Wyjeżdżam do Szwajcarii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-01-31 (aktualizacja 2021-07-03, godz. 10:47)

Szwajcaria – państwo, w którym będziesz mógł podziwiać niesamowite widoki alpejskich szczytów, zasmakujesz niesamowitych serów, a na deser skosztujesz najlepszej na świecie czekolady. A to wszystko w krainie banków, złota i dokładności jak w szwajcarskim zegarku. Szwajcaria nie należy do najtańszych kierunków turystycznych, ale z pewnością warto ją odwiedzić minimum raz w życiu.

Pamiętaj, że kraj ten jest bardzo kosztowny dla turystów z Polski. Niestety musimy liczyć się z wysokimi cenami ze noclegi, wyżywienie, a także ewentualne leczenie, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o temacie jakim jest ubezpieczenie turystyczne Szwajcaria. Państwo nie znajduje się w Unii Europejskiej, ale dzięki przynależności do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, także tutaj będzie obowiązywać EKUZ. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie do Szwajcarii – co zapewnia EKUZ?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie Szwajcaria jest oczywiście państwem w którym obowiązuje EKUZ, ale musisz wiedzieć, że taka ochrona nie zawsze wystarczy. W ramach EKUZ w Szwajcarii:

  • Należy korzystać ze świadczeń udzielanych w placówkach służby zdrowia, które funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Koszty leczenia uzyskane w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia w Szwajcarii pacjent pokrywa w całości we własnym zakresie. Koszty te nie podlegają zwrotowi przez NFZ.
  • Za poradę lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, lekarza dentysty, leczenie stacjonarne w szpitalu należy uiścić opłatę ryczałtową w wysokości 33 CHF (osoby poniżej 18 r. ż.) lub 92 CHF (osoby powyżej 18 r. ż.).
  • Dodatkowo, koszty hospitalizacji wynoszą 15 CHF dziennie, z tej opłaty zwolnione są dzieci i osoby do 25 roku życia, o ile kontynuują naukę.
  • Pacjent korzystający z transportu karetką jest zobowiązany do poniesienia 50% kosztów.
  • Pacjent korzystający z transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym jest zobowiązany do poniesienia 50% kosztów.
  • Pacjent ponosi pełne koszty transportu powrotnego do Polski

Na stronie MSZ można znaleźć poniższą informację.

Obywatele polscy powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych i pokrywa część poniesionych kosztów. Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w Szwajcarii turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne Szwajcaria?

Tak jak każda polisa turystyczna, tak i ubezpieczenie do Szwajcarii musi posiadać kilka podstawowych elementów, jak np. koszty leczenia i assistance. W zależności od towarzystwa możliwe jest dopasowanie polisy do swoich potrzeb i ubezpieczenie także NNW, OC, bagażu czy sprzętu sportowego.

Koszty leczenia w Szwajcarii

Jak już wcześniej napisaliśmy, koszty leczenia w Szwajcarii nie należą do najtańszych dla turystów. Sama karta EKUZ nie wystarczy, dlatego warto zaopatrzyć się we właściwie ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to podstawa każdej polisy turystycznej, musisz jednak pamiętać, aby wybrać wysoką sumę ubezpieczenia. Jeżeli koszty leczenia ją przekroczą, pozostałą kwotę będziesz musiał opłacić samodzielnie. Zdecydowanie lepszą ideą jest wykupienie wartościowego ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Ten element polisy jest coraz częściej zawierany już w jej minimalnym wariancie, zanim jednak kupimy polisę, upewnijmy się, czy na pewno. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ma za zadanie chronić nas i nasza rodzinę w razie niespodziewanych zdarzeń. Towarzystwo wypłaca bowiem świadczenie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.

Odpowiedzialność Cywilna

Szwajcaria, jako państwo nienależące do najtańszych, nie będzie dla nas zbyt łaskawe, jeżeli chodzi o odpowiedzialność cywilną. Jeżeli zniszczymy czyjeś mienie, możemy spodziewać się sporych rachunków za jego naprawę lub zakup nowego. Na wypadek takich sytuacji chroni nas ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym w trakcie podróży zagranicznej. Nie jest to obowiązkowy element polisy, ale z pewnością wart uwagi, jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Źródło: opracowanie własne

Jaki koszt polisy do Szwajcarii?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie turystyczne Szwajcaria koszt wcale nie jest wysoki. Z pewnością będzie on znikomy w porównaniu z pozostałymi opłatami związanymi z wyjazdem. Przeprowadziliśmy kalkulację cen ubezpieczenia na 7 dniowy wyjazd do Szwajcarii w trzech wariantach – dla jednej osoby, dwójki osób oraz rodziny z jednym dzieckiem. W porównywarce wybraliśmy wyważony typ ochrony obejmujący sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w granicach 40 000 – 50 000 €.

Źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

  • Genewa i Jezioro Genewskie – w jednym z najsłynniejszych miast Europy mieści się ponad 200 światowych organizacji i możemy zaznać tu mieszanki kultur – francuskiej i szwajcarskiej. Nie sposób pominąć słynne jezioro, które pełni funkcję szwajcarskiej riwiery, z której możemy podziwiać ośnieżone alpejskie szczyty.
  • Zermatt – niezwykłe alpejskie miasteczko leżące u podnóża najsłynniejszego szczytu Szwajcarii, góry-ikony, Matterhornu. Najsłynniejsza miejscowość turystyczna ze względów ekologicznych jest dostępna wyłącznie dla pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi, prawdopodobnie nie dotrzemy więc tutaj własnym samochodem.
  • Zurych – finansowe centrum Szwajcarii jest miastem ludzi biznesu. Jeżeli nie posiadasz nieograniczonych funduszy z pewnością powinieneś się wybrać na zakupy na Bahnhofstrasse.
  • Lucerna – jedno z piękniejszych miast Szwajcarii położone nad jeziorem (chociaż nie tak bardzo znanym) zachwyci nas wiekowymi domami i kościołami znajdującymi się nad brzegiem wody. To tutaj znajduje się najstarszy drewniany most Europy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments