Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wilno – TOP 10 atrakcji, które musisz zobaczyć

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-22

Wilno cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Znajduje się blisko granicy z Polską, więc podróż nie jest męcząca. Do tego kameralna stolica Litwy ma bardzo ciekawe atrakcje, które można zobaczyć zaledwie w weekend. Poznaj TOP 10 miejsc, które trzeba uwzględnić w planie podróży.

Ważne informacje o Wilnie – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed podróżą do Wilna warto zapoznać się z kilkoma ogólnymi, ale istotnymi informacjami. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Lokalizacja: Wilno leży na Litwie, która graniczy z Łotwą, Polską, Obwodem Kaliningradzkim i Białorusią.
 • Język: na Litwie obowiązuje język litewski, ale w restauracjach, hotelach i miejscach obsługi głównych atrakcji turystycznych można porozumiewać się po angielsku.
 • Lokalna waluta: jest to euro, ale płatności można dokonywać międzynarodowymi kartami płatniczymi.
 • Zezwolenia na przyjazd: Litwa znajduje się w Unii Europejskiej i w Schengen, więc Polacy nie potrzebują wiz na przyjazd, który nie trwa dłużej niż 3 miesiące. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport.
 • Długość pobytu: Wilno to małe miasto, więc bez problemu można je zwiedzić w 1,5-2 dni. Jeśli jednak czuje się niedosyt i chce się zobaczyć większy kawałek Litwy, warto zarezerwować sobie na wyjazd 3-4 dni. Wówczas naprawdę warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Trok, średniowiecznego miasta z cudownym zamkiem. Leży ono zaledwie 27 km od Wilna i można tam dotrzeć autobusem.

TOP 10 atrakcji w Wilnie – co trzeba zobaczyć?

Wilno jest jednym z tych nieszablonowych miejsc, które zachwycą miłośników miast bez wielkich tłumów i zatłoczonych ulic. Większość atrakcji znajduje się w jego historycznym centrum, zwanym Starym Miastem. Najlepsze atrakcje turystyczne można poznać w zaledwie półtora dnia i to docierając wszędzie na piechotę.

Oto 10 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Wilnie.

1. Stare Miasto

Stare Miasto to historyczne centrum Wilna. Jest pełne starych i kolorowych budynków, brukowanych uliczek i dzieł sięgających ponad dziesięciu wieków. Będąc tam, odbywa się prawdziwą podróż w czasie i poznaje serce Wilna. To tutaj znajduje się większość atrakcji miasta, więc warto zwiedzać wąskie, kolorowe uliczki, skrywające mnóstwo historii. Tym bardziej że urokliwe i urzekające centrum Wilna zostało wpisane w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Kaplica w Ostrej Bramie

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych do Wilna, a jej powstanie wiąże się z wielowiekową tradycją budowania kaplicy przy każdej bramie w celu ochrony miasta. Jest ona jedyną zachowaną z pięciu oryginalnych fortyfikacji, które otaczały Wilno w latach 1503–1522. W kaplicy znajduje się znany na całym świecie obraz Matki Bożej Miłosierdzia (Matki Boskiej Ostrobramskiej, Królowej Korony Polskiej) z XVII wieku. Przyciąga pielgrzymów z całego świata, którzy chcą oddać mu hołd, gdyż podobno ma on cudowną moc. Miejscowe cuda przypisywane obrazowi przez lata notowały siostry zakonne z pobliskiego klasztoru karmelitów.

3. Plac Katedralny z archikatedrą wileńską i dzwonnicą

Na Placu Katedralnym znajduje się główna pocztówka Wilna: Katedra Wileńska z dzwonnicą. Co ciekawe, nie znajduje się ona wewnątrz katedry, ale tuż obok niej. W okresie świąt Bożego Narodzenia plac jest udekorowany i odbywają się tu różne występy kulturalne, a także targi z lokalnymi specjałami kulinarnymi.

Jeśli chodzi o samą Katedrę, to dla Litwinów jest najważniejszą świątynią katolicką w kraju i miejscem głównych narodowych uroczystości katolickich. Zbudowana w 1251 roku zachwyca architekturą neoklasyczną, jest miejscem niezwykle luksusowym i pięknym. Znajdująca się tuż obok niej dzwonnica to jeden z najlepszych punktów widokowych na Starym Mieście! Z wysokości 54 metrów roztacza się niesamowity widok na historyczne centrum Wilna.

4. Zamek Dolny w Wilnie (siedziba Wielkich Książąt Litewskich)

Ten elegancki budynek był niegdyś, jak sama nazwa wskazuje, rezydencją Wielkich Książąt Litewskich, a także królów polskich. Między XV a XVII wiekiem był jednym z najważniejszych pałaców w Europie. Ponieważ znaczna część starych obiektów zamkowych została zniszczona przez wojnę lub okupację sowiecką i została rozebrana na początku XIX wieku, obecny budynek to rekonstrukcja. Po odbudowie jedną z części pałacu zaadaptowano na muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty i dokumenty związane z historią kraju. Przed pałacem znajduje się Pomnik Wielkiego Księcia Giedymina, założyciela Wilna i Trok.

5. Zamek Górny z basztą Giedymina

Z zamku, który istniał w tym miejscu, pozostała tylko wieża. Ma świetną lokalizację, stoi na szczycie wzgórza, gdzie można dotrzeć kolejką linową lub pieszo wyznaczonym szlakiem. Stary zamek został zbudowany w XV w. Dzisiejsza wieża, która tam stoi, ma 20 metrów wysokości, ale pierwotna miała dodatkowe piętro. Obecnie mieści się w niej muzeum, w którym prezentowane są modele zamków wileńskich z XIV–XVII w. oraz broń używana do obrony miasta. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto.

6. Cmentarz Na Rossie

Cmentarz Na Rossie to nekropolia, która leży na kilku wileńskich pagórkach. Na cmentarzu spoczywa wielu polskich żołnierzy, a także urna z sercem Józefa Piłsudskiego. Można również znaleźć nagrobki z nazwiskami postaci znanych z kart polskiej historii.

7. Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński to najstarszy uniwersytet w Europie Wschodniej, założony w 1568 roku. Wyróżniają go nie tylko różne style architektoniczne, ale także jego wielkość obejmująca 12 dziedzińców, z których jeden mieści także imponujący kościół św. Jana. Wieża tego kościoła, wysoka na prawie 70 m, jest najwyższa w tej części starego miasta.

8. Pałac Prezydencki

To monumentalny budynek o imponującej fasadzie i rozmiarach, który gościł między innymi Napoleona Bonaparte i cara Aleksandra I. Codziennie o godzinie 18:00 można obejrzeć przed nim zmianę warty. W soboty można bezpłatnie zwiedzać wnętrza budynku, a nawet zobaczyć gabinet prezydenta Litwy.

9. Wzgórze Trzech Krzyży

To darmowy punkt widokowy, gdzie znajdują się trzy ogromne białe krzyże. Legenda głosi, że zostały one zbudowane na pamiątkę męczeństwa franciszkanów w XIV wieku. Krzyże zostały zniszczone w czasach zaboru rosyjskiego, ale odbudowano je i uznano za amulet ochronny Wilna. Pomnik jest bardzo zadbany, a widok z jego szczytu jest piękny. Jednak na miejsce trzeba się wspiąć, pokonując ponad 300 drewnianych schodów.

10. Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie

Muzeum mieści się w dawnym budynku KGB, w którym przez 50 lat planowano i przeprowadzano sowieckie zbrodnie. Podczas tej dość mrocznej, ale ważnej wizyty można zobaczyć na przykład dawne więzienie KGB, piwnicę, w której wykonywano karę śmierci (ze śladami zastygłej krwi na ścianach) oraz wystawę poświęconą okupacji hitlerowskiej i Holokaustowi na Litwie.

Te 10 topowych miejsc to tylko namiastka tego, co można odwiedzić w Wilnie. Zdecydowanie ciekawych atrakcji jest więcej. Warto je podziwiać ze świadomością dobrego zabezpieczenia na wypadek nagłych sytuacji. Dlatego przed podróżą do Wilna zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje m.in. koszty ewentualnych akcji ratunkowych, specjalistycznego leczenia lub nawet utratę walizki. Ubezpieczenie podróżne gwarantuje przede wszystkim spokojną, bezproblemową podróż

Podsumowanie
 • Wilno to stolica Litwy, która jest mała, ale pełna interesujących atrakcji.
 • Wśród miejsc wartych zobaczenia w Wilnie znajdują się obiekty kultu religijnego, historyczne, muzea oraz punkty widokowe, z których rozpościerają się piękne widoki.
 • Osoby, które mają nieco więcej czasu, powinny przedłużyć swój pobyt Wilnie i udać się do położonego niedaleko miasta Troki.
 • Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju warto przed wyjazdem na Litwę kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak najlepiej poruszać się po Wilnie?

  Po Wilnie najlepiej przemieszczać się pieszo. Jednak można poruszać się również transportem rezerwowanym z pomocą aplikacji takich jak Uber i Bolt. Druga z nich oferuje nawet możliwość wypożyczenia hulajnogi i jest to świetne rozwiązanie, by szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jeśli jednak ktoś woli korzystać z transportu publicznego, to bilet autobusowy kosztuje 1 euro i można go kupić u kierowcy. Wystarczy po zakupie skasować go w automacie wewnątrz autobusu. Można również zdecydować się na bilet dobowy (24-godzinny) za 5 euro lub 3-dniowy (72-godzinny) za 8 euro.

 2. Czy w Wilnie są ciekawe atrakcje dla dzieci?

  Wybierając się do Wilna z dziećmi, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Iluzji. Znajdują się w nim obrazy i przedmioty, z którymi można odkrywać wielki świat iluzji. Oprócz tego jest tam kilka pokoi tematycznych z bardzo ciekawymi scenami. Fachowa obsługa muzeum wyjaśnia złudzenia oraz pomaga w zrobieniu fajnego zdjęcia. W tym miejscu dobrze bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dobrym zajęciem dla rodzin z dziećmi jest także spacer promenadą nad rzeką, skąd roztacza się piękny widok na stolicę Litwy. Można także wybrać się na wycieczkę łodzią, zwłaszcza przy zachodzie słońca.

 3. Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę do Wilna?

  Najlepszy czas na wizytę na Litwie to późna wiosna lub lato. To okres, kiedy dni są najcieplejsze (średnio 23 stopnie Celsjusza). Weź jednak pod uwagę, że lato jest bardzo krótkie, trwa od lipca do sierpnia. Jesienią temperatury spadają, ale za to wileński krajobraz jest piękny, zwłaszcza gdy ze wszystkich drzew spadają żółte liście. Zima jest dość ciężka dla zwiedzających. Pierwsze opady śniegu mogą pojawić się już na początku listopada, a średnia temperatura nawet w ciągu dnia może być ujemna. Wycieczka na Litwę zimą wiąże się z zabraniem ciepłych ubrań i odwiedzaniem kolejnych kawiarni w poszukiwaniu czegoś na rozgrzanie.

 4. Czy wszystkie atrakcje w Wilnie są płatne?

  Nie za wszystkie atrakcje w Wilnie trzeba płacić. Jest wiele darmowych rzeczy, które można zobaczyć bez kupowania biletu. Na przykład bezpłatne jest nowoczesne Muzeum Pieniądza. Za darmo można też podziwiać schody Czesława Miłosza oraz spacerować interesującą Ulicą Literatów

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments