Wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) – jak je zaplanować?

Opublikowano: 2021-06-19 (aktualizacja 2021-07-14, godz. 12:15)

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo na Bliskim Wschodzie, w skład którego wchodzi 7 emiratów. Wśród nich luksusowe i futurystyczne Abu Dhabi i Dubaj są najbardziej rozpoznawalne na świecie i cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Sprawdzamy, dlaczego warto je odwiedzić, a także ile kosztuje lot i nocleg oraz bez czego nie można nawet myśleć o podróży na Półwysep Arabski. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zjednoczone Emiraty Arabskie a koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Do wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich niezbędny jest negatywny wynik testu PCR na COVID-19, który należy wykonać nie później niż 72 godziny przed wylotem. Liczony jest czas pobrania próbki, a nie otrzymania wyników. 

Kwarantanna w ZEA

Aktualnie, zgodnie z ustaleniami z 24 grudnia 2020 r., nie ma konieczności odbywania kwarantanny dla podróżnych przybywających do Abu Dhabi z krajów znajdujących się na tzw. „Zielonej liście”. Wystarczy wykonanie testu PCR po przylocie oraz samoizolacja do czasu otrzymania wyników. Osoby przybywające do Abu Dhabi na dłużej muszą wykonać test jeszcze w 6. i 12. dni pobytu.

Lista krajów należących do „Zielonej listy” dostępna jest TUTAJ i jest na bieżąco aktualizowana. Na dzień 30.06.2021 r. Polska nie znajduje się na zielonej liście. 

Polacy po przylocie do Dubaju zobowiązani są do ściągnięcia aplikacji COVID-19 DXB, poddaniu się testowi PCR na COVID-19 i odbycia kwarantanny do czasu otrzymania wyniku. Jeśli test okaże się pozytywny, konieczna jest 10-dniowa kwarantanny. 

Podróżni spoza „zielonej listy” będą zobowiązani do odbycia kwarantanny oraz wykonania testu po przylocie i w 8. dniu po przybyciu. Zgodnie z zarządzeniem od 15.06.2021 r. w Abu Dhabi osoby takie nie będą miały wstępu do takich publicznych miejsc jak: centra handlowe, siłownie, hotele, publiczne plaże, parki, prywatne plaże i baseny, restauracje, placówki kulturalne. Wstęp umożliwia jedynie status „zielony” w aplikacji Al Hosn. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie a bezpieczeństwo

Przebywając w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, należy zachować szczególne bezpieczeństwo w miejscach publicznych. Co prawda miejscowe władze nie wprowadziły podwyższonego stopnia zagrożenia terrorystycznego, jednak występuje potencjalne zagrożenie atakami, głównie z powodu niestabilnej sytuacji w Jemenie

Należy się spodziewać potencjalnych wzmożonych kontroli na lotniskach, przy wejściach go galerii handlowych i atrakcji turystycznych oraz obecności wojska na ulicach. 

Jeśli chodzi o przestępczość pospolitą, to Dubaj, Abu Zabi i pozostałe emiraty należą do miejsc o bardzo niskim wskaźniku przestępczości. Nie należy się spodziewać kradzieży czy ataków na ulicach – zostawienie torebki niepilnowanej przy stoliku w restauracji i udanie się do toalety to nic nadzwyczajnego w tym rejonie. Po powrocie zarówno torebka, jak i jej zawartość pozostają na miejscu. 

Ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Dubaj to niemal synonim luksusu i blichtru. Wciąż utożsamiany z miejscem, które odwiedzić mogą wyłącznie najbogatsi. Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są dostępne dla przeciętnego Polaka? TAK! Wbrew pozorom w emiratach nie jest tak drogo, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście wszystko zależy od miejsca pobytu. W ekskluzywnych hotelach w centrum, okolicznych restauracjach i butikach zarówno posiłki, pamiątki, ubrania i inne akcesoria mają bardzo wygórowane ceny. 

Jednak wystarczy oddalić się od najbardziej popularnych miejsc, poszukać noclegu przez internet czy stołować się w mniej luksusowych restauracjach, a koszty pobytu znacząco spadają.

Planując podróż, warto zarezerwować nocleg przez internet – oszczędności są duże a znalezienie pokoju dwuosobowego w hotelu za 200-250 zł całkiem prawdopodobne. Żywność w sklepach ma zbliżone ceny jak w Polsce. 

Lot do Dubaju trwa ok. 10 godzin z przesiadką a ceny zaczynają się od 1000 zł w dwie strony. 

Co zwiedzić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Najchętniej odwiedzane emiraty to Dubaj i Abu Dhabi ze swoją futurystyczną, monumentalną infrastrukturą, luksusowymi butikami, wykwintnymi restauracjami i licznymi atrakcjami turystycznymi. 

WSKAZÓWKA: rozwinięta sieć autostrad i stosunkowo niewielka powierzchnia ZEA sprawiają, że podróżowanie pomiędzy poszczególnymi emiratami jest szybkie i wygodne.

W Dubaju znajdują się najbardziej rozpoznawalne budynki ZEA, stąd często jest on błędnie uważany za stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest nią jednak Abu Dhabi, które stanowi 86 % powierzchni całych emiratów.  

Co warto zobaczyć, będąc w ZEA?

 • Burj Al-Arab – wizytówka Dubaju, jedyny taki, największy i najbardziej luksusowy hotel na świecie, zbudowany na sztucznej wyspie. Monumentalizm budynku i jego oryginalny kształt przypominający rozpięty żagiel przyciągają tu turystów z całego świata i zapewniły hotelowi 5 gwiazdek deluxe. Burj Al-Arab stanowi najwyższy budynek hotelowy na świecie a określające go liczby są imponujące: 321 m wysokości, 60 pięter, największy apartament 169 m 2, nawet 24 tys. dolarów za noc. Wewnątrz usytuowane są ekskluzywne restauracje, baseny, a nawet kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową. 
 • Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie, który znajduje się w Dubaju a jego kształt nawiązuje do kwiatu pustyni. Turyści mogą podziwiać panoramę miasta ze 147 piętra i 555 m wysokości. Budowa Burj Khalifa trwała 5 lat i kosztowała ok. 1,5 miliarda dolarów. Łączna wysokość wieżowca to 829 m i 163 piętra użytkowe. W wieżowcu znajdują się apartamenty mieszkalne, przestrzeń biurowa oraz Armani Hotel Dubai i Armani Residences, a także tarasy widokowe, punkty odnowy biologicznej, baseny, galeria sztuki. 
 • Emirates Palace – do tej pory najbardziej luksusowy hotel na świecie, którego budowa pochłonęła 3 miliardy dolarów. Położony w Abu Dhabi. Bardziej tradycyjny i nawiązujący do motywów arabskich, nie przypomina modernistycznych i futurystycznych budowli z Dubaju. Hotel słynie z blichtru i niespotykanych nigdzie indziej standardów, m.in. każdy gość na cały okres pobytu otrzymuje całodobową pomoc osobistych kamerdynerów. Posiada w nazwie „Palace”, gdyż uznano, że określenie hotel nie oddawałoby w pełni standardów tego miejsca. 
 • Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana – wybudowany na cześć pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest największym meczetem w kraju. Charakterystyczna budowla z białego marmuru miała łączyć cały świat islamu pod jedną kopułą. Z inicjatywą budowy wyszedł sam prezydent szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan, uwielbiany i szanowany w ZEA, nazywany ojcem narodu. Prace rozpoczęły się w 1996 roku i trwały 11 lat, zakończyły się 3 lata po śmierci prezydenta, stąd miejsce stało się jego mauzoleum. Meczet został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii największa kopuła, największy ręcznie tkany dywan oraz największy żyrandol. Co ciekawe koszt jednego żyrandola to ponad 30 mln złotych (a jest ich 3). Meczet mogą zwiedzać także osoby niebędące muzułmanami. 
 • Aquapark – Wild Wadi – znajdująca się w Dubaju idealna rozrywka dla całych rodzin. 30 atrakcji, w tym basen ze sztucznymi falami, basen z falami do surfingu, spływy dwoma rzekami, wodne roller coastery, zjeżdżalnie w formie spirali, sprawiają, że nikt nie będzie się tu nudził. Koszt za całodniowy bilet to ok. 200 zł.
 • Ras al Khaimah – mimo że Abu Dhabi i Dubaj dominują wśród wszystkich siedmiu emiratów, warto wspomnieć też o Ras al Khaimah, które stanowi kontrast do wspomnianych wcześniej metropolii. Jest to z pewnością najbardziej malowniczy z emiratów, a jego położenie – wśród gór i wód Zatoki Perskiej – stanowi największą zaletę. 

CIEKAWOSTKA! Choć ZEA słyną z upałów to nie brakuje tu atrakcji dla miłośników sportów zimowych. W centrum handlowym Dubai Mall znajduje się słynny sztuczny stok narciarski, a pod budynkiem Burj Khalifa – lodowisko. 

Kiedy najlepiej jechać do ZEA?

Do Dubaju, Abu Dhabi czy innych emiratów warto jechać, gdy pogoda sprzyja zwiedzaniu, tj. między wrześniem i kwietniem. Temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 24-26 stopni C, a ceny są niższe niż w szczycie sezonu.

W czerwcu, lipcu i sierpniu panują tu niewyobrażalne upały. 40 stopni C to standard a na terenach pustynnych nawet 50 stopni C. 

PAMIĘTAJ! Na terenie emiratów obowiązuje ściśle określone zasady odnośnie stroju w miejscach publicznych, zarówno kobiecego jak i męskiego. Wymagane jest osłonięcie ciała, zakryte ramiona, nogi, biust, także u mężczyzn. Zbytnia golizna grozi nawet aresztem. Zasady są mniej restrykcyjne w miejscach turystycznych czy stolicy. Na upał najlepiej sprawdzi się odzież lniana, przewiewna i z długimi rękawami/nogawkami. 

Leczenie i  hospitalizacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Opieka medyczna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest na bardzo wysokim poziomie, ale też niezwykle kosztowna i płatna. 

Koszt poszczególnych świadczeń medycznych:

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu: ok. 315 zł
 • Wizyta u lekarza specjalisty: 250-300 zł
 • Wizyta u stomatologa: 250-300 zł
 • Doba w szpitalu: 1000-2600 zł
 • Podstawowe lekarstwa nie wymagają recept.

WAŻNE! Wwożenie leków na teren kraju jest ściśle określone i kontrolowane. Niektóre leki powszechnie dostępne w Polsce, w ZEA mogą być zakazane lub dozwolone w ściśle określonych ilościach. Sprawdź listę objętych restrykcjami w ZEA TUTAJ.

Leki powinni być transportowane w oryginalnych opakowaniach oraz wraz z receptą wystawioną w języku arabskim lub angielskim. Zaleca się także, aby przed wyjazdem do ZEA ubiegać się o możliwość wwiezienia leków online. 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie funkcjonuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego), stąd konieczne jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego z odpowiednio wysokimi gwarantowanymi sumami kosztów leczenia. Takie jest też zdanie polskich władz. 

Rekomendacja Ministerstwa Zdrowia: Poważne zabiegi medyczne, hospitalizacja i transport medyczny są kosztowne. Często realizacja usługi medycznej warunkowana jest wcześniejszym wniesieniem opłaty lub zaliczki w gotówce. Zaleca się zatem wykupienie ważnej w PZEA i możliwie pełnej polisy ubezpieczeniowej.

Jakie ubezpieczenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wybrać?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to niezbędne zabezpieczenie podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ogromne koszty leczenia i hospitalizacji, niezwykle drogi transport medyczny do kraju, brak dostępu do bezpłatnej opieki medycznej nawet w podstawowym zakresie to niepodważalne argumenty za polisą podróżną na wyjazd do emiratów. 

Jakie ubezpieczenie będzie najkorzystniejsze?  

Przede wszystkim suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 300 000 zł. Zdecydowanie polecana jest większa kwota, ale 300 000 zł stanowi w miarę bezpieczne minimum. Różnica w kosztach jednodniowego ubezpieczenia nie jest wielka, a sumy gwarantowane mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt milionów złotych!

Przykładowe oferty polis na wyjazd:

 • Najtańsza oferta to Proama 5 zł/dzień ochrony. W tej kwocie znajdują się m.in. gwarantowana suma kosztów leczenia 100 000 zł, ratownictwo 100 000 zł i NNW 20 000 zł. 
 • Kolejna propozycja to Generali 8 zł/dzień ochrony. Polisa gwarantuje m.in. KL 500 000 zł, ratownictwo 500 000 zł i NNW 100 000 zł. 
 • Najlepsza oferta to AXA Assistance 20 zł/dzień ochrony. Za tę kwotę ubezpieczony otrzymuje KL 40 000 000 zł, ratownictwo 40 000 000 zł, NNW 150 000 zł.

Już takie porównanie pokazuje, że różnica 15 zł za dzień ma ogromne znaczenie w sytuacji kryzysowej, gdy turysta trafi do szpitala. 100 000 zł KL może nie wystarczyć w kraju z tak kosztowną opieką medyczną. W tej sytuacji kwoty powinny być zdecydowanie wyższe. 

Więcej oferty ubezpieczycieli i szczegółowe informacje o polisie można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Po wstępnym wyborze ubezpieczenia, należy koniecznie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie znajdują się szczegółowe zakresy ochrony i wyłączenia.

Każdy ubezpieczyciel określa bowiem szereg sytuacji, w których wypłata odszkodowania, pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego do kraju nie będzie możliwe, nawet gdy ubezpieczony dopełni wszelkich formalności i poprawnie zgłosi szkodę. Do takich sytuacji należy m.in. zdarzenie pod wypływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, zdarzenie pod wpływem środków psychotropowych, środków odurzających, zdarzenie w wyniku szeroko pojętych działań wojennych. 

Każdy ubezpieczyciel określa własne kryteria (choć są one zbieżne), dlatego dobrą praktyką jest dokładne przestudiowanie OWU.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce niezwykłe, gdzie w ciągu kilkudziesięciu lat na pustynnych terenach powstała najnowocześniejsza i najbardziej luksusowa metropolia na świecie. Podróż do ZEA wbrew pozorom nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób bardzo dobrze sytuowanych. Przy odrobinie kreatywności, cierpliwości i umiejętnym rezerwowaniu lotów i noclegów Zjednoczone Emiraty Arabskie nie muszą być najdroższą podróżą w życiu i są w zasięgu wielu podróżników. 

Co warto wiedzieć?
 1. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najlepiej wybrać się w okresie od września do kwietnia.
 2. Na turystów czekają zadbane plaże, czyste morze, wiele zabytków i nowoczesnych budynków.
 3. W ZEA koszty leczenia są bardzo wysokie, warto więc mieć ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.
 4. Taką polisę można mieć już od 4 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments