Wyjeżdżam na wakacje na Słowację. Jak się przygotować do wyjazdu, co warto zobaczyć?

Opublikowano: 2016-12-21 (aktualizacja 2020-08-25, godz. 1:19)

Twoja ocena

Słowacja, jako nasz południowy sąsiad, jest zbyt rzadko doceniana przez turystów. Planując urlop, myślimy o dalszych kierunkach, adriatyckich plażach bądź zachodnich stolicach państw, zapominając o urokach pobliskiego kraju. Największymi atutem Słowacji są górzysty teren, możliwość dalekich wędrówek, narciarskich wypadów oraz lokalizacja licznych źródeł termalnych i zamków.

Wyjazd na Słowację nie powinien sprawiać problemów, ponieważ znalezienie noclegu jest dość łatwe i to niezależnie od zasobności portfela. W tym kraju odnajdą się zarówno pasjonaci górskich wypraw na świeżym powietrzu, osoby doceniające piękno zamków i klimatycznych miejscowości oraz Ci, którzy chcą się zrelaksować w gorących kąpielach pośród termalnych basenów – najpopularniejszym z nich jest Aquapark Tatralandia. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Każda podróż wiąże się jednak z pewnym ryzykiem i wyjeżdżając za granicę konieczne będzie ubezpieczenie. A przynajmniej wtedy, gdy chcesz uniknąć wysokich opłat za ewentualne leczenie w razie nagłego zachorowania czy niespodziewanego wypadku. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o polisie na wyjazd na Słowację.

EKUZ na Słowacji – kiedy obowiązuje?

Na szczęście dla posiadaczy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, większość usług medycznych będzie bezpłatna, jednak nie wszystkie. Turyści z Polski nie zapłacą za ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ani leczenie szpitalne, aczkolwiek niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza. Leczenie stomatologiczne refundowane jest w bardzo ograniczonym zakresie.

Pacjenci z pewnością nie będą mogli liczyć na transport medyczny do Polski, natomiast transport pogotowia ratunkowego na terenie Słowacji, w tym lotniczego jest bezpłatny. Za transport medyczny naliczana jest opłata w wysokości 0,07 € za 1 kilometr. Świadczenia w ramach górskiego ratownictwa są w pełni odpłatne, co nie jest dobrą wiadomością dla osób wybierających się na słowackie stoki.

EKUZ wprawdzie pokryje część kosztów, jednak dopełnieniem tej ochrony powinno być odpowiednio dopasowane ubezpieczenie podróżne.

Koszty Leczenia i Assistance

Największym zagrożeniem dla wyjeżdżających za granicę jest konieczność ponoszenia wysokich opłat za leczenie. W pewnych sytuacjach, takich jak np. nagłe zachorowanie czy wypadek będzie to nieuniknione. Dzięki indywidualnej polisie będziesz mógł bezpłatnie skorzystać z opieki lekarskiej nie tylko w publicznych placówkach medycznych (tyle zapewnia EKUZ), ale również prywatnych. Warto o tym pamiętać, ponieważ w miejscu, do którego się wybierasz nie zawsze będziesz posiadał wybór. Warto więc być przygotowanym na każdą okoliczność.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Niestety takich zdarzeń nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. Na szczęście ubezpieczenie NNW często znajduje się już w minimalnej wersji ubezpieczenia. Zawierając polisę z towarzystwem, powinieneś wiedzieć o dwóch podstawowych aspektach, na które podzielone jest ubezpieczenie NNW.

  1. Stały uszczerbek na zdrowiu w wyniku NW – w tym przypadku ubezpieczyciel wypłaca kwotę odpowiadającą wartościom ustalonym w tabeli określonej dla produktu. Jest to zazwyczaj procentowy udział uszkodzenia ciała. Maksymalnie 100% sumy ubezpieczenia NNW.
  2. Śmierć ubezpieczonego będąca wynikiem NW – ubezpieczyciel wypłaci rodzinie świadczenie określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to 100% sumy ubezpieczenia lub określona część, np. 50%, 60% lub 80%.

Odpowiedzialność Cywilna

Ubezpieczenie, w zależności od tego jaki pakiet wybierzesz, będzie Cię chronić także na wypadek szkód wyrządzonych na czyimś mieniu lub osobie. Jeżeli poszkodowany wstąpi na drogę sądową, prawdopodobnie będziesz musiał ponieść koszty odpowiadające stratom, za które odpowiadasz. Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, wszystkie opłaty pokryje za Ciebie ubezpieczyciel. Pamiętaj, że towarzystwa zazwyczaj określają niższą sumę ubezpieczenia dla szkód wyrządzonych na mieniu. Warto więc sprawdzić wszystkie warunki i wybrać jak najwyższą sumę.

Porównaj oferty polis na wyjazd na Słowację

źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić na Słowacji?

  • Aquapark Tatralandia – obowiązkowy punkt na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc na Słowacji, jeżeli chcemy odpocząć. A jest to możliwie wśród ciepłych wód basenów termalnych znajdujących się na świeżym powietrzu.
  • Bratysława – stolica Słowacji nazywana Perłą Dunaju zachwyci Cię wspaniałością wielu zabytkowych budowli. Są to m.in. Zamek Bratysławski, Katedra św. Marcina czy Stary Ratusz znajdujący się w historycznym centrum miasta.
  • Zamek Spiski – razem ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską, które tworzą wspaniały kompleks historyczny. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Zamek w Orawie – jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych budowli historycznych w Europie, która znajduje się jedynie 35 kilometrów od polskiej granicy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja