Wyjeżdżam do Albanii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-10-09 (aktualizacja 2022-07-01, godz. 9:13)

Bałkany to teren, który wielu miłośników wakacyjnego wypoczynku nad pięknymi plażami obrało sobie za stały element letnich wypadów. Wśród bałkańskich państw Albania nie jest jednak najpopularniejszym wyborem. Szkoda – patrząc na to, co do zaoferowania ma to państwo, nie zawsze doceniane przez turystów. Co warto wiedzieć wybierając się do tego kraju?

Opieka zdrowotna w Albanii

Dostęp do opieki medycznej w tym kraju jest powszechny i w większości darmowy. Problem stanowi jednak jej jakość. Publiczna opieka zdrowotna w Albanii stoi na niskim, by nie powiedzieć bardzo niskim poziomie. Poza stolicą kraju publiczne szpitale i przychodnie są często słabo wyposażone i ratunku trzeba szukać u prywatnych lekarzy lub w niepublicznych klinikach. Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie obowiązuje w niej karta EKUZ. To powoduje, że turysta decydując się na wyjazd do Albanii powinien wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, aby w razie takiej konieczności otrzymał fachową pomoc medyczną. Wbrew powszechnej opinii Albania nie jest krajem pełnym epidemii jednak w okolicach wiosny i jesieni lepiej sprawdzić, czy nie istnieje konieczność zaszczepienia się np. przeciw infekcjom. W tych porach roku zdarza się bowiem, że są one częstym zjawiskiem w tym małym bałkańskim państwie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Pomoc Assistance

Jest to pomoc przydatna w każdym warunkach, a w szczególności w takich krajach jak Albania. W ramach pakietu Assistance otrzymamy pomoc w możliwie najkrótszym czasie, która pomoże nam w wielu sytuacjach takich jak np.:

Ochrona Assistance
Pomoc tłumacza Nie ma chyba nic gorszego, niż znaleźć się w kłopotliwej sytuacji i nie móc się z nikim porozumieć. Język albański nie jest popularny w naszym kraju, a i sami Albańczycy nie należą do najlepiej znających języki obce mieszkańców Europy. Z pozoru więc błahostka, może okazać się istotnym wsparciem w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach, a bariera języka może stanowić problem w rozwiązaniu niektórych problemów.
Transport do Polski Jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zaistnieje potrzeba pilnego powrotu do kraju, będziemy mogli liczyć na zorganizowanie w ramach ubezpieczenia odpowiedniego transportu.
Opieka nad dziećmi Wybierając się na rodzinne wakacje troska o nasze pociechy jest kwestią priorytetową. Dlatego, gdy np. z powodu wypadku nie będziemy mogli sami zadbać o dzieci, w ramach Assistance, ubezpieczyciel zapewni profesjonalny personel, który zadba o najmłodszych.

źródło: opracowanie własne

Możliwe jest dostosowanie pakietu Assistance do indywidualnych potrzeb, w zależności od tego jaki tryb zwiedzania interesuje nas najbardziej. Warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić co wchodzi w skład wybranej przez nas polisy.

Ubezpieczenie bagażu

Poza zdrowiem, najistotniejszą rzeczą którą chronimy w czasie wyjazdu jest bagaż. Trudno wyobrazić sobie nawet tygodniowy wyjazd, jeśli w drodze do miejsca docelowego stracimy wszystkie niezbędne rzeczy, które ze sobą zabraliśmy. Ubezpieczenie bagażu jest więc bardzo ważną rzeczą, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. W szczególności udając się na zagraniczne wakacje.

Ubezpieczalnie oferują szeroki wachlarz ubezpieczeń bagażu. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami polisy abyśmy byli dobrze zorientowani, co i w jakim przypadkach oferuje nam ubezpieczyciel.

Co warto wiedzieć?

  1. W Albanii dominującym wyznaniem jest Islam. Jego wyznawcy to przeszło 60% wszystkich mieszkańców Albanii. Warto o tym pamiętać – gdyż niektóre zachowania, dla nas zwyczajne, wśród miejscowych mogą wzbudzić niesmak.
  2. W Albanii nie funkcjonują oficjalne rozkłady jazdy w komunikacji zbiorowej. Dlatego jeśli planujemy podróż przez ten kraj, przygotujmy się na wiele niespodzianek związanych z czasem przejazdu i samym jego zorganizowaniem. Chyba, że zdecydujemy się na podróż własnym samochodem.
  3. W Albanii wielu mieszkańców podaje ceny w kwotach sprzed denominacji 1:10, która miała miejsce w latach 60. XX wieku. Jest to zjawisko na tyle powszechne, że lepiej jeśli od razu przestawimy się na ten system kwotowy.
  4. W Albanii co prawda rozwija się już sieć drogowa i między najważniejszymi miejscami będziemy poruszali się po wyremontowanych trasach, jednak część dróg, a także czystość to w wielu miejscach spory problem. Co nie zmienia jednak faktu, że albańskie plaże należą do wyjątkowo zadbanych i schludnych.

źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić?

  • Albania to przede wszystkim piękne plaże i idealna do letnich kąpieli woda, taka jak na całych Bałkanach. Region, które są szczególnie warte uwagi to tzw. Albańska Riviera.
  • Ponadto w Albanii znajduje się interesujące i ciekawie położony – blisko morza – park narodowy Butrint. Jest to stosunkowo niewielka osada i stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
  • Warta uwagi jest również stolica kraju – Tirana. Znajduję się tam m.in. Pomnik Skanderbega czy też Narodowe Muzeum Historyczne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments