Wyjeżdżam do USA – jak się przygotować do wyjazdu?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

4.2 (84.29%) 14 głosów

Wybierasz się na wycieczkę za ocean do Stanów Zjednoczonych? W myślach snujesz plany na poszczególnie dni wyjazdu i wybierasz miejsca, które chcesz zobaczyć. Przed wylotem do USA poświęć trochę czasu na zadbanie o jedną z najważniejszych rzeczy, zaraz po wizie, czyli o ubezpieczeniu turystycznym. W Stanach nie pomoże NFZ, nie zadziała EKUZ, a leczenie należy do najdroższych na świecie. Jak zatem dobrze się ubezpieczyć na taki wyjazd?

Ilu ludzi, tyle powodów by odwiedzić USA. Kraj wielkich możliwości, słynnych drapaczy chmur, hollywoodzkich gwiazd, wspaniałych widoków, niesamowitej przyrody i różnorodności kulturowej przyciąga miliony turystów z całego świata. Z racji konieczności wcześniejszego uzyskania wizy, wycieczka do Stanów musi być planowana ze znacznym wyprzedzeniem. Nie możesz przed wylotem za ocean nie znaleźć czasu na dokładne przemyślenie zakupu ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do USA. Dlaczego to takie ważne? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

American dream? Nie dla pacjentów służby zdrowia

Stany Zjednoczone są jednym z najdroższych rynków usług medycznych na świecie. Tym bardziej należy podkreślić wagę zakupu ubezpieczenia przed wyjazdem do tego kraju. Polacy są przyzwyczajeni do tego, że jeśli w ojczyźnie zdarzy im się złamać nogę lub doznać zapalenia wyrostka robaczkowego, to jako ubezpieczeni w NFZ, pojadą do szpitala i po kłopocie. Po wyjściu nie otrzymają szokującego rachunku do zapłacenia.

Tymczasem koszty leczenia tych samych dolegliwości w USA mogą przyprawić o ból głowy. Znane są już przypadki, gdy nieubezpieczony turysta otrzymał za wycięcie wyrostka robaczkowego rachunek opiewający na kwotę rzędu ok. 30 000 dolarów (prawie 100 000 zł!) Jednodniowy pobyt w szpitalu z powodu silnego bólu brzucha kosztował innego Polaka na wycieczce ok. 12 000 dolarów (czyli niecałe 40 000 zł). Mówiąc krótko: przed wyjazdem do USA należy bezwzględnie zabezpieczyć swoje zdrowie i finanse. W przeciwnym wypadku, niespodziewana operacja, na przykład wyrostka robaczkowego, może cię przyprawić o spore długi.

Przy dobieraniu sumy ubezpieczenia kosztów leczenia koniecznie zwróć uwagę na stosowane przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe limity na leczenie ambulatoryjne (leczenie ambulatoryjne to nic innego jak leczenie, zabiegi i badania wykonywane przez lekarzy oraz innych pracowników placówek medycznych bez konieczności przebywania w danej placówce ponad 24 godziny np. konsultacje medyczne, profilaktyczny przegląd stanu zdrowia, niezbędne lekarstwa i środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, zabiegi ambulatoryjne, badania laboratoryjne, szczepienia, wizyty domowe itd.).

Bo nawet jeśli ubezpieczyłeś się na wyjazd na kwotę np. 150 000 zł, to jednak w razie istnienia limitu w leczeniu ambulatoryjnym musisz się liczyć z tym, że zakład ubezpieczeń pokryje rachunek tylko do wysokości wyznaczonego limitu. Przykładowo, firmy AXA i Signal Iduna w polisach turystycznych do USA, Kanady, Japonii, Australii i Wysp Karaibskich nakładają limit kosztów leczenia ambulatoryjnego na kwotę 2 000 euro (nieco ponad 8 000 zł).

Co powinna zawierać kompleksowa polisa turystyczna na wyjazd do USA?

Oto jakie elementy powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Stanów:

I. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Bezwzględnie należy wybrać możliwie najwyższy zakres sumy ubezpieczenia w polisie KL. Kwoty rzędu 100 000 zł mogą być za niskie, bo z takiej sumy możesz w USA ledwo opłacić leczenie złamanej kończyny i koszty prostego zabiegu chirurgicznego. Eksperci ubezpieczeniowi polecają na wyprawę do USA wybrać sumę ubezpieczenia o wysokości co najmniej 200 000 zł.

Uwaga: W momencie, gdy chorujesz przewlekle, wykup dodatkową zwyżkę w polisie turystycznej. Choroba przewlekła stanowi standardowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc jest sytuacją w której nie pokryje on kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nagłą chorobą. Bez zakupu zwyżki za choroby przewlekłe, gdy w czasie wyjazdu dojdzie do zaostrzenia objawów lub powikłań choroby przewlekłej, ubezpieczenie turystyczne nie zadziała.

II. Assistance

Pomocassistance w razie choroby może okazać się bezcenna. Suma ubezpieczenia assistance powinna wynosić nie mniej niż suma ubezpieczenia w polisie KL. W razie nagłej choroby i konieczności zorganizowania transportu medycznego z USA do Polski nie powinno istnieć zagrożenie, że koszty powrotu chorego do Polski przekroczą sumę ubezpieczenia i turysta będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni. Warto zauważyć, że assistance to nie tylko organizacja transportu medycznego, ale również, w zależności od wybranego pakietu i zakresu ochrony, dodatkowa ochrona.

Ochrona jaką zapewnia Assistance w ubezpieczeniu turystycznym
organizacja przyjazdu osoby bliskiej do chorego assistance pokryje koszty przyjazdu osoby, która będzie towarzyszyć choremu, oraz koszty kilku noclegów
organizacja powrotu innych uczestników podróży taka możliwość istnieje gdy ubezpieczony, który był kierowcą samochodu, zachorował i przebywa w szpitalu, a rodzina nie wie co robić i jak zorganizować powrót do domu
opieka nad dziećmi w razie choroby rodzica firma ubezpieczeniowa zorganizuje opiekę nad nieletnimi dziećmi (do kilku dni
wsparcie tłumacza bariera językowa bywa olbrzymim problemem – zwłaszcza w sytuacji stresowej np. w razie nagłej choroby i hospitalizacji, rozmów z policją itd.
pomoc prawnika jeśli weźmiesz udział w wypadku, wyrządzisz szkodę lub sam zostaniesz poszkodowany, będziesz potrzebował prawnika, który doradzi jak postąpić w danej sytuacji oraz zajmie się formalnościami oraz procedurami
pomocna infolinia konsultanci z Centrum Alarmowego wskażą ci adresy najbliższych placówek medycznych, w których możesz otrzymać pomoc

źródło: opracowanie własne

III. Ubezpieczenie NNW (skrót od: Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).

Polisa NNW, zapewniająca finansowe wsparcie po doznanym wypadku, przyda się zawsze i wszędzie. Pamiętaj, że wypadek to zepsute wakacje, często długa rehabilitacja, chorobowe i nieobecność w pracy, a także utrata części zarobków w związku z niemożnością pracy i wiele innych.

Uwaga: Nie wybieraj najniższej możliwej sumy ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku otrzymasz minimalne świadczenie, z którego pokryjesz koszt… najwyżej jednej wizyty u ortopedy i zdjęcia rentgenowskiego. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy świadczeniem o wysokości 300 zł a 3 000 zł.

IV. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Nie zapominaj, że nie tylko tobie może przytrafić się nieszczęśliwy wypadek. Sam również możesz niechcący takie niefortunne wydarzenie spowodować np. w trakcie uprawiania sportów lub gdy uszkodzisz wypożyczony sprzęt sportowy, przedmioty w hotelu lub cudze mienie w restauracji. W takim wypadku przyjdzie ci zapłacić za szkodę z własnej kieszeni (co jak co, ale walka o odszkodowanie w sądzie to dla Amerykanów nie pierwszyzna). Co więcej, uszkodzony sprzęt może kosztować np. kilkadziesiąt złotych, ale spowodowanie czyjegoś uszczerbku na zdrowiu to niebagatelny koszt sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lepiej być ubezpieczonym.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie polisy turystycznej, który warto rozważyć przed wyjazdem do USA. Polacy żyją we względnie bezpiecznym kraju, dlatego często nie doceniają zagrożenia jakim jest terroryzm. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych podchodzą do tematu inaczej, ponieważ akty terroru nie należą u nich do rzadkości. Dobrze, aby przed wyjazdem do USA upewnić się, czy ubezpieczyciel jest w stanie ci cokolwiek zaoferować w tym temacie np. czy ubezpieczenie obejmuje sytuacje, gdy w miejscu w którym się znajdziesz, nagle dojdzie do aktu terroru i zostaniesz ranny. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do artykułu: Jak ubezpieczyć się od ryzyka działań wojennych, zamieszek i aktów terroru?

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do USA

  1. Jedzenie. Chcesz coś zjeść na szybko i wchodzisz do amerykańskiego fast foodu? Porcje i wielkości hamburgerów mogą cię przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jak wielość smaków coli w sklepie. W barach szybkiej obsługi można się najeść za stosunkowo małe pieniądze, ale nie da się ukryć, że zdrowy posiłek to nie jest.
  2. Benzyna. Komu marzy się podróż samochodem przez Stany? Ceny benzyny są zmienne jak pogoda – zmieniają się w zależności od cen na giełdzie czy nawet dnia tygodnia (wprawieni w bojach podróżnicy polecają zakup benzyny w miastach we wtorek wieczorową porą i w środę z rana). Benzyna nalewana jest w tzn. galonach czyli po ok. 4 litry benzyny (dokładnie 3,89 l).
  3. Pieniądze. Bankomaty są wszędzie, spokojnie też możesz płacić kartą. Trochę dolarów jednak zawsze warto przy sobie mieć.
  4. Transport. W USA nie można narzekać na jakość dróg, nawet na odludziu. Aby wypożyczyć auto, dobrze mieć międzynarodowe prawo jazdy, polskie nie zawsze wystarczy. Koszt wynajęcia samochodu wynosi od 40 dolarów w górę za dobę. Uwaga: z podróżami autostopem może być problem. Kierowcy czasem wręcz nie mogą brać autostopowiczów, bo zabraniają im tego zapisy w umowach ubezpieczeniowych.
  5. Terroryzm. W USA nie należy żartować z terroryzmu. Wzmożone procedury ochrony na lotnisku powinny być dla nas subtelnym znakiem, że trzeba do tematu podchodzić całkiem serio. Upewnij się jakie są wymogi dla osób podróżujących daną linią lotniczą do USA.
  6. Zwyczaje. W niektórych stanach turystę mogą zaskoczyć niektóre przepisy prawne i zasady. W stanie Alabama zabronione jest prowadzenie samochodu z… zasłoniętymi oczami (kto by pomyślał?). Za bycie smutnym i w złym humorze w stanie Idaho można zostać ukaranym mandatem (co na pewno mu poprawi humor). W Denver nie można sąsiadom pożyczać odkurzacza pod groźbą więzienia. Co kraj, to obyczaj.

źródło: opracowanie własne

Pamiętaj, do wyprawy za ocean musisz się odpowiednio przygotować. Paszport, wiza, ubezpieczenie – to podstawowa sprawa. Dobrą ochronę ubezpieczeniową znajdziesz i porównasz w naszej porównywarce polis turystycznych. Kup najodpowiedniejszą ochronę i ciesz się z podróży do USA.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments