Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-05

Armenia, czyli kraj położony na pograniczu Azji i Europy stanowi popularny cel podróży turystów z całego świata. Obecnie jednak zainteresowanie wycieczkami w te rejony nieco spadło z racji napiętej sytuacji politycznej. Jeśli planujesz wyprawę do tego pięknego kraju, sprawdź, co warto wiedzieć i jak się do niej przygotować, by nic Cię nie zaskoczyło. 

Armenia – najważniejsze informacje w skrócie

Armenia to najstarszy kraj chrześcijański na świecie. Ludność liczy 2,9 mln osób, z których aż 83,48% jest wyznawcami Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. To państwo o bogatej historii, wielu pięknych zabytkach i zapierających dech w piersiach widokach. Sprawdź, co warto wiedzieć o Armenii.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • To kraj położony w Azji Zachodniej, graniczący z Turcją, Gruzją, Azerbejdżanem oraz Iranem.
 • Stolicą Armenii jest Erywań, z populacją wynoszącą około 1,1 miliona mieszkańców.
 • Największymi miastami poza Erywaniem są Giumri, Wanadzor, Kapan, Armawir i Ijevan.
 • Oficjalną walutą Armenii jest dram armeński (AMD).
 • Od 1991 roku kraj należy do Wspólnoty Niepodległych Państw, a od 2015 roku do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.
 • Około 90% kraju leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m.. Największym wzniesieniem w kraju jest wygasły wulkan Aragac ( o wysokości 4090 m n.p.m.).
 • Armenia to obszar aktywny sejsmicznie. Ostatnie silne wstrząsy miały miejsce w 1988 i 1993 r.
 • W rowie tektonicznym na wysokości 1900 m n.p.m. znajduje się największe na Kaukazie jezioro Sewan (o powierzchni 1240 km kwadratowych i głębokości do 83 metrów). Leży na terenie Sewańskiego Parku Narodowego. To popularny cel wycieczek. Turyści odwiedzający te okolice mogą także udać się do miejscowości Sewanawank, gdzie mieści się IX-wieczny klasztor.
 • Gospodarka kraju jest blisko związana z Rosją. Mocno wpływają na nią ostatnie wydarzenia wojenne. Wielu Rosjan w wyniku wybuchu wojny z Ukrainą uciekło do Armenii w obawie przed poborem do wojska.
 • Do Armenii z Polski najwygodniej przybyć samolotem, korzystając z lotniska Zwartnoc mieszczącego się ok. 10 km od centrum Erywania. Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Warszawa-Erywań.

Co zabrać na wyjazd do Armenii?

Przed wyjazdem do Armenii przede wszystkim zadbaj o skompletowanie wymaganych dokumentów. To przede wszystkim paszport oraz ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli Ci między innymi skorzystać z opieki medycznej w razie potrzeby.

Dokumenty

Aby wjechać do Armenii, Polacy muszą mieć paszport lub paszport tymczasowy. Warto pamiętać, że dowód osobisty nie wystarczy. Jeśli nie zamierzasz zostawać na terenie kraju powyżej 180 dni, nie musisz ubiegać się o wizę. Pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podróż do kraju dziecka nie jest wymagana.

Osobie, która przekroczy okres legalnego pobytu, grozi grzywna w wysokości od 50 do 100 tysięcy AMD oraz nakaz opuszczenia kraju w ciągu dwóch miesięcy. W skrajnych przypadkach można zostać deportowanym.

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Armenii obejmującego koszty leczenia jest wymagane przepisami. W kraju nie obowiązuje natomiast katalog lekarstw, których nie można wwozić lub wywozić. Każda osoba może wwieźć leki o 5 nazwach (do 3 opakowań każdego).

Przy wjeździe do kraju można mieć przy sobie gotówkę w kwocie nieprzekraczającej 10.000 USD. Wyższe kwoty wymagają wypełnienia deklaracji celnej.

Jeśli podróżujesz do Armenii latem, pamiętaj o ochronie przed słońcem, które bardzo intensywnie operuje w ciepłych miesiącach. Niezbędny jest krem z filtrem, nakrycie głowy i odpowiednia odzież.

Co jeszcze się przyda na wyjazd do Armenii?

Weź ze sobą ubrania, które umożliwią Ci wstęp do zabytków sakralnych. To ważne szczególnie w przypadku kobiet. Warto mieć ze sobą spódnicę lub spodnie za kolano i zakrywającą ramiona bluzkę. Niezbędne są także wygodne buty, zwłaszcza jeśli planujesz intensywne zwiedzanie.

Zabierz ze sobą gotówkę, ponieważ dostęp do bankomatów i płatności kartą mogą się różnić w zależności od regionu kraju. Nie ma jednak problemu z płatnościami bezgotówkowymi w większych miastach.

Czy w Armenii jest bezpiecznie?

Armenia jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Mimo że jest to obszar aktywny sejsmicznie, to ryzyko klęski żywiołowej utrzymuje się na zerowym poziomie. Nieco gorzej wygląda sytuacja z global terrorism index. Wynosi on około 6, czyli stosunkowo dużo. Jest to związane między innymi z nieuregulowanym statusem międzynarodowym oraz incydentami zbrojnymi na terytorium Górskiego Karabachu. Odradza się więc podróżowanie do tych terenów.

Warto wiedzieć, że polski konsul w Erywaniu nie ma możliwości udzielenia pomocy obywatelom polskim znajdującym się na terytorium Górskiego Karabachu. Zgodnie z prawem międzynarodowym nie stanowią one części Republiki Armenii.

Przy planowaniu podróży nie należy ulegać wrażeniu krótkich dystansów. Armenia to kraj o dość  niewielkiej powierzchni (odpowiada mniej więcej obszarowi województwa wielkopolskiego). Jednak przejazd dowolnego odcinka drogi zajmuje zazwyczaj 2-3 razy więcej czasu niż w Polsce. Wynika to z trudnego ukształtowania terenu i złego stanu technicznego dróg.

Podczas jazdy nocą trzeba uważać na nieoświetlone pojazdy oraz na poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane. Zasady ruchu drogowego nie są przestrzegane. Dodatkowo zimą najważniejsze trasy krajowe mogą być zamykane dla ruchu, ponieważ nie są odśnieżane.

Nie ma natomiast dużego zagrożenia kradzieżami i napadami. Rzadko również zdarzają się próby oszukiwania turystów. 

EKUZ w Armenii – czy trzeba ja wyrobić?

Karta EKUZ nie przyda się w tym kraju, ponieważ nie jest tam honorowana. Jednym sposobem, aby zapewnić sobie opiekę medyczną w razie wypadku lub choroby jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Armenii obejmującego koszty leczenia.

Należy to zrobić przede wszystkim dlatego, że jest to wymagane przepisami. Ponadto usługi zdrowotne dla obcokrajowców są odpłatne. Wizyta u lekarza podstawowej opieki medycznej kosztuje od 20 EUR w górę – w zależności od standardu kliniki oraz zakresu udzielonej pomocy.

Jak wybrać ubezpieczenie do Armenii?

Zanim wykupisz ubezpieczenie turystyczne do Armenii, zastanów się, jaki powinno mieć ono zakres. Podstawą są koszty leczenia. Warto wybrać polisę, która zapewnia je na wysokim poziomie. Opieka medyczna w Armenii jest droga, dlatego warto się zabezpieczyć.

Najpopularniejsze opcje, które można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń, gwarantują koszty leczenia na poziomie od 150 000 zł do nawet 1 400 000 zł. Różnica w cenie zakupu takich polis nie jest bardzo duża (wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych), dlatego nie warto oszczędzać.

Oprócz kosztów leczenia w polisie powinny się znaleźć:

 • ochrona bagażu,
 • OC w życiu prywatnym,
 • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, jeśli je planujesz,
 • klauzula chorób przewlekłych, jeśli na nie cierpisz,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego, jeśli go zabierasz,
 • klauzula alkoholowa,
 • OC sportowe, jeśli masz zamiar uprawiać aktywności sportowe.

Sprawdź, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Armenii.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Armenii?

Zakres ubezpieczenia turystycznego zawsze powinien być dopasowany do tego, jak ma przebiegać Twoja podróż. Zobacz, jakich elementów nie powinno zabraknąć w dobrze dobranej polisie.

Koszty leczenia – to podstawa, która jest wymagana przepisami. Warto kupić polisę, która gwarantuje je na poziomie minimum 150 000 zł.

Koszty ratownictwa – jeśli planujesz wyprawę w góry lub ekstremalne aktywności,  nie możesz ich pomijać. Koszt akcji ratunkowej może być bardzo wysoki.

Ochrona bagażu – bardzo przydatna, szczególnie jeśli zabierasz ze sobą cenne rzeczy, na przykład sprzęt fotograficzny lub sportowy.

Koszt transportu medycznego i sprowadzenia zwłok – w razie poważnego wypadku masz pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty podróży do Polski. Ubezpieczenie ochroni także Twoich bliskich na wypadek tragicznej sytuacji. Pamiętaj, że transport zwłok do kraju to ogromny wydatek.

NNW – jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie w sumie określonej w warunkach polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Armenii?

Koszt jednodniowej polisy nie jest wysoki, szczególnie w porównaniu z kosztami leczenia za granicą. W przypadku hospitalizacji, leczenia czy organizacji transportu powrotnego do kraju, ochrona ubezpieczeniowa jest niezastąpiona. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Armenii:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Pamiętaj jednak, aby cena nie była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ochrony i poszczególne elementy ubezpieczenia, gdyż to od nich zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego lub pokrycie kosztów leczeni.

Podsumowanie
 1. Armenia to kraj o bogatej historii i ciekawej kulturze. To najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie.
 2. Większość terytorium kraju leży na dużej wysokości nad poziomem morza. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza turyści cierpiący na nadciśnienie tętnicze – mogą czuć się tam gorzej.
 3. Armenia jest stosunkowo bezpieczna, jednak należy mieć na uwadze niestabilną sytuację polityczną w niektórych regionach.
 4. Trzeba uważać podczas poruszania się samochodem – drogi są w kiepskim stanie, a przepisy ruchu drogowego nie są przestrzegane.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Armenii

 1. Czy karta EKUZ działa w Armenii?

  Nie obowiązuje ona w tym kraju, więc nie zapewnia żadnej ochrony. Należy wykupić ubezpieczenie turystyczne do Armenii. Jest to także wymagane przepisami i może być kontrolowane na granicy.

 2. Czy w Armenii jest bezpiecznie?

  Dla turystów jest tam stosunkowo bezpiecznie. Należy uważać przede wszystkim na drogach, ponieważ jest tam bardzo łatwo o wypadek. Zdarzały się także pogryzienia przez zwierzęta zarażone wścieklizną. Ryzyko napadu czy kradzieży nie jest natomiast wysokie.

 3. Jak najłatwiej dotrzeć do Armenii?

  Najlepiej wybrać samolot. Do Erywania można dolecieć z Warszawy liniami LOT, które kursują regularnie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments