Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Czech – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-06

Przed Tobą krótki wypad do Czech? Nasz południowy sąsiad ma sporo do zaoferowania. Jeśli jesteś więc miłośnikiem gór i jaskiń, malowniczych miasteczek, romantycznej Pragi i niezrównanego czeskiego piwa – nie trzeba będzie Cię długo zachęcać.

Pamiętaj jednak, że bliskość Czech nie powinna oznaczać braku odpowiedniego przygotowania do wyprawy. Jakie ubezpieczenie turystyczne należy kupić przed wyjazdem? Jak się przygotować? O czym pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zabierz ze sobą odpowiednie dokumenty

W celu przekroczenia czeskiej granicy, potrzebny Ci będzie:

 • dowód osobisty lub paszport.

Aby przed podróżą sprawdzić, czy dokumenty są ważne i w dobrym stanie technicznym.

Jeśli planujesz spędzić w Czechach więcej niż 30 dni:

 • masz obowiązek zgłosić ten fakt  na posterunku policji ds. cudzoziemców, właściwym dla miejsca pobytu,
 • termin na dokonanie takiego zgłoszenia to 30 dni od daty przekroczenia granicy.

PAMIĘTAJ❗ Obowiązek ten nie dotyczy turystów, którzy zostali zarejestrowani przez właściciela hotelu, czy pensjonatu, w którym się zatrzymali.

Sprawdź, czy w Czechach jest bezpiecznie

Chociaż Czechy uchodzą za kraj bezpieczny, przed każdym wyjazdem warto zajrzeć do komunikatów rządowych dotyczących konkretnych państw. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje, które mogą Ci się przydać podczas planowania wyjazdu.

Jak podaje MSZ:

Republika Czeska nie wprowadziła podwyższonego stanu zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zamach terrorystyczny jest mało prawdopodobny, jednakże przebywającym na terenie Republiki Czeskiej zalecamy zachowanie ogólnej ostrożności.

Często zdarzają się kradzieże, dlatego bądź ostrożny. Szczególnie chroń dokumenty i pieniądze w takich miejscach jak:

 • środki komunikacji publicznej,
 • dworce kolejowe i autobusowe,
 • restauracje,
 • sklepy,
 • popularne obiekty turystyczne,
 • pociągi międzynarodowe, które przejeżdżają przez Czechy.

Zdarzają się też kradzieże i włamania do samochodów oraz pokojów hotelowych. Nie zostawiaj cennych przedmiotów bez odpowiedniego nadzoru.

Pamiętaj, że Karta EKUZ do Czech, to za mało

O wypadek nietrudno. Szczególnie kiedy jesteś na urlopie, nieplanowane sytuacje potrafią podwójnie zrujnować dobry nastrój. Poza tym, że tracisz wolny czas, istnieje szansa, że możesz również stracić spore pieniądze.

Leczenie za granicą bywa kosztowne, a polegając jedynie na Karcie EKUZ szybko możesz przysporzyć sobie dodatkowych kosztów.

Karta EKUZ działa wyłącznie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Skorzystać z niej mogą podróżnicy na koszt NFZ jedynie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w każdym z krajów członkowskich.

W Czechach z własnej kieszeni trzeba będzie zapłacić za:

 • Leczenie stomatologiczne – leczenie nagłych przypadków to koszt ok. 90 koron; dopłacić trzeba również za świadczenia i materiały ponadstandardowe.
 • Leczenie na SOR – dopłata to ponownie koszt ok. 90 koron.
 • Lekarstwa – turysta pokrywa całkowity lub częściowy koszt leków, w zależności od sytuacji i przepisanych środków.

Najlepszą ochroną, zapewniającą pokrycie kosztów leczenia za granicą, jest odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne. Dzięki polisie możesz mieć pewność, że nieprzewidziane sytuacje na wakacjach nie zrujnują Ci urlopu.

Ubezpiecz się na wyjazd do Czech

Jak najlepiej przygotować się do czeskich wojaży? Niezależnie od planów powinieneś pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Jeżeli planujesz chodzić po górach, nie wolno Ci zapomnieć o ubezpieczeniu kosztów ratownictwa i poszukiwania górskiego. Gdy chcesz uprawiać rozmaite sporty, upewnij się, że Twoja polisa chroni Cię od nieszczęśliwych wypadków (NNW), do których może dojść w trakcie uprawiania sportu. „Standardowe” ubezpieczenie wtedy nie wystarczy. Gdy planujesz zwiedzać okolicę, podstawowa ochrona to zwykle to, co Ci wystarczy.

Jeśli więc chcesz czuć się podczas podróży bezpiecznie – zastanów się nad ubezpieczeniem turystycznym. To najlepsza forma ochrony, zapewniająca pokrycie kosztów leczenia za granicą. Dzięki polisie masz pewność, że nieprzewidziane sytuacje na wakacjach nie zrujnują Ci urlopu, nastroju i finansów.

Zwróć uwagę na najważniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego do Czech

W przypadku wyjazdu do Czech suma kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 20 000 Euro. 

Ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje koszty:

 • wizyty lekarskiej,
 • leczenia ambulatoryjnego,
 • konsultacji medycznych,
 • niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza,
 • zabiegów i badań ambulatoryjnych,
 • leczenia stomatologicznego (w przypadku stanów zapalnych oraz bólowych), pobytu w szpitalu i operacji, transportu medycznego w miejscu wypadku.

Polisa ubezpieczeniowa do Czech powinna zawierać także koszty ratownictwa. Dzięki takiej ochronie nie musisz płacić z własnej kieszeni za ewentualne koszty akcji ratowniczych. Na ten element zwróć szczególną uwagę uwagę, jeśli podczas wakacji w Czechach planujesz aktywności.

Ponadto, ubezpieczenie turystyczne do Czech, na które się zdecydujesz powinno zapewniać Ci:

 • Assistance

Przez assistance rozumiemy pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży. W zależności od wybranego zakresu i pakietu assistance w ramach ochrony możesz liczyć na:

  1. pomoc informacyjną,
  2. transport medyczny chorego do kraju,
  3. transport osób towarzyszących w dalszej podróży,
  4. organizację i pokrycie kosztów podróży osoby towarzyszącej choremu,
  5. opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi,
  6. pomoc tłumacza,
  7. pomoc prawnika.
 • Ubezpieczenie NNW (Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)

Ubezpieczenie NNW zawsze się przydaje, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek w trakcie urlopu. Z polisy zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. W momencie gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu np. złamiesz nogę –  wysokość odszkodowania będzie zależeć od procentowego oszacowania skutków wypadku.

UWAGA❗ W momencie, gdy chorujesz przewlekle, koniecznie wykup dodatkową zwyżkę w polisie turystycznej. Choroba przewlekła jest standardowym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacją w której nie pokryje on kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nagłą chorobą. Bez zakupu zwyżki za choroby przewlekłe, gdy w czasie wyjazdu dojdzie u ciebie do zaostrzenia objawów lub powikłań choroby przewlekłej, ubezpieczenie nie zadziała, a ty zostaniesz ze sporym rachunkiem do zapłaty.

✈ Przykład: Pan Jerzy dostał udaru w trakcie majówki spędzanej w Pradze. Trafił do czeskiego szpitala, gdzie spędził kilka dni, a potem został przewieziony do Polski ambulansem. Koszt leczenia i przejazdu do kraju kosztował ok. 5000 zł. Całą sumę pokrył ubezpieczyciel z polisy turystycznej.

 • OC (Ochrona cywilna) w życiu prywatnym

Ten element ubezpieczenia turystycznego zapewni Ci pomoc w razie szkody na osobie trzeciej. Oznacza to, że jeśli na przykład, przez przypadek zniszczysz komuś sprzęt, lub ktoś dozna uszkodzenia ciała z Twojej winy, konsekwencje finansowe tego typu przykrego zdarzenia poniesie ubezpieczyciel.

W razie kradzieży, zniszczenia, czy zgubienia przez przewoźnika bagażu, jeśli wykupiłeś taką ochronę – otrzymasz odszkodowanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Czech zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnej polisy :

 • okresu, na jaki planujesz wyjechać,
 • planów, jakie masz zamiar realizować podczas urlopu,
 • indywidualnych potrzeb,
 • sytuacji zdrowotnej.

Przykładowa kalkulacja ubezpieczenia turystycznego dla jednego z naszych klientów wygląda tak:

Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,63 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
33,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla jednej osoby na tydzień
Nationale-Nederlanden
28,63 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
33,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 224 zł
Ratownictwo
23 537 zł
Bagaż
1 412 zł
Dodatkowo: NNW: 14 122 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy, która zapewni Ci efektywną ochronę, ale będzie też dostosowana do Twoich możliwości, jest porównanie ofert.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala szybko i wygodnie wyliczyć składkę polisy oraz zapoznać się z warunkami OWU przed podjęciem decyzji o zakupie. Również za pomocą narzędzia możesz dopasować do swoich możliwości i oczekiwań cenę ubezpieczenia.

Rozszerz swoje ubezpieczenia turystyczne do Czech

Polisa turystyczna powinna być dopasować przede wszystkim do Twoich indywidualnych potrzeb i głównego celu wyjazdu.

Szczególną uwagę na rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego, zwróć jeśli:

 • W Czechach masz zamiar uprawiać różnego rodzaju sporty.
  Polisy dla aktywnych często wymagają rozszerzenia o klauzulę o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Warto rozważyć także dokupienie OC sportowego i ubezpieczenie sprzętu.
 • Chorujesz przewlekle.
  Przy zakupie ubezpieczenia musisz rozszerzyć ochronę o dodatkową składkę.
 • Planujesz rozrywkowe wakacje.
  Jeśli czeka Cię wyjazd o bardziej imprezowym charakterze, pomyśl o rozszerzeniu ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty, jeśli do ewentualnych szkód dojdzie po spożyciu alkoholu.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego ma na celu zapewnienie Ci jeszcze lepszej i szerszej ochrony, abyś w sytuacji problematycznej mógł liczyć na odszkodowanie i efektywną pomoc.

Wybierasz się w czeskie góry? Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Wyjazd w góry rządzi się własnymi prawami. Musisz zadbać o odpowiednią kondycję, dobre buty, sprzęt do wspinaczki itd. Pamiętaj też, aby Twoja  polisa turystyczna na wyprawę w góry zapewniała:

 1. ubezpieczenie kosztów leczenia (KL),
 2. assistance,
 3. ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego,
 4. polisa NNW.

W Czechach ratownictwo górskie i transport powietrzny są płatne. Polisa chroni przed sporymi rachunkami do zapłaty w razie, gdybyś potrzebował pomocy ratowników górskich (Horská služba ČR).

PAMIĘTAJ❗ Limit sumy ubezpieczenia kosztów ratownictwa powinien być jak najwyższy. Cennik usług ratowniczych za granicą nie zalicza się do najtańszych. Lepiej nie musieć niczego dopłacać z własnej kieszeni.

✈ Przykład: Pan Andrzej udał się samotnie w góry w Czechach. Gdy nie wrócił na noc do schroniska, zgłoszono zaginięcie ratownikom górskim. Akcja ratownicza zakończyła się kilka godzin później. Mężczyzna spadł z półki skalnej i złamał kość udową. Nie był w stanie wrócić o własnych siłach. Za akcję ratowniczą, przelot helikopterem do szpitala kosztował niemal 10 000 zł. Rachunek ten w całości spłacił ubezpieczyciel.

Jeśli planujesz inne aktywności – zadbaj o odpowiednią ochronę

Wyjeżdżasz do Czech na aktywny urlop? Chcesz uprawiać takie sporty jak np. skoki na bungee, skoki spadochronowe? Jeżeli zdecydujesz się na sport uznawany przez ubezpieczyciela za sport ekstremalny, będziesz musiał wykupić odpowiednią zwyżkę w polisie turystycznej za uprawianie sportów ekstremalnych (a także sportów podwyższonego ryzyka i sportów zawodowych uprawianych np. na zawodach sportowych).

PAMIĘTAJ❗ Każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własne regulacje, dlatego przed decyzją o zakupie polisy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

W dokumencie OWU zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące sportów – amatorskich, wysokiego ryzyka, lub ekstremalnych:

Wyczynowe uprawianie sportów oraz uczestniczenie w wyprawach do Miejsc o ekstremalnych warunkach klimatycznych; a także dyscypliny sportowe, których uprawienie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka i/lub zawierają elementy akrobacji, w szczególności: downhill, dyscypliny związane z przemieszczaniem się w przestrzeni powietrznej, freedive, gokarty, futbol, kajakarstwo i rafting stopnia trudności WW3–
WW5, kitesurfing i wszystkie jego odmiany, kolarstwo górskie, łucznictwo, maraton (w tym półmaraton i ultramaraton), jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, nurkowanie z aparatem oddechowym powyżej 10 m (z instruktorem lub wymaganym
certyfikatem), rugby, speleologia, sporty motorowe (oprócz quadów
i skuterów), sztuki i sporty walki, trekking z użyciem sprzętu
specjalistycznego lub na wysokości powyżej 3 500 m n.p.m (…)

czytamy w dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.

Dlatego warto tu zajrzeć przed kupnem polisy i upewnić się czy sport, który planujesz uprawiać nie wymaga od Ciebie dodatkowej ochrony.

O tych 5 rzeczach pamiętaj, przed wyjazdem do Czech

1. Transport. Drogi są lepsze niż w Polsce. Na autostradach i wielu drogach ekspresowych obowiązują winietki. Roczna to koszt rzędu 1000 koron, miesięczna 330, tygodniowa 220. Na winietce trzeba wpisać numer rejestracyjny i zachować drugą część, którą odrywa się przed przyklejeniem na szybę (sprawdzane przez policję).

2. Woda. W wielu miejscach jest zdatna do picia. Warto dopytać.

3. Pieniądze. Jest dużo kantorów i bankomatów. Kurs wymiany złotówki nie jest zbyt korzystny, lepiej korzystać z wymiany waluty w polskich kantorach przygranicznych.

4. Język. Młodzież mówi po angielsku, starsi znacznie gorzej. Czasem łatwiej będzie dogadać się po polsku (ale nie zawsze). Dobrze jest znać kilka czeskich zdań i zwrotów.

5. Ważne informacje

źródło: opracowanie własne

Nie ważne czy wyjeżdżasz „tylko” do Czech, czy na drugi koniec świata: zawsze musisz być odpowiednio zabezpieczony. Polisę turystyczną dobierz koniecznie wedle celu podróży oraz własnych potrzeb. Nie odkładaj decyzji o zakupie ubezpieczenia na ostatnią chwilę, lepiej mieć więcej czasu, aby spokojnie porównać zakresy ochrony ubezpieczeniowej i kupić najlepszą.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Źródła:

1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych www.gov.pl

Podsumowanie
 1. Jeśli planujesz spędzić w Czechach więcej niż 30 dni, masz obowiązek zgłosić ten fakt  na posterunku policji ds. cudzoziemców, właściwym dla miejsca pobytu.
 2. Karta EKUZ działa wyłącznie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Skorzystać z niej mogą podróżnicy na koszt NFZ jedynie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w każdym z krajów członkowskich.
 3. Najlepszą ochroną, zapewniającą pokrycie kosztów leczenia za granicą, jest odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne.
 4. Suma kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym do Czech powinna wynosić co najmniej 20 000 Euro.
 5. Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy, która zapewni efektywną ochronę jest porównanie ofert.
 6. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala szybko i wygodnie wyliczyć składkę polisy oraz zapoznać się z warunkami OWU przed podjęciem decyzji o zakupie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wybierając się do Czech należy wyrobić wizę?

  Nie, nie ma takiego obowiązku

 2. Czy można do Czech wjechać bez problemu?

  Obecnie do Czech można podróżować bez żadnych dodatkowych obostrzeń.

 3. Czy ubezpieczenie do Czech jest obowiązkowe?

  Nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane. Ubezpieczenie turystyczne najlepiej jest mieć zarówno na wyjeździe, podczas którego planujemy odpoczywać i zwiedzać, ale też wtedy kiedy będziemy uprawiać sport, pić alkohol i aktywnie eksplorować świat podczas urlopu.

 4. Jaka waluta obowiązuje w Czechach?

  Oficjalną walutą Republiki Czeskiej jest korona czeska (CZK).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments