Wyjeżdżam do Rumunii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

Rumunia to kraj, który może zaskoczyć Cię malowniczymi krajobrazami i ciekawą kulturą. Może spędzić swój urlop wędrując po górach, odwiedzając wioski i ruiny zamków, odkrywając tradycje i zwyczaje ludności. Możesz jeździć na nartach lub snowboardzie w trakcie sezonu, który trwa tu nawet do połowy maja. Możesz także opalać się na pięknej piaszczystej plaży lub pływać w ciepłym Morzu Czarnym. Aby czuć się bezpiecznie warto przygotować się do wyjazdu. Przeczytaj jak to zrobić.

Ubezpieczenie kosztów leczenia a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Od 1 stycznia 2007 roku Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy wyjeżdżający do Rumunii w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej. EKUZ gwarantuje bezpłatne wizyty u lekarzy, jednak tylko u tych, którzy mają podpisane umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady. Trzeba pamiętać, że usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo odpłatne, podobnie usługi stomatologiczne – z wyjątkiem przypadków nagłych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Pamiętajmy, że dostęp do publicznej służby zdrowia, szczególnie po za dużymi miastami jest w Rumunii bardzo ograniczony. Dlatego przed wyjazdem za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu.

Polisa turystyczna na wyjazd do Rumunii – dlaczego warto ją kupić?

Pomoc Assistance to pomoc w nagłych przypadkach. Bez względu na to czy przebywamy w danym kraju służbowo czy turystycznie mamy gwarancję, że zostanie nam udzielona pomoc. W ramach tego świadczenia towarzystwo ubezpieczeniowe może nam zapewnić:

Zakres Assistance
odzyskanie dokumentów W przypadku zgubienia dokumentów dzięki Assistance nie musimy sami zajmować się zgłaszaniem zaginięcia. Wszystkimi formalnościami zajmuje się ubezpieczyciel, łącznie z zablokowaniem kart kredytowych, jeśli zostanie przez nas do tego upoważniony.
transport sanitarny do Polski jeśli kontynuacja leczenia będzie konieczna na terenie Polski, a stan zdrowia nie pozwoli na samodzielny przejazd lub przewóz zwyczajnym środkiem transportu, towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i pokryje koszty transportu sanitarnego
opiekę nad nieletnimi dziećmi jeśli z powodu choroby czy wypadku trafimy do szpitala, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zapewnienia naszym dzieciom opieki
pomoc tłumacza w razie nagłego wypadku, gdy konieczna będzie rozmowa z policjantem, lekarzem czy prawnikiem ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci tłumacza
ratownictwo kosztami interwencji ratowników zarówno w górach, jak i w wodzie obciążany jest turysta. Dzięki Assistance rachunek za akcję poszukiwawczą i ratowniczą pokryje nasz ubezpieczyciel
całodobową infolinię gdzie możemy zadzwonić, aby zgłosić zdarzenie losowe, które przytrafiło się nam podczas wyjazdu lub uzyskać poradę

źródło: opracowanie własne

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Ubezpieczenie NNW obejmuje pomoc w przypadku, gdy w trakcie podróży do Rumunii doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. W takim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. To jak dużą część kosztów pokryje nasza polisa zależy od wysokości sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie bagażu

Przed wyjazdem do Rumunii warto wykupić polisę, która zagwarantuje nam, że w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu będziemy mogli zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela. W zależności od rodzaju świadczenia będziemy mogli liczyć na pomoc w zlokalizowaniu naszej własność w przypadku zaginięcia, odzyskaniu jej i skierowaniu do miejsca naszego pobytu czy zwrot kosztów zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Polisa OC chroni nas przed odpowiedzialnością finansową, gdy wyrządzimy jakąś szkodę osobie trzeciej. Dzięki temu świadczeniu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku, gdy spowodujemy uszkodzenie ciała innej osoby czy zniszczymy sprzęt lub wyposażenie hotelu. Pokryciem kosztów leczenia lub odszkodowania pokrzywdzonego zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście wysokość wypłaconych świadczeń będzie zależna od sumy naszego ubezpieczenia. Dlatego im wyższa kwota ubezpieczenia OC, tym większy udział ubezpieczyciela przy pokrywaniu naszych zobowiązań finansowych.

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć:

  • Transylwania – czyli podróż śladami Drakuli. Tajemnicza kraina pełna ruin zamków, malowniczych miasteczek i pięknych gór.
  • Konstanca – miasto portowe nad Morzem Czarnym z piękną 8-kilometrową plażą i popularnym kąpieliskiem Mamaja.
  • Bukareszt – stolica Rumunii, nazywany kiedyś Paryżem Wschodu, dziś zaskakuje mieszanką stylów, mody i epok.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments