Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-08

Rajskie krajobrazy, białe plaże, luksusowe kurorty – taka właśnie jest Dominikana. Jednak zanim spakujesz kostium kąpielowy i aparat fotograficzny, sprawdź, o czym należy wiedzieć przed podróżą. Ta piękna wyspa to nie tylko widoki jak z pocztówki. To niestety także miejsce zagrożone kradzieżami i innymi drobnymi przestępstwami. Właśnie dlatego nie można zapominać o ubezpieczeniu turystycznym na Dominikanę. Zobacz, jak przygotować się do podróży.

Dominikana – najważniejsze informacje w skrócie

Dominikana to wyspa należąca do archipelagu Karaibów. Jest drugim co do wielkości państwem leżącym na Morzu Karaibskim (pierwsza jest Kuba). Całkowita powierzchnia kraju wynosi 48 730 km2. Dominikana zajmuje około 2/3 powierzchni wyspy Hispaniola. Pozostała część lądu należy do Republiki Haiti. Od północy wyspę otaczają wody Atlantyku, a od południa Morze Karaibskie. Od wschodu, przez cieśninę Mona, kraj graniczy z Puerto Rico.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Stolicą Dominikany jest Santo Domingo, które w 1990 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju, a jego populacja wynosi niemal 3 miliony mieszkańców.
 • Na wyspie panuje wilgotny i gorący klimat zwrotnikowy. Występują dwie pory deszczowe – pierwsza od maja do sierpnia, a druga od listopada do grudnia. Nie są one jednak utrudnieniem dla turystów, ponieważ opady zwykle trwają około godziny dziennie.
 • Największe upały panują w maju i październiku. Trzeba się wówczas spodziewać temperatury w ciągu dnia od 30 do 35°C.
 • Kraj liczy około 10 mln mieszkańców. Są to głównie Kreolczycy, ale także Indianie Taino oraz Cocolos przybyli z anglojęzycznej wyspy La Tortola.
 • Prawie 98% ludności Dominikany mówi po hiszpańsku, popularnymi językami obcymi są angielski i francuski. Nie należy się jednak spodziewać, że wszędzie można się w nich porozumieć.
 • Walutą tego kraju jest peso dominikańskie. Podróżując z Polski, należy przed wyjazdem kupić dolary lub euro. Można wymienić je na miejscu w bankach, kantorach lub hotelach. Najbardziej jednak opłaca się płacenie gotówką w dolarach amerykańskich.
 • Na Dominikanie warto zobaczyć Punta Canę, czyli mekkę turystów, Saonę – dziewiczą rajską wyspę oraz Puerto Platę słynącą z unikalnych wodospadów. Catalina to z kolei idealne miejsce dla miłośników nurkowania.

Co zabrać na urlop na Dominikanę?

Do wyjazdu warto dobrze się przygotować. Trzeba mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty oraz ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę. Sprawdź, co jeszcze przyda się podczas wyjazdu na tę piękną wyspę.

Dokumenty

Polacy mogą wjechać na Dominikanę na podstawie paszportu stałego lub tymczasowego. Wjazd na dowód osobisty nie jest możliwy. Co więcej, dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.

Obywatele RP nie muszą mieć wizy wjazdowej. Trzeba natomiast okazać bilet powrotny oraz mieć wystarczającą kwotę pieniędzy na pokrycie kosztów pobytu.

Przed podróżą trzeba wypełnić formularz wjazdu. Zawiera on oświadczenie zdrowotne podróżnego, deklarację celną oraz międzynarodowy formularz wejścia/zejścia na/z pokładu statku. Od początku lutego turyści mają obowiązek wypełnić go w wersji elektronicznej.

Koniecznie należy wykupić ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę, najlepiej z rozszerzeniem o ochronę bagażu i sprzętu sportowego, jeśli się go zabiera.

Co jeszcze zabrać?

Na Dominikanę warto zabrać gotówkę, szczególnie dolary amerykańskie. Niezbędna jest też ochrona przed słońcem, ponieważ upały mogą być bardzo dotkliwe. Krem z wysokim filtrem i kapelusz to absolutny must have.

Przyda się także saszetka do bezpiecznego przenoszenia gotówki i dokumentów. Na Dominikanie zdarzają się kradzieże.

Czy na Dominikanie jest bezpiecznie?

Turyści mogą się czuć w pełni bezpiecznie na terenach hoteli i w strefach all inclusive, które są zabezpieczane przez ochroniarzy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski przestrzega jednak przed poruszaniem się poza takimi obszarami. Ryzyko przestępczości pospolitej, czyli kradzieży i napadów, jest w tym kraju bardzo wysokie.

MSZ zaleca, by podczas przebywania poza strefami turystycznymi nie nosić biżuterii, większej ilości gotówki ani innych cennych przedmiotów. Pieniądze i dokumenty osobiste najlepiej pozostawiać w sejfie hotelowym (poza hotelem można posługiwać się ksero paszportu).

 • Na Dominikanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Dlatego możliwość udzielenia pomocy obywatelom RP jest bardzo ograniczone. Przed podróżą warto zgłosić podróż w systemie Odyseusz.
 • Na wyspie występują trzęsienia ziemi, a od czerwca do listopada są notowane huragany i tsunami.
 • Ryzyko klęski żywiołowej jest dość niewielkie.
 • Global terrorism index jest bardzo niski – nie występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć przed podróżą.

Karta EKUZ na Dominikanie – czy warto ją zabrać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana na Dominikanie. Wszystkie koszty leczenia pacjent pokrywa z własnej kieszeni lub z ubezpieczenia turystycznego. Większość klinik i gabinetów jest prywatna, a zakup leków to spory wydatek. Dobra polisa jest zatem niezbędna podczas pobytu w tym kraju.

Trzeba zwrócić uwagę głównie na koszty leczenia, jakie gwarantuje ubezpieczenie. Przyjmuje się, że ich minimalna suma nie powinna być niższa niż 200 000 zł.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne Na Dominikanę?

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia turystycznego na Dominikanę, zawsze dobieraj jego zakres do istniejących zagrożeń i aktywności, jakie masz zamiar podejmować. Warto pamiętać o sporym zagrożeniu kradzieżami, dlatego rozszerzenie o ochronę bagażu z pewnością się przyda.

Jeśli planujesz uprawianie sportów, na przykład nurkowania, zadbaj o to, by Twoja polisa chroniła przed skutkami następstw nieszczęśliwych wypadków. Powinna również obejmować ryzyka związane z ekstremalnymi aktywnościami.

Natomiast jeśli masz zamiar spędzać czas na beztroskim piciu drinków na plaży, rozszerz polisę o klauzulę alkoholową. Standardowe ubezpieczenie może Cię nie chronić, jeśli będziesz pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Dominikanę?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego na Dominikanę:

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne Na Dominikanę?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę to przede wszystkim suma gwarantowana kosztów leczenia na poziomie nie niższym niż 200 000 zł. Warto jednak rozszerzyć ochronę także o inne elementy. Zobacz, jakie.

 • Assistance – to ubezpieczenie, które gwarantuje Ci pomoc w razie nagłych wypadków. Zyskasz wsparcie medyczne, prawne, logistyczne i organizacyjne. To bardzo przydatna opcja podczas tak dalekich podróży.
 • OC w życiu prywatnym – jeśli to Ty spowodujesz szkodę lub na przykład Twoje dziecko uszkodzi wyposażenie hotelu lub zbije szybę, nie będziesz musiał płacić za naprawę. Koszty pokryje polisa.
 • NNW – w razie wypadku związanego z uszczerbkiem na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie. Dotyczy to także tragicznych zdarzeń, w których doszło do śmierci ubezpieczonego. Wówczas na wypłatę środków mogą liczyć jego bliscy.
 • Koszty sprowadzenia zwłok do kraju – transport ciała jest bardzo drogi, dlatego warto zabezpieczyć się również na taką ewentualność. Polisa pokryje sprowadzenie zwłok z Dominikany do Polski.
 • Ochrona bagażu – szczególnie przydatna na Dominikanie, w której dochodzi do bardzo wielu kradzieży. Ich ofiarą często padają właśnie turyści.

Podsumowanie
 1. Dominikana to piękna wyspa o doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Jeśli lubisz upały, wybierz się tam w maju lub w październiku.
 2. Największym miastem jest stolica – Santo Domingo. Znajdziesz tam wiele zabytków i klimatycznych uliczek.
 3. Na Dominikanę warto zabrać gotówkę, najlepiej dolary amerykańskie.
 4. Pamiętaj, że Twój paszport musi być ważny jeszcze 6 miesięcy od planowanego wylotu z wyspy.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Dominikanę?

 1. Czy Dominikana jest bezpieczna?

  Współczynnik terroryzmu jest tam bardzo niski, jednak trzeba uważać na kradzieże i napady. Turystów przestrzega się przed opuszczaniem stref hotelowych, gdzie o ich bezpieczeństwo dbają ochroniarze. Na wyspie występują huragany, tsunami i trzęsienia ziemi.

 2. Jakie ubezpieczenie na Dominikanę?

  Polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia na poziomie minimum 200 000 zł. Warto rozszerzyć ją co najmniej o ochronę bagażu z racji bardzo częstych kradzieży.

 3. Czy na Dominikanie można porozumieć się po angielsku?

  W hotelach i centrach turystycznych nie ma z tym problemu. Poza nimi językiem dominującym jest hiszpański, a anielski może okazać się mało przydatny.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments