Wyjeżdżam do Finlandii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-12-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Finlandia to kraj, który kojarzymy przede wszystkim z zimą, śniegiem i reniferami. Położona na północy kraina Laponia jest końcu ojczyzną Św. Mikołaja. Ale Finlandia to także jedno z najdroższych państw w Unii Europejskiej. Koszty pobytu zrekompensuje nam jednak przyroda – tysiące jezior i wzniesień pozostawionych przez lodowiec.

Koszty leczenia przeciętnego Polaka w Finlandii są bardzo wysokie. Przed wyjazdem warto pomyśleć o polisie turystycznej, która pokryje koszty leczenia – oczywiście w zależności od tego na jaką kwotę zostało wykupione ubezpieczenie. Obowiązująca także na terenie Finlandii Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zawsze sprosta wszystkim wydatkom z tytułu leczenia. I tak, dokument nie obejmuje poniższych opłat.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Usługa Pomoc w ramach EKUZ
Wizyta u lekarza 11 – 22€
Leczenie ambulatoryjne 22€ za każdą wizytę
Wizyta u specjalisty poza godzinami pracy 15€
Dzień pobytu w szpitalu 26€
Dzień pobytu na oddziale chirurgii zryczałtowana opłata 72€
Wizyta u stomatologa 35€ (osoby poniżej 18 roku życia nieodpłatnie)
Transport medyczny na terenie Finlandii zryczałtowana opłata 9,25€

źródło: opracowanie własne

Obowiązują 3 stawki zwrotu kosztów poniesionych przez pacjenta na leki: podstawowy zwrot (35% ceny leku), niższy specjalny zwrot (65% ceny leku), wyższy specjalny zwrot (100% ceny). W przypadku gdy skorzystamy z prywatnego leczenia w Finlandii, koszty będziemy musieli pokryć samodzielnie. Jeżeli pomoc była konieczna, po powrocie możemy ubiegać się o zwrot części środków. NFZ jest w stanie pokryć 20–30% ceny uzyskanego świadczenia.

   

Ochrona Assistance

Assistance zapewnia całodobową pomoc w czasie podróży oraz pobytu w Finlandii. Dzięki dodatkowej opcji polisy turystycznej możemy mieć pewność, że w awaryjnych sytuacjach będziemy mogli liczyć na pełną ochronę. Właśnie w takich sytuacjach możemy skontaktować się z ubezpieczycielem w celu uzyskania niezbędnych informacji. Ochrona może obejmować przykładowo zwrot kosztów związanych ze zmianą planowanego terminu powrotu. W wyniku nieoczekiwanych zdarzeń, gdy nasz pobyt ulegnie wydłużeniu lub skróceniu, towarzystwo zorganizuje podróż powrotną oraz pokryje koszty z tym związane.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pomoże pokryć koszty związane ze szkodami, które sami wyrządziliśmy. Przypadkowo uszkadzając czyjeś mienie (przykładowo drogi sprzęt) będziemy zobowiązani pokryć koszty naprawy. Dodatkowe ubezpieczenie sprawi, że nasz budżet nie zostanie zbytnio nadszarpnięty.

Ubezpieczenie NNW

Następstwa nieszczęśliwych wypadków również mogą zakłócić nasz urlopowy spokój. Finlandia jest krajem, którego klimat i położenie sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Wszelkie wypadki na stoku narciarskim mogą skończyć się dla nas poważnymi kontuzjami. Powinniśmy zachować bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie NNW. Może ono obejmować śmierć lub trwałe uszkodzenie ciała. W wyniku nieszczęśliwego wypadku otrzymamy należyte odszkodowanie, zależne od sumy, na którą się ubezpieczyliśmy. Pamiętajmy, że jeśli planujemy uprawiać zimowe sporty, musimy wspomnieć o tym przy zakupie polisy.

 źródło: opracowanie własne

Co powinniśmy zobaczyć:

  • Laponię razem ze swoją stolicą Roveniemi, a także mieszcząca się nieopodal wioska Świętego Mikołaja oraz jego poczta. Warto wybrać się także do śnieżnego zamku w Kemi oraz podziwiać renifery w ich naturalnym środowisku.

  • Znaną „Twierdzę Finów” znajdującą się na kilku wyspach, niegdyś o przeznaczeniu militarnym. Suomenlinna obecnie posiada duże znaczenie kulturowe i znajduje się na liście UNESCO. Budowle zostały tak wbudowane w skały, aby pozornie wyglądały na niezbyt okazałe, chociaż w rzeczywistości są architektonicznym mistrzostwem.

  • Dawną stolicę Finlandii, Turku, które jest jednym z najstarszych miast u ujścia rzeki Aurajoki. Najbardziej charakterystyczny punkt stanowi zamek, który był średniowieczną warownią obronną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments