Wyjeżdżam do Słowenii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-12-23 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Powstały z rozpadu Jugosławii kraj charakteryzuje się pięknymi widokami oraz wspaniałą architekturą. To niewielkie państwo jest zlepkiem wielu kultur – włoskiej, austriackiej, węgierskiej i chorwackiej. I dzięki takiemu sąsiedztwu ukształtowała się lokalna kultura Słoweńców.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Słowenia należy do krajów, w których obowiązuje EKUZ. Należy jednak pamiętać, że europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego nie gwarantuje pełnej, bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Polski. Aby móc skorzystać z ulg, musimy udać się do placówek, które podpisały umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Pomoc w ramach EKUZ w Słowenii obejmuje:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Usługa Pomoc w ramach EKUZ
Wizyta u lekarza Bezpłatna
(dopłata za stomatologiczne leczenie protetyczne u dorosłych wynosi 90%)
Leczenie ambulatoryjne i szpitalne Dopłata wynosi 20% lub 30% (w zależności od rodzaju świadczenia)
Leki na receptę Bezpłatne lub dopłata w wysokości 30%, 90%, 100%
Transport medyczny na terenie kraju Bezpłatny w nagłych przypadkach

źródło: opracowanie własne

Korzystając z prywatnych placówek ochrony zdrowia, Polacy będą ponosić pełne koszty leczenia. Mogą jednak po powrocie do kraju zwrócić się do wojewódzkiego oddziału NFZ z prośbą o zwrot pieniędzy. Po spełnieniu wszystkich warunków możliwe jest odzyskanie poniesionych kosztów. Obliczane są one jednak według polskich stawek, przy czym suma nie może przekraczać faktycznie opłaconej kwoty.
NFZ nie zawsze pokryje wszystkie koszty leczenia w Słowenii. W przypadku odmownej decyzji okaże się, że opłaty znacznie obciążyły nasz budżet. Przed wyjazdem sprawdźmy oferty polis turystycznych. Zawierają one ubezpieczenie kosztów leczenia i w nagłych przypadkach możemy korzystać z niego w trakcie pobytu w Słowenii, nie zdając się jedynie na publiczną opiekę zdrowotną. Jedynym ograniczeniem może być suma ubezpieczenia, która zawarta jest w umowie. Towarzystwo może pokryć poniesione przez nas koszty leczenia tylko do jej wysokości.
Assistance oprócz podstawowej ochrony zapewni nam dodatkową pomoc informacyjną oraz organizacyjną. W rozszerzonym pakiecie assistance możemy znaleźć na przykład wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu rekonwalescencji. Dotyczy to przypadków gdy transport do rodzimego kraju jest niemożliwy natychmiast po zakończeniu hospitalizacji. Przydatna okaże się również możliwość kontynuowania zaplanowanej podróży, jeśli po drodze zatrzymają nas problemy zdrowotne.
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków obejmuje opcje takie jak śmierć lub uszczerbek na zdrowiu. Wybierając się do Słowenii mamy możliwość spędzenia czasu w górach, nad morzem, jeziorem czy innych terenach. W każdym z tych miejsc istnieje zagrożenie wystąpienia wypadku, w wyniku którego możemy doznać poważnych urazów ciała lub nawet zaryzykować życiem. Jeżeli doznamy uszczerbku na zdrowiu otrzymamy odszkodowanie odpowiednie procentowemu uszkodzeniu ciała, które szczegółowo określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym obejmuje pokrycie szkód, które wyrządziliśmy. Będąc sprawcą danego zdarzenia, w którym inna osoba poniosła straty na mieniu lub zdrowiu będziemy musieli ponieść wszystkie koszty z tym związane. Opłacenie kosztów leczenia lub zrekompensowanie uszkodzeń drogiego sprzętu z pewnością nie będzie dla nas małym wydatkiem. Właśnie w takiej sytuacji ubezpieczyciel przyjdzie nam z pomocą.

źródło: opracowanie własne

 Co warto zobaczyć:

  • Lublana – stolica Słowenii zachwyca uliczkami Starego Miasta oraz licznymi mostami. Najsłynniejszy i najpiękniejszy z nich to Potrójny Most (Tromostovje).
  • Piran – typowo adriatyckie miasteczko znajdujące się na półwyspie. Jest to miejsce dla kogoś, kto chce poczuć śródziemnomorski klimat nie wyjeżdżając daleko.
  • Jezioro Bled – jedno z najbardziej malowniczych i najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Piękne jezioro charakteryzuje wysepka, na której wznosi się średniowieczny kościół.
  • Predjamski Grad – czteropiętrowy zamek we wsi Predjama, wybudowany pod ponadstumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments