Zaktualizowano: 2023-06-08
Jeśli panujesz zagraniczne wycieczki, dobrym pomysłem jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jak kwestia ta wygląda w przypadku Szwecji? Jak wybrać właściwą polisę i co warto zobaczyć w Szwecji?
Szwecja jest dość popularnym kierunkiem wyjazdów bez względu na porę roku. Z Polski można dostać się do niej promem, co jest bardzo ciekawą atrakcją. Kraj ten słynie z wielu zabytków i niesamowitej architektury. Stolicą Szwecji jest Sztokholm, w którym znaleźć można przede wszystkim zamek królewski zajmowany przez szwedzkich władców aż do dziś.
Szwecja słynie również z dostępu do licznych, niewielkich wysepek porozsiewanych po morzu. To doskonały wybór przede wszystkim podczas spacerów.
Będąc w Szwecji, warto odwiedzić flagowe atrakcje tego kraju. Wśród nich można wyróżnić:
Szwecja jest również krajem pełnym ciekawej kuchni i zwyczajów. Osoby podróżujące do tego państwa często próbują różnego rodzaju dań rybnych, a przede wszystkim śledzi. W Szwecji królują bowiem owoce morza. Do innych słynnych potraw można zaliczyć też bułeczki cynamonowe.
Szwecja jest krajem położonym na tyle blisko, że wiele osób decyduje się pojechanie tam zaledwie na kilka dni – np. długi weekend. W tym czasie można zobaczyć najciekawsze atrakcje w tym kraju, a także podziwiać piękne krajobrazy, które na tym wybrzeżu Morza Bałtyckiego są zupełnie inne niż w Polsce.
Ubezpieczenie podróżne to produkt stworzony z myślą o osobach, które kochają wycieczki, ale chciałyby zabezpieczyć się przed następstwami różnego rodzaju zdarzeń losowych. Taka polisa obejmuje zazwyczaj konieczność skorzystania z pomocy medycznej czy zakupienia nowych przedmiotów po skradzeniu bagażu. Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo tanie, dlatego poleca się jego zakupienie nawet w trakcie krótkich wycieczek do Szwecji. Najtańsze polisy tego typu można znaleźć już w cenie kilku złotych za jeden dzień.
Ubezpieczenia turystyczne mają bardzo ważną zaletę. Pozwalają na uniknięcie konieczności samodzielnego pokrywania kosztów leczenia, zwłaszcza gdy do wypadku dojdzie w innym państwie. Trzeba bowiem pamiętać, że korzystanie z pomocy medycznej za granicą może być bardzo kosztowne. Takie wydatki bierze na siebie ubezpieczyciel. W przypadku poważniejszych wypadków konieczna może okazać się hospitalizacja, a nawet zorganizowanie transportu medycznego do Polski. Takie usługi za granicą mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To właśnie dlatego polisy bardzo często obejmują wysokie kwoty, w pełni zabezpieczające klientów towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenia turystyczne mogą okazać się korzystne również w sytuacji, gdy podróżujesz po kraju samochodem. Wśród polskich turystów jest to dość popularne rozwiązanie, ze względu na możliwość przewiezienia pojazdu promem. W razie wypadku ubezpieczenie turystyczne pozwala m.in. na skorzystanie z pomocy prawnika czy tłumacza. W ten sposób można znacznie łatwiej dopełnić niezbędnych formalności w lokalnych urzędach czy na posterunku policji.
Szwecja jest europejskim krajem, dlatego nie różni się on zbyt mocno od Polski. Podczas wyjazdów warto mieć ze sobą podobne przedmioty do tych, które zabierasz ze sobą na wakacje w innych państwach należących do UE. Nie musisz brać paszportu – wystarczy dowód osobisty, pod warunkiem, że zamierzasz przebywać w Szwecji krócej niż 90 dni.
Nie ma też konieczności wyrabiania dodatkowych dokumentów, które pozwalałyby na kierowanie pojazdami. Wystarczy zwykłe, polskie prawo jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że mandaty w Szwecji są znacznie wyższe niż w Polsce. Szczególnie surowo kara się tam jazdę pod wpływem alkoholu. Należy zwrócić na to uwagę także podczas podróży promem. Kierowca musi bowiem samodzielnie wprowadzić pojazd na statek, a następnie zjechać po dotarciu do Szwecji. Z tego powodu na promach często przeprowadza się rutynowe kontrole trzeźwości.
W Szwecji warto mieć też gotówkę, choć w zdecydowanej większości miejsc korzysta się z tam kart płatniczych. Nie będzie więc problemu ze zbliżeniowymi płatnościami, zwłaszcza gdy masz możliwość szybkiej zamiany walut bez prowizji. W Szwecji znajdują się również punkty, gdzie gotówką nie da się zapłacić. Z tego powodu karta jest dość potrzebna, np. gdy zamierzasz korzystać z biletomatów.
W Szwecji konieczne jest też posiadanie OC, choć takie przepisy obowiązują też w Polsce. Wystarczy mieć przy sobie polisę i przedstawić ją w razie kontroli drogowej.
Wśród pozostałych przedmiotów, które warto zabrać ze sobą, można wyróżnić podstawowe rzeczy na niemal każdą wycieczkę. Muszą być one dostosowane do aktywności, jakie zamierzasz realizować w trakcie wakacji. Jeśli chcesz pokonywać długie trasy pieszo, przydadzą się wygodne buty. Latem w Szwecji jest słonecznie, dlatego warto postawić na krem z filtrem UV. Większość rzeczy da się jednak kupić na miejscu, np. w ramach pamiątki. Możliwość skorzystania z promu i własnego auta sprawia, że pasażerów nie obowiązują tak duże limity dotyczące bagażu jak w samolotach.
Kwestia bezpieczeństwa w Szwecji jest dość skomplikowana. Kraj ten zalicza się do wysoko rozwiniętych, a jego kultura nie różni się zbyt mocno od polskiej. Trzeba jednak pamiętać, że kilka lat temu do Szwecji trafiły duże grupy uchodźców ze Wschodu. Z tego powodu w kraju tym panuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego, zwłaszcza w mocno zatłoczonych miejscach. Patrole policji często pojawiają się na lotniskach, dworcach czy imprezach masowych.
Na ulicach jest za to dość bezpiecznie, choć trzeba uważać na kieszonkowców. W małych miejscowościach zagrożenie kradzieżami jest jednak bardzo niewielkie. Poziom przestępczości w Szwecji nie jest wyższy niż w innych krajach europejskich.
Jeśli jednak korzystasz z samochodu podczas podróży po Szwecji, musisz zachować szczególną ostrożność. Kierowcy zwykle jeżdżą przepisowo, ze względu na wysokie mandaty. W Szwecji żyją jednak łosie, które często pojawiają się na drogach w najmniej oczekiwanych momentach. Zderzenie z tym dużym zwierzęciem może okazać się nawet śmiertelne, a uszkodzenia samochodu zwykle nie są pokrywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. To właśnie dlatego tak ważne jest czytanie dokumentów przed ich podpisaniem. Kupując polisę, należy zapoznać się z OWU i sprawdzić, czy w trakcie zdarzenia z udziałem zwierząt leśnych koszty naprawy auta zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.
Obywatele Polski mogą wyrobić darmową kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak sama nazwa mówi, działa ona na terenie Unii Europejskiej, w tym także w Szwecji. Wówczas możliwe jest skorzystanie z pomocy medycznej niemal na takich samych zasadach jak w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre usługi w Szwecji są płatne, a ceny te obowiązują także Szwedów. Mogą być one naprawdę wysokie, zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki.
EKUZ ma dość ograniczone działanie i pozwala na udanie się zwłaszcza do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów, konieczne może okazać się zapłacenie za taką usługę. Z tego powodu karta ta nie zawsze wystarczy i znacznie lepszym wyborem jest postawienie na ubezpieczenie turystyczne. EKUZ warto wyrobić mimo to i z podstawowej pomocy korzystać bez angażowania ubezpieczyciela. W Polsce jest to całkowicie bezpłatne, choć jedna karta obowiązuje jedynie przez kilka miesięcy i w późniejszym czasie konieczne jest wyrobienie kolejnej.
Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących ubezpieczenia turystyczne. Są to polisy, które pozwalają na pokrycie kosztów leczenia i skutków innych zdarzeń losowych podczas wyjazdu. Trzeba jednak pamiętać, że każda firma oferuje ochronę na nieco innych zasadach.
W Szwecji korzystanie z pomocy medycznej jest dość drogie, dlatego warto postawić na polisę, która pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Mowa tu zarówno o hospitalizacji, jak i korzystaniu z usług specjalistów. Dodatkowo, wiele polis stworzonych z myślą o turystach pozwala na uzyskanie odszkodowania w razie:
Często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kompleksowe pakiety, które pozwalają na uchronienie się przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Jeśli podróżujesz samochodem, doskonale sprawdzą się zestawy umożliwiające skorzystanie z pomocy tłumacza lub prawnika, zwłaszcza gdy konieczne jest wezwanie policji. Oprócz tego istnieje czasem opcja wykupienia ochrony, dzięki której na dalszą podróż uzyskasz samochód zastępczy. Zazwyczaj w skład takich ubezpieczeń wchodzi pakiet Assistance, stworzony szczególnie z myślą o wyjazdach krótkoterminowych za granicę.
Ubezpieczenia turystyczne mogą się znacznie od siebie różnić. Wiele firm oferuje ciekawe dodatki, pozwalające na rozszerzenie ochrony. Mowa tu m.in. o ubezpieczeniu bagażu, które zwykle nie wchodzi w skład podstawowego pakietu. Chodzi w nim o to, że w razie kradzieży bagażu z włamaniem, a także jego zgubienia czy uszkodzenia przez przewoźnika osoba ubezpieczeniowa może uzyskać odszkodowanie. Inne dodatki to możliwość pokrycia kosztów leczenia po wypadkach w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych czy ochrona dla turystów chorych przewlekle. Opcji jest bardzo dużo.
Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, należy skupić się przede wszystkim na takich czynnikach, jak:
Jak wybrać odpowiednią polisę? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje produkty dla turystów w nawet kilku wariantach. Z tego powodu wybór może być trudny. Ogromną pomocą okazuje się jednak skorzystanie z porównywarek online. Składają się one ze specjalnego formularza, w którym należy zawrzeć wszystkie informacje o planowanym wyjeździe oraz turyście. Należy wpisać je tylko raz. System wygeneruje co najmniej kilka propozycji aktualnie dostępnych na rynku. W ten sposób możesz bardzo szybko porównać zakres ochrony, a także ceny poszczególnych polis. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż samodzielne przeglądanie ofert kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
Nie zawsze najtańsza polisa jest najlepsza. Często bardzo niska cena wiąże się z ograniczonym zakresem ochrony, który jest przecież najważniejszy w trakcie wycieczki. To właśnie z tego powodu czasem warto dopłacić. Cena ubezpieczenia turystycznego jest jednak bardzo niska i wynosi od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych za dzień. W porównaniu do korzyści, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie, warto każdorazowo decydować się na wykupienie polisy.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznegoOceń artykuł: