Wyjeżdżamy na wakacje do Grecji – jak przygotować się do wyjazdu?

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2020-07-30, godz. 8:25)

5 (100%) 1 głosów

Planujesz wyjazd na urlop do Grecji? Niezależnie od tego, jak zorganizujesz sobie ten czas, czy będziesz opalać się nad brzegiem Morza Śródziemnego, zwiedzać zabytki antycznej kultury greckiej, żeglować pomiędzy rozsianymi po całym Morzu Egejskim malowniczymi wysepkami czy uprawiać sporty takie jak nurkowanie, musisz odpowiednio przygotować się do zagranicznego wyjazdu. Sprawdź, jak dobrze się ubezpieczyć i o czym warto wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż.

Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych polskich turystów. Dane PZOT (Polskiego Związku Organizatorów Turystyki) dotyczące sprzedaży wycieczek turystycznych w okresie od 28 kwietnia do 4 maja pokazują, że Grecja przoduje w rankingu najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych w 2014 roku. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Grecji warto mieć?

Grecja, podobnie jak Polska, należy do Unii Europejskiej. W ramach podpisanych umów międzynarodowych, polscy turyści którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ, mogą bezpłatnie wyrobić sobie EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). EKUZ umożliwia leczenie w państwowych placówkach medycznych w krajach należących do UE na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa. NFZ podkreśla jednak, że karta EKUZ nie wystarczy i wyjeżdżający powinni wykupić również indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Ograniczenia karty EKUZ w Grecji

Możesz bezpłatnie skorzystać z usług medycznych tylko w publicznych placówkach medycznych, które podpisały umowy z greckim odpowiednikiem polskiego NFZ,  EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych). Pamiętaj, że na wielu wysepkach greckich lub przy kurortach turystycznych często mieszczą się tylko prywatne ośrodki zdrowia.  Przewóz karetką jest nieodpłatny, jednak za rutynowe przejazdy możesz zapłacić drobną opłatę.  Poniesiesz opłaty różnych badań np. prześwietleń czy świadczeń ambulatoryjnych. EKUZ nie zapewni ci bezpłatnego transportu medycznego do Polski. Za wielotysięczne koszty transportu medycznego będziesz musiał zapłacić sam! W przypadku zgonu, rodzina zmarłego musiałaby sama zapłacić za transport ciała do kraju, ponieważ EKUZ tego nie zapewnia.

Co gwarantuje wykupione ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Po pierwsze, to coś więcej niż ubezpieczenie zdrowotne. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia możesz liczyć na zwrot kosztów wizyt lekarskich, specjalistycznych badań, pobytu w szpitalu, leków, opatrunków i wielu innych. Jeżeli w pobliżu miejsca pobytu nie ma publicznej placówki zdrowotnej, nie wahasz się ani chwili i udajesz do najbliższej prywatnej. Zdrowie jest w końcu najważniejsze.

Uwaga: jeżeli chorujesz przewlekle, koniecznie wykup opcję ubezpieczenia obejmującego ryzyko nawrotu lub nasilenia objawów chorych przewlekłych. W innym wypadku ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia, które wiązało się z chorobą zdiagnozowaną przed wyjazdem na urlop.

Po drugie, w ramach usług assistance ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego do kraju. Wyobraź sobie, że masz wypadek na wakacjach. Lądujesz w szpitalu. Zapada decyzja: trzeba zrobić operację. Potem czeka cię jeszcze długi pobyt w szpitalu. Jeżeli nie chcesz spędzić wielu tygodni w greckim szpitalu z dala od rodziny lub korzystniej dla twojego zdrowia będzie przeprowadzić operację oraz późniejsze leczenie już w Polsce, wtedy musisz zostać przetransportowany do kraju. Bez wykupionej polisy sam musiałbyś pokryć kilkunastotysięczny rachunek za transport medyczny. Co więcej, dobry pakiet assistance gwarantuje więcej korzyści np. pokrywa koszty przyjazdu i noclegów w hotelu osoby towarzyszącej ci w czasie choroby.

Po trzecie, NNW zawsze się przyda. Jeżeli na skutek wypadku w trakcie wyjazdu, będziesz musiał odbyć dłuższą rehabilitację i być przez pewien okres na zwolnieniu lekarskim, to kwota wypłacona przez ubezpieczyciela z polisy NNW może stanowczo wesprzeć cię w tym trudnym czasie. A twoje oszczędności na koncie nie stopnieją w zastraszającym tempie!

Po czwarte, nie ignoruj kwestii ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Nie tylko tobie może coś się przydarzyć na wakacjach. Także ty możesz niechcący stać się sprawcą wypadku lub szkody. Uszkodzony sprzęt sportowy czy wypadek drugiej osoby może cię słono kosztować. Z polisą turystyczną problem finansowy szybko zostanie rozwiązany. Ponadto, w zależności od własnych preferencji, możesz wykupić dodatkowe ryzyka ubezpieczeniowe np. ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego.  Co zatem wybrać: ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ? Odpowiedz jest jedna. Warto mieć oba zabezpieczenia. EKUZ wyrobisz bezpłatnie w najbliższych oddziale NFZ, zaś kompleksowe ubezpieczenie turystyczne kupisz online, korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Dysponując jednym i drugim, możesz spać spokojnie.

To warto wiedzieć przed wyjazdem do Grecji

  1. Polacy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego mogą wjechać na terytorium Grecji bez wizy na czas nie dłuższy niż 90 dni. Pobyt powyżej 90 dni wymaga zezwolenia, które w rejonie Aten i Salonik wydają Wydziały Policji ds. Cudzoziemców, a w pozostałych rejonach Grecji – wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji.
  2. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.
  3. Turyści, którzy zamierzają nurkować, powinni uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu w Grecji. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązku uzyskiwania zezwolenia i nurkować jedynie w wyznaczonym rejonie – w przeciwnym  wypadku narażasz się na sankcje karne!
  4. Greckie urzędy pracują przeważnie w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku (dotyczy to także banków).
  5. Sklepy są zazwyczaj czynne do godz. 20.00 lub 21.00 (z przerwą w ciągu dnia) we wtorki, czwartki i piątki. W poniedziałki, środy i soboty handel kończy się w porze sjesty (ok. godz. 15.00).

źródło: opracowanie własne

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja