ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Warto podróżować autostopem?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

4.1/5 - (9 głosów)

Urlopy zwykle planujemy z dużym wyprzedzeniem. Zbliżająca się wielkimi krokami majówka czy później wakacje wymagają dobrego przygotowania, aby nic nas nie zaskoczyło już w trakcie podróży. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jednym z kluczowych elementów planowania każdego wyjazdu jest ustalenie środka transportu, jakim dostaniemy się w miejsce będące celem naszej wyprawy. W zależności od preferencji możemy wybrać wygodniejszy transport, jakim będzie na przykład samochód, mniej czasochłonny, czyli przykładowo samolot, lub tańszy – pociąg. Mamy także możliwość przemieszczania się z miejsca na miejsce bez wkładu finansowego. Taka opcja jest możliwa, dzięki coraz bardziej popularnym w ostatnich latach podróżom autostopem. Wybierając jednak ten środek transportu należy rozpatrzeć wszystkie plusy i minusy takiej formy podróżowania. Autostopowicze przywożą z wycieczki zwykle niesamowite wspomnienia, ale trzeba pamiętać, że poza przygodą jest to też spore ryzyko. Dlatego właśnie nie powinniśmy zapominać o .

Kiedy podróżować autostopem?

Podróże autostopem to idealna opcja dla studentów, których nie zawsze stać na wycieczki dookoła świata. Mówi się, że studia to najlepszy czas na poznawanie innych kultur i środowisk ze względu na to, że nie jesteśmy jeszcze związani stałą pracą i mamy kilka chwil dla siebie. Polegając na dobrej woli kierowców, którym przecież nie musimy płacić za transport – taka jest idea jazdy autostopem, mamy możliwość zaoszczędzenia na dojazdach, a za to możemy opłacić dodatkowy dzień wyprawy lub kupić ubezpieczenie turystyczne, którego posiadanie jest niezbędne w każdej podróży.

Zachowaj bezpieczeństwo

Pamiętajmy jednak, że nie każdy zatrzymujący się kierowca ma dobre intencje. Wsiadając do samochodu obcej osoby powinniśmy być ostrożni i zachować odpowiedni dystans w rozmowie z nią. Warto też trzymać w pogotowiu telefon komórkowy, a w kieszeni mieć zawsze gaz pieprzowy lub dezodorant z alkoholem. Zwiększyć bezpieczeństwo możemy podróżując dwójkami, najlepiej chłopak z dziewczyną. Samotni turyści zawsze będą łatwiejszą ofiarą niż pary czy grupy. Weźmy pod uwagę, że zbyt duża liczba osób prawdopodobnie nie tylko nie zmieści się do samochodu, ale może również odstraszyć kierowców. Mimo, że zdarzają się nieprzyjemne sytuacje i trzeba wziąć je pod uwagę podczas planowania podróży autostopem, to jednak swoim wyglądem oraz zachowaniem możemy przestraszyć właściciela pojazdu, który chętnie by nas podwiózł, ale boi się, że dla niego też możemy być zagrożeniem.

Zalety podróżowania

Bezdyskusyjnym plusem wyjazdów w takiej formie jest to, że sami decydujemy, gdzie się zatrzymamy i na jak długo. Tylko od nas zależy, co chcemy zwiedzać i ile czasu na to poświęcimy. Nie musimy więc sztywno trzymać się ustalonego planu wycieczki i przetartych szlaków, czego nie można powiedzieć o podróżach organizowanych przez biura lub inne instytucje. Te za to zapewniają nam nocleg na czas wycieczki. Tutaj natomiast autostopowicze muszą radzić sobie sami i nie zawsze są w stanie znaleźć taki nocleg, jakiego by oczekiwali, dlatego warto w taką podróż zabrać ze sobą namiot i śpiwór.

   

Sama tego rodzaju podróż może być jedną z atrakcji wyjazdu. Większość osób decydujących się na podróż autostopem traktuje ją jako przygodę. Trudne do przewidzenia sytuacje, które mogą się zdarzyć zapewniają dreszczyk emocji. Jeśli z jakiegoś powodu przerodzi się on jednak w zwątpienie i niepewność, nie powinniśmy wsiadać do pojazdu nieznajomego.

Każda podróż powinna być opatrzona właściwą ochroną, którą może zapewnić chociażby ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niej można liczyć na pomoc medyczną oraz dodatkowe świadczenia z nią związane. W zależności od wybranego pakietu możliwe jest również pokrycie kosztów OC czy świadczenia w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Poniżej zakres standardowego ubezpieczenia na wyjazd.

Zakres polisy turystycznej
Koszty Leczenia Podstawowe ubezpieczenie
Assistance Podstawowe ubezpieczenie
Odpowiedzialność Cywilna Dodatkowa umowa
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków Dodatkowa umowa
Ubezpieczenie bagażu Dodatkowa umowa

źródło: opracowanie własne

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.1/5 - (9 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments