ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2016-01-07 (aktualizacja 2024-02-09, godz. 1:43)

Indonezja jest jednym z najchętniej wybieranych krajów azjatyckich. Jednak wyprawa na inny kontynent wymaga odpowiedniego przygotowania. Właściwa ochrona, ważne dokumenty i kompletny ekwipunek to podstawa udanego i bezpiecznego wyjazdu.

Indonezja swój urok zawdzięcza wyspiarskiemu charakterowi i kulturowej różnorodności. Usłyszysz tu kilkaset dialektów, zobaczysz jak żyją rodowici Indonezyjczycy, odwiedzisz miejsca, do których podróżni z całego świata przybywają w celu odnalezienia duchowego. Znajdzie tu coś dla siebie każdy, kto pragnie odpocząć od zgiełku miasta, ale też każdy, kto szuka typowo instagramowych kadrów.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobacz, jak przygotować się do podróży do Indonezji – o czym pamiętać, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać najważniejszych informacji.

Indonezja – jak się przygotować do podróży?

Wybierając się do jakiegokolwiek miejsca na świecie, zacznij od uzupełnienia najważniejszych informacji dotyczących miejsca docelowego podróży. W przypadku Indonezji, warto pamiętać, że jest to wyspiarski 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana. Państwo liczy 240 milionów obywateli, którzy należą do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami.

Stolicą Indonezji jest Dżakarta, znajdująca się na tropikalnej wyspie Jawa.

Językiem urzędowym jest indonezyjski. Ustrój polityczny kraju to republika. Gospodarka Indonezji zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem nominalnego PKB i 7. pod względem PKB według siły nabywczej. Indonezja jest mocarstwem regionalnym w Azji Południowo-Wschodniej.

Walutą w kraju jest rupia indonezyjska. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że chcąc przekroczyć granicę Indonezji, musisz posiadać nastepujące dokumenty:

  • Paszport – musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Indonezji. Należy mieć go przy sobie podczas całej podróży.
  • Wizę turystyczną – od kwietnia 2022 r. obowiązują wizy turystyczne on arrival dla obywateli RP.

PAMIĘTAJ❗ Minimalna ważność dokumenty podróży to 6 miesięcy w momencie wjazdu do Indonezji. Dokument paszportowy musi być ważny minimum 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji.

W Indonezji wszyscy mają również obowiązek posiadania i używania aplikacji PeduliLindungi. Certyfikat szczepienia wraz z dokumentem paszportowym należy zarejestrować właśnie w tej aplikacji. Dokumentacja zostanie zweryfikowana przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Indonezji – on-line bądź na lotnisku w Dżakarcie.

PAMIĘTAJ❗ Aplikacja PeduliLindungi umożliwia poruszanie się w przestrzeni publicznej w Indonezji, np. przy wejściu do centrów handlowych lub restauracji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje również aby przed podróżą zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Pamiętaj, aby suma ubezpieczenia w kosztach leczenia do Indonezji była możliwie jak najwyższa. 

Na rządowej stronie czytamy:

We własnym interesie przed rozpoczęciem podróży każdy turysta powinien się ubezpieczyć. W prywatnych szpitalach i klinikach koszty usług medycznych są bardzo wysokie. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe wydają polisę, która w razie choroby obejmuje jedynie pokrywanie rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju, Tymczasem indonezyjskie placówki medyczne wymagają natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia. Warto rozważyć ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu lub ewakuacji medycznej w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.

Informacje praktyczne i kiedy jechać? – czyli jaka jest pogoda w Indonezji?

W Indonezji najcieplej jest w takich miesiącach jak październik, wrzesień, oraz sierpień. Warto też rozważyć urlop w grudniu, marcu i lutym – wtedy jest największa szansa na dobrą pogodę.

Najwyższe notowane temperatury w lipcu i sierpniu w Indonezji to 29 st. C. Również w sierpniu jest tutaj najmniej opadów.

Jeśli zależy Ci na kąpielach w ciepłej wodzie, podczas urlopu w Indonezji, wakacje zaplanuj na grudzień. W tym miesiącu temperatura wody w Indonezji wynosi najwięcej, bo ok. 29 st. C., a liczba godzin słonecznych, których można się spodziewać w ciągu dnia to 12.

Indonezja – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Wybierając się do Indonezji, pamiętaj przede wszystkim o kremie z filtrem SPF (najlepiej SPF 50). Jeśli posiadasz międzynarodowe prawo jazdy, możesz korzystać z niego w Indonezji, jednak władze zalecają, aby przy dłuższych pobytach wyrabiać indonezyjskie prawo jazdy (zapewnia korzystniejsze ubezpieczenie). W Twoim bagażu powinna znaleźć się również apteczka, w niej środek na komary dobrej jakości, z wysokim DEET. Poza tym, kompletując medykamenty, pamiętaj o przeciwbiegunkowe, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbólowe, środki dezynfekujące, plastry.

Odzież zabrana do Indonezji, powinna być lekka, cienka i przewiewna. Warto zabrać tez nakrycie głowy i buty do pływania. Pomimo piaszczystego wejścia do wody, często możesz spotkać i poczuć kawałki koralowców pod stopami, a w takiej sytuacji ochrona stóp może okazać się zbawienna.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

Przed podróżą najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne i medyczne. Żadne publiczne szpitale w Indonezji nie mają międzynarodowej akredytacji. Ceny leczenia szpitalnego zależne są od jakości usług oraz zakwaterowania. Szpitale publiczne oraz placówki specjalistyczne są otwarte dla obcokrajowców, którzy nie są objęci żadnym rządowym systemem opieki zdrowotnej. Korzystając z usług szpitala publicznego, należy liczyć się z dużymi kosztami.

Dlatego odpowiednie ubezpieczenie turystyczne powinno być nieodłącznym elementem Twojego bagażu do Indonezji.

Na co uważać podczas wyjazdu do Indonezji?

Obcowanie z kulturą w odległym zakątku świata jest niewątpliwie fascynującym przeżyciem. Pamiętaj jednak, że znajdując się w środowisku nieznanym Ci dobrze, trzeba mieć na uwadze kilka wskazówek, ułatwiających pobyt.

Będąc w Indonezji unikaj alkoholu z nieznanych źródeł. Odnotowano już wiele zgonów i przypadków poważnej choroby turystów spowodowanej piciem napojów alkoholowych zanieczyszczonych metanolem.

W Indonezji do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie nadaje się do picia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega:

Pij wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikaj kostek lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw. 

W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali). W dużych miastach można zarazić się gorączką krwotoczną denga. Liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

EKUZ w Indonezji – czy dokument jest honorowany?

EKUZ jest dokumentem honorowanym w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). Dlatego pamiętaj, że EKUZ nie jest honorowany w Indonezji.

W razie braku ubezpieczenia, wszystkie koszty opieki medycznej będziesz musiał opłacić samodzielnie.

Pamiętaj też, że koszt wizyty lekarskiej to kwota od 20 do 50 USD, a w nagłych i ciężkich przypadkach nawet do 200 USD. Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje również, aby w miarę możliwości korzystać ze sprawdzonych placówek medycznych.

W Dżakarcie są to m.in.:

  • szpital MMC,
  • MEDISTRA,
  • PONDOH INDAH,
  • MEDICALOKA,
  • SOS,
  • SILOAN
  • Przychodnia w Ambasadzie Niemieckiej. Niektóre mają swoje filie rozsiane po całym kraju (SOS, SILOAN).

Jakie ubezpieczenie wybrać do Indonezji?

PAMIETAJ❗ Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna w Indonezji, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, nie jest do końca zadowalający. Znacznie lepszy znajdziesz w klinikach prywatnych.

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji powinno zapewniać Ci odpowiednią ochronę. Tylko taka, która jest dopasowana do Twojej indywidualnej sytuacji, będzie efektywna. U polisie turystycznej do Indii zwróć uwagę na:

  • Koszty leczenia – wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia to jeden z najważniejszych punktów ubezpieczenia za granicę. KL na wyjazd do Indonezji z uwagi na bardzo drogą opiekę medyczna powinno być odpowiednio wysokie – na co najmniej pół miliona złotych.
  • Koszty ratownictwa – ich suma powinna być podobnej wysokości, co kwota kosztów leczenia. Pokryją opłaty za akcje ratownicze, np. w wodzie czy w górach.
  • Transport do kraju – MSZ rekomenduje, by polisa zawierała wysokie sumy transportu medycznego do kraju. Przede wszystkim z tego względu, że istnieje ryzyko zarażenia się wieloma chorobami egzotycznymi, a nawet pasożyty ze skażonej wody są dla europejskiego organizmu niebywałym obciążeniem – stąd koniecznie należy zabezpieczyć się w przypadku choroby, która wymusiłaby transport medyczny do Polski.
  • OC w życiu prywatnym(ochrona cywilna w życiu prywatnym)– ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się na wyjazdach zagranicznych w bardzo wielu aspektach, z których większość ciężko nawet wcześniej przewidzieć. Nie każde ubezpieczenie zawiera OC, a wiele z nich – na zbyt niską kwotę. Wybierz polisę z OC co najmniej 500 tys. zł.
  • Ubezpieczenie NNW (ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków) – w razie wypadku za granicą, które doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu, posiadacze ubezpieczenia NNW dostaną stosowane odszkodowanie oraz pokryta zostanie rehabilitacja.
  • Ochrona bagażu – zapewni odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia bagażu.
  • Assistance – pomoc Assistance zapewni Ci całodobową ochronę i dostęp do niezbędnych informacji. Możesz pozostać przy podstawowej wersji lub rozszerzyć ją o dodatkowe ryzyka, np. organizacja i pokrycie dodatkowych kosztów zakwaterowania i wyżywienia za granicą w celu rekonwalescencji. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne, nie zawiera takiej opcji. Ochrona Assistance pomoże Ci w wielu problematycznych sytuacjach, dowiedzmy się jaką ochronę oferuje nasze towarzystwo i wybierzmy te opcje, które będą dla nas odpowiednie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Indonezji?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Indonezji zależy od wielu czynników. Na cenę polisy mają wpływ:

  • długość Twojego pobytu na za granicą,
  • Twoja indywidualna sytuacja,
  • plany, jakie masz zamiar realizować,
  • aktywności, jakie chcesz uprawiać,
  • oczekiwania względem wyboru danej ochrony.

Pamiętaj jednak, że podczas wyboru konkretnego ubezpieczenia turystycznego, to nie cena powinna mieć największe znaczenie, ale zakres ochrony. 

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
66,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
80,36 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
83,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla 1 osoby na 14 dni w kraju azjatyckim
Europa
66,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
143 023 zł
Ratownictwo
23 879 zł
Bagaż
1 430 zł
Dodatkowo: NNW: 14 302 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
AXA
80,36 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-29 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
83,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60

Jakie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Indonezji?

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Indonezji to jeszcze lepsze dostosowanie ochrony do Twoich potrzeb. Polisę możesz rozszerzyć o:

  • choroby przewlekłe,
  • uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • wykonywanie pracy fizycznej.

Najlepszym sposobem na dopasowanie ochrony do tego, co masz zamiar robić podczas urlopu, jest porównanie ofert. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych może Ci wybrać najlepszą ofertę i zapoznać się z jej zakresem, przed zakupem.

PAMIĘTAJ❗ Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, zapoznaj się z dokumentem OWU, w którym znajdziesz wszystkie zasady na podstawie których zawierana jest umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przejrzenie dokumentu i dokładne zorientowanie się pozwoli uniknąć Ci niejasnych sytuacji i jeszcze lepiej dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Co warto zobaczyć w Indonezji?

Niesamowitych miejsc w Indonezji jest wiele. Znajdziesz tu rajskie plaże, czynne wulkany, miejsca do nurkowania z żółwiami i imponujące krajobrazy, wśród których królują malownicze pola ryżowe. Indonezje czuje się wszystkimi zmysłami.

Wśród miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć, są:

  • Bali– indonezyjska wyspa, której odwiedzenie jest marzeniem wielu turystów z całego świata. Poza tarasami widokowymi, cudownymi plażami warto zapoznać się z tutejszą kulturą: malarstwem, religią i tańcem.
  • Borobudur – majestatyczna świątynia pochodząca z przełomu VIII i IX wieku. Jeden z największych obiektów kultu buddyzmy znajdujący się na terenie ogromnego parku zachwyci każdego pasjonata architektury.
  • Yogyokarta – kulturalna stolica Jawy, znajdująca się u podnóża wulkanu Merapi. Słynie z niesamowitej architektury oraz duchowej aury. Koniecznie musimy zwiedzić antyczne, hinduskie świątynie wraz z pałacem sułtana.
  • Kampung Naga – urocza tradycyjna sundajska wioska, ukryta pomiędzy licznymi polami ryżu,  w żyznej dolinie, z granicami, w West Village przy lesie Naga. Wyróżnia się charakterystycznymi domkami wykonanymi z naturalnych materiałów, krytymi strzechą. Tutejsza ludność Sundajczyków żyje w atmosferze tradycyjnej prostoty i ekologicznej mądrości.
  • Wyspy Gili – archipelag trzech małych wysp: Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Ze względu na bliskość równika wyspy mają ciepły, tropikalny klimat, z porą suchą i deszczową. Gili Trawangan to zdecydowanie najbardziej imprezowa wyspa. Gili Meno – najmniejsza i najbardziej spokojna, a Gili stanowi kompromis pomiędzy dwoma wcześniej wymienionymi wyspami. Wszystkie urzekają bajkową scenerią, krystaliczną wodą i cieniem palm, rzucanych na biały piasek.

opracowanie własne polisaturystyczna.pl 

5/5 - (3 głosy)

Podsumowanie
  1. Stolicą Indonezji jest Dżakarta, znajdująca się na tropikalnej wyspie Jawa.
  2. Od kwietnia 2022 r. obowiązują wizy turystyczne on arrival dla obywateli RP.
  3. MSZ zaleca przed podróżą wykupić ubezpieczenie podróżne i medyczne.
  4. Karta EKUZ nie jest honorowana w Indonezji.
  5. Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji można zakupić od kilku złotych dziennie.
  6. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Indonezji jest porównanie ofert ubezpieczycieli.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy muszę wykonać test na obecność COVID, jako osoba zaszczepiona, przed wjazdem do Indonezji?

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że od 18 maja 2022 r. brak obowiązku przedstawienia negatywnego testu na obecność COVID-19 przed przyjazdem do Indonezji, w przypadku osób zaszczepionych. Dla osób w pełni zaszczepionych kwarantanna została zniesiona. Dla osób częściowo zaszczepionych lub tych, którzy nie zaszczepili się /zaszczepili się na mniej, niż 14 dni przed datą wjazdu do Indonezji, wynosi 5x24h.

  2. Czy są jakieś dodatkowe szczepienia, które muszę wykonać przed wyjazdem do Indonezji?

    Indonezja nie wymaga szczepień. Należy jednak pamiętać, że do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Dlatego przed wyjazdem najlepiej jest się skonsultować z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

  3. Ile gotówki mogę wwieźć do Indonezji?

    W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR (około 6,6 tys. USD). Jeśli przywozisz większą kwotę, wypełniasz deklarację celną. Musisz uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego na wwiezienie wyższej kwoty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments