Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – ile kosztuje i jakie wybrać?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-06-06

Albania to stosunkowo niewielkie państwo, położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Nie da się ukryć, że przy innych państwach bałkańskich, jak chociażby Chorwacja, Albania nie jest najpopularniejszym miejscem do spędzania urlopów Jednak to, że nie należy to najczęściej wybieranych przez turystów państw, można łatwo przekuć w jej atut – biorąc pierwszą z brzegu zaletę, wycieczki do Albanii są dużo tańsze niż te do Chorwacji. A to dopiero początek plusów!

Ten fascynujący, pełen kontrastów kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wspaniałe zabytki, piękne plaże, pyszna, regionalna kuchnia – to wszystko czeka na nas, jeśli zdecydujemy się spędzić wakacje w Albanii. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu, jakie ubezpieczenie podróżnicze wybrać i co zwiedzić.  Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróż do Albanii, a COVID-19

Aktualnie, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, sytuacja związana z COVID-19, stabilizuje się, i dotyczy to również Albanii. Noszenie maseczek w miejscach publicznych czy przestrzeniach zamkniętych jest rekomendowane, ale nie obowiązkowe. Nie ma również obowiązku przedstawienia certyfikatu, potwierdzającego bycie osobą zaszczepioną ani negatywnego wyniku testu na COVID-19. 

W przypadku zachorowania na koronawirusa w Albanii, kwarantanna dla turystów działa na takich samych zasadach jak ta dla obywateli. Trwa ona 10 dni, a zarażony musi pozostać w swoim aktualnym miejscu pobytu – nie ma wydzielonych placówek, w których należy odbyć kwarantannę. Po jej zakończeniu obligatoryjnie należy wykonać test, który potwierdzi wyzdrowienie. 

Dokumenty na podróż do Albanii

Albania nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Nie należy również do strefy Schengen, ale nie oznacza to, że na wjazd na terytorium państwa są konieczne szczególne pozwolenia. Dokument, które musimy posiadać, aby przekroczyć albańskie granice to jeden z trzech dokumentów tożsamości, takich jak : 

 • dowód osobisty,
 • dowód tymczasowy,
 • paszport. 

Nie ma obowiązku wizowego, warto jednak nadmienić, że data ważności dokumentu tożsamości musi upływać nie więcej niż 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu z Albanii.  W przeciwnym razie możemy mieć problemy ze służbą graniczną. 

Dodatkowo, paszport jest niezbędny, jeśli chcemy korzystać z ubezpieczenia turystycznego! To niezmiernie ważny fakt, bo polisa na wyjazd – o czym przeczytacie za chwilę – jest bardzo ważna. Ponadto, jeśli zamierzamy poruszać się po Albanii własnym samochodem, jesteśmy zobligowani do posiadania zielonej karty.

Wyjazd do Albanii – co warto wiedzieć?

Albania, jak już zostało wspomniane, nie należy do najpopularniejszych miejsc na spędzanie urlopu, dlatego wiedza na temat waluty czy bezpieczeństwa może być ograniczona. Poniżej prezentujemy garść przydatnych faktów o kraju. 

Albania – co warto wiedzieć?

Albania położona jest na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Panuje tam klimat śródziemnomorski, podobny do tego w Grecji czy Chorwacji,  zatem lato jest bardzo ciepłe – średnia temperatura to około 30°C. To świetna temperatura do wylegiwania się na plaży, a pięknych plaż tam nie brakuje. W kraju przeważa islam, jednak w niektórych częściach kraju znajdziemy dużo więcej katolików czy prawosławnych. Generalnie Albania nie jest krajem wyznaniowym, zatem nie musimy się martwić o brak tolerancji religijnej. 

 • Bezpieczeństwo

Albania uchodzi za kraj bezpieczny. Mogą co prawda zdarzyć się drobne rabunki, ale ich ofiarą możemy paść właściwie w dowolnym miejscu świata. Często za to zdarzają się trzęsienia ziemi – ostatnie silne trzęsienie ziemi w Albanii wystąpiło 26 listopada 2019 r. Siła jego wstrząsu to 6,4 w skali Richtera, a epicentrum znajdowało się na wybrzeżu. Nie należy się jednak obawiać – w razie kryzysu konsul będzie wiedział, że jesteś na obszarze zagrożonym, a służby bezpieczeństwa zadbają o ludzi znajdujących się na obszarze zagrożonym. Nie polecamy natomiast wypraw na górskie tereny północnej Albanii – to jeden z bardziej niebezpiecznych obszarów kraju, a w dodatku nie funkcjonują tam górskie pogotowia ratownicze.

 • Waluta

Walutą w Albanii jest lek albański – ALL. Jego kurs nie jest wysoki – na dzień 22.09.2022, 100 leków albański to około 4 złote (jeden lek albański to około 4 groszy). Ceny artykułów spożywczych czy posiłków w restauracji, w przeliczeniu na polskie złotówki, jest proporcjonalny do cen w Polsce. Stosunkowo tańsze są jednak noclegi.

 • Strefa czasowa 

Albania leży w tej samej strefie czasowe co Polska, zatem jest tam dokładnie taka sama godzina, co u nas, niezależnie czy obowiązuje aktualnie czas letni czy zimowy. 

 • Czas trwania podróży do Albanii

Lot samolotem do Albanii trwa stosunkowo krótko. To stolicy kraju dolecimy w nieco ponad 2 godziny. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, to dojazd będzie trwał około 20 godzin, w zależności oczywiście od prędkości jazdy i warunków na drodze.

źródło: opracowanie własne

Karta EKUZ a podróż do Albanii

Jako, że Albania nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tam honorowana. Jeśli zachorujemy, EKUZ na niewiele nam się przyda. Chociaż Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, co oznacza, że pomoc medyczna w państwowych placówkach jest darmowa również dla turystów z Polski, to jednak albańska ochrona zdrowia pozostawia wiele do życzenia.

Ile kosztuje leczenie w Albanii?

Jak przed chwilą zostało wspomniane, pomoc w państwowych placówkach ochrony zdrowia jest darmowe, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że udzielona nam pomoc będzie niewystarczająca. Publiczne szpitale czy przychodnie są niedoinwestowane, brakuje specjalistycznego sprzętu, a przede wszystkim dobrych medyków. Albańczycy zwykle decydują się na korzystanie z prywatnego leczenia, a te może sporo kosztować. Przykładowo:

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – około 30 euro,
 • wizyta u lekarza specjalisty lub stomatologa – około 50 euro,
 • pobyt w szpitalu – od 100 do nawet 1000 euro, jest to zależne od długości pobytu, wykonywanych nam badań, zabiegów itp. 

Z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć również koszt transportu medycznego do kraju czy niezbędnych lekarstw. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Albanii?

Polskie Ministerstwo Zdrowia zaleca zakup ubezpieczenia turystycznego przed podróżą do Albanii. Takie ubezpieczenie to gwarancja bezpieczeństwa – ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty leczenia w prywatnych ośrodkach, jak i koszty medycznego transportu do kraju.

Co powinno zawierać takie ubezpieczenie?

 • obejmować skutki katastrof naturalnych – to dość nietypowy punkt, jednak niezwykle istotny w kraju, w którym często zdarzają się trzęsienia ziemi;
 • gwarantowaną sumę pokrycia kosztów leczenia na co najmniej 20 000 euro,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na kwotę co najmniej 3 000 euro,
 • ochronę COVID-19 (w zakresie, który obejmuje nie tylko koszt wykonania testu, ale najlepiej również pokrycie kosztów przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny czy izolacji),
 • koszty ratownictwa obejmujące kwotę co najmniej 5 000 euro
 • pakiet Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu.

Jeśli nie jesteśmy abstynentami, należy zadbać również o polisę, która pokryje koszty leczenia nawet wówczas, gdy zdarzenie będzie miało miejsce pod wpływem alkoholu. Na urlopie zdarza się nam wypić drinka, a nawet niewielka ilość promili we krwi może być przeszkodą w wypłaceniu nam ubezpieczenia, bowiem klauza alkoholowa często należy do wyłączeń. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Albanii to zaledwie kilka złotych dziennie! To o wiele więcej niż zapłacilibyśmy, gdyśmy potrzebowali pomocy medycznej. Poniżej przedstawimy trzy przykładowe oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
56,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
81,34 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą
Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
AXA
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
56,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
81,34 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą

Znajdź najlepsze ubezpieczenie do Albanii dla siebie

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne na podróż do Albanii?

Jak kupić idealną polisę w zaledwie kilka minut w 5 krokach?

 • Wprowadź dane dotyczące Twojej wycieczki – cel wyjazdu, datę i długość wyjazdu, datę urodzenia uczestników wycieczki oraz zaznacz odpowiedź na pytanie o przewlekłych chorobach i o tym, czy osoby podróżujące przebywają aktualnie w Polsce (oczywiście zgodnie z prawdą). Uzupełnienie rubryczek powinno Ci zająć zaledwie minutę.
 • Przejrzyj wybrane przez kalkulator ubezpieczeń turystycznych oferty. Nie sugeruj się ceną, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres oferty, zawierającą większą sumę gwarantowaną kosztów leczenia.
  PAMIĘTAJ❗ Przeanalizuj czy polisa gwarantuje Ci odpowiednią ochronę.
 • Gdy zdecydujesz się na dany pakiet, zapoznaj się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Postaraj się przynajmniej przejrzeć każdą ze stron dokumentu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyłączenia czy potencjalne odwołanie wyjazdu.
 • Będąc pewnym, że wybrane ubezpieczenie jest dla nas idealne, należy kliknąć przycisk “Kup online”, a następnie dokonać płatności. Można to zrobić blikiem w kilkanaście sekund!

Tyle wystarczy, aby cieszyć się bezpieczną podróżą. Kupienie ubezpieczenia turystycznego to coś, co zaleca nawet samo Ministerstwo Zdrowia. W dodatku wybór polisy i dokonanie płatności to coś, co można wykonać nawet z poziomu telefonu w kilkanaście minut. Nie musicie wychodzić z domu czy wypełnić masę formularzy. Na zakup ubezpieczenia podróżniczego online nie bez powodu decyduje się coraz więcej osób. To szybka, tania i prosta gwarancja bezpiecznych wakacji. 

Co warto zobaczyć w Albanii?

Mając już za sobą wszelkie formalne kwestie, możemy przejść do najprzyjemniejszego punktu – zwiedzanie. A jest co zwiedzać! Poniżej prezentujemy trzy absolutnie obowiązkowe miejsca do odwiedzenia w Albanii. 

 • Miasto tysiąca okien

Miasto Berat doczekało się wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ponadto należy do najstarszych miast w Albanii. Wyspa zawdzięcza swoją nazwę białym domom z charakterystycznymi, ciemnobrązowymi oknami. Co ciekawe, domy zbudowane są na wzgórzu… jeden na drugim. Nazywane jest również miastem muzeum – cóż, założone zostało w II wieku przed naszą erą! To miejsce bez wątpienia jest godne uwagi. 

 • Jezioro Szkoderskie

Jezioro te, położone jest na granicy Albanii z Czarnogórą, i jest to największe jezioro na półwyspie Bałkańskim. To istny raj dla miłośników przyrody, gdyż żyje tam wiele gatunków ptaków, między innymi rzadko spotykane w środowisko naturalnym pelikany. Na jeziorze znajdują się wyspy, na których mieszczą się zabytkowe monastery. 

 • Kanion Gjipe 

Ten cud natury bez wątpienia zachwyci każdego podróżnika. Kanion ma prawie 800 metrów długości, a u jego wylotu znajduje się przepiękna, piaszczysto-kamienista plaża Gjipe. Warto jednak dodać, że jest to plaża dzika, zatem należy rozsądnie zażywać kąpieli. 

Co warto zwiedzić w Albanii?

 • Albania to przede wszystkim piękne plaże i idealna do letnich kąpieli woda, taka jak na całych Bałkanach. Region, które są szczególnie warte uwagi to tzw. Albańska Riviera.
 • Ponadto w Albanii znajduje się interesujące i ciekawie położony – blisko morza – park narodowy Butrint. Jest to stosunkowo niewielka osada i stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 • Warta uwagi jest również stolica kraju – Tirana. Znajduję się tam m.in. Pomnik Skanderbega czy też Narodowe Muzeum Historyczne.

Podsumowanie
 1. Chociaż Albania nie należy do najpopularniejszych państw, do których Polacy wylatują na urlop, to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić. Ten przepiękny kraj bałkański kryje w sobie wiele tajemnic, historii, niezwykłej architektury i pięknych, piaszczystych, jak i kamienistych plaż.
 2. Do Albanii nie potrzebujemy wizy, jej granice możemy przekroczyć posiadając jedynie dowód osobisty. Zaleca się jednak wyrobienie paszportu – jego brak może skutkować problemami podczas korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Albanii.
 3. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii to koszt zaledwie kilku złotych dziennie od jednej osoby. Państwowa służba zdrowia jest bezpłatna, jednak jej poziom jest bardzo niski, a leczenie w prywatnych placówkach może poważnie nadszarpnąć nasz budżet.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Albanii

 1. Czy wyjazd do Albanii jest drogi?

  Wakacje w Albanii nie są drogie. To idealna, tańsza alternatywa np. Dla Chorwacji. O ile ceny w sklepach - w przeliczeniu na polskie złotówki - są dość porównywalne, tak loty czy nocleg są o wiele tańsze niż w innych krajach. Wycieczka all inclusive do Albanii to koszt rzędu około 1000 złotych za osobę, a można znaleźć również oferty od 650 złotych!

 2. Kiedy warto wybrać się do Albanii?

  Warto celować w miesiące, w których jest najwięcej godzin słonecznych, a więc okres od czerwca do sierpnia. Jest to jednak sezon turystyczny, więc możemy się spodziewać tłumów na plażach czy innych miejscach publicznych. Jeśli wolicie unikać skupisk ludzi, warto rozważyć wakacje we wrześniu, kiedy zwykle utrzymuje się dobra pogoda, ale nie ma już tylu turystów.

 3. Czy Albania honoruje polskie prawo jazdy?

  Tak, w Albanii możemy poruszać się posiadając polskie prawo jazdy, jednak istnieje konieczność posiadania zielonej karty, jeśli zamierzamy jechać własnym autem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (18 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments