Wyjeżdżam na Łotwę – jak się przygotować?

Opublikowano: 2016-03-31 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Niewielki, spokojny kraj położony nad Bałtykiem zachwyci nas pięknymi widokami oraz klimatem podobnym do naszego. Warto wybrać się do tego państwa, by poznać kulturę mieszkańców Łotwy, która łączy w sobie cechy zarówno rosyjskie jak i polskie, a także ze względu na niedużą odległość. Oczywiście nie zapominając o ubezpieczeniu turystycznym.

Jakie ubezpieczenie wybrać wyjeżdżając?

Łotwa należy do krajów, w których możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie oznacza to jednak, że pokryte zostaną wszystkie koszty naszego leczenia w granicach kraju. Posiadając i okazując kartę w jednostkach łotewskiej służby zdrowia musimy liczyć się z pewnymi opłatami:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Usługa Płatność
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu od 1,42€ do 4,27€
Leczenie ambulatoryjne od 1,42€ do 35,57€
Opłata za leczenie szpitalne (naliczana jest od drugiego dnia pobytu) 10€
Opłata za leczenie w szpitalu specjalistycznym 7,11€
Wizyta u stomatologa bezpłatna jedynie dla osób poniżej 18. roku życia, dorośli muszą zapłacić pełną kwotę
Opłata za leki objęte refundacją 0,71 EUR oraz 0%, 10%, 25% lub 50% ceny
Pozostałe leki Pełnopłatne
Transport medyczny na terenie Łotwy Bezpłatny jedynie w nagłych przypadkach

źródło: opracowanie własne

NFZ nie pokryje wszystkich kosztów jakie poniesiemy w wyniku leczenia. Warto zastanowić się nad polisą turystyczną, która zapewni pomoc finansową w każdej sytuacji.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie podróżne w czasie podróży do Łotwy obejmie przede wszystkim dodatkowe koszty leczenia. EKUZ wystarczy na podstawową opiekę, za którą w pewnym stopniu i tak zapłacimy. Dzięki polisie mamy pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty, nawet te obejmujące prywatną praktykę. W awaryjnej sytuacji nie zawsze można liczyć na publiczne jednostki, a tym bardziej nie znając okolicy problem może nam sprawić samo ich znalezienie. Gdy dostaniemy silnych bóli zazwyczaj skierujemy się do najbliższego lekarza, którego znajdziemy. Prywatna praktyka oznacza wysokie koszty, o które nie będziemy musieli się martwić z wykupionym ubezpieczeniem. Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia bo właśnie do tej TU pokryje nasze rachunki.

Pomoc Assistance

Assistance oferuje dodatkową ochronę i pomoc przez 24 godziny w niespodziewanych sytuacjach. To od nas zależy jaki pakiet ubezpieczenia wykupimy. Pamiętajmy jednak, że im bogatszą wersję wybierzemy tym pewniej będziemy mogli się czuć. Assistance może nam zapewnić transport medyczny do Polski. Nie chcąc przebywać w ciężkim stanie, kilkaset kilometrów od domu i nie narażając się na duże koszty leczenia, możemy skorzystać z pomocy towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapewni ono nam bezpieczny powrót do domu oraz pomoże we wszystkich formalnościach. Assistance może obejmować wiele innych ryzyk, o które powinniśmy dopytać ubezpieczyciela. Nie powinniśmy oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, dlatego nie decydujmy się jedynie na najtańszą wersję polisy.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Narciarstwo czy kajakarstwo są tylko jednymi z wielu sportów, które możemy uprawiać na Łotwie. Pamiętajmy, żeby zawsze zachowywać ostrożność. Zwłaszcza znajdując się na obcych dla nas terenach, powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo nasze i innych uczestników wyjazdu. W sytuacji gdy coś pójdzie nie po naszej myśli możemy liczyć na ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. NNW może obejmować trwały uszczerbek na naszym zdrowiu lub śmierć. W tym drugim wypadku, rodzina otrzyma sumę, na którą się ubezpieczyliśmy (lub inną określoną w OWU), jeżeli do nieszczęśliwego zdarzenia doszło podczas wyjazdu i pobytu na Łotwie.

Odpowiedzialność Cywilna

Ubezpieczenie OC jest kolejną dodatkową ochroną, która wchodzi w skład polisy turystycznej. Zapewnia zwrot kosztów za szkody wyrządzone przez nas. Jeżeli przypadkowo zdarzy nam się zepsuć cenny sprzęt fotograficzny czy sportowy innej osoby możemy być narażeni na pokrycie wysokich kosztów. Ubezpieczyciel może przejąć nasze zobowiązania jeżeli tylko przed wyjazdem zdecydujemy się na ubezpieczenie OC.

źródło: opracowanie własne

Co powinniśmy zobaczyć:

  • Ryga – stolica Łotwy przyciągająca turystów swoją architekturą, która łączy tradycję z nowoczesnością. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast Europy, warto przespacerować się nad brzegiem Dźwiny.
  • Łotewskie muzeum etnograficzne – skansen, w którym zapoznamy się z ludową, drewnianą architekturą oraz codziennym życiem ludzi żyjących na Łotwie w XVI wieku.
  • Park narodowy Gauja – największy park narodowy wśród krajów nadbałtyckich. Zimą możemy doznać szaleństwa sportów zimowych na wielu trasach zjazdowych, natomiast latem idealnym rozwiązaniem będzie spływ kajakowy oraz wycieczki rowerowe.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments