Wyjeżdżam na Cypr – jak się przygotować?

Opublikowano: 2016-02-18 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Cypr to małe państwo przyciągające turystów z całego świata swoją egzotyką. Jest zlepkiem kultur Greków oraz Turków, gdyż to stamtąd pochodzi większość mieszkańców wyspy. Kraj, który terytorialnie należy do Azji, jednak jest członkiem Unii Europejskiej charakteryzuje się pięknymi plażami, lazurową wodą oraz… kotami. Legenda mówi, że zwierzęta te zostały sprowadzone w IV wieku z Egiptu, aby zwalczyć plagę węży. Zostały do dzisiaj i są nieodzowną częścią kultury i życia na Cyprze.

EKUZ

Cypr należy do krajów, w których obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Polacy wyjeżdżając na wakacje mogą uzyskać ją poprzez zwrócenie się do oddziału lub delegatury NFZ lub wypełniając wniosek w internecie (kartę należy odebrać osobiście). Będąc na Cyprze możemy okazywać ją lekarzom współpracującym z państwową służba zdrowia. Mimo posiadania EKUZ będziemy narażeni na dodatkowe opłaty, takie jak: Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Usługa Koszt
wizyta u lekarza ogólnego 14,25 €
wizyta u lekarza specjalisty 20 €
leczenie szpitalne – w zależności od oddziału 123,02 €, 102,52 €, 71,76 € lub 205,03 €
leczenie szpitalne – dodatkowo za każdy dzień pobytu 20,50 €
transport do Polski opłacany przez klienta

źródło: opracowanie własne

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Pamiętajmy, że leczenie specjalistyczne oraz szpitalne będzie wymagało skierowania – wyjątek stanowią nagłe przypadki. EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego, dlatego też warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono zawarte w polisie turystycznej, o której powinniśmy pamiętać wybierając się na wakacje. Da nam poczucie bezpieczeństwa oraz będzie niezbędną pomocą w sytuacjach awaryjnych. Ubezpieczenie kosztów leczenia w zależności od kwoty, na jaką zostaje zawarte jest w stanie pokryć wszystkie koszty leczenia.

Assistance

Ochrona Assistance zapewnia całodobową pomoc informacyjną oraz organizacyjną. Oprócz podstawowej wersji warto wykupić dodatkowe usługi, które mogą obejmować przykładowo powrót osób bliskich ubezpieczonego, pomoc finansową czy opiekę nad nieletnimi dziećmi. To ostatnie okaże się pomocne, jeżeli trafimy do szpitala i będziemy musieli pozostać tam kilka dni.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Ubezpieczenie NNW będzie ochroną w sytuacji gdy doznamy wypadku, w którym poważnie zostało naruszone nasze zdrowie lub nawet umrzemy. Nikt nie będzie zachwycony utratą zdrowia będąc na wakacjach. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam należyte odszkodowanie, aby zrekompensować straty. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu odzyskamy określoną w OWU procentową część sumy ubezpieczenia.

   

Odpowiedzialność Cywilna

Ubezpieczenie OC pomoże zrekompensować straty, które spowodowaliśmy na czyimś mieniu lub zdrowiu. Może to być przykładowo drobne uszkodzenia ciała (w wyniku nieumyślnego popchnięcia) czy uszkodzenie sprzętu innego turysty. O ile nie są to cenne przedmioty, nie odczujemy zbytniej straty. Jeżeli jednak zdarzy nam się naruszyć drogie pamiątki czy inne przedmioty o pokaźnej wartości, nie będziemy w stanie pokryć strat z własnej kieszeni. Wzbogacając swoją polisę turystyczną o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, możemy liczyć na pomoc finansową towarzystwa.

źródło: opracowanie własne

 Co powinniśmy zobaczyć:

  • Nikozja – stolica Cypru, która podzielona jest na część grecką oraz turecką, a granicą jest „Zielona Linia”. Warto zobaczyć bramy Nikozji, mury weneckie oraz Plac Atatürka, który dawniej stanowił polityczne centrum kraju.
  • Grobowce Królewskie – starożytna nekropolia sporych rozmiarów znajdująca się w pobliżu miasta Pafos. Wykute w skałach podziemne grobowce pochodzą z IV/III w p.n.e., były miejscem spoczynku arystokracji.
  • Limassol – miasteczko idealne dla osób, dla których najważniejsza na wakacjach jest rozrywka. Piękna okolica przepełniona barami, kawiarniami i restauracjami, w których mieszkańcy prowadzą bujne życie towarzyskie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments