na teren Słowacji?

  Tak, przejścia graniczne z Polską są otwarte.

 2. Czy na Słowacji honorowana jest karta EKUZ?

  Tak, w razie zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że nie refunduje ona wszystkich usług. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić chociażby za ratownictwo górskie czy powrót do kraju.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest wymagane przy wjeździe na Słowację?

  Nie ma takiego obowiązku. Ze względu na ograniczenia karty EKUZ warto mieć dodatkową polisę, która zapewni pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 30 000 euro, koszty ratownictwa, NNW, OC czy ochronę bagażu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (18 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments