Wyjeżdżam do Bułgarii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

5 (100%) 1 głosów

W Bułgarii coś dla siebie znajdą zarówno podróżujący w zimie zwolennicy narciarstwa i snowboardingu, jak i lubiący słońce, plaże i morskie kąpiele turyści wyjeżdżający w sezonie letnim. Z uwagi na tereny wyżynno-górskie, jakie pokrywają ponad połowę powierzchni kraju panują tam doskonałe warunki do jazdy na desce czy nartach. Z kolei blisko 380 – kilometrowa linia brzegowa Morza Czarnego, które oblewa wschodnią granicę Bułgarii sprzyja uprawianiu dyscyplin wodnych i opalaniu. Nie brakuje tu również zachwycającej architektury dla tych, których pasjonuje historia uwieczniona w murach zabytkowych budynków.

Aby nasze wakacje były bezpieczne i bezstresowe należy zadbać o polisę turystyczną, która ochroni nas od konsekwencji czyhających na nas niebezpieczeństw. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ponieważ Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, na jej terenie możemy korzystać z pomocy lekarskiej za pomocą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę wydaje NFZ przed wyjazdem za granicę. Dzięki temu zostaniemy przyjęci przez lekarza na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli Bułgarii. Otrzymamy więc dostęp do wszystkich placówek, które współpracują z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego w Bułgarii.

Każdy kraj kieruje się jednak swoimi prawami, dlatego, aby nic nas nie zaskoczyło już podczas urlopu, podczas ubiegania się o Kartę EKUZ warto zapytać w lokalnym oddziale NFZ, na jaką pomoc możemy liczyć bezpłatnie, a za co będziemy musieli zapłacić.

  1. Aby udać się do specjalisty, na badania lub do szpitala, konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Skierowania na hospitalizację wystawiają również lekarze specjaliści. Od momentu wypisania skierowania mamy 30 dni na jego realizację. Po tym czasie traci ono ważność. Wizyty bez skierowania wymagają opłaty według cennika obowiązującego w danej placówce medycznej.
  2. Posiadanie Karty EKUZ i skierowania nie zwalania nas jednak z opłat, które obowiązują każdego bułgarskiego pacjenta. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty lub stomatologa zapłacimy podatek w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii, czyli około 5 zł. Ponadto stomatolodzy pobierają dodatkowe opłaty, częściowo pokrywające koszty leczenia. Kwotę w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w tym kraju będziemy musieli wnieść także za przeprowadzenie badania laboratoryjnego oraz ponieść koszty pobrania materiału biologicznego. Zapłacimy też za pobyt w szpitalu. Każdy dzień hospitalizacji będzie nas kosztował około 10 zł, czyli 2% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii.
  3. Refundacja za to dotyczy niektórych leków (przepisane na recepcie nr 5). Takie leki dostępne są tylko w aptekach, które podpisały umowę z NFUZ. Za inne zapłacimy część lub całość ceny.

Pamiętajmy, że w Bułgarii opłatę za świadczenia medyczne należy uiścić z góry. Oznacza to, że na miejscu musimy sami zapłacić za pomoc, a o zwrot pieniędzy możemy ubiegać się dopiero po powrocie do Polski w oddziałach NFZ. Oczywiście zwrotowi podlegają tylko usługi świadczone przez publiczne placówki. Za leczenie w prywatnej przychodni musimy zapłacić sami. Często jednak zdarza się tak, że liczy się czas, a najbliższym miejscem, w którym otrzymamy pomoc jest prywatna jednostka medyczna. Wówczas jesteśmy zmuszeni do skorzystania z jej usług. NFZ nie zwróci jednak pieniędzy nawet posiadaczom EKUZ. Przed takimi sytuacjami chroni ubezpieczenie turystyczne, zawierające ubezpieczenie kosztów leczenia. Jak ono działa?

W razie konieczności udania się do lekarza mamy możliwość skontaktowania się z Centrum Obsługi Klienta, do którego numer otrzymamy wraz z polisą. Otrzymamy wówczas informacje dotyczące placówek medycznych (także prywatnych), do których mamy prawo się udać z naszą dolegliwością.

Trzeba też zaznaczyć, że EKUZ nie pokrywa kosztów transportu do Polski i kosztów ratownictwa górskiego, które stwarzają największe koszty. Ochronę tę otrzymamy wraz z polisą turystyczną, zawierającą określone usługi.

2. Pomoc Assistance

To ubezpieczenie zapewnia nam zarówno ochronę przed kosztami ratownictwa, jak i przed kosztami powrotu do kraju. Mamy też do dyspozycji szereg innych świadczeń, które dokładnie opisane są w OWU poszczególnych ubezpieczycieli. Dzięki Assistance otrzymamy pomoc natychmiast, bez względu na porę dnia i nocy. Co zatem zapewnia nam taka polisa?

  • Ratownictwo – koszty interwencji ratowników zarówno w górach, jak i w wodzie liczone są w tysiącach złotych. Niestety rachunek za akcję poszukiwawczą i ratowniczą otrzymamy my jako poszkodowani. Bez takiego ubezpieczenia koszty będziemy musieli zapłacić z własnych oszczędności.
  • Transport chorego do Polski – jeśli nasze zdrowie wymaga kontynuacji leczenia w Polsce, ubezpieczyciel zorganizuje transport sanitarny i pokryje jego koszty.
  • Doraźna pomoc medyczna – pierwszą poradę medyczną możemy otrzymać przez telefon.
  • Pomoc tłumacza – nie znając języka obowiązującego w kraju, do którego jedziemy trudno porozumieć się w kluczowych sytuacjach. Jeśli konieczna będzie rozmowa z lekarzem lub policją, ubezpieczyciel zorganizuje tłumacza, który nam to ułatwi.

3. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Możemy się jednak ubezpieczyć od ich konsekwencji, które dotyczą zwykle kwestii finansowych związanych z leczeniem i rehabilitacją. Ubezpieczenie NNW działa w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Aby móc liczyć na jak najkorzystniejszą rekompensatę i pokrycie znacznej części kosztów leczenia powinniśmy zdecydować się na jak najwyższą sumę ubezpieczenia. To ona decyduje o tym, do jakiej kwoty maksymalnie ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za nasze wypadki. Jeśli będzie ona zbyt niska, a nasze obrażenia poważne, prawdopodobnie będziemy zmuszenia do opłacenia części leczenia samodzielnie.

4. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ta polisa szczególnie przydaje się turystom lubiącym aktywnie spędzać czas i uprawiać sport. OC daje bowiem ochronę przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane przez nas szkody osobom trzecim. Poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania za szkodę zarówno na mieniu, jak i na osobie, czyli o zwrot kosztów za zepsuty sprzęt oraz za leczenie i rehabilitację.

Również w przypadku ubezpieczenia OC istotna jest jego suma, od której zależy, w jakiej części ubezpieczenie pokryje nasze zobowiązania finansowe względem osoby, którą skrzywdziliśmy.

5. Ubezpieczenie bagażu

Nie jest powiedziane, że w jednym kraju nasz bagaż jest bezpieczny, bo mamy tam niski współczynnik przestępczości, a w innym z kolei powinniśmy szczególnie uważać, bo złodziejaszków czyhających na naszą własność jest sporo. Nasze walizki są narażone zarówno na kradzież już na miejscu, w Bułgarii, jak i na zniszczenie podczas przewozu lub zagubienie, np. przez niewłaściwie skierowanie naszego bagażu. Często powoduje to u nas na tyle silny stres, że nie wiemy, co powinniśmy zrobić, aby go odzyskać (zwłaszcza w kraju, którego języka nie rozumiemy). Wówczas z pomocą przychodzi nam COK towarzystwa, w którym kupowaliśmy polisę. Wystarczy telefoniczne zgłoszenie zdarzenia, a ubezpieczyciel pomoże w odnalezieniu zagubionego bagażu oraz zwróci pieniądze, które musieliśmy wydać na zakup najpotrzebniejszych przedmiotów.

Zanim wyjedziesz do Bułgarii…


źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić w Bułgarii?

  • Sofia – jak każda stolica, warta jest choćby jednego dnia, aby przejść się jej ulicami i podziwiać zabytki. Jest to bowiem najstarsza (co ciekawe, też najwyżej położona) europejska stolica. Nie można przejść obojętnie obok Cerkwi Bojańskiej, ruin rzymskiej Serdiki, czy Rotundy św. Jerzego. Z pewnością w oczy rzuci się nam również Katedra Aleksandra Newskiego. Warte zwiedzenia jest także Muzeum Socrealizmu i Komunizmu.
  • Złote Piaski – znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego, w którym spacerować można wieloma ścieżkami wśród zieleni. To raj przede wszystkim dla zwolenników pięknych piaszczystych plaż. Po zmroku Złote Piaski ożywają i zapraszają licznymi dyskotekami, pubami i imprezami do białego rana.
  • Sinyte Kamani Góry Błękitne – jeden z bułgarskich rezerwatów. Tu już można wspiąć się po bułgarskich górach na wysokość około 1000 m. n.p.m. Do dyspozycji turystów oddano także wyciąg krzesełkowy, którym można wjechać na szczyt podziwiając przy tym piękne widoki. Niewątpliwym plusem jest też bujna roślinność, która różnorodność i rozmiary zawdzięcza ciągłemu nasłonecznieniu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja