Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-06-08

Kraina ognia i lodu zachwyca nas wybuchającymi gejzerami, gorącymi źródłami oraz czystym powietrzem. Jest to wyspiarski kraj, w którym wymówienie nazw miast może spowodować „połamanie języka”. Jeżeli jednak nie straszne nam niskie temperatury, wysokie ceny oraz trwające przez 2-3 miesiące dni bez mroku zdecydowanie powinniśmy odwiedzić państwo, które zachwyci nas pod każdym względem.

Wybierając się do Islandii pamiętajmy o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. NFZ może pokryć koszty świadczeń udzielonych jedynie przez jednostki zarejestrowane w systemie państwowej służby zdrowia. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie pokryje mimo wszystko  leczenia w 100%. Nawet po jej okazaniu będziemy musieli uiścić pewne opłaty (nie dotyczy osób poniżej 18 roku życia).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czy można podróżować do Islandii?

Z końcem lutego 2022 Islandia zniosła wszystkie restrykcje związane z COVID-19 dla podróżnych. Na wyspę można znowu podróżować bez paszportu covidowego i testu na koronawirusa.

Jakie dokumenty są potrzebna na podróż do Islandii?

Planując wyjazd do Islandii należy pamiętać o obowiązku zabrania ze sobą ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Nie ma również konieczności wyrabiania wizy dla obywateli RP. Kraj jest członkiem Strefy Schengen.

Kiedy wybrać się do Islandii?

Na Islandii występują cztery pory roku, a niektóre źródła podają tylko lato i zimę. Warto również pamiętać, że na Islandii – z uwagi na fakt bliskiej odległości od bieguna północnego – długość dnia znacząco różni się w zależności od pory roku. Np. w Reykiawik na początku stycznia słońce wstaje o około 11:30, a na początku lipca już o 3:00.

W lipcu na Islandii średnia temperatura wynosi 13 st. C, w sierpniu sięga 12 st. C. To zdecydowanie klimat dla tych, którzy lubią oddychać świeżym i  rześkim powietrzem. Dla tych, którzy planują urlop podczas cieplejszych dni ciepło, najlepsze będą wakacje w miesiącach lipiec, sierpień, czerwiec. Wtedy na Islandii są najwyższe temperatury. Z kolei na ferie zimowe najlepiej wybrać styczeń, luty i grudzień. To najzimniejszy okres w roku. Miesiącem, w którym na Islandii panuje najniższa temperatura jest styczeń – termometry wskazują wówczas ok. 0 st. C.

Czy na Islandii jest bezpiecznie?

Ministerstwo spraw Zagranicznych informuje:

W Islandii obowiązuje średni stopień zagrożenia terrorystycznego, wprowadzony w następstwie zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 r. Oznacza to, że zdaniem władz miejscowych nie ma żadnych sygnałów wskazujących na aktywność terrorystyczną w kraju, jednak nie można „bezwzględnie wykluczyć zagrożenia”. Mogą zdarzyć się tu trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Wiele dróg w górach jest otwartych dla ruchu tylko w lecie. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecamy jazdę w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem zapoznaj się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego a także sprawdź warunki atmosferyczne.

Ile kosztuje leczenie na Islandii?

PAMIĘTAJ❗ Aby uzyskać w Islandii poradę medyczną, musisz opłacić tzw. udział własny. Jest to opłata zryczałtowana, która nie podlega refundacji. Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

Usługi medyczne na Islandii nie należą do najtańszych. Koszt samej wizyty domowej lekarza, to już koszt 2500 koron, co w przeliczeniu na Polską walutę wynosi około 80 zł.

Usługa Koszt
wizyta u lekarza ogólnego w czasie godzin jego pracy 1000 koron
domowa wizyta lekarza 2500 koron
wizyta u lekarza specjalisty 3100 koron + 40% kosztów całkowitych
(maksymalnie 21000 koron)
pobyt w szpitalu (ze skierowaniem) bezpłatnie
leczenie ambulatoryjne 4000 koron
leczenie stomatologiczne pełnopłatne
transport medyczny 4000 koron
odpłatność za lekarstwa od 0 do 100%

źródło: opracowanie własne

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Islandii?

W podstawowym zakresie ubezpieczenie turystyczne do Islandii powinno pokrywać koszty leczenia, zapewniać ubezpieczenie NNW oraz OC, a także ochronę bagażu.

Szczególną uwagę na zakres polisy powinny zwrócić osoby, które w trakcie wyjazdu zamierzają uprawiać różnego rodzaju sporty. Należy upewnić się, czy ubezpieczyciel, aby zapewnić ochronę, nie wymaga dokupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Wyjaśnijmy, dlaczego każdy element ubezpieczenia turystycznego jest tak ważny:

 • Koszty leczenia

EKUZ pozwala jedynie na częściowe pokrycie kosztów leczenia, warto dlatego jeszcze przed wyjazdem zastanowić się nad słusznością polisy turystycznej. Zapewnia ona ubezpieczenie kosztów leczenia i pomaga sfinansować usługi medyczne świadczone także przez prywatny system opieki. Jeżeli w Polsce nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem NFZ wykupienie indywidualnej polisy jest niemalże koniecznością.

 • Assistance

Polisa turystyczna w swojej podstawowej wersji zawiera także ochronę Assistance. W ramach tej opcji towarzystwo może zapewnić bezpieczny powrót do Polski również osobom towarzyszącym. Całodobowa pomoc w organizacji i dostarczaniu niezbędnych informacji, podczas gdy znajdujemy się za granicą jest nieoceniona. Warto przy zawieraniu umowy wybrać rozszerzoną wersje Assistance, która zawiera szereg usług, takich jak chociażby pomoc prawną czy usługi Consierge.

 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Islandia jest uznawana za bezpieczny kraj, charakteryzujący się bardzo niskim poziomem przestępczości. Niespodziewany nieszczęśliwy wypadek może być jednak dla nas tragiczny. Często o słuszności ubezpieczenia NNW zdajemy sobie sprawę dopiero gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Żeby otrzymać odszkodowanie w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu musimy pamiętać o wykupieniu polisy jeszcze przed wyjazdem. W przypadku naszej śmierci podczas pobytu za granicą nasza rodzina otrzyma 100% sumy ubezpieczenia.

 • Odpowiedzialność cywilna

Mieszkańcy Islandii żyją na wysokim poziomie co oznacza, że otaczają się również cennymi przedmiotami. W sytuacji, gdy zdarzy nam się uszkodzić mienie innej osoby (czy to Islandczyka czy innego turysty) będziemy zobowiązani pokryć koszty naprawy danego przedmiotu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dotyczy właśnie takich sytuacji. Pozwala uiścić niezbędne opłaty i odciążyć nasze zobowiązania.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Islandii?

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można znaleźć oferty towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Polisę można zakupić przez Internet, szybko i bez zbędnych formalności. Dokument przychodzi na maila… i już można rozpoczynać pakowanie walizki.

Ubezpieczenie turystyczne do Islandii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objete polisą: 60
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
35,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Ubezpieczenie turystyczne do Islandii
Allianz
29,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Nationale-Nederlanden
32,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objete polisą: 60
AXA
35,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć na Islandii

 • Reykjavik – najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Znajduje się tutaj Hallgrímskirkja – charakterystyczny kościół, którego wieża jest widoczna z każdego miejsca stolicy.
 • Gullfoss – islandzki wodospad imponujących rozmiarów, znajduje się na terenie parku narodowego.
 • Błękitna Laguna – geotermalne kąpielisko, znajdujące się w południowo-zachodniej części Islandii. Zachwyci nas lazurową wodą, posiadającą lecznicze właściwości.

Podsumowanie
 1. Wybierając się do Islandii pamiętajmy o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. NFZ może pokryć koszty świadczeń udzielonych jedynie przez jednostki zarejestrowane w systemie państwowej służby zdrowia.
 2. Z końcem lutego 2022 Islandia zniosła wszystkie restrykcje związane z COVID-19 dla podróżnych. 
 3. Na Islandii występują cztery pory roku.
 4. W Islandii wiele dróg w górach jest otwartych dla ruchu tylko w lecie. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem.
 5. Aby uzyskać w Islandii poradę medyczną, musisz opłacić tzw. udział własny.
 6. W podstawowym zakresie ubezpieczenie turystyczne do Islandii powinno pokrywać koszty leczenia, zapewniać ubezpieczenie NNW oraz OC, a także ochronę bagażu.
 7. Koszt ubezpieczenia turystycznego do Islandii to kilka złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Islandię

 1. Jaka waluta obowiązuje w Islandii?

  Obowiązującą w Islandii walutą jest korona islandzka. Ceny w Islandii powszechnie uchodzą za wysokie.

 2. W jakim języku można porozumiewać się na Islandii?

  Obowiązującym w Islandii językiem jest islandzki. Bez problemu można też rozmawiać z mieszkańcami Islandii po angielsku - angielski uważany jest a język powszechny.

 3. Czy jeśli planuję wspinaczkę na Islandii muszę kupić jakieś inne ubezpieczenie niż to podstawowe?

  W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z rozszerzenia podstawowej polisy o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własne regulacje, dlatego przed kupnem polisy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (dokument OWU).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments