Wyjeżdżam na wakacje na Słowację. Jak się przygotować do wyjazdu, co warto zobaczyć?

Opublikowano: 2016-12-21 (aktualizacja 2020-11-05, godz. 1:01)

5 (100%) 1 głosów

Słowacja, nasz południowy sąsiad często jest przez nas niedoceniana. Tymczasem choć jest niewielka, to ma wiele do zaoferowania –  górzysty teren, możliwość dalekich wędrówek, narciarskich wypadów oraz liczne źródła termalne i zamki.

Słowacja doskonale sprawdzi się jako pomysł na weekend, ale warto pomyśleć te z o dłuższym pobycie. Cenowo wakacje można zaplanować na podobnym poziomie, jak w Polsce. Co zatem warto zobaczyć u naszym południowych sąsiadów? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Aquapark Tatralandia – obowiązkowy punkt na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc na Słowacji, jeżeli chcemy odpocząć wśród ciepłych wód termalnych znajdujących się na świeżym powietrzu.
 • Bratysława – stolica Słowacji nazywana Perłą Dunaju zachwyci Cię wspaniałością wielu zabytkowych budowli. Są to m.in. Zamek Bratysławski, Katedra św. Marcina czy Stary Ratusz znajdujący się w historycznym centrum miasta.
 • Zamek Spiski – razem ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską, które tworzą wspaniały kompleks historyczny. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Zamek w Orawie – jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych budowli historycznych w Europie, która znajduje się jedynie 35 kilometrów od polskiej granicy.

Wyjazd na Słowację a Covid-19 – o czym pamiętać?

Aktualnie Słowacja odnotowuje dużą liczbę zakażeń koronawirusem. W związku z tym od 1 października 2020 roku na terenie Słowacji obowiązuje stan nadzwyczajny. Dodatkowo, od 24 października 2020 roku na terytorium całego kraju wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się.

Polacy wybierający się na Słowację muszą okazać zaświadczenie  potwierdzające negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Na co uważać na Słowacji?

Słowacja to bezpieczny kraj. Wiadomo w większych miastach należy uważać na kieszonkowców. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Słowacji nie ma zagrożenia terroryzmem, nie występuje też szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością kryminalną.

EKUZ na Słowacji – co zapewnia?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może skorzystać każdy polski obywatel przebywający na Słowacji. W ramach tej ochrony zapewniana jest niezbędna pomoc medyczna w publicznych placówkach służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że 100% kosztów podlega refundacji. Za część usług medycznych trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Na Słowacji dopłaty obowiązują za:

 • leczenie stomatologiczne (tylko w nagłych przypadkach, opłata – 2 euro plus koszty materiałów wykorzystanych w trakcie leczenia),
 • wizyta na pogotowiu – opłata 2 lub 10 euro,
 • pobyt w szpitalu –bezpłatny, osoba towarzysząca pacjentowi musi uiścić opłatę w wysokości 3,30 euro za dzień,
 • leki refundowane – 0,17 euro za receptę,
 • transport medyczny – 0,10 euro za kilometr,
 • ratownictwo górskie (100% kosztów),
 • powrót do kraju (100% kosztów).

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd na Słowację?

EKUZ nie wystarczy na urlop na Słowacji. Lepiej więc na wszelki wypadek wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie nierefundowane koszty leczenia (do wysokości sumy gwarantowanej – ta na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro) oraz ratownictwa (suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro).

Dodatkowo polisa zapewnia odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków (dla osoby ubezpieczonej w ramach NNW oraz dla osób poszkodowanych w ramach OC w życiu prywatnym). Ochroną można objąć też swój bagaż i sprzęt sportowy – na wypadek kradzieży, zniszczenia czy zgubienia.

Podróżujący samochodem mogą ubezpieczyć pojazd w ramach Auto Assistance, a z kolei pasażerowie samolotów mogą skorzystać z opcji ubezpieczenia od opóźnienia lotu oraz bagażu. Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe rozszerzenia ochrony, takie jak:

 • dla chorych przewlekle (opłacone zostaną koszty leczenia w razie zaostrzenia się problemów ze zdrowiem),
 • zdarzenia pod wpływem alkoholu (w standardzie wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej),
 • dla aktywnych (uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych).

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd na Słowację?

Polisę można mieć już od 3,33 zł dziennie. Niemniej jednak warto dopasować ochronę do charakteru wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb. W ramach najtańszego wariantu można liczyć na ubezpieczenie kosztów leczenia (do 20 000 euro), ratownictwa (do 6 000 euro), NNW (na 15 000 zł), 83 sporty objęte ochroną, ochronę w razie zachorowania na Covid-19 i zdarzeń pod wpływem alkoholu, Assistance w wersji standardowej oraz opóźnienie lotu o 6 h.

Wersja optymalna (7 zł/dzień) zapewnia ochronę obejmującą: koszty leczenia i ratownictwa na 500 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC na 200 000 zł, ubezpieczenia bagażu na 1 000 zł, ochronę w razie zachorowania na Covid-19, pakiet Assistance Premium, ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu, ubezpieczenie od opóźnienia lotu oraz od zagubienia bagażu.

Najdroższe ubezpieczenia na Słowację kosztuje 20 zł dziennie i gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do 60 000 euro, kosztów ratownictwa od 8 000 euro, NNW na 20 000 zł, OC na 50 000 euro, ubezpieczenia bagażu na 3 000 zł, zdarzenia pod wpływem alkoholu, opóźnienie lotu oraz Assistance w wersji podstawowej.

Ubezpieczenie na Słowację można zakupić za pomocą naszego kalkulatora. Zajmie to kilka minut – wypełniasz formularz, porównujesz oferty, wybierasz opcję dopasowaną do swojego wyjazdu i opłacasz składkę online. Polisa zostaje wysłana na adres mailowy.

Co warto wiedzieć o Słowacji?

źródło: opracowanie własne

Co warto wiedzieć?
 1. Słowacja, choć nie jest dużym krajem, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski.
 2. Do podróży zachęcają liczne szlaki górskie, źródła termalne i imponujące zabytki.
 3. EKUZ na Słowacji oferuje refundację tylko podstawowych usług z zakresu pomocy medycznej.
 4. Warto więc zakupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni wsparcie podczas podróży i pokryje nierefundowane koszty leczenia.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja