Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-05-22

Rumunia z pewnością miło Cię zaskoczy. To kraj legend, kolorowych klasztorów, orientalnych zabytków, krasowych wąwozów, błotnych wulkanów i wyjątkowych zabytków. Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu do Rumunii. Podpowiadamy o czym pamiętać i jak sprawić, aby wyjazd na długo pozostał w przyjemnych zakamarkach wspomnień.

W Rumunii możesz spędzić urlop przemierzając górskie szlaki, zwiedzając wioski, w których aż kipi od lokalnej tradycji, eksplorując dzikie zakątki nietkniętej ręką ludzką przyrody lub oddając się ulubionemu hobby. W Rumunii swój azyl znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i ci, dla których esencja udanego urlopu są kąpiele słoneczne nad brzegiem morza. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Aby jednak czuć się bezpiecznie nawet podczas słodkiego nic nie robienia, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie i jak najlepszym przygotowaniu do podróży.

Planujesz wyjazd do Rumunii?

Z nami wyjazd do Rumunii zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Ceny w Rumunii (w 2004 roku)
🚗 Transport
 1. Samochodem do Rumunii (kompleksowy przewodnik)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii (oszczędź do 50%)

Zobacz, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, co musi znaleźć się w walizce i jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Polakom wyjeżdżającym do Rumunii na krócej niż 90 dni, od 2007 roku nie jest już potrzebna wiza. Mogą oni przebywać na terenie kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

PAMIĘTAJ❗ Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegów w hotelach, pensjonatach itp. obowiązek ten przejmuje usługodawca, w innych sytuacjach obowiązek meldunkowy powstaje po 15-dniowym pobycie w danej miejscowości. Należy zgłosić się wtedy osobiście na najbliższy posterunek policji, posterunek Policji Granicznej lub do Głównego Inspektoratu ds. Imigracji (Inspectoratul General pentru Imigrări – IGI)

Czy EKUZ na wyjazd do Rumunii to za mało?

PAMIĘTAJ❗ Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia.

Od 1 stycznia 2007 roku Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy wyjeżdżający do Rumunii w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej.

 • EKUZ gwarantuje bezpłatne wizyty u lekarzy, jednak tylko u tych, którzy mają podpisane umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych.  Należy się o tym upewnić przed skorzystaniem z porady.
 • Musisz również pamiętać, że większość lekarstw jest częściowo odpłatne, podobnie jak usługi stomatologiczne – z wyjątkiem przypadków nagłych.

Pamiętajmy również, że dostęp do publicznej służby zdrowia, szczególnie poza dużymi miastami jest w Rumunii bardzo ograniczony. Najlepszym więc rozwiązaniem na podróż do Rumunii jest zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Przypomina o tym również portal gov.pl, na którym zawarta jest informacja o słuszności posiadania odpowiednio dobranego ubezpieczenia turystycznego:

Dzięki EKUZ otrzymasz jedynie niezbędnych świadczenia medyczne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Zalecamy więc wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Dodatkowe prywatne ubezpieczenie jest pomocne, jeśli uprawiasz sport (zwłaszcza sporty ekstremalne), potrzebujesz transportu medycznego lub w razie śmierci i konieczności przewozu zwłok.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie do Rumunii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii, to ubezpieczenie które dostosowane jest indywidualnie do twoich potrzeb, a także uwzględnia Twoje plany wyjazdowe. Zupełnie innej ochrony potrzebuje ktoś, kto planuje spędzić urlop na plaży, a zupełnie innej ten, kto chce przeznaczyć czas na aktywności.

Dobra polisa turystyczna do Rumunii powinna zapewniać:

 • Koszty leczenia – pokryją wszystkie nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne, powinny zapewniać sumę gwarantowaną na przynajmniej 30 000 euro.
 • Pomoc Assistance – to pomoc w nagłych przypadkach. Bez względu na to czy przebywamy w danym kraju służbowo czy turystycznie mamy gwarancję, że zostanie nam udzielona pomoc. Pomoc Assistance może okazać się szczególnie przydatna w Rumunii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

  Podróżowanie po zmroku jest ryzykowne. Po drogach, także głównych/międzynarodowych , poruszają się nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu nagminnie parkowane są nieoświetlone pojazdy.

  Na terenach wiejskich drogami na pastwiska przemieszczają się zwierzęta, często bez nadzoru. Jeśli spotka Cię awaria lub uszkodzenie samochodu, możesz mieć znaczne trudności, aby uzyskać wyspecjalizowaną, dobrą pomoc techniczną. Boczne drogi są często w  gorszym stanie technicznym, a ich oznakowanie jest niewystarczające.

  W ramach świadczenia  Assistance towarzystwo ubezpieczeniowe może nam zapewnić:

  Zakres Assistance
  odzyskanie dokumentów W przypadku zgubienia dokumentów dzięki Assistance nie musimy sami zajmować się zgłaszaniem zaginięcia. Wszystkimi formalnościami zajmuje się ubezpieczyciel, łącznie z zablokowaniem kart kredytowych, jeśli zostanie przez nas do tego upoważniony.
  transport sanitarny do Polski jeśli kontynuacja leczenia będzie konieczna na terenie Polski, a stan zdrowia nie pozwoli na samodzielny przejazd lub przewóz zwyczajnym środkiem transportu, towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i pokryje koszty transportu sanitarnego
  opiekę nad nieletnimi dziećmi jeśli z powodu choroby czy wypadku trafimy do szpitala, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zapewnienia naszym dzieciom opieki
  pomoc tłumacza w razie nagłego wypadku, gdy konieczna będzie rozmowa z policjantem, lekarzem czy prawnikiem ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci tłumacza
  ratownictwo kosztami interwencji ratowników zarówno w górach, jak i w wodzie obciążany jest turysta. Dzięki Assistance rachunek za akcję poszukiwawczą i ratowniczą pokryje nasz ubezpieczyciel
  całodobową infolinię gdzie możemy zadzwonić, aby zgłosić zdarzenie losowe, które przytrafiło się nam podczas wyjazdu lub uzyskać poradę

źródło: opracowanie własne

 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – Ubezpieczenie NNW obejmuje pomoc w przypadku, gdy w trakcie podróży do Rumunii doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. W takim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. To jak dużą część kosztów pokryje nasza polisa zależy od wysokości sumy ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie bagażuPrzed wyjazdem do Rumunii warto wykupić polisę, która zagwarantuje nam, że w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu będziemy mogli zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela. W zależności od rodzaju świadczenia będziemy mogli liczyć na pomoc w zlokalizowaniu naszej własność w przypadku zaginięcia, odzyskaniu jej i skierowaniu do miejsca naszego pobytu czy zwrot kosztów zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – Polisa OC chroni nas przed odpowiedzialnością finansową, gdy wyrządzimy jakąś szkodę osobie trzeciej. Dzięki temu świadczeniu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku, gdy spowodujemy uszkodzenie ciała innej osoby czy zniszczymy sprzęt lub wyposażenie hotelu. Pokryciem kosztów leczenia lub odszkodowania pokrzywdzonego zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście wysokość wypłaconych świadczeń będzie zależna od sumy naszego ubezpieczenia. Dlatego im wyższa kwota ubezpieczenia OC, tym większy udział ubezpieczyciela przy pokrywaniu naszych zobowiązań finansowych.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Najlepszy sposobem na dobranie ubezpieczenia turystycznego do własnych potrzeb, jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli.

PAMIĘTAJ❗ Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne regulacje w zakresie ochrony ubezpieczenia turystycznego. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną polisę – sprawdź, co zyskasz.

Poszukując ubezpieczenia turystycznego do Rumunii, warto posłużyć się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Narzędzie pozwoli za pomocą kilku kliknięć uzyskać oferty różnych ubezpieczycieli, dostępnych na rynku. Oferty są spersonalizowane, dopasowane do Twoich potrzeb, uwzględniające kierunek podróży i indywidualną sytuację.

Zobaczmy, jak w przypadku naszego klienta wyglądają propozycje ofert ubezpieczeń turystycznych do Rumunii.

Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby do Rumunii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Europa
Koszty leczenia
141 681 zł
Ratownictwo
23 614 zł
Bagaż
1 417 zł
37,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 168 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sporty objęte polisą: 10 Ochrona COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
34,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby do Rumunii
Nationale-Nederlanden
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Europa
37,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 681 zł
Ratownictwo
23 614 zł
Bagaż
1 417 zł
Dodatkowo: NNW: 14 168 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sporty objęte polisą: 10 Ochrona COVID-19
AXA
34,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19

Nasz klient wybiera się do Rumunii na tydzień, pod koniec stycznia 2023. W przypadku każdego klienta oferty mogą się różnić.

O co warto rozszerzyć polisę turystyczną do Rumunii?

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii – podobnie, jak każdą inną polisę – warto rozszerzyć. To jakie rozszerzenie najlepiej wybrać, zależy przede wszystkim od dwóch aspektów:

 • planów, jakie masz na wakacje – czy będzie to aktywny czas? czy będziesz uprawiać sport? czy masz zamiar pić alkohol?
 • sytuacji zdrowotnej – czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, których obecność mogłaby wykluczyć Cię z ochrony ubezpieczeniowej.

Kiedy wiesz już, co masz zamiar robić podczas urlopu, oraz jak dokładnie wygląda Twoja sytuacja zdrowotna – zastanów się, które rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego by Ci się przydały:

 • Klauzula alkoholowa, która jest dodatkową opcją zapewniającą rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku szkody po spożyciu alkoholu.
 • Rozszerzenie o choroby przewlekłe, które gwarantuje ochronę ubezpieczeniową oraz pokrycie kosztów leczenia, nawet w przypadku stwierdzenia schorzenia przewlekłego.
 • Sporty ekstremalne, zapewniając ochronę w przypadku uprawia sportów ekstremalnych, wysokiego ryzyka oraz amatorskich. Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel w zakresie klasyfikacji sportów ma własne regulacje.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego pozwala jeszcze lepiej i precyzyjniej dopasować polisę do własnych potrzeb i  indywidualnej sytuacji. Dzięki takim działaniom mamy gwarancję, że nic na wakacjach nas nie zaskoczy, a w przypadku niespodziewanej sytuacji – nie ucierpimy nasz portfel – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Od czego zależy cena polisy turystycznej?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Rumunii zależy od kilku czynników, które w przypadku każdego klienta mają indywidualne znaczenie.

Na cenę polisy turystycznej ma wpływ:

 • kierunek wyjazdu,
 • długość wakacji,
 • wiek wyjeżdżającego,
 • plany (czy to wyjazd spokojny, typowo turystyczny, czy nastawiony na aktywności i ekstremalne plany),
 • rozszerzenia – indywidualna sytuacja zdrowotna, aktywności podczas wakacji.

Warto jednak pamiętać, że cena ubezpieczenia turystycznego nie powinna być najważniejszym aspektem branym pod uwagę, podczas wyboru polisy. Najważniejszy jest zakres ochrony, koszt leczenia oraz rozszerzenia dopasowane indywidualnie do potrzeb podróżnika.

Co warto zobaczyć w Rumunii

źródło: opracowanie własne

Rumunia to fascynujący kraj, a miejsc które warto zobaczyć z pewnością Ci nie zabraknie. Te, na które warto zawrócić szczególną uwagę, to:

 • Transylwania – czyli podróż śladami Drakuli. Tajemnicza kraina pełna ruin zamków, malowniczych miasteczek i pięknych gór.
 • Zamek w Bran – znany również jako „Zamek Draculi”, to jedna z najbardziej ikonicznych atrakcji Rumunii. Położony na wzgórzu, z pewnością przykuwa uwagę swoim wyglądem i legendami związanymi z postacią hrabiego Draculi.
 • Konstanca – miasto portowe nad Morzem Czarnym z piękną 8-kilometrową plażą i popularnym kąpieliskiem Mamaja.
 • Bukareszt – stolica Rumunii, nazywany kiedyś Paryżem Wschodu, dziś zaskakuje mieszanką stylów, mody i epok.
 • Sibiu – urokliwe miasto położone w sercu Siedmiogrodu. Znajdziesz tu urocze stare miasto z kamiennymi uliczkami, zabytkowe kamienice oraz piękne place, jak słynny Plac Mały i Plac Wielki.
 • Klasztor Peleș – wspaniały zamek w stylu neorenesansowym, który jest jednym z najpiękniejszych zamków w Europie. Znajduje się w pięknym otoczeniu Karpat, niedaleko miasta Sinaia.
 • Wschodnie Karpaty – czyli prawdziwy raj dla miłośników natury. Wschodnie Karpaty w Rumunii to gwarancja malowniczych krajobrazów, górskich szlaków, jezior i wodospadów.
 • Delta Dunaju – unikalny region, gdzie rzeka Dunaj spotyka się z Morzem Czarnym, tworząc  mokradła i laguny. Delta Dunaju jest ważnym obszarem przyrodniczym i siedliskiem wielu gatunków ptaków i zwierząt.
 • Wąwóz Rodna – to spektakularny wąwóz położony w Karpatach Północnych. Zapierające dech w piersiach widoki i różnorodność przyrody przyciągają tu wielu turystów.

Czy w Rumunii jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że „W Rumunii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością.”. Należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach – w okolicach dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej. Często dochodzi tam do kradzieży kieszonkowych, których dokonują także dzieci.

Uważać należy także w trakcie podróży górskimi drogami. Są one kręte, mogą być w złym stanie technicznym i zdarza się, że są całkowicie nieoświetlone.

Podsumowanie
 1. Polakom wyjeżdżającym do Rumunii na krócej niż 90 dni, od 2007 roku nie jest już potrzebna wiza. Mogą oni przebywać na terenie kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 2. W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegów w hotelach, pensjonatach itp. obowiązek ten przejmuje usługodawca, w innych sytuacjach obowiązek meldunkowy powstaje po 15-dniowym pobycie w danej miejscowości.
 3. Karta EKUZ w Rumunii uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia.
 4. Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje, aby wybierając się do Rumunii pamiętać o odpowiedniej polisie turystycznej.
 5. Cena ubezpieczenia turystycznego do Rumunii zależy od kilku czynników, które w przypadku każdego klienta mają indywidualne znaczenie.
 6. Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego pozwala jeszcze lepiej i precyzyjniej dopasować polisę do własnych potrzeb i  indywidualnej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Rumunii

 1. Czy muszę mieć jeszcze jakieś ubezpieczenie poza turystycznym?

  Musisz mieć oryginał ubezpieczenia komunikacyjnego OC (zdjęcie polisy zapisane w pamięci telefonu /aplikacja mpojazd nie są potwierdzeniem posiadania ważnego ubezpieczenia dla służb rumuńskich). Rumunia honoruje polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona karta nie jest wymagana.

 2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży do Rumunii?

  Dokument podróży musi być ważny w momencie przekraczania granicy.

 3. Czy drogi w Rumunii są płatne?

  W Rumunii obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Uwaga: płatne są wszystkie drogi, nie tylko krajowe i autostrady. Winietę można wykupić onlinie, na przejściu granicznym lub na stacji benzynowej bezpośrednio po przekroczeniu gradziny. Za brak winiety grozi kara do 9500 RON.

 4. Ile pieniędzy mogę zabrać ze sobą do Rumunii?

  Możesz wwieźć lub wywieźć do 10 000 EUR lub równowartość tej kwoty w innych walutach.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (158 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments