Wyjeżdżam do Islandii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2016-02-09 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Kraina ognia i lodu zachwyca nas wybuchającymi gejzerami, gorącymi źródłami oraz czystym powietrzem. Jest to wyspiarski kraj, w którym wymówienie nazw miast może spowodować „połamanie języka”. Jeżeli jednak nie straszne nam niskie temperatury, wysokie ceny oraz trwające przez 2-3 miesiące dni bez mroku zdecydowanie powinniśmy odwiedzić państwo, które zachwyci nas pod każdym względem.

Wybierając się do Islandii pamiętajmy o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. NFZ może pokryć koszty świadczeń udzielonych jedynie przez jednostki zarejestrowane w systemie państwowej służby zdrowia. EKUZ nie pokryje leczenia w 100%. Nawet po jej okazaniu będziemy musieli uiścić pewne opłaty (nie dotyczy osób poniżej 18 roku życia).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Usługa Koszt
wizyta u lekarza ogólnego w czasie godzin jego pracy 1000 koron
domowa wizyta lekarza 2400 koron
wizyta u lekarza specjalisty 3100 koron + 40% kosztów całkowitych
(maksymalnie 21000 koron)
pobyt w szpitalu (ze skierowaniem) bezpłatnie
leczenie ambulatoryjne 4000 koron
leczenie stomatologiczne pełnopłatne
transport medyczny 4000 koron
odpłatność za lekarstwa od 0 do 100%

źródło: opracowanie własne

Koszty leczenia

EKUZ pozwala jedynie na częściowe pokrycie kosztów leczenia, warto dlatego jeszcze przed wyjazdem zastanowić się nad słusznością polisy turystycznej. Zapewnia ona ubezpieczenie kosztów leczenia i pomaga sfinansować usługi medyczne świadczone także przez prywatny system opieki. Jeżeli w Polsce nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem NFZ wykupienie indywidualnej polisy jest niemalże koniecznością.

Assistance

Polisa turystyczna w swojej podstawowej wersji zawiera także ochronę Assistance. W ramach tej opcji towarzystwo może zapewnić bezpieczny powrót do Polski również osobom towarzyszącym. Całodobowa pomoc w organizacji i dostarczaniu niezbędnych informacji, podczas gdy znajdujemy się za granicą jest nieoceniona. Warto przy zawieraniu umowy wybrać rozszerzoną wersje Assistance, która zawiera szereg usług, takich jak chociażby pomoc prawną czy usługi Consierge.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Islandia jest uznawana za bezpieczny kraj, charakteryzujący się bardzo niskim poziomem przestępczości. Niespodziewany nieszczęśliwy wypadek może być jednak dla nas tragiczny. Często o słuszności ubezpieczenia NNW zdajemy sobie sprawę dopiero gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Żeby otrzymać odszkodowanie w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu musimy pamiętać o wykupieniu polisy jeszcze przed wyjazdem. W przypadku naszej śmierci podczas pobytu za granicą nasza rodzina otrzyma 100% sumy ubezpieczenia.

Odpowiedzialność cywilna

Mieszkańcy Islandii żyją na wysokim poziomie co oznacza, że otaczają się również cennymi przedmiotami. W sytuacji, gdy zdarzy nam się uszkodzić mienie innej osoby (czy to Islandczyka czy innego turysty) będziemy zobowiązani pokryć koszty naprawy danego przedmiotu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dotyczy właśnie takich sytuacji. Pozwala uiścić niezbędne opłaty i odciążyć nasze zobowiązania.

 

źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć:

  • Reykjavik – najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Znajduje się tutaj Hallgrímskirkja – charakterystyczny kościół, którego wieża jest widoczna z każdego miejsca stolicy.
  • Gullfoss – islandzki wodospad imponujących rozmiarów, znajduje się na terenie parku narodowego.
  • Błękitna Laguna – geotermalne kąpielisko, znajdujące się w południowo-zachodniej części Islandii. Zachwyci nas lazurową wodą, posiadającą lecznicze właściwości.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments