ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne a ubezpieczenie narciarskie – czym się różnią?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

5/5 - (2 głosy)

Coraz więcej Polaków wyjeżdżających na urlop zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu jest niezbędne. Możemy bowiem potrzebować pomocy, będąc poza dobrze nam znanym miejscem swojego zamieszkania. Szczególnie duże znaczenie mają polisy podczas wyjazdu na narty, kiedy to jesteśmy narażeni na jeszcze więcej niebezpieczeństw i nieprzyjemnych sytuacji niż w przypadku wyjazdu czysto krajoznawczego. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Sprawdź ceny polis narciarskich!

Na stoku ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy ze względu na to, że jest to inna taryfa, a tym samym inna wysokość składek. Mając to na uwadze towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenia narciarskie, dedykowane specjalnie dla osób zamierzających uprawiać sporty zimowe.

Dlaczego polisa narciarska?

Przed wyjazdem na narty należy więc wykupić zawierającą odpowiednie rozszerzenie związane z ryzykiem uprawiania tego typu sportów. Poza kosztami leczenia, które są w podstawie każdego ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny, a także opcjonalnych NNW, Assistance, ubezpieczenia bagażu podróżnego i sprzętu sportowego oraz OC, pakiet taki powinien zawierać dodatkowo koszty akcji poszukiwawczej i rozszerzenie o ryzyko związane z uprawianiem sportów zimowych. Istnieje także możliwość wykupienia wszystkich tych ubezpieczeń w jednym pakiecie dobranym na potrzeby i oczekiwania narciarza.

Zagrożenia na stoku

Jeżdżąc na nartach lub snowboardzie lub wykonując bardziej ryzykowne sporty, niewiele trzeba, aby doznać urazu. Często z licznymi obrażeniami nie jesteśmy w stanie sami opuścić stoku i udać się do szpitala. Zdarza się również, że nie mamy szans z niebezpiecznymi siłami natury. W zimie, zwłaszcza jeżdżąc poza trasą, narciarze narażeni są na niszczące działania lawiny. W takich sytuacjach z pewnością potrzebna nam będzie pomoc ratownictwa górskiego, a koszty akcji ratowniczej, szczególnie poprzedzonej akcją poszukiwawczą, nie są małe. Przeciętnego turysty nie stać na opłacenie kilkudziesięciu tysięcy złotych rachunku za interwencję pogotowia górskiego, bo takich sum może sięgać nasze zobowiązanie. Dotyczy to głównie zagranicznych kurortów narciarskich, gdzie to poszkodowany płaci za akcję ratowniczą. W Polsce narciarze nie są obciążani tymi kosztami.

Jaki rodzaj ochrony?

Ponadto, wyjeżdżając na narty, powinniśmy określić swoje umiejętności w uprawianiu sportów zimowych. Informacje te nie będą istotne, gdy kupujemy polisę turystyczną, ale mając zamiar oddawać się narciarstwu lub snowboardingowi, nie powinniśmy zatajać tych zamierzeń dla własnego dobra i od razu poprosić o polisę narciarską. Co prawda zwiększy to koszty ubezpieczenia, ale jednocześnie jego zakres i sumę, które w razie wypadku będą miały decydujące znaczenie dla naszego portfela. Część towarzystw ubezpieczeniowych rozumie narciarstwo i snowboarding ogólnie, jako sporty niosące podwyższone ryzyko urazu, a tym samym ryzyko wypłacenia pieniędzy. Inni pozwolą nam określić swoje umiejętności w każdej dyscyplinie jako amatorskie, jazdę ryzykowna lub ekstremalną. Ważna jest też dla ubezpieczyciela wiadomość, że wyjazd ubezpieczanego wiąże się z udziałem w zawodach lub obozach zimowych. Takie osoby zostaną objęte inną ochroną niż turyści wyjeżdżający w celach wypoczynkowych.

 

Porównaj ubezpieczenia na narty

Ile będzie kosztować ubezpieczenie dla narciarza?

Poniżej znajdują się przykładowe porównanie ubezpieczeń dla jednej osoby (30 lat), która wyjeżdża na narty do Austrii w terminie 1-7 grudnia 2016r. Narciarz ma zamiar uprawiać sport amatorsko oraz wybrał opcję NNW i OC.

Towarzystwo Cena Zakres
Warta 45,00 zł Koszty leczenia: 80 000,00 zł
NNW: 10 000,00 zł
OC: 100 000,00 zł
Generali 49,00 zł Koszty leczenia: 80 000,00 zł
NNW: 10 000,00 zł
OC: 100 000,00 zł
 Signal Iduna  47,99 zł Koszty leczenia: 20 000,00 €
NNW: 15 000,00 zł
OC: 30 000,00 €
 TU Europa 92,19 zł Koszty leczenia: 20 000,00 €
NNW: 3 000,00 €
OC: 50 000,00 €
 Allianz 110,18 zł Koszty leczenia: 100 000,00 zł
NNW: 30 000,00 zł
OC: 100 000,00 zł

źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji w porównywarce polisanarciarska.pl

Podsumowując, ubezpieczenie turystyczne jest dobrym zabeczeniem dla osób podróżujących w celach krajoznawczych. Wyjazd taki nie niesie ze sobą inne ryzyka urazu. W przypadkach wyjazdów zimowych na narty lub snowboard powinniśmy wykupić polisę narciarską, która z pewnością będzie zawierała wszystkie opcje, potrzebne narciarzowi do spędzenia urlopu bezstresowo i bezpiecznie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments