Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Słowenia to państwo znajdujące się na terenie byłej Jugosławii, które właściwie otwiera region półwyspu bałkańskiego. Kojarzy się przede wszystkim z rozległymi górami i wyżynami, które pokrywają 90% powierzchni kraju. Słowenia to jednak także piękne plaże położone nad Morzem Adriatyckim, które zachwycają każdego, kto je odwiedzi. Jest to zdecydowanie mniej popularny kierunek turystyczny niż Bułgaria czy Chorwacja, potrafi jednak naprawdę zachwycić! Przed planowaną podróżą do Słowenii często jednak może pojawiać się pytanie o to, jak należy przygotować się do takiej wycieczki. 

Istnieje szereg naprawdę istotnych rzeczy, o których należy pamiętać, podróżując do Słowenii. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak odpowiednio przygotować się do tej podróży, jakie dokumenty powinieneś posiadać, kiedy najlepiej wybrać się na wakacje oraz dlaczego (i jakie!) warto posiadać ubezpieczenie turystyczne. Słowem — znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz przed podróżą do Słowenii!  Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Słowenia – najważniejsze informacje

Podróżując do Słowenii, warto znać najważniejsze informacje dotyczące tego kraju. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką przeglądówkę najważniejszych informacji! 

 • Stolicą Słowenii jest miasto Rabat położone w centralnej części kraju.
 • Walutą obowiązującą w Słowenii jest waluta Unii Europejskiej — euro. 
 • Językiem urzędowym jest język słoweński. 
 • Dominującą religią w Słowenii jest rzymski katolicyzm. 
 • Słowenia położona jest w tej samej strefie czasowej co Polska — znaczy to, iż kompletnie nie musisz martwić się o godzinę!

Słowenia to najbogatsze państwo wywodzące się z terenów byłej Jugosławii, które pomimo stanowienia mniej popularnej destynacji niż Chorwacja, rok w rok przyciąga coraz więcej turystów.

W Słowenii świetnie odnajdą się wszyscy miłośnicy gór — tereny górzyste i wyżyny stanowią aż 90% tego pięknego kraju. Jest to nie tylko świetne miejsce do podróży  latem (gdzie zwiedzać można piękne jeziora, linię brzegową czy jaskinie), lecz także zimą, podczas której liczne resorty narciarskie pozwalają na aktywny wypoczynek w przepięknym otoczeniu. Słowenia to jednak nie tylko przyroda, lecz także niezwykle malownicze miasta, które są naprawdę zachwycające w każdym ich aspekcie. 

Słowenia – jak przygotować się do podróży?

Słowenia znajduje się w Strefie Schengen — oznacza to, że jedynym dokumentem potrzebnym do wjazdu na teren tego kraju jest dowód osobisty. Bezproblemowo wjedziesz do niego także z ważnym paszportem, nie jest on jednak wymagany. Jeśli planujesz podróż z dzieckiem, powinieneś zabrać także jego dokumenty, zaś w przypadku gdy jesteś jedynym rodzicem,  powinieneś także posiadać poświadczoną notarialnie zgodę drugiego z rodziców. 

Do Słowenii dojedziesz zarówno samochodem, jak i samolotem. Droga samochodowa jest stosunkowo krótka. Odległość dzieląca Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, wynosi niecałe 1200 kilometrów. Przemierzając tę drogę przez Wiedeń i Graz, podróż nie powinna zająć dłużej niż 12 godzin. Do Słowenii bezproblemowo dostaniesz się także samolotem — korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie. Koszt bezpośredniego kosztu LOTem w obie strony to około 800 złotych. 

Noclegi także mają naprawdę przystępne ceny — koszt noclegu w Lublanie to od 150 do 500 złotych za noc, w zależności od przyjętego standardu. Noclegi w reszcie kraju bezproblemowo znajdziesz nawet w kwotach typu 200 złotych za noc — podróż do Słowenii potrafi być naprawdę tanią, ekonomiczną i bardzo niezwykłą wycieczką!

Czy w Słowenii jest bezpiecznie?

Choć Słowenia uznawana jest za raczej bezpieczny kraj, warto mieć świadomość zagrożeń, które mogą czekać na nieświadomego turystę. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

Poniżej przedstawiamy Ci kilka rad i wskazówek, które pozwolą Ci utrzymać pełnię bezpieczeństwa. 

 • W Słowenii można spożywać wodę pitną, lecz mimo wszystko polecamy zaopatrzyć się w wodę butelkowaną. Jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza i minimalizuje ryzyko zachorowania. 
 • Komary potrafią uprzykrzyć życie każdemu — w Słowenii potrafi być ich naprawdę dużo! Koniecznie zaopatrz się w środki ochronne przed komarami, które pozwolą Ci na przyjemne przeżywanie wakacji. 
 • Pomimo stosunkowo niskiej przestępczości, drobne kradzieże w Słowenii zdarzają się niezwykle ciężko. Pilnuj swoich bagaży i należności oraz staraj się nie zostawiać zbyt wartościowych rzeczy w samochodzie. 
 • W Słowenii honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, wiele osób rezygnuje jednak z podróży autem, szczególnie jeśli przemieszcza się w regionach górzystych. Drogi tam często są naprawdę wąskie i nieoświetlone, co wymaga szczególnej uwagi!

PAMIĘTAJ❗ Ważne numery alarmowe na Słowenii: Policja -113, Pogotowie ratunkowe -112.

EKUZ w Słowenii – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, to dokument, dzięki któremu skorzystasz z darmowej państwowej opieki medycznej za granicą na zasadach, które obowiązują w państwie, które odwiedzasz. Dokument ten jest honorowany w Słowenii i pozwala każdemu płatnikowi składek ZUS na uzyskanie darmowej opieki medycznej w tym kraju. Z łatwością skorzystasz z usług lekarzy, którzy podpisali umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije — ZZZS).

Oznacza to, że z świadczeń EKUZ na Słowenii skorzystasz jedynie w podstawowym wariancie i tylko w publicznych placówkach. Za wszystkie dodatkowe świadczenia medyczne, a także świadczenia w prywatnych placówkach zapłacisz z własnej kieszeni.

W Słowenii obowiązują dopłaty do:

 • wizyt u specjalisty – 20–30%,
 • hospitalizacji – 20–30%,
 • protetycznych usług stomatologicznych dla dorosłych – 90% kosztu świadczenia,
 • leków refundowanych,
 • środków medycznych,
 • transportu szpitalnego poza nagłymi przypadkami.

W 100% trzeba zapłacić za:

 • leczenie prywatne,
 • ratownictwo,
 • powrót do kraju.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na Słowenię. Odpowiednio dopasowana polisa zapewni Ci nie tylko ochronę na wypadek nagłego załamania, czy pogorszenia zdrowia, a także w kilku innych sytuacjach, które mogą wiązać się z niepotrzebnym stresem i wysokimi rachunkami. 

Jakie ubezpieczenie wybrać do Słowenii?

Wiedząc, jak ważny jest wybór ubezpieczenia turystycznego, warto wybrać najlepszą ofertę, która odpowiada Twoim indywidualnym planom i potrzebom. Weź pod uwagę na jak długo wyjeżdżasz, co planujesz robić, jaki jest Twój stan zdrowia, czy planujesz uprawiania sportu. Polisa turystyczna, która zapewni Ci optymalną ochronę, powinna składać się z elementów takich jak: 

 • Pokrycie kosztów leczenia – dzięki temu elementowi ochrony ubezpieczyciel opłaci nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne, suma gwarantowana powinna być nie mniejsza niż 30 000 euro,
 • NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków – jej kwota powinna wynosić co najmniej 30 000 zł, 
 • pakiet Assistance z pomocą 24/7,
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC w życiu prywatnym – dzięki której otrzymasz wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej po nieumyślnym spowodowaniu wypadku, 
 • ubezpieczenie bagażu – (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym). 

Wszystkie informacje o warunkach oraz zakresie ubezpieczenia, których potrzebujesz do podjęcia decyzji znajdziesz w OWU — Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, stanowiących regulamin oferty ubezpieczeniowej. OWU znajdziesz na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego — koniecznie zapoznaj się z tym dokumentem, aby dobrze znać swoje prawa i obowiązki!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu do Słowenii to koszt kilku złotych za jeden dzień pobytu osoby dorosłej. W celu znalezienia najlepszej dla siebie oferty warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Za pomocą kilku kliknięć i wprowadzeniu podstawowych informacji o podróży, uzyskasz analizę dostępnych na rynku ofert. 

Ubezpieczenie turystyczne na Słowenię
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
61,60 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 114 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
75,34 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
Koszty leczenia
459 512 zł
Ratownictwo
32 166 zł
Bagaż
4 595 zł
77,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 45 951 zł OC: 459 512 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 459 512 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne na Słowenię
AXA
61,60 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 114 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
75,34 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
77,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
459 512 zł
Ratownictwo
32 166 zł
Bagaż
4 595 zł
Dodatkowo: NNW: 45 951 zł OC: 459 512 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 459 512 zł sprzęt sportowy

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewielki, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę leczenie za granicą. EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych, co oznacza, że za dodatkowe świadczenia, zabiegi, czy konsultacje zapłacisz z własnej kieszeni. Takie sytuacje potrafią zrujnować nie tylko wakacyjny nastrój, ale stan portfela– mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Pamiętaj, aby podczas wyboru polisy nie kierować się jedynie ceną ubezpieczenia. Najważniejszy jest zakres ochrony, bo to od niego będzie zależeć w jakim stopniu zostanie udzielona Ci pomoc w przypadku problematycznej sytuacji.

Informacje praktyczne i kiedy jechać? – czyli jaka jest pogoda w Słowenii?

Do Słowenii zdecydowanie warto jechać o każdej porze roku. Warto jednak dopasować wyjazd do swoich preferencji co do temperatury. Sezon wypada podczas okresu wakacyjnego — w miesiącach od czerwca do sierpnia temperatura sięga około 23 stopni Celsjusza.  To właśnie wtedy w Słowenii jest najwięcej turystów, a pogoda jest idealna zarówno do odpoczynku, jak i zwiedzenia. Osobom, które chcą zwiedzać Słowenię poza sezonem, unikając przy tym turystów, szczególnie polecamy jesień — we wrześniu i październiku temperatura waha się od 18 do 13 stopni Celsjusza.

Zimy w Słowenii są dość ciepłe — temperatura w tej porze roku wynosi około 3 stopni Celsjusza. Niezależnie od sezonu, w którym odwiedzisz Słowenię, będzie ona niezwykle pięknym krajem, w którym znajdziesz naprawdę wiele możliwości na spędzanie swoich wakacji!

Co robić i zobaczyć w Słowenii?

Jeśli myślisz nad tym, co warto zrobić czy zobaczyć podczas pobytu w Słowenii, chętnie podpowiemy Ci o najciekawszych opcjach, które koniecznie musisz zaliczyć podczas wakacji w tym kraju. 

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania tego kraju jest jego stolica — przepiękna Lublana! Jest to jedna z najmniejszych stolic w całej Europie, każdy jej zakątek jest jednak naprawdę zachwycający. Podczas wizyty w Lublanie koniecznie zobacz miejsca takie jak Smoczy Most, hale targowe tuż przy rzece Ljubljanicy, plac Prešerena i wejdź na lublański zamek, aby zobaczyć całe miasto z góry. 

Warto zwiedzić także wybrzeże — pomimo iż posiada ono wyłącznie 40 kilometrów, zachwyca każdym swoim metrem. Piran, Izola czy Koper to prawdziwe turystyczne stolice Słowacji i są warte każdej spędzonej w nich minuty. Wszystkie te trzy miasta są niezwykle malownicze, a przy tym stosunkowo małe — bez problemu zwiedzisz je w dzień lub półtora.

Do najciekawszych miejsc Słowenii należą jednak te stworzone przez naturę — koniecznie odwiedź Jaskinię Postojna czy Jezioro Bled, które każdego roku zachwycają swoim pięknem miliony turystów. 

Warte uwagi są także góry — cały region, jakim są Alpy Julijskie. Szczególnie warto odwiedzić Triglawski Park Narodowy, zdecydowanie nie jest to jednak jedyne miejsce warte uwagi. Alpy Julijskie to przede wszystkim znane ośrodki narciarskie w miastach takich jak Bovec, Kranjska Gora czy Ratece-Planic. To właśnie one sprawiają, iż miejsce to jest warte uwagi zarówno zimą, jak i latem! 

Podsumowanie
 1. Słowenia to państwo znajdujące się na terenie byłej Jugosławii.
 2. Słowenia znajduje się w Strefie Schengen — oznacza to, że jedynym dokumentem potrzebnym do wjazdu na teren tego kraju jest dowód osobisty.
 3. Do Słowenii dojedziesz zarówno samochodem, jak i samolotem.
 4. EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, to dokument, dzięki któremu skorzystasz z darmowej państwowej opieki medycznej za granicą na zasadach, które obowiązują w państwie, które odwiedzasz.
 5. Koszt ubezpieczenia turystycznego do Słowenii to kilka złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Słowenii

 1. Czy mogę ubezpieczyć sprzęt sportowy?

  Tak. Możesz ubezpieczyć sprzęt sportowy, wybierając ubezpieczenie turystyczne zapewniające taki zakres ochrony. Takie ubezpieczenie jest szczególnie przydatne, jeśli zamierzasz podróżować z cennym sprzętem sportowym, takim jak rower, sprzęt do nurkowania, sprzęt narciarski, deska surfingowa czy inny specjalistyczny sprzęt.

 2. Czy klauzula alkoholowa jest w każdym ubezpieczeniu turystycznym?

  Nie, nie każdy ubezpieczyciel gwarantuje zakres ochrony w sytuacjach, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Jeśli zależy Ci na takiej ochronie, przed zakupem polisy sprawdź zakres ochrony określony w OWU.

 3. Czy planując wspinaczkę górską w Słowenii muszę dokupić dodatkowe ubezpieczenie??

  Wybierając się na górskie wycieczki, pamiętaj aby polisa zapewniała Ci pokrycie kosztów ratownictwa górskiego, koszty transportu medycznego do kraju i odpowiednio wysokie sumy gwarantowane. Pamiętaj, że ratownictwo górskie za granicą jest w 100% płatne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments