Wyjeżdżam do Turcji – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

5 (100%) 1 głosów

Od niedawna Polacy jako cel swoich podróży obierają kraje egzotyczne. Tajlandia, Egipt czy Turcja są najbardziej popularnymi spośród południowych kurortów. W ostatnich latach to ten ostatni cieszy się największym powodzeniem ze względu na sprzyjający klimat, bogactwo kulturowe i przyrodnicze. Te czynniki nie wpływają jednak na poziom bezpieczeństwa w tym kraju, dlatego również wybierając się do Turcji powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią polisę turystyczną. Wybierając ją należy dobrze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, szczególnie w poszukiwaniu informacji, czy polisa obejmuje także azjatycką część kraju.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Chcąc mieć pewność, że nikt nie odmówi nam pomocy medycznej, gdy zachorujemy i nie stresować się zasobem naszego portfela, powinniśmy posiadać polisę turystyczną zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia. Karta EKUZ niestety nie działa na terenie Turcji, dlatego jedynym sposobem zabezpieczenia się na wypadek choroby lub kontuzji jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego w towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie posiadając właściwej ochrony, będziemy musieli korzystać ze wsparcia lekarza na takich warunkach, jakbyśmy leczyli się prywatnie. Ile może kosztować takie leczenie?

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – około 184 zł;
  • pobyt w szpitalu bez badań – około 1840 zł.

Turyści jednak wolą korzystać z prywatnych placówek ze względu na wyższy standard leczenia, w których wizyty opłaca im ubezpieczyciel z wykupionej przez nich polisy. Przed wyjazdem do krajów południowych powinniśmy się zaszczepić między innymi przeciw tężcowi i gruźlicy, a także żółtaczce. Nie jest to obowiązek, ale zaleca się tego typu profilaktykę, aby uchronić się przed chorobami egzotycznymi.

Pomoc Assistance

Ubezpieczenie takie to natychmiastowa pomoc ze strony ubezpieczyciela. Jeśli więc ulegniemy wypadkowi i będziemy potrzebowali pomocy w jakiejkolwiek postaci, wystarczy skorzystać z bezpłatnej infolinii i poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu, a ten w ciągu 24 godzin zorganizuje potrzebną pomoc. Na co możemy liczyć w ramach Assistance?

  • pomoc tłumacza – jeśli nie będziemy znali miejscowego języka i porozumienie z lekarzem lub policjantem nie będzie możliwe;
  • transport do Polski – gdy będziemy potrzebowali przewozu do kraju pod opieką sanitariusza;
  • zastępczy kierowca – po wypadku możemy nie być w stanie prowadzić samochodu, dlatego otrzymamy kierowcę, który zawiezie nas w odpowiednie miejsce;
  • ratownictwo – jeśli będziemy potrzebowali pomocy ratownika, na przykład podczas kąpieli w morzu, ubezpieczyciel zapłaci za tą usługę.

Niektóre świadczenia dostępne są w podstawowym wariancie ubezpieczenia. Aby móc korzystać z innych, trzeba wybrać rozszerzony standard polisy.

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Jadąc do Turcji na wakacje nie można nie skorzystać z kąpieli morskich. Turcja ma bowiem dostęp do czterech mórz. W wodzie jednak nawet najlepszy pływak nie jest zupełnie bezpieczny. Zdarza się, że najlepsi potrzebują pomocy ratownictwa wodnego. Wyszkolony ratownik udzieli nam pomocy w zakresie poszukiwania i ratownictwa, czyli wyciągnięcia z wody, a także udzieli pierwszej pomocy i przetransportuje do najbliższego szpitala. Takie świadczenia niosą jednak wysokie koszty, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezbędne jest więc posiadanie ubezpieczenia kosztów ratownictwa w swojej polisie na taki wyjazd.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Nie tylko w wodzie zdarzają się wypadki. Ale bez względu na miejsce zdarzenia możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Taką gwarancję daje nam ubezpieczenie NNW. W ramach tego ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci nasze leczenie i rehabilitację i wypłaci odszkodowanie za ból i cierpienie. Bez takiej polisy za pomoc medyczną zapłacimy sami. Często koszty te są na tyle wysokie, że niejeden turysta nie jest w stanie zapłacić ich z własnych oszczędności.

Ważna w tym ubezpieczenia jest jego suma. Zbyt niska może nie pokryć wszystkich kosztów, dlatego w tym przypadku powinniśmy wybrać jak najwyższą ochronę.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Nie trudno wyrządzić szkodę sobie. Nie trudno też wyrządzić ją innej osobie. Wówczas z pewnością zostaniemy wezwani do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu. Szkoda ta może dotyczyć zarówno uszkodzenia ciała, jak i jego własności. Będziemy więc zobowiązani zarówno do opłacenia kosztów leczenia i rehabilitacji, jak i odszkodowania za nieudany urlop oraz zepsuty sprzęt sportowy. Bez ubezpieczenia OC nie wszyscy byliby w stanie zapłacić takie pieniądze. Jeśli jednak dokupimy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do naszej polisy, odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody poniesie ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie bagażu

Nie brakuje osób czyhających na okazję, żeby przywłaszczyć sobie nasze bagaże. Nie wszystkie wartościowe przedmioty jesteśmy w stanie trzymać zawsze przy sobie, dlatego warto dokupić ubezpieczenie bagażu. Polisa ta chroni nasze mienie zarówno przed zniszczeniem, zgubieniem, jak i kradzieżą. Jeśli po przylocie do Turcji okaże się, że naszego bagażu nie ma, wystarczy, że poinformujemy o tym ubezpieczyciela, a ten zlokalizuje zgubę i dostarczy ją do miejsca naszego pobytu. Ale aby otrzymać odszkodowanie za kradzież, trzeba spełnić kilka warunków, które towarzystwo zawarło w OWU. W przeciwnym razie pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Ważne jest, abyśmy podczas tego nieprzyjemnego zajścia byli obecni. Oznacza to, że zostawiona przez nas bez opieki walizka nie będzie w tym momencie objęta ochroną ubezpieczeniową.

Istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że bagaż może zniknąć z miejsca naszego zamieszkania, z przechowalni bagażu lub w transporcie. Są to zatem sytuacje, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Jeśli więc otrzymamy pokwitowanie za pozostawioną w którymś z tych miejsc własność, powinniśmy otrzymać odszkodowanie mimo naszej nieobecności podczas zajścia.

źródło: opracowanie własne

Co zwiedzić w Turcji?

  • Efez – popularne w Turcji starożytne miasto, gdzie zachowały się dawne świątynie, fasada biblioteki, a także uliczki i teatr. Można także zobaczyć świątynię Artemidy, która zachowała się jedynie w szczątkach, ale zaliczanych do siedmiu cudów świata. W sezonie letnim Efez można zwiedzać między 8.00 a 19.00. Bilet upoważniający do zwiedzania tego kompleksu wraz z willami rzymskimi kosztuje 20 lirów tureckich.
  • Troja – jeden z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych punktów archeologicznych na całym świecie. Znany jest przede wszystkim z opowiadań mitologicznych autorstwa Homera, który opisał niezwykłą historię tego miejsca w Iliadzie. Zwiedzanie od maja do września odbywa się tu w godzinach od 8.00 do 19.00, natomiast między październikiem a kwietniem od 8.00 do 17.00. Wstęp to koszt 10 tureckich lirów.
  • Ararat – to wzgórze położone niedaleko granicy z Iranem, uznawane przez miejscowych za centrum wszechświata. Wzgórze zasłynęło z historii biblijnej, która głosić, że tutaj zatrzymała się Arka Noego podczas wielkiej powodzi. Aby wejść na górę konieczne jest złożenie właściwego podania o pozwolenie na wyprawę na kilka miesięcy przed wyjazdem. Planując wejście na wzgórze trzeba przewidzieć koszt około 200 dolarów.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja