Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2015-12-23 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:23)

5/5 - (1 głos)

Słowenia to państwo znajdujące się na terenie byłej Jugosławii, które właściwie otwiera region półwyspu bałkańskiego. Kojarzy się przede wszystkim z rozległymi górami i wyżynami, które pokrywają 90% powierzchni kraju. Słowenia to jednak także piękne plaże położone nad Morzem Adriatyckim, które zachwycają każdego, kto je odwiedzi. Jest to zdecydowanie mniej popularny kierunek turystyczny niż Bułgaria czy Chorwacja, potrafi jednak naprawdę zachwycić! Przed planowaną podróżą do Słowenii często jednak może pojawiać się pytanie o to, jak należy przygotować się do takiej wycieczki.  Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Istnieje szereg naprawdę istotnych rzeczy, o których należy pamiętać, podróżując do Słowenii. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak odpowiednio przygotować się do tej podróży, jakie dokumenty powinieneś posiadać, kiedy najlepiej wybrać się na wakacje oraz dlaczego (i jakie!) warto posiadać ubezpieczenie turystyczne. Słowem — znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz przed podróżą do Słowenii! 

Słowenia – najważniejsze informacje

Podróżując do Słowenii, warto znać najważniejsze informacje dotyczące tego kraju. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką przeglądówkę najważniejszych informacji! 

 • Stolicą Słowenii jest miasto Rabat położone w centralnej części kraju.
 • Walutą obowiązującą w Słowenii jest waluta Unii Europejskiej — euro. 
 • Językiem urzędowym jest język słoweński. 
 • Dominującą religią w Słowenii jest rzymski katolicyzm. 
 • Słowenia położona jest w tej samej strefie czasowej co Polska — znaczy to, iż kompletnie nie musisz martwić się o godzinę!

Słowenia to najbogatsze państwo wywodzące się z terenów byłej Jugosławii, które pomimo stanowienia mniej popularnej destynacji niż Chorwacja, rok w rok przyciąga coraz więcej turystów. W Słowenii świetnie odnajdą się wszyscy miłośnicy gór — tereny górzyste i wyżyny stanowią aż 90% tego pięknego kraju. Jest to nie tylko świetne miejsce do podróży  latem (gdzie zwiedzać można piękne jeziora, linię brzegową czy jaskinie), lecz także zimą, podczas której liczne resorty narciarskie pozwalają na aktywny wypoczynek w przepięknym otoczeniu. Słowenia to jednak nie tylko przyroda, lecz także niezwykle malownicze miasta, które są naprawdę zachwycające w każdym ich aspekcie. 

Słowenia – jak przygotować się do podróży?

Słowenia znajduje się w Strefie Schengen — oznacza to, że jedynym dokumentem potrzebnym do wjazdu na teren tego kraju jest dowód osobisty. Bezproblemowo wjedziesz do niego także z ważnym paszportem, nie jest on jednak wymagany. Jeśli planujesz podróż z dzieckiem, powinieneś zabrać także jego dokumenty, zaś w przypadku gdy jesteś jedynym rodzicem,  powinieneś także posiadać poświadczoną notarialnie zgodę drugiego z rodziców. 

Do Słowenii dojedziesz zarówno samochodem, jak i samolotem. Droga samochodowa jest stosunkowo krótka — odległość dzieląca Warszawę od stolicy Słowenii, Lublany, wynosi niecałe 1200 kilometrów. Przemierzając tę drogę przez Wiedeń i Graz, podróż nie powinna zająć dłużej niż 12 godzin. Do Słowenii bezproblemowo dostaniesz się także samolotem — korzystając z lotów na międzynarodowe lotnisko w Lublanie. Koszt bezpośredniego kosztu LOTem w obie strony to około 800 złotych. 

Noclegi także mają naprawdę przystępne ceny — koszt noclegu w Lublanie to od 150 do 500 złotych za noc, w zależności od przyjętego standardu. Noclegi w reszcie kraju bezproblemowo znajdziesz nawet w kwotach typu 200 złotych za noc — podróż do Słowenii potrafi być naprawdę tanią, ekonomiczną i bardzo niezwykłą wycieczką!

Informacje praktyczne i kiedy jechać? – czyli jaka jest pogoda w Słowenii?

Do Słowenii zdecydowanie warto jechać o każdej porze roku. Warto jednak dopasować wyjazd do swoich preferencji co do temperatury. Sezon wypada podczas okresu wakacyjnego — w miesiącach od czerwca do sierpnia temperatura sięga około 23 stopni Celsjusza.  To właśnie wtedy w Słowenii jest najwięcej turystów, a pogoda jest idealna zarówno do odpoczynku, jak i zwiedzenia. Osobom, które chcą zwiedzać Słowenię poza sezonem, unikając przy tym turystów, szczególnie polecamy jesień — we wrześniu i październiku temperatura waha się od 18 do 13 stopni Celsjusza. Zimy w Słowenii są dość ciepłe — temperatura w tej porze roku wynosi około 3 stopni Celsjusza. Niezależnie od sezonu, w którym odwiedzisz Słowenię, będzie ona niezwykle pięknym krajem, w którym znajdziesz naprawdę wiele możliwości na spędzanie swoich wakacji!

Słowenia — co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pakując się na wakacje, często czujemy, że zapomnieliśmy wziąć ze sobą najważniejszej rzeczy, której brak zrujnuje nam wyjazd. Aby uniknąć takiego wrażenia, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpotrzebniejszych rzeczy, które zawsze warto mieć ze sobą: 

 • dokumenty: dowód osobisty, paszport i wyciąg z konta bankowego, 
 • kartę płatniczą,
 • pieniądze w gotówce w obowiązującej w Słowenii walucie — euro 
 • bilety lotnicze,
 • wydrukowane potwierdzenie rezerwacji hotelu,
 • powerbank,
 • przejściówkę turystyczną oraz ładowarkę do sprzętu elektronicznego,
 • ubrania dostosowane do sezonu, w którym odwiedzasz kraj
 • krem z filtrem UV.
 • Strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne 
 • ważną książeczkę szczepień,
 • kopie recepty na lekarstwa przyjmowane na stałe
 • lekarstwa (w tym: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, węgiel aktywny, elektrolity, środki odkażające oraz opatrunki, wszelkie leki, które przyjmujemy na stałe oraz probiotyki),
 • wydrukowane potwierdzenie zakupu ubezpieczenia turystycznego,  

Pamiętaj także o przygotowaniu własnej listy — pozwoli Ci ona nie tylko na dokładne spakowanie się, lecz także na upewnienie się, że zabrałeś wszystko, kiedy będziesz pakować się do domu. 

Na co uważać w Słowenii?

Choć Słowenia uznawana jest za raczej bezpieczny kraj, warto mieć świadomość zagrożeń, które mogą czekać na nieświadomego turystę. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony! Poniżej przedstawiamy Ci kilka rad i wskazówek, które pozwolą Ci utrzymać pełnię bezpieczeństwa. 

 • W Słowenii można spożywać wodę pitną, lecz mimo wszystko polecamy zapatrzyć się w wodę butelkowaną. Jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza i minimalizuje ryzyko zachorowania. 
 • Komary potrafią uprzykrzyć życie każdemu — w Słowenii potrafi być ich naprawdę dużo! Koniecznie zaopatrz się w środki ochronne przed komarami, które pozwolą Ci na przyjemne przeżywanie wakacji. 
 • Pomimo stosunkowo niskiej przestępczości, drobne kradzieże w Słowenii zdarzają się niezwykle ciężko. Pilnuj swoich bagaży i należności oraz staraj się nie zostawiać zbyt wartościowych rzeczy w samochodzie. 
 • W Słowenii honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, wiele osób rezygnuje jednak z podróży autem, szczególnie jeśli przemieszcza się w regionach górzystych. Drogi tam często są naprawdę wąskie i nieoświetlone, co wymaga szczególnej uwagi! 
 • Koniecznie zapisz numery alarmowe! Policja -113, Pogotowie ratunkowe -112.

Co robić i zobaczyć w Słowenii?

Jeśli myślisz nad tym, co warto zrobić czy zobaczyć podczas pobytu w Słowenii, chętnie podpowiemy Ci o najciekawszych opcjach, które koniecznie musisz zaliczyć podczas wakacji w tym kraju. 

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania tego kraju jest jego stolica — przepiękna Lublana! Jest to jedna z najmniejszych stolic w całej Europie, każdy jej zakątek jest jednak naprawdę zachwycający. Podczas wizyty w Lublanie koniecznie zobacz miejsca takie jak Smoczy Most, hale targowe tuż przy rzece Ljubljanicy, plac Prešerena i wejdź na lublański zamek, aby zobaczyć całe miasto z góry. 

Warto zwiedzić także wybrzeże — pomimo iż posiada ono wyłącznie 40 kilometrów, zachwyca każdym swoim metrem. Piran, Izola czy Koper to prawdziwe turystyczne stolice Słowacji i są warte każdej spędzonej w nich minuty. Wszystkie te trzy miasta są niezwykle malownicze, a przy tym stosunkowo małe — bez problemu zwiedzisz je w dzień lub półtora.

Do najciekawszych miejsc Słowenii należą jednak te stworzone przez naturę — koniecznie odwiedź Jaskinię Postojna czy Jezioro Bled, które każdego roku zachwycają swoim pięknem miliony turystów. 

Warte uwagi są także góry — cały region, jakim są Alpy Julijskie. Szczególnie warto odwiedzić Triglawski Park Narodowy, zdecydowanie nie jest to jednak jedyne miejsce warte uwagi. Alpy Julijskie to przede wszystkim znane ośrodki narciarskie w miastach takich jak Bovec, Kranjska Gora czy Ratece-Planic. To właśnie one sprawiają, iż miejsce to jest warte uwagi zarówno zimą, jak i latem! 

EKUZ w Słowenii – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, to dokument, dzięki któremu skorzystasz z darmowej państwowej opieki medycznej za granicą na zasadach, które obowiązują w państwie, które odwiedzasz. Dokument ten jest honorowany w Słowenii i pozwala każdemu płatnikowi składek ZUS na uzyskanie darmowej opieki medycznej w tym kraju. Z łatwością skorzystasz z usług lekarzy, którzy podpisali umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije — ZZZS).

Zamiast tego obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, co zaleca sam Minister Spraw Zagranicznych. Z pewnością nie wyobrażasz sobie nie posiadać ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, a co dopiero w tak odległym zakątku świata. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przy tym o dobro swojego portfela, który może być narażony na ogromne koszta związane z leczeniem.

Portal gov.pl twierdzi, iż poziom świadczenia opieki medycznej w Słowenii jest dobry.  Większość lekarzy posługuje się językami obcymi, głównie angielskim i niemieckim, wizyta nie powinna więc stanowić większych problemów. Brak posiadania karty EKUZ obliguje Cię do samodzielnego opłacenia pełnych kosztów opieki medycznej. Jednak nawet z nią za niektóre świadczenia czy lekarstwa należy częściowo zapłacić (od 5% do 75% wartości). Wizyta u lekarza ogólnego  w prywatnej przychodni to koszt od 60 do 80 euro. W nagłych przypadkach można zgłosić się do szpitala bez skierowania — obowiązkowo należy jednak posiadać kartę EKUZ, 

Jakie ubezpieczenie wybrać do Słowenii?

Wiedząc, jak ważny jest wybór ubezpieczenia turystycznego, warto wybrać najlepszą ofertę spośród wielu opcji dostępnych na rynku. Nie wszystkie z nich są jednak idealne — powinno zależeć Ci na kompleksowej ochronie, dzięki której dobrze ubezpieczysz każdy aspekt swojego wyjazdu. Dobra polisa turystyczna powinna składać się z elementów takich jak: 

 • NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków — jej kwota powinna wynosić co najmniej 30 000 zł 
 • Pokrycie kosztów leczenia — na kwotę co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im większa kwota, tym lepiej)
 • pakiet Assistance z pomocą 24/7,
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • OC — ochronę cywilną — dzięki której otrzymasz wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej po nieumyślnym spowodowaniu wypadku 
 • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym). 

Wszystkie informacje o warunkach oraz zakresie ubezpieczenia, których potrzebujesz do podjęcia decyzji znajdziesz w OWU — Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, stanowiących regulamin oferty ubezpieczeniowej. OWU znajdziesz na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego — koniecznie zapoznaj się z tym dokumentem, aby dobrze znać swoje prawa i obowiązki!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu do Słowenii to koszt od 3 do 30 złotych za jeden dzień pobytu osoby dorosłej. Zważywszy na to, jak wiele zapewnia polisa ubezpieczeniowa, koszt ten jest naprawdę niewielki!  W celu znalezienia najlepszej dla siebie oferty warto skorzystać z dostępnego za darmo kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Za pomocą kilku prostych kliknięć i wprowadzenia podstawowych informacji o podróży, uzyskasz analizę dostępnych na rynku ofert. 

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Słowenii – jakie wybrać?

Zawsze warto spersonalizować ofertę ubezpieczenia tak, aby zapewniało ono nam pełną ochronę. Ubezpieczenie powinno być dostosowane zarówno do naszych potrzeb, jak i docelowego miejsca wyjazdu. Zrobisz to dzięki rozszerzeniom ubezpieczenia turystycznego. 

Do najpopularniejszych rozszerzeń należy klauzula alkoholowa — ubezpieczenie od zdarzeń, które mają miejsce pod wpływem alkoholu. Jeśli nie jest się abstynentem, warto dopłacić niewielką kwotę, aby zawrzeć to rozszerzenie w swojej ofercie. Bez niego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków, jeśli wypadek miał miejsce pod wpływem alkoholu. 

Istnieją również specjalne rozszerzenia dla osób przewlekle chorych. Rozszerzenie ubezpieczenia do chorób przewlekłych to gwarancja szerszego leczenia w obrębie leczonego schorzenia. Do polisy można również dodać ubezpieczenie od sportów zimowych, sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych, jeśli zamierzasz uprawiać je na wyjeździe. O dostępne rozszerzenia warto zapytać swojego ubezpieczyciela lub zajrzeć do OWU. Dzięki takiej personalizacji możesz być pewien, że bez zmartwień będziesz cieszyć się wypoczynkiem!

 Co warto zobaczyć:

 • Lublana – stolica Słowenii zachwyca uliczkami Starego Miasta oraz licznymi mostami. Najsłynniejszy i najpiękniejszy z nich to Potrójny Most (Tromostovje).
 • Piran – typowo adriatyckie miasteczko znajdujące się na półwyspie. Jest to miejsce dla kogoś, kto chce poczuć śródziemnomorski klimat nie wyjeżdżając daleko.
 • Jezioro Bled – jedno z najbardziej malowniczych i najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Piękne jezioro charakteryzuje wysepka, na której wznosi się średniowieczny kościół.
 • Predjamski Grad – czteropiętrowy zamek we wsi Predjama, wybudowany pod ponadstumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments