Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Peru – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-05-18

Planujesz wyjazd do Peru? Cuzco, Machu Picchu czy Jezioro Titicaca z pewnością zrobią na Tobie wrażenie. Ten piękny kraj jest popularnym celem wypraw turystycznych, jednak zanim spakujesz walizki, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Ubezpieczenie turystyczne do Peru to konieczność, aby nic nie pokrzyżowało Twoich planów. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego malowniczego miejsca.

Peru w pigułce – najważniejsze informacje przed podróżą

Peru leży u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Kolumbią i Ekwadorem, od zachodu z Brazylią i Boliwią, a od południa z Chile. Powierzchnia kraju wynosi 1 285 216 km2. Jej większość zajmują amazońskie równiny położone w głębi kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Peru dzieli się na trzy krainy geograficzne: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selwa (dżungla).
 • Obowiązują tutaj dwa języki urzędowe: hiszpański i keczua. Drugi z nich jest używany przede wszystkim przez Indian zamieszkujących Andy. W dawnych czasach był to oficjalny język imperium Inków. W turystycznych regionach bez większego problemu można porozumieć się po angielsku.
 • Walutą obowiązującą w tym kraju jest sol. W większych miejscowościach można płacić kartą (głównie Visa). W Peru można znaleźć również sporo bankomatów.
 • Na obecnym terytorium Peru istniało państwo Inków – wysoko rozwinięta cywilizacja.
 • Jednym z najbardziej znanych punktów turystycznych w Peru jest Machu Picchu, które jest jednym z siedmiu Nowych Cudów Świata. To doskonale zachowane miasto Inków położone wysoko w Andach. To miejsce to obowiązkowy cel wyprawy każdego turysty podróżującego do Peru.
 • Stolicą kraju jest Lima. Miasto łączy w sobie szybki rozwój technologiczny z bogatą historią. Jest ona widoczna w licznych zabytkach, takich jak: Plaza de Armas, Pałac Arcybiskupi, Muzeum Narodowe czy Muzeum Złota.
 • Kuchnia peruwiańska stanowi mieszankę smaków andyjskich i europejskich. Słynie z owoców morza, kukurydzy, ale także swojskich ziemniaków. Co ciekawe, w okolicy Cuzo przysmak stanowi mięso kawi domowych (znanych u nas jako świnki morskie).
 • Jeśli wybierasz się do Peru, niestety nie dolecisz tam lotem bezpośrednim. Możesz na przykład wybrać podróż z przesiadką w Madrycie, gdzie skorzystasz z linii Air France lub KLM.

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego fascynującego kraju.

Co zabrać na wyjazd do Peru? O tym nie zapomnij!

Sprawdź, co zabrać ze sobą na wakacje do Peru. Zadbaj o to, by mieć potrzebne dokumenty i ubezpieczenie podróżne. Zobacz, co jeszcze będzie Ci potrzebne.

Dokumenty

Aby wjechać do Peru, przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie dokumenty. Polacy chcący przekroczyć granicę tego kraju muszą mieć paszport lub paszport tymczasowy. Nie wystarczy dowód osobisty. Obywatele RP nie muszą natomiast mieć wizy, jeśli przebywają w kraju nie dłużej niż 90 dni.

Taki okres bezwizowego przebywania na terenie Peru dotyczy:

 • turystów – z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres, do 90 dni.
 • osób uczestniczących w seminariach, konferencjach, wystawach, wydarzeniach sportowych,
 • studentów, dziennikarzy, osób przyjeżdżających w sprawach handlowych, których pobyt wyniesie maksymalnie 90 dni w okresie 6 miesięcy.

Podczas wjazdu na terytorium Peru należy podać termin przewidywanego opuszczenia kraju. Przekroczenie dozwolonego terminu pobytu oznacza konieczność zapłacenia kary. Wynosi ona ok. 1 USD za każdy dzień zwłoki.

Obecnie nie ma żadnych obostrzeń dotyczących COVID-19.

Dzieci podróżujące do Peru z osobą dorosłą nie potrzebują pisemnej zgody opiekunów prawnych na wjazd do kraju. Jeśli natomiast osoba niepełnoletnia ma zamiar wyjechać poza Peru tylko z jednym rodzicem, niezbędne jest notarialne pozwolenie na podróż.

Waluta

W Polsce trudno wymienić złotówki na peruwiańskie sole, dlatego najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro. Zabieranie złotówek do Peru nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ich wymiana może być niemożliwa lub utrudniona.

Co jeszcze zabrać?

Zobacz, co jeszcze przyda Ci się podczas wyjazdu:

 • przejściówka do gniazdka – w Peru obowiązują wtyczki typu amerykańskiego,
 • wygodne buty – większość wycieczek jest połączona z trekkingiem,
 • strój adekwatny do pogody i aktywności,
 • saszetkę nerkę na pieniądze o dokumenty.

Pamiętaj, aby zawsze mieć ze sobą gotówkę, nawet jeśli planujesz płacić głównie kartą. Nie możesz zapomnieć także o ubezpieczeniu podróżnym do Peru.

Czy w Peru jest bezpiecznie?

Odwiedzający Peru mogą czuć się dosyć bezpiecznie, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych. Warto jednak wziąć pod uwagę ostrzeżenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które odradza wszystkie podróże do:

 • Cusco;
 • Madre de Dios;
 • Tacna;
 • Arequipa;
 • Moquegua;
 • Puno;
 • Apurímac;
 • terenów przy granicy z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo);
 • VRAE.

Ostatni z wymienionych regionów, czyli VRAE, stanowi centrum produkcji narkotyków i pozostaje pod kontrolą karteli. Działają tam również pojedyncze oddziały organizacji terrorystycznych.

 • 7 grudnia 2022 r. w Peru doszło do próby zamachu stanu. Wprowadzono stan wyjątkowy, który wciąż obowiązuje w 7 regionach kraju. Możliwe są demonstracje, zamieszki i blokady dróg. Występują okresowe przerwy w działaniu trzech lotnisk międzynarodowych (Cusco, Arequipa i Juliaca).
 • Na trasie z lotniska do centrum Limy zaleca się korzystanie z taksówek oficjalnie uznanych przez zarząd lotniska. Inni taksówkarze mogą zawyżać ceny.
 • W Peru mogą wystąpić trzęsienia ziemi, szczególnie na wybrzeżu i w górach. Ryzyko klęski żywiołowej jest jednak stosunkowo niewielkie i wynosi 6,59%.
 • Od marca do listopada w rejonach górskich i w selwie mogą występować bardzo silne opady deszczu powodujące powodzie. Nie wolno wówczas wchodzić do strumieni sięgających powyżej kolan ani wchodzić na mosty.
 • MSZ apeluje do Polaków podróżujących do Peru o rejestrowanie się w systemie Odyseusz.
 • Global terrorist index wynosi w Peru 4,471. Jest stosunkowo wysoki z powodu organizacji „Świetlisty Szlak” zajmującej się handlem narkotykami i organizowaniem akcji terrorystycznych.

Turyści powinni jednak najbardziej uważać na przestępstwa pospolite, czyli przede wszystkim kradzieże i oszustwa.

Czy w Peru obowiązuje karta EKUZ?

Karta EKUZ w Peru nie chroni jej posiadacza w żaden sposób. Nie jest honorowana w tym kraju. Aby zapewnić sobie bezpłatną pomoc lekarską w razie choroby lub wypadku, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Peru.

Rekomenduje się, aby suma gwarantowana polisy była nie niższa niż 30 000 USD. Jednak warto pamiętać, że im wyższa będzie, tym można poczuć się bezpieczniej. Koszty leczenia w Peru są dość wysokie. Wizyta w klinice o standardzie porównywalnym do europejskiego kosztuje około 50-100 USD. Podobną stawkę trzeba zapłacić za dobę pobytu w szpitalu.

Co ciekawe, w aptekach większość leków (nawet antybiotyków) jest wydawana bez recepty.

 Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Peru?

Pierwszą kwestią jest wspomniana powyżej suma gwarantowanych kosztów leczenia. Zaleca się, by nie była ona niższa niż 30 000 USD. Zawsze warto jednak dopasować zakres ubezpieczenia do stylu podróżowania.

Jeśli planujesz wspinaczkę wysokogórską lub uprawianie sportów ekstremalnych, polisa musi Cię chronić przed skutkami ewentualnych wypadków. Musi także pokryć koszty akcji ratowniczej, jeśli taka będzie potrzebna. W takiej sytuacji niezbędna będzie polisa z klauzulą sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Weź też pod uwagę, że w Peru zdarzają się kradzieże. Jeśli więc zabierasz ze sobą cenne przedmioty, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia bagażu.

Warto rozszerzyć ochronę także o:

 • OC sportowe,
 • klauzulę chorób przewlekłych, jeśli Cię dotyczą,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • klauzulę alkoholową.

Możesz znaleźć polisę dopasowaną do Twoich potrzeb za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, a zyskasz dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli. Szybko i łatwo wybierzesz tę, która spełnia Twoje oczekiwania i założenia budżetowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Peru?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Peru:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Peru?

Ubezpieczenie do Peru powinno uwzględniać wszystkie ryzyka, jakie mogą Cię spotkać podczas podróży. W takiej polisie nie powinno zabraknąć następujących elementów.

 • Koszty leczenia – najlepiej na poziomie co najmniej 30 000 USD. Dzięki temu zyskasz darmowy dostęp do opieki medycznej, a także możesz liczyć na bezpłatną pomoc w razie wypadku lub nagłej choroby.
 • Koszty ratownictwa – konieczne, jeśli masz zamiar uprawiać sporty ekstremalne lub wędrować po górach. Akcja ratownicza to bardzo duży koszt. Jeśli nie wykupisz polisy, zapłacisz za nią z własnej kieszeni.
 • Transport zwłok – niestety czasami zdarzają się również tragiczne sytuacje. Koszt przewiezienia zwłok z Peru do Polski jest bardzo wysoki. Warto zabezpieczyć przed takimi wydatkami swoich bliskich.
 • NNW – pozwoli Ci na ubieganie się o odszkodowanie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu, na przykład złamiesz nogę.
 • OC w życiu prywatnym – chroni Cię przed konsekwencjami szkód, które Ty wyrządzisz osobom trzecim, na przykład niechcący uszkodzisz wyposażenie hotelu.

Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne do Peru pozwoli Ci poczuć się pewnie i korzystać z uroków podróży bez obaw i lęku o swoje zdrowie i swój dobytek.

Podsumowanie
 1. W Peru jest stosunkowo bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże i oszustwa (np. zawyżanie kosztów przejazdu taksówką). Turyści powinni być na to wyczuleni.
 2. Należy na bieżąco monitorować sytuację w kraju, ponieważ wciąż panują w nim niepokoje związane z próbą zamachu stanu.
 3. Do Peru najlepiej wziąć dolary albo euro i wymienić je na miejscu.
 4. W turystycznych miejscowościach można porozumieć się po angielsku. W całym kraju językiem urzędowym jest hiszpański.
 5. Przed wyjazdem do Peru należy wykupić polisę turystyczną. Gwarantowana suma kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 USD.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Peru

 1. Czy w Peru jest drogo?

  Ceny podstawowych produktów są nieco niższe niż w Polsce. Cena za noc w luksusowym hotelu to około 800 zł, natomiast w hostelu około 100 zł. Piwo można kupić za około 6 zł. Z kolei odwiedzenie popularnych atrakcji turystycznych może sporo kosztować. Przykładowo wizyta na Machu Picchu to koszt 43 USD plus cena dojazdu.

 2. Kiedy najlepiej odwiedzić Peru?

  Najcieplej jest tam w lutym, marcu i kwietniu. Można się spodziewać temperatur na poziomie 22°C. Woda jest niemal tak samo ciepła jak powietrze. Najchłodniej (około 16°C) jest w trakcie polskich wakacji.

 3. Na co uważać w Peru?

  Turyści powinni dobrze pilnować swojego bagażu oraz wykupić jego ubezpieczenie. Nie należy także podróżować do regionów, które odradza polski MSZ (szczegóły są aktualizowane na stronie gov.pl/web/peru/). Jest to szczególnie ważne z racji niestabilnej sytuacji politycznej w kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments