Wyjeżdżamy na wakacje do Grecji – jak przygotować się do wyjazdu?

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2020-11-05, godz. 10:50)

5 (100%) 2 głosów

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez turystów z Polski. Piękne plaże, liczne zabytki, wspaniałą kuchnia śródziemnomorska i przystępne ceny są w stanie zachęcić każdego. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu do Grecji, na co uważać i jakie ubezpieczenie wybrać.

Do wyboru mamy Grecję kontynentalną lub część wyspową. Niezależnie od tego, gdzie się zatrzymamy atrakcji nie braknie. Na poszukiwaczy źródeł naszej cywilizacji czkają Ateny, Patra, Saloniki, Larissa, Pireus czy Heraklion. Spragnieni odpoczynku na malowniczych plażach i fani sportów wodnych powinni skierować swoje zainteresowania w kierunku jednej z licznych wysp – między innymi – Santorini, Krety, Rodos, Mikonos, Kos, Korfu, Zakintos czy Hydry. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróż do Grecji a Covid-19 – na co uważać?

W dobie pandemii koronawirusa przed wyjazdem do danego kraju należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Aktualnie, turyści przybywający z Polski muszą okazać negatywny wynik testu PRCR na obecność SARS-CoV-2.

Test musi być przeprowadzony maksymalnie 72 godziny przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku należy przedstawić w języku angielskim, powinno też zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości podróżującego.

Obowiązkowa jest także rejestracja swojej podróży na specjalnie przygotowanej stronie pod adresem https://travel.gov.gr/#/. Formularz należ wypełnić do 48 godzin przed wyjazdem. Brak rejestracji jest równoznaczny z grzywną w wysokości 500 euro.

Zagrożenie w Grecji – na co uważać?

W dużych miastach i popularnych kurortach należy uważać na kieszonkowców. Często zdarzają się też oszustwa turystów – lepiej więc uważać na propozycji wycieczek, a także sprawdzać wysokość rachunku i wydanej reszty.

W Grecji niebezpiecznie bywa też na drogach – tamtejsi kierowcy mają dość luźny stosunek do przepisów i ograniczeń. Na wyspach i w terenach górskich poruszanie się samochodem po wąskich i wyboistych drogach jest praktycznie niemożliwe.

EKUZ w Grecji – co zapewnia i czego nie refunduje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do skorzystania z publicznej służby zdrowia na terenie Grecji na takich samych zasadach jakie obowiązują obywateli greckich. Niemniej jednak EKUZ nie refunduje wszystkich usług. Z własnej kieszenie trzeba zapłacić za:

 • badania – 15% kosztów,
 • leczenie stacjonarne w szpitalu – 30% (za badania lub zabieg) lub 10% (ceny dziennej hospitalizacji),
 • konsultacja w prywatnej placówce, która ma kontrakt z EOPYY – jeśli przekroczony został limit 200 konsultacji w miesiącu,
 • leki na receptę – 25% ich ceny,
 • leki na niektóre poważne i przewlekłe choroby – 10%,
 • realizacja recepty – 1 euro,
 • wyższy standard w szpitalu,
 • opiekę anestezjologa,
 • transport medyczny do Polski.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Grecji?

Jak widać, EKUZ nie wystarczy na podróż do Grecji – konieczny jest zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Powinno ono zapewniać przede wszystkim pokrycie wszystkich kosztów leczenia, przynajmniej do 30 000 euro. Dobra polisa pokrywa także koszty ratownictwa (na kwotę co najmniej 5 000 euro).

Nie można zapomnieć też o NNW (w razie wypadku lub problemów ze zdrowiem skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie) oraz o OC w życiu prywatnym (w razie spowodowania wypadku lub zniszczenia mienia osobie trzeciej ewentualne straty pokryje towarzystwo).

Z pewnością przyda się też ubezpieczenie bagażu na wypadek zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży. Warto sprawdzić, co zapewnia Assistance (wsparcie medyczne, informacyjne oraz prawne). Osoby pozostające pod stałą opieką lekarza powinny wykupić rozszerzenie o choroby przewlekłe.

Wszyscy, którzy planują w czasie wyjazdu do Grecji uprawiać sporty klasyfikowane jako wysokiego ryzyka (np. surfing, nurkowanie, pływanie na bananie, rejsy jachtem) lub ekstremalne (np. skok na bungee) muszą rozszerzyć ochronę o dodatek dla aktywnych. Ubezpieczyć można też swój sprzęt sportowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Grecji?

Cena polisy zależy od wielu elementów – wybranego zakresu ochrony, długości wyjazdu, dodatkowych rozszerzeń czy wreszcie – liczby ubezpieczonych. Przy wyborze odpowiedniej ochrony nie można jednak sugerować się tylko wysokością składki – należy dopasować ją do własnych potrzeb.

Ubezpieczenia na wyjazd do Grecji można znaleźć już od 3,33 zł dziennie – w ramach takiego podstawowego pakietu można liczyć na:

 • koszty leczenia (na 20 000 euro),
 • koszty ratownictwa (na 6 00 euro)
 • NNW (na 15 000 zł),
 • 83 sporty objęte ochroną,
 • ochronę w razie zachorowania na Covid-19,
 • ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu,
 • Assistance w wersji standardowej,
 • opóźnienie lotu o 6 h.

Optymalną ochronę zapewnia polisa za 7 zł dziennie. Zakres ubezpieczenia obejmuje:

 • koszty leczenia i ratownictwa na 500 000 zł,
 • NNW na 50 000 zł,
 • OC na 200 000 zł,
 • ubezpieczenia bagażu na 1 000 zł,
 • ochronę w razie zachorowania na Covid-19,
 • pakiet Assistance Premium,
 • ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu,
 • ubezpieczenie od opóźnienia lotu,
 • ubezpieczenie od zagubienia bagażu.

Warto jednak dopasować ochronę pod kątem charakteru wyjazdu. Ubezpieczenie można zakupić online – za pomocą naszego kalkulatora. Wystarczy wypełnić krótki formularz, porównać oferty i opłacić składkę za wybraną opcję. Dokument polisy zostanie wysłany na maila.

To warto wiedzieć przed wyjazdem do Grecji

 1. Polacy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego mogą wjechać na terytorium Grecji bez wizy na czas nie dłuższy niż 90 dni. Pobyt powyżej 90 dni wymaga zezwolenia, które w rejonie Aten i Salonik wydają Wydziały Policji ds. Cudzoziemców, a w pozostałych rejonach Grecji – wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji.
 2. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.
 3. Turyści, którzy zamierzają nurkować, powinni uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu w Grecji. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązku uzyskiwania zezwolenia i nurkować jedynie w wyznaczonym rejonie – w przeciwnym  wypadku narażasz się na sankcje karne!
 4. Greckie urzędy pracują przeważnie w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku (dotyczy to także banków).
 5. Sklepy są zazwyczaj czynne do godz. 20.00 lub 21.00 (z przerwą w ciągu dnia) we wtorki, czwartki i piątki. W poniedziałki, środy i soboty handel kończy się w porze sjesty (ok. godz. 15.00).

źródło: opracowanie własne

Co warto wiedzieć?
 1. Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. By wjechać do Grecji, wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport.
 3. EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony w razie problemów ze zdrowiem.
 4. Warto więc zabrać ze sobą do Grecji ubezpieczenie turystyczne – dostępne już od 3,3 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja