Wyjeżdżam do Tajlandii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Wybór celu podróży, taniego transportu oraz wygodnego miejsca noclegowego to tylko jedne z podstawowych zadań organizacyjnych, jakie przed każdym wyjazdem musimy wykonać. Im bardziej egzotyczny cel naszej podróży, tym więcej spraw do załatwienia. Jak więc przygotować się do wyjazdu do Tajlandii?

Jednym z ważniejszych przedwyjazdowych obowiązków jest zadbanie o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. A najprostszym i najbardziej skutecznym na to sposobem jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które obejmie ochroną wszystkich podróżników. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant. Jaki więc powinien on być? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze polisy turystycznej? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Podróże do Tajlandii, należącej do jednego z krajów egzotycznych, dla osób na co dzień żyjących w innych warunkach klimatycznych niosą ryzyko zapadnięcia na różnorakie choroby tropikalne, jak chociażby żółtaczka. Co prawda, przed wyjazdem w tamte zakątki świata zwykle poddajemy się szczepieniom przeciw niebezpiecznym czynnikom tropików, ale mimo tego nie mamy pewności, czy rzeczywiście będą one skuteczne. Aby móc liczyć na pokrycie kosztów leczenia chorób tropikalnych, należy upewnić się, czy nasza polisa zawiera ochronę również przed nimi. Leczenie zarówno dolegliwości właściwych dla egzotycznych rejonów świata, jak i zwykłych urazów może nieść wysokie koszty. Koszty opieki medycznej w Tajlandii wynoszą:

 • standardowa wizyta u lekarza – od 80 zł;

 • pobyt w szpitalu – 200 zł do 2 tys. zł za dobę.

Leczenie chorób tropikalnych może potrwać nawet kilkadziesiąt dni i na pewno będzie wymagało hospitalizacji. W takiej sytuacji koszty, jakie zostaną naliczone za opiekę nad nami mogą przekroczyć nasze finansowe możliwości. Dlatego suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Tajlandii nie powinna być niższa niż 60 tys. euro. Jeśli zawrzemy polisę na zbyt niską sumę, pieniądze, jakie otrzymamy od ubezpieczyciela mogą nie wystarczyć na pokrycie całej kwoty, którą musimy zapłacić za leczenie.

Pomoc Assistance

Każdą podróż zagraniczną warto zabezpieczyć również tą polisą. Dzięki ubezpieczeniu Assistance możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w zakresie, jaki określony jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj dwa warianty: podstawowy oraz rozszerzony. Od tego, który z nich wybierzemy zależy, z jakich usług mamy prawo korzystać w ramach ubezpieczenia turystycznego. Pomoc Assistance możemy uzyskać m. in. w postaci:

 • wsparcia tłumacza – możemy na nie liczyć, jeśli będziemy mieli trudności w porozumieniu się z miejscowym lekarzem lub policjantem;

 • transportu do Polski – jeśli po doznaniu urazu lub zachorowaniu będziemy potrzebowali specjalistycznego transportu pod opieką wykwalifikowanej osoby, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport, np. helikopterem;

 • całodobowej infolinii – dzwoniąc pod podany przez ubezpieczyciela numer, zawiadomimy towarzystwo o zajściu i potrzebnej pomocy, a także uzyskamy informacje dotyczące chociażby placówek medycznych, do których możemy się udać. Należy przy tym pamiętać, że infolinia niektórych towarzystw funkcjonuje tylko na terenie Polski. Zatem aby nie mieć problemu z dodzwonieniem się do COK z Tajlandii, upewnijmy się, że mamy włączony roaming;

 • opieki nad nieletnimi dziećmi – gdy zachorujemy i nasze pociechy zostaną bez nadzoru osoby dorosłej, ubezpieczyciel zapewni i opłaci odpowiednią opiekę;

 • dostarczenie potrzebnych rzeczy – jeśli kontynuacja wyjazdu nie będzie możliwa z powodu zostawienia w Polsce niezbędnego przedmiotu, ubezpieczyciel może zorganizować i opłacić przewóz naszej własności.

Decydując się na podstawowy lub rozszerzony wariant ubezpieczenia Assistance należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i to do nich dostosować sumę ubezpieczenia. Pamiętajmy, że im dalsza podróż, tym koszty z nią związane będą wyższe. Specjalistyczny transport z Tajlandii do Polski może wynieść nawet 14 tys. euro.

Koszty poszukiwania i ratownictwa

W krajach egzotycznych mamy szeroki wachlarz sportów, jakie możemy uprawiać podczas urlopu. Spora część turystów wyjeżdżających do Tajlandii decyduje się na wspinaczkę górską oraz różnego rodzaju sporty wodne, jak np. nurkowanie. Trzeba przyznać, że dyscypliny te nie należą do najbezpieczniejszych. Większość z nich naliczana jest przez ubezpieczycieli do sportów podwyższonego ryzyka, a niektóre nawet do bywa uważana jako dyscypliny ekstremalne. Należy więc wziąć pod uwagę to, że może być nam potrzebna pomoc ratownictwa, czy to górskiego, czy wodnego. Jednak bez względu na to czy akcja będzie miała miejsce na lądzie, czy na wodzie, jej koszty będą tak samo wysokie. Rachunki wystawione przez ratowników mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Uprawiając inny typ sportu, niezgodny z naszymi umiejętnościami i informacjami podanymi ubezpieczycielowi, musimy liczyć się z tym, że odszkodowanie może nie zostać nam wypłacone. Co więcej, polisa zawarta na osobę, która zamierza amatorsko oddawać się surfingowi lub wspinaczce nie ochroni właściwie turysty, który podczas wyjazdu uprawiał dyscypliny wymagające większych umiejętności i kondycji.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Niebezpieczne zdarzenia mogą mieć miejsce nie tylko podczas uprawiania sportów, ale także w czasie zwiedzania, a nawet w podróży. Mimo, że ubezpieczenie NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym (nawet na co dzień), to większość Polaków i tak decyduje się na jego wykupienie, zwłaszcza w przypadku dzieci czy studentów. I słusznie, bo bezpieczeństwa nigdy za wiele, a NNW jest dodatkową ochroną przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, np. doznania urazu podczas pływania czy trackingu. W takiej sytuacji turysta posiadający to ubezpieczenie otrzyma odszkodowanie oraz będzie zwolniony z opłat za leczenie i rehabilitację. Tego typu koszty poniesie ubezpieczyciel.

Oczywiście, jeśli suma, na jaką zawarliśmy polisę nie będzie wystarczająco wysoka, odszkodowanie pokryje tylko w takim stopniu, na jaki pozwala na to wybrana przez nas kwota. Resztę pieniędzy będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Zwróćmy uwagę na fakt, że podczas wyjazdu możemy wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale także innym turystom. Takie wypadki zdarzają się szczególnie często podczas uprawiania sportów, zwłaszcza wtedy, gdy są to sporty kontaktowe. Wówczas poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania za szkody na osobie (jeżeli w wypadku doznał urazu, np. złamania ręki) lub na rzeczy (gdy w wypadku ucierpiał jego sprzęt sportowy). Możemy także spodziewać się wezwania do zapłacenia rekompensaty za nieudany odpoczynek, jeśli uraz ciała poszkodowanego był na tyle poważny, że nie mógł on kontynuować swojego wyjazdu. W takich sytuacjach posiadanie ubezpieczenia OC przenosi odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela. Pokryje on roszczenia osoby, której wyrządziliśmy szkodę w takim stopniu, w jakim umożliwia mu to wykupiona przez nas polisa turystyczna. Ważne jest zatem, żeby suma OC, podobnie jak kosztów ratownictwa i leczenia, była jak najwyższa.

Ubezpieczenie bagażu

Chociaż Tajlandia jest krajem przyjaznym turystom, to nie jest wolna od przestępstw i wykroczeń. Kradzieże zdarzają się tam równie często, co w Europie, a duża liczba turystów staje się okazją dla złodziei. Mamy możliwość zabezpieczenia naszego mienia przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami poprzez wykupienie ubezpieczenia bagażu. Dzięki temu, w razie kradzieży otrzymamy zwrot pieniędzy, jakie wydaliśmy, aby kupić najpotrzebniejsze rzeczy na czas wyjazdu.

Polisa jednak nie działa w każdej sytuacji. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie, że odszkodowanie zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy do kradzieży doszło w naszej obecności. Jeśli więc zostawiliśmy bagaż bez opieki, nie możemy wymagać wypłacenia pieniędzy. Istnieje jedynie kilka przykładów sytuacji, w których, mimo naszej nieobecności, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za skradzione rzeczy:

 • jeśli bagaż znajdował się w zamkniętym na klucz miejscu zakwaterowania przeznaczonym do naszego wyłącznego użytku;

 • jeśli bagaż został skradziony z przechowalni bagażu na dworcu lub w hotelu, a my posiadamy pokwitowanie za jego pozostawienie;

 • jeśli oddaliśmy nasz bagaż zawodowemu przewoźnikowi za pokwitowaniem;

 • w przypadku zasłabnięcia i niemożności sprawowania opieki nad naszą własnością.

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć w Tajlandii?

 • Wielki Pałac w Bangkoku – można w nim wyróżnić dwie części: świecką, w której znajdują się liczne pomieszczenia, gdzie mieszkał niegdyś król wraz ze swoją rodziną oraz przyjmował dygnitarzy i występował publicznie, oraz religijną, przejawiającą się w postaci świątyni. Pałac został wybudowany w 1782 roku przez króla Ramę I. Wstęp do Pałacu kosztuje 8 USD. Na podstawie kupionego biletu można zwiedzić kilka obiektów należących do kompleksu, m. in. Światynię. Turyści mogą zwiedzać Pałac między 8.30 a 15.30.
 • Wat Pho – jedna ze świątyń buddyjskich znajdujących się w stolicy Tajlandii. Należy do najstarszych świątyń czczących Buddę. W Wat Pho znajduje się ponad 100 wizerunków Buddy, w tym posąg słynnego Leżącego Buddy.
 • Wat Arun – kolejna z tamtejszych świątyń. Bywa nazywana Symbolem Bangkoku. Leży na zachodnim brzegu rzeki Menam. Świątynia została zbudowana na cześć hinduskiego bóstwa świtu – Aruna. Można ją zwiedzać codziennie między 8.30 a 17.30. Za zwiedzanie świątyni pobierane są opłaty, chociaż Tajowie wchodzą do niej za darmo.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments