Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Malezji – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-05-19

Malezja to państwo południowo-wschodniej Azji położone na Półwyspie Malajskim, a częściowo również na wyspie Borneo. Choć nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny, to z roku na rok Malezję jako cel swojej podróży wybiera coraz więcej osób.

Nieziemskie krajobrazy i przepyszne, regionalne jedzenie przyciągają głodnych doświadczeń i nowych smaków turystów, a słynne wieże Petronas Towers są niezwykle obleganym punktem stolicy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na każdą długą podróż należy się jednak właściwie przygotować – szczególnie planując odwiedzić miejsce na innym kontynencie, z zupełnie innym klimatem i pełne egzotycznych zagrożeń, których próżno szukać w Europie. W tym artykule podpowiadamy co spakować, jakie dokumenty będa potrzebne oraz jak podróżować bezpiecznie.

Malezja: jak przygotować się do podróży?

Planowanie podróży należy zacząć od przygotowania stosownych dokumentów.

W Malezji co prawda obowiązuje ruch wizowy, jednak w przypadku turystów z polskim obywatelstwem obowiązują nieco inne reguły.

PAMIĘTAJ❗ Jeśli w Malezji planujesz przebywać jedynie przez okres 3 miesięcy (a konkretnie poniżej 90 dni), nie musimy posiadać wizy. Niezbędny będzie jedynie paszport oraz dowód osobisty. Co ważne, długość pobytu nie może przekroczyć 90 dni w 180 dniach – czyli jeśli przebywaliśmy w kraju 90 dni, a następnie wyjechaliśmy z niego na zaledwie kilka nie możemy ponownie wrócić do Malezji na kolejne 90 dni. Wynika to z wprowadzonych w 2017 roku przepisów, gdyż turyści często przekraczali na chwilę granicę innego kraju, by powrócić do Malezji. Przedłużenie naszego pobytu jest obecnie możliwe tylko dzięki wyrobieniu wizy w ambasadzie.

Pamiętać należy również, że paszport powinien być ważny przez okres 6 miesięcy od daty rozpoczęcia podróży (zatem paszport, którego ważność kończy się np. Za miesiąc nie upoważnia nas do wjazdu na teren kraju, nawet jeśli nasz pobyt to zaledwie kilka dni).

Przechodząc do sprawy lotów, należy przyznać sobie szczerze, iż loty z Polski na Malezję są bardzo drogie i bardzo długie. Za podróż z lotniska w Warszawie z jedną przesiadką (w Katarze) zapłacimy prawie 8 000 zł, a czas podróży to 18 godzin. Loty z więcej niż jedną przesiadką są nieco tańsze, jednak wówczas czas podróży to przekracza dobę, a przesiadki odbywają się na ryzyko pasażera.

Tanie są za to noclegi! Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za dobę (ze spokojem zarezerwujecie coś nawet za 30 złotych!), a za nocleg w luksusowym hotelu w stolicy zapłacimy około 200 – 300 złotych za dwie osoby. To zdecydowanie pomoże naszemu budżetowi po opłaceniu tak drogich lotów.

Informacje praktyczne i kiedy jechać: jaka jest pogoda w Malezji?

Przyjmuje się, że najlepszy okres na zwiedzanie Malezji to czas od maja do października, gdyż to właśnie w tych miesiącach jest najcieplej. Najmniej deszczowym miesiącem jest czerwiec, za to najwięcej deszczów w Malezji spodziewać należy się w listopadzie.

Jednak jeśli termin podróży chcemy warunkować pogodą, to warto dokładnie przeanalizować rejony, w jakie będziemy się zapuszczać. Zachodnie wyspy najlepiej zwiedzać w okresie grudzień-luty, zaś w okresie czerwiec-sierpień warto wybrać wschodnie wybrzeża. Istnieje nawet specjalny podział na regiony turystyczne (Kuala Lumpur i okolice, Cameron Highlands, Wyspa Penang, Wyspa Langkawi, Wyspy Perhentian). W zależności od tego, jaki chcemy odwiedzić, powinniśmy wybierać datę.

Najwięcej turystów w Malezji pojawia się w naszym okresie wakacyjnym, a więc czerwiec-sierpień. Jeśli nie znosisz tłumów, ta informacja może być niezwykle ważna w planowaniu podróży.

Malezja: co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pakowanie się na tak odległy wyjazd może spędzać nam sen z powiek, szczególnie gdy pojawia się poczucie, że na pewno zapomnieliśmy ważnej rzeczy.

Zostawiamy poniżej listę, dzięki której na pewno niczego nie zapomnicie:

 • dokumenty: dowód osobisty oraz paszport,
 • karta płatnicza,
 • pieniądze w gotówce w obowiązującej w Malezji walucie,
 • bilety lotnicze,
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu (najlepiej wydrukowane!),
 • ważną książeczkę szczepień,
 • lekarstwa (w tym: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, np. Tribiotic, przeciwmalaryczne, np. Malarone, węgiel aktywny, wapno, elektrolity, środki odkażające oraz opatrunki oraz wszelkie leki, które przyjmujemy na stałe),
 • probiotyki (choć również zaliczają się do kategorii lekarstwa, są o tyle istotne, że warto poświęcić im osobny punkt, a przy tym zacząć suplementację już przed wylotem),
 • przejściówkę turystyczną (gniazdka są inne niż w Polsce, ale takie same jak w Wielkiej Brytanii, więc jeśli mamy przejściówkę do UK to z pewnością się sprawdzi),
 • parasol (przyda się szczególnie na porę deszczową),
 • środek na oparzenia,
 • krem z filtrem UV,
 • nakrycie głowy.
 • środek na komary,
 • środek po ukąszeniu komarów,
 • płaszcz przeciwdeszczowy,
 • buty do wody (choć plaże są piaszczyste, nietrudno o skaleczenia),
 • rzeczy osobiste (warto postawić na wygodne ubrania i obuwie; powinniśmy spakować również ubrania na nieco chłodną porę i zadbać o odpowiednią ilość garderoby – owszem, w Malezji można zrobić pranie, ale przez wilgotny klimat ubrania potrafią schnąć nawet kilka dni).

Na co uważać w Malezji?

W Malezji dominującą religią jest islam. O ile w stolicy i większych miastach zaobserwujemy nowoczesność, różnorodność i tolerancję, tak w mniejszych miejscowościach środowisko bywa bardzo konserwatywne. Niezależnie jednak od tego, gdzie się znajdziemy, warto mieć na uwadze szacunek dla tamtejszej kultury i religii. Przekraczając próg hinduistycznej świątyni należy zadbać o stosowny ubiór i zdjąć buty, na co dzień warto również zakrywać ramiona.

Uważać należy również na ugryzienia komarów, mocne słońce i dzikie zwierzęta, nawet psy czy koty. Mogą one przenosić różne choroby, a ze względu na mocne słońce poparzenia słoneczne będą nieprzyjemne w skutkach.

Szczepienia i zdrowie w Malezji

Dla podróżnych z Polski do Malezji nie ma szczepień obowiązkowych. Warto jednak zwrócić uwagę na szczepienia zalecane. Stawienie na profilaktykę zamiast na borykanie się z przykrymi konsekwencjami chorób zdaje się dużo rozsądniejsze, a my będziemy mogli być spokojni o nasze zdrowie.

Do zalecanych szczepień należą szczepienia przeciw:

 • COVID-19,
 • zapaleniu wątroby typu A i B,
 • durowi brzusznemu,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • wściekliźnie,
 • tężcowi,
 • krztuścowi,
 • żółtej gorączce,
 • grypie,
 • błonicy,
 • meningogki.

Do chorób, na które nie zaszczepimy się w Polsce należy między innymi malaria czy denga. Są jednak specjalne preparaty przeciw tym chorobom, które możemy zażyć, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. W celu ich otrzymania najlepiej skontaktować się z lekarzem w Polsce, aby jak najlepiej dobrać preparaty.

EKUZ w Malezji – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, jak może wskazywać nazwa, jest honorowana jedynie na terenie Europy (i to nie całej, bo jedynie państw członkowskich Unii Europejskiej i EFTA). W Azji EKUZ jest kompletnie zbędny i nie jest honorowany. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów ochrony zdrowia, bo w tym celu możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Publiczna ochrona zdrowia w Malezji niestety jest na dość niskim poziomie, szczególnie w porównaniu z europejskimi standardami. Zdecydowanie lepiej wypadają tutaj prywatne ośrodki, choć tych nie znajdziemy we wszystkich zakątkach Malezji (np. W bardzo małych miejscowościach). Pomoc medyczna dla obcokrajowców zawsze jest objęta opłatami, a w prywatnych ośrodkach kwoty te bywają wysokie. Właśnie dlatego warto zadbać o posiadanie polisy turystycznej.

PAMIĘTAJ❗ Wizyta u internisty w państwowej klinice to koszt 25 RM (ringgitów malezyjskich, 1 RM jest równy 1 PLN), zaś w prywatnej – 35 RM. Doba w szpitalu może sięgnąć nawet 200 RM! Właśnie dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i portfel, zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jakie ubezpieczenie wybrać do Malezji?

Wybór właściwego ubezpieczenia turystycznego jest niezwykle ważną kwestią.

PAMIĘTAJ❗ Nie każde ubezpieczenie zawiera odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, by rzeczywiście pokryć koszty niezbędnego leczenia i nie każda polisa zawiera niezbędne elementy, jak na przykład OC.

Podróżując poza granicami Europy, musisz liczyć się z wyższymi kosztami leczenia oraz z ryzykiem chorób, o które w Polsce nie musimy się martwić, zatem naprawdę ważne jest, aby rozsądnie dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb i panujących w danym miejscu cen, warunków itp.

Dobra polisa turystyczna powinna składać się z takich elementów, jak:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – na co najmniej 20 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
 • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymamy świadczenia dla osoby poszkodowanej na skutek spowodowanego przez nas, nieumyślnego wypadku,
 • pakiet Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym).

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Malezji?

Ceny ubezpieczenia turystycznego różnią się w zależności od zakresu ochrony. I o ile różnica cen polisy niekiedy jest nieznaczna, to różnica w ochronie bywa ogromna. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć kwestię zakupu i kierować się najlepszą dla nas ochroną, a nie ceną polisy.

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
66,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
80,36 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
83,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Europa
66,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
80,36 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
83,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60

Możesz dokonać takiej kalkulacji dla siebie, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

To świetne i darmowe narzędzie, które porówna za Ciebie oferty ubezpieczycieli na rynku. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, możesz zapoznać się z warunkami OWU i dokładnymi zasadami, na których zawierana jest umowa ubezpieczeniowa. To przydatne rozwiązanie, szczególnie w przypadku tak odległej podróży, jak podróż do Malezji.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Malezji

Ubezpieczenie warto rozszerzyć o klauzulę alkoholową, o ile nie jesteśmy abstynentami. Jeśli bowiem wypadek zdarzy się, a my będziemy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty sumy gwarantowanej. Ochrona zdarzeń pod wpływem alkoholu pozwala na zniwelowanie takich sytuacji i wypłatę rekompensaty niezależnie od naszego stanu. Na wakacjach zdarza się sięgnąć po napoje wyskokowe i nie warto więc ryzykować, że gdy wypadek zdarzy się po spożyciu, zostaniemy na lodzie z kosztami leczenia. Niekiedy kaluza jest już wliczona w cenę polisy, należy to jednak dokładnie sprawdzić w OWU.

Rozszerzenia do polisy powinniśmy wykupić również gdy:

 • planujemy uprawiać sporty ekstremalne,
 • planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka,
 • będziemy nurkować/surfować,
 • jesteśmy przewlekle chorzy,
 • zamierzamy podjąć jakąkolwiek pracę fizyczną.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

W przypadku innych, nietypowych sytuacji również należy poinformować o nich ubezpieczyciela i dobrać odpowiednią polisę. Oferty nie posiadają również specjalnych rozszerzeń na okoliczność zapadnięcia na choroby tropikalne, gdyż w większości przypadków zawiera się to w standardowym pakiecie medycznym. Warto jednak sprawdzić jakie wyłączenia zawarte są OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, będące swoistym regulaminem umowy ubezpieczeniowej.

źródło: opracowanie własne

 Co warto zobaczyć w Malezji?

 • Kuala Lumpur – stolica kraju, razem z najbardziej charakterystycznym punktem – bliźniaczymi wieżami Petronas Towers. Koniecznie odwieźmy także dzielnicę Little India.
 • Borneo – jedna z największych wysp na świecie, częściowo należąca do Malezji. Charakterystyczne są tutaj egzotyczny klimat, dżungla i wspaniałe plaże.
 • Cameron Highlands – coś dla wielbicieli przepięknych krajobrazów. Intensywnie zielone wzgórza, które pokrywają pola herbaciane oraz plantacje truskawek.
  Penang – niewielka wyspa w cieśninie Malakka. Szczególnie urokliwym miejscem, które warto odwiedzić, jest dzielnica George Town z cudowną architekturą.

Podsumowanie
 1. Malezja to kraj azjatycki, słynący z pięknych widoków i lokalnych przysmaków, których warto spróbować na wyjeździe.
 2. Klimat równikowy wpływa na częste opady, duża wilgotność i wysokie temperatury. W takich warunkach żyje wiele owadów, a te mogą przenosić choroby. Warto zawsze stosować ochronę przeciw komarom w postaci spreju czy różnych maści.
 3. Nie ma obowiązkowych szczepień dla podróżnych z Polski na Malezję, ale wiele jest zalecanych i warto je zrobić przed wylotem (np. na zapalenie wątroby, żółtą gorączkę czy wściekliznę).
 4. Religią dominująca w Malezji jest ismal, warto zatem zachować odpowiedni ubiór i szacunek do tamtejszej kultury, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i z własnej kultury osobistej.
 5. Kluczem do bezpieczeństwa dla zdrowia i portfela jest wykupienie polisy turystycznej, dzięki której za pomoc medyczną czy inne szkody zapłaci ubezpieczyciel do określonej sumy gwarantowanej.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka waluta jest w Malezji?

  W Malezji obowiązuje ringgit malezyjski. Jeden RM wart jest tyle, co jedna złotówka Polska, zatem nietrudno przeliczać tamtejsze ceny.

 2. Czy Malezja jest droga?

  Zdecydowanie nie. Najdroższe z perspektywy podróżnika z Polski są ceny lotów. Noclegi i wyżywienie da się znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. Za obiad w restauracji dla dwóch osób możemy zapłacić zaledwie 50 złotych. Ceny produktów spożywczych są niższe niż w Polsce, zatem koszty na miejscu zdecydowanie nas nie zaskoczą. Warto jednak zaopatrzyć się w większą ilość ringgitów malezyjskich - nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (6 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments