Wyjeżdżam do Norwegii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-01-17 (aktualizacja 2021-06-28, godz. 12:59)

Norwegia przyciąga wszystkich tych, którym niestraszne niskie temperatury i którzy cenią sobie niezwykłe widoki. Skandynawia ma bowiem czym zachwycać. Na terenie kraju można podziwiać niespotykane u nas fiordy, zorze polarne oraz lodowce. Atrakcją będzie również dzień polarny trwający od maja do sierpnia, kiedy to noc zapada jedynie na kilka godzin i w czasie której i tak nie zaznamy całkowitej ciemności.

Miłośnicy skandynawskich rejonów z pewnością nie będą mieć problemów z odnalezieniem się w norweskim klimacie. Jeżeli wybierasz się tam po raz pierwszy, musisz wiedzieć, że obszar państwa jest bardzo rozległy i prawdopodobnie nie odwiedzisz wszystkich jego atrakcji za jednym razem. Do tego dochodzi fakt, że kraj Wikingów jest bardzo  kosztowny dla turystów z Polski. Ważne jest więc, aby pamiętać o aspekcie jakim jest ubezpieczenie do Norwegii. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie do Norwegii – co zapewnia EKUZ?

Wybierając się do Norwegii, musisz wiedzieć, że leczenie tam jest bardzo kosztowne. Minimalnym zabezpieczeniem, jakie powinieneś posiadać jest karta EKUZ, która działa na terenie Norwegii, ale niestety nie pokryje wszystkich opłat. Z ubezpieczeniem NFZ będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej na tej samej zasadzie co obywatele Norwegii, a to oznacza, że za poradę medyczną będziesz musiał zapłacić zryczałtowaną opłatę niepodlegającą refundacji. Przykładowe koszty to:

  • Wizyta u lekarza podstawowej opieki – 141 NOK w ciągu dnia, ok. 240 NOK wieczorem, w nocy oraz w dni świąteczne.
  • Wizyta domowa – w ciągu dnia i nocy odpowiednio 190 NOK i 304 NOK.
  • Wizyta u lekarza specjalisty w ciągu dnia – 190 NOK.
  • Leczenie stomatologiczne opłacasz w 100%!
  • Transport pogotowia ratunkowego w nagłych przypadkach jest bezpłatny. W pozostałych przypadkach za transport naliczana jest opłata w wysokości 133 NOK za przejazd w jedną stronę.

Średni kurs korony norweskiej na dzień 9 stycznia 2017 wynosi 0,48 zł, co oznacza, że 100 NOK = ok. 48 zł.

Ubezpieczenie turystyczne Norwegia – co powinno obejmować?

Na stronie MSZ możemy znaleźć informację, w której zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Norwegii.

Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie turystyczne Norwegia jest więc krajem, do którego wybierając się, już teraz powinieneś zatroszczyć się o polisę. Co powinna zawierać?

Koszty leczenia w Norwegii

Mając na myśli ubezpieczenie turystyczne Norwegia koszt leczenia może zostać pokryty przez ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy zawrzemy odpowiednio dobre ubezpieczenie podróżne. Ze względu na niemałe opłaty za usługi publicznej, a już w szczególności prywatnej służby zdrowia, konieczne będzie ustalenie wysokich sum ubezpieczenia.

W razie nagłego zachorowania bądź nieszczęśliwego wypadku udanie się do lekarza lub pogotowia ratunkowego będzie nieuniknione, a bez odpowiedniej ochrony zapamiętamy ten wyjazd prawdopodobnie jako jeden z najdroższych. Podstawowa polisa turystyczna zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia, a także dodatkowe usługi Assistance oraz transport medyczny na terenie Norwegii oraz do Polski.

Ubezpieczenie NNW w Norwegii

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków ma za zadanie zapewnić finansowe bezpieczeństwo: Tobie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub Twoim najbliższym w razie Twojej śmierci. Wyjeżdżając za granicę, z pewnością nie myślimy o tym, że możemy już nie wrócić do kraju, ale takie przypadki się zdarzają. Aby nie zostawić swojej rodziny bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, warto w polisie turystycznej dokupić ubezpieczenie NNW i spokojnie spędzić urlop.

Ubezpieczenie Norwegia – także z OC

Norwegia jest drogim krajem i takie też będą szkody, które przytrafi nam się wyrządzić osobom trzecim. W razie gdybyś przypadkowo przyczynił się do pogorszenia czyjegoś stanu zdrowia, albo uszkodziłbyś cenne przedmioty nie należące do Ciebie, poszkodowany może domagać się od Ciebie, jako sprawcy, odszkodowania. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą może przyjść ubezpieczyciel, o ile wykupisz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym obowiązujące w czasie Twojej podróży po Norwegii.

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć w Norwegii?

  • Oslo – stolica i największe miasto Norwegii. Nazywa się je metropolią w środku lasu nad fiordem. Zachwyci Cię dynamicznym życiem towarzyskim i możliwością połączenia życia wielkiego miasta z naturalną przyrodą.
  • Svalbard – norweska prowincja znajdują się na obszarze Arktyki. Konieczne będzie tu posiadanie paszportu, jednak warto go wyrobić ze względu na niesamowite widoki arktycznych pustkowi i dzikiej natury.
  • Narvik – niewielkie miasto portowe na północnym zachodzie Norwegii, które słynie z bohaterskiej postawy polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments