ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Sporty górskie a zakup polisy turystycznej

Opublikowano: 2015-03-16 (aktualizacja 2021-07-16, godz. 11:28)

5/5 - (1 głos)

Planujesz wakacyjny wyjazd w góry, w trakcie którego latem będziesz uprawiał wspinaczkę lub kolarstwo górskie, a zimą jeździł na nartach albo na desce snowboardowej? Sprawdź jak ubezpieczyciele oceniają ryzyko związane z danym sportem i kiedy wymagają zakupu zwyżki w polisie turystycznej za jego uprawianie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczyciele rozmaicie wyceniają ryzyko ubezpieczeniowe przy uprawianiu sportów. Trzeba jednak przyznać, że ich szacunki odnośnie sportów górskich są stosunkowo zbieżne. Inaczej bywa w przypadku ubezpieczenia sportów wodnych.

Które sporty uwzględnia polisa?

Jeżeli chcesz na wyjeździe zagranicznym uprawiać daną dyscyplinę sportową, musisz mieć pewność, że twoja polisa turystyczna lub narciarska odpowiednio cię chroni przed ewentualnymi urazami i wypadkami, do których może dojść w trakcie sportowej aktywności. Oto lista 7 popularnych sportów górskich uprawianych przez Polaków za granicą (w zimie i w lecie).

  1. Alpinizm. W towarzystwach Signal Iduna, TU Europa i Warta alpinizm uznaje się za sport ekstremalny, a więc obarczony najwyższą zwyżką w polisie turystycznej – nawet do 300 proc. W firmie AXA alpinizm jest definiowany jako sport podwyższonego ryzyka.
  2. Wspinaczka. Jakikolwiek rodzaj wspinaczki w TU Europa i Signal Iduna uważany jest za sport ekstremalny. W AXA wspinaczka stanowi sport podwyższonego ryzyka, natomiast w Warcie jest traktowana jako sport amatorski niewymagający dokupienia zwyżki w polisie turystycznej!
  3. Wspinaczka wysokogórska. Sytuacja zmienia się nieco przy wspinaczce wysokogórskiej. Zarówno TU Europa, Signal Iduna jak i Warta uznają ją za sport ekstremalny, podczas w firmie AXA będzie to dalej sport podwyższonego ryzyka.
  4. Kolarstwo górskie. Tutaj wszystkie analizowane towarzystwa: Warta, Signal Iduna, TU Europa i AXA są ze sobą zgodne – kolarstwo górskie rozpatruje się w kategorii sportu ekstremalnego.
  5. Narciarstwo. Warta, Signal Iduna, Tu Europa, AXA – narciarstwo jest sportem rekreacyjnym, ale wymaga dokupienia zwyżki w polisie. Warto pamiętać, że jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami to już sport ekstremalny!
  6. Snowboard. Warta, Signal Iduna, Tu Europa, AXA zgodnie uznają snowboard za sport rekreacyjny, który jednak wymaga zakupu zwyżki w ubezpieczeniu.
  7. Freeride. Wszystkie analizowane towarzystwa: Warta, Signal Iduna, TU Europa i AXA uznają freeride za sport ekstremalny.

Jaki rodzaj sportu wybrać?

Każde towarzystwo określa stopień rzyzyka sporządzając listę dyscyplin oraz sposoby ich uprawiania. I tak najczęściej wymieniane są sporty amatorskie, ekstremalne oraz wyczynowe. Ważne, aby przy zakupie polisy sprawdzić w OWU jakie sporty należą do danego ryzyka. Poniżej znajduje się podział jaki wprowadziło TU Europa w produkcie Travel World.

Rodzaj Zakres
Turystyka kwalifikowana Wypoczynek połączony z rekreacją i amatorskim uprawianiem sportu, w celu doskonalenia sprawności oraz wydolności zdrowia, a także poznania atrakcji turystycznych, uprawiany na oznakowanych szlakach, trasach, wyznaczonych akwenach, wymagający umiejętności posługiwania się sprzętem sportowym, uprawiany indywidualnie lub zespołowo, w grupach nieformalnych lub zorganizowanych; do kategorii turystyki kwalifikowanej należy: jazda na rowerze, pływanie żaglówką, kajakiem i rowerem wodnym, jazda na wielbłądzie, uczestnictwo w jeep-safari, wędkarstwo, wędrówki po górach do 3000 m.n.p.m. bez użycia sprzętu wspinaczkowego, zabezpieczającego i asekuracyjnego, żeglarstwo do 20 mil morskich od brzegu w charakterze załogi
Sporty wysokiego ryzyka narciarstwo, snowboard, jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty
Sporty ekstremalne dyscypliny sportowe, których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka: sporty powietrzne, kolarstwo górskie, sporty motorowe, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia, skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy poruszające się po śniegu lub lodzie, żeglarstwo powyżej 20 mil morskich od brzegu w charakterze załogi, skoki bungee, jumping, trekking powyżej 3000 m.n.p.m
Wyczynowe uprawianie sportu uprawianie dyscyplin sportowych polegające na regularnym uczestniczeniu w treningach, przy jednoczesnym udziale w zawodach, imprezach sportowych, obozach kondycyjnych i szkoleniowych w celu uzyskania w drodze współzawodnictwa sportowego maksymalnych wyników sportowych; obejmuje również zawodowe uprawianie sportu oraz udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, albo w ekspedycjach;
Sporty powietrzne uprawianie szybownictwa, baloniarstwa, spadochroniarstwa, lotniarstwa, paralotniarstwa, motolotniarstwa oraz wszelkiego rodzaju ich odmian, a także uprawianie jakichkolwiek dyscyplin związanych z przemieszczaniem się w przestrzeni powietrznej;

źródło: opracowanie własne

Sprawdź ceny polis narciarskich!

Generalnie w przypadku sportów górskich ubezpieczyciele są raczej zgodni w kategoryzowaniu dyscyplin sportowych i ocenianiu ryzyka ubezpieczeniowego. W razie niejasności zawsze warto dopytać firmę ubezpieczeniową czy i jakiej zwyżki potrzebujesz, planując uprawiać daną dyscyplinę sportową na wyjeździe. W ten sposób zyskujesz pewność, że wybierzesz właściwe rozwiązanie i nie wyjedziesz na urlop nieodpowiednio (lub zgoła wcale) ubezpieczony.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments