Wyjeżdżam do Czech – jak się przygotować do wyjazdu?

Opublikowano: 2014-09-26 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

A może krótki wypad do Czech? Nasz południowy sąsiad ma sporo do zaoferowania. Miłośników gór i jaskiń, malowniczych miasteczek, romantycznej Pragi i niezrównanego czeskiego piwa nie trzeba długo zachęcać do takiej wycieczki. Bliskość Czech nie powinna jednak oznaczać braku odpowiedniego przygotowania do wyprawy. Jakie ubezpieczenie turystyczne należy kupić przed wyjazdem?

Jak się przygotować do czeskich wojaży? Wszystko zależy od celu naszego wyjazdu. Jeżeli planujesz chodzić po górach, nie wolno ci zapomnieć o ubezpieczeniu kosztów ratownictwa i poszukiwania górskiego. Gdy chcesz uprawiać rozmaite sporty, upewnij się, że twoja polisa chroni cię od nieszczęśliwych wypadków, do których może dojść w trakcie uprawiania sportu. „Standardowe” ubezpieczenie wtedy nie wystarczy. Gdy planujesz zwiedzać zabytki, podstawowa ochrona to zwykle wszystko czego potrzebujesz. Chyba, że chorujesz przewlekle, bo wtedy konieczny będzie zakup odpowiedniej zwyżki. Sprawdź, jak ty powinieneś się przygotować!

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyjeżdżam zwiedzić Czechy

Osoby udające się za południową granicę Polski w celu zwiedzenia Czech są w najlepszej sytuacji, bo właściwie wystarczy im podstawowa ochrona ubezpieczeniowa. Wystarczy, że skorzystają z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i wykupią polisę zawierającą niezbędne minimum:

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Polisa stanowi ochronę w razie nagłej choroby i nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie KL pokryje koszty: 111wizyty lekarskiej, leczenia ambulatoryjnego, konsultacji medycznych, niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza, zabiegów i badań ambulatoryjnych, leczenia stomatologicznego (w przypadku stanów zapalnych oraz bólowych), pobytu w szpitalu i operacji, transportu medycznego w miejscu wypadku.

Assistance

Przez assistance rozumiemy pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży. W zależności od wybranego zakresu i pakietu assistance w ramach ochrony możesz liczyć na:

 1. pomoc informacyjną,
 2. transport medyczny chorego do kraju,
 3. transport osób towarzyszących w dalszej podróży,
 4. organizację i pokrycie kosztów podróży osoby towarzyszącej choremu,
 5. opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi,
 6. pomoc tłumacza,
 7. pomoc prawnika.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW zawsze się przydaje, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek w trakcie urlopu. Z polisy zostanie wypłacone świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. W momencie gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu np. turysta złamie nogę, wysokość odszkodowania będzie zależeć od procentowego oszacowania skutków wypadku.

Uwaga: W momencie, gdy chorujesz przewlekle, koniecznie wykup dodatkową zwyżkę w polisie turystycznej. Choroba przewlekła jest standardowym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacją w której nie pokryje on kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nagłą chorobą. Bez zakupu zwyżki za choroby przewlekłe, gdy w czasie wyjazdu dojdzie u ciebie do zaostrzenia objawów lub powikłań choroby przewlekłej, ubezpieczenie nie zadziała, a ty zostaniesz ze sporym rachunkiem do zapłaty.

Przykład.  Pan Jerzy dostał udaru w trakcie majówki spędzanej w Pradze. Trafił do czeskiego szpitala, gdzie spędził kilka dni, a potem został przewieziony do Polski ambulansem. Koszt leczenia i przejazdu do kraju kosztował ok. 5000 zł. Całą sumę pokrył ubezpieczyciel z polisy turystycznej.

Wyjeżdżam w czeskie góry

Wyjazd w góry rządzi się własnymi prawami. Musisz zadbać o odpowiednią kondycję, dobre buty, sprzęt do wspinaczki itd. Do tego twoja polisa turystyczna na wyprawę w góry powinna zawierać:

 1. ubezpieczenie kosztów leczenia (KL),
 2. assistance,
 3. ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego,
 4. polisa NNW.

O trzech typach ochrony ubezpieczeniowej pisaliśmy wcześniej, dlatego tym razem skupimy się na ubezpieczeniu kosztów ratownictwa i poszukiwania (KR). W Czechach ratownictwo górskie i transport powietrzny są płatne. Polisa chroni cię przed sporymi rachunkami do zapłaty w razie, gdybyś potrzebował pomocy ratowników górskich (Horská služba ČR). Pamiętaj, aby wybrać jak najwyższy limit sumy ubezpieczenia KR, bowiem cennik usług ratowniczych za granicą nie zalicza się do najtańszych. Lepiej nie musieć niczego dopłacać z własnej kieszeni.

Przykład: Pan Andrzej udał się samotnie w góry w Czechach. Gdy nie wrócił na noc do schroniska, zgłoszono zaginięcie ratownikom górskim. Akcja ratownicza zakończyła się kilka godzin później. Mężczyzna spadł z półki skalnej i złamał kość udową. Nie był w stanie wrócić o własnych siłach. Za akcję ratowniczą, przelot helikopterem do szpitala kosztował niemal 10 000 zł. Rachunek ten w całości spłacił ubezpieczyciel.

Wyjeżdżasz do Czech na aktywny urlop? Chcesz uprawiać takie sporty jak np. skoki na bungee, skoki spadochronowe? Jeżeli zdecydujesz się na sport uznawany przez ubezpieczyciela za sport ekstremalny, będziesz musiał wykupić odpowiednią zwyżkę w polisie turystycznej za uprawianie sportów ekstremalnych (a także sportów podwyższonego ryzyka i sportów zawodowych uprawianych np. na zawodach sportowych). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Sporty na wakacjach a polisa turystyczna.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Czech

1. Transport. Drogi są lepsze niż w Polsce. Na autostradach i wielu drogach ekspresowych obowiązują winietki. Roczna to koszt rzędu 1000 koron, miesięczna 330, tygodniowa 220. Na winietce trzeba wpisać numer rejestracyjny i zachować drugą część, którą odrywa się przed przyklejeniem na szybę (sprawdzane przez policję).

2. Woda. W wielu miejscach jest zdatna do picia. Warto dopytać.

3. Pieniądze. Jest dużo kantorów i bankomatów. Kurs wymiany złotówki nie jest zbyt korzystny, lepiej korzystać z wymiany waluty w polskich kantorach przygranicznych.

4. Język. Młodzież mówi po angielsku, starsi znacznie gorzej. Czasem łatwiej będzie dogadać się po polsku (ale nie zawsze). Dobrze jest znać kilka czeskich zdań i zwrotów.

5. Ważne informacje

źródło: opracowanie własne

Nie ważne czy wyjeżdżasz „tylko” do Czech, czy na drugi koniec świata: zawsze musisz być odpowiednio zabezpieczony. Polisę turystyczną dobierz koniecznie wedle celu podróży oraz własnych potrzeb. Nie odkładaj decyzji o zakupie ubezpieczenia na ostatnią chwilę, lepiej mieć więcej czasu, aby spokojnie porównać zakresy ochrony ubezpieczeniowej i kupić najlepszą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments