Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Grecji

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-11

Korfu, Kreta czy Santorini to popularne kierunki destynacji wakacyjnej wśród polskich turystów. Jednak tu dolecimy wyłącznie samolotem, a przecież istnieje też inna możliwość – Grecja samochodem i urlop w jej części kontynentalnej. Obfitująca w historyczne zabytki i miejsca, jest równie ciekawym celem wakacyjnym, a dojazd samochodem nie stanowi tu problemu.

Podróż samochodem do Grecji to idealne rozwiązanie dla tych, którzy boją się latać samolotem lub chcieliby poszerzyć plan urlopu o kilka atrakcyjnych punktów na mapie, które odwiedzić można w drodze do Grecji. Podpowiadamy, jak zaplanować podróż autem do Grecji i co będzie niezbędne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Samochodem do Grecji – dlaczego warto?

Podróż samochodem do Grecji wybierają nie tylko osoby, które obawiają się wsiąść na pokład samolotu. Ta 23-godzinna podróż to też doskonała okazja do zobaczenia wielu innych miejsc. Przejeżdżając przez Słowację (ewentualnie Czechy), Węgry, Serbię i Macedonię zyskujemy dodatkowe, niezwykłe punkty na wakacyjnej mapie. Dodatkowo warto zatrzymać się na nocleg, np. w zachwycających Węgrach i zwiedzić jego stolicę, czyli Budapeszt.

Grecja od zawsze przyciąga Polaków, którzy chętnie wybierają ją na swój wakacyjny odpoczynek. O ile przepiękne greckie wyspy – Korfu, Kreta, Santorini czy Rodos – są dostępne lotniczo, to tylko do Grecji kontynentalnej możemy bez trudu dotrzeć samochodem. Podróż nie należy do najkrótszych, ale przy dwóch kierowcach w aucie mona ją przebyć bez dłuższych przerw, a nawet z jednym kierowcą jest to droga do przebycia – wystarczy zatrzymać się na nocleg w drodze.                                    

Ile kosztuje podróż do Grecji samochodem?

Podróż samochodem do Grecji – koszt będzie uzależniony oczywiście od rodzaju samochodu, paliwa, ilości podróżnych, a nawet sposobu jazdy. Jednak uśredniając liczymy, że na urlop udaje się 3-osobowa rodzina, jadąca Toyotą Avensis 1,6 w benzynie. Punktem startu jest Warszawa, a miejscem docelowym Ateny. Przyjęta, uśredniona odległość to 2300 km.

Zakładając spalanie auta, ciężar podróżnych i średnioekonomiczny sposób jazdy – trasa z Warszawy do Aten będzie kosztować ok. 1600 zł w jedną stronę na dzień 28 kwietnia 2023 r. W zależności od wysokości cen paliwa, koszt może ulec zmianie. Do ceny należy doliczyć koszt zakupu winiet.

Czy podróż autem do Grecji się opłaca?

1600 zł na 3 osoby to 800 zł. Zazwyczaj koszt biletów lotniczych, kupowanych bez wyjątkowych okazji, może się kształtować podobnie. Do tego doliczyć należy opłacenie parkingu na czas urlopu – oczywiście jeśli tyczy się podróżnych spoza Warszawy.

Jadąc na urlop samochodem odchodzi też koszt wypożyczenia samochodu na miejscu. Zawiedzenie jest komfortowe i dużo łatwiejsze. Dalej dojdą koszt paliwa, ale już nie będzie konieczności opłaty za samo wynajęcie auta czy kaucję dla wypożyczalni.

Jak dojechać samochodem do Grecji?

Z Warszawy do Grecji można jechać dwoma trasami:

 1. Czechy – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Grecja
 2. Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Grecja

Dojazd drugą trasą jest nieco krótszy, średnio będzie trwać ok. 21 godzin. Trasa przez Czechy jest o 2-3 godziny dłuższa. Wszystko oczywiście zależy od aktualnie trwających remontów.  Dlatego rekomenduje się śledzenie tras na bieżąco przed wyjazdem i dokonanie wyboru na podstawie aktualnego stanu dróg.

W każdym z krajów, przez które będziemy jechać, należy zakupić winietę. Obecnie istnieje możliwość zakupienia winiet online, co znacznie ułatwi organizację podróży. Wyjątek stanowi Serbia i Macedonia, gdzie należy uiścić opłatę za przejazd autostradą przy bramkach.

Ceny winiet na trasie do Grecji:

 • Słowacja: 10-dniowa winieta to koszt 50 zł, 30-dniowa – 70 zł
 • Węgry: 10-dniowa winieta to koszt 80 zł, 30-dniowa – 100 zł
 • Czechy: 10-dniowa winieta to koszt 55 zł, 30-dniowa – 75 zł 
 • Serbia: płatność za przejechany kilometr autostrady; opłata przy bramkach; koszt 1 km – 16-20 zł
 • Macedonia: płatność za przejechany kilometr autostrady; opłata przy bramkach; koszt 1 km – 15-23 zł

Gdzie się zatrzymać jadąc samochodem do Grecji?

Jadąc samochodem do Grecji, warto tak rozplanować podróż, aby móc skorzystać z atrakcji po drodze i zatrzymać się w ciekawych miejscach na więcej niż nocleg. Dzięki temu dojazd do Grecji autem nie będzie jawił się jako uciążliwość a już rozpoczęty, interesujący urlop.

Pierwszy przystanek warto zrobić w Słowacji i zboczyć nieco z trasy, aby odwiedzić zachwycającą Bratysławę. Ta możliwość będzie łatwiejsza w realizacji, jeśli wybierzemy trasę przez Czechy – wtedy Bratysława będzie niemal po drodze. Jadąc nieco krótszą trasą (przez Słowację, z ominięciem Czech), będziemy przejeżdżać przez urokliwe Koszyce, gdzie można zatrzymać się na nocleg połączony ze zwiedzaniem.

W drodze do Grecji nie można ominąć Budapesztu, który jest na tyle atrakcyjną metropolią, że warto tu zarezerwować cały dzień na zwiedzanie.

Przejeżdżając natomiast przez Macedonię, postój najlepiej zrobić w stolicy kraju – Skopje. Mieście, obfitującym w pomniki i zabytki architektoniczne, które w turystach wzbudza skrajne odczucia: niektórzy kochają od pierwszego zobaczenia, inni uważają za nieestetyczną, a nawet kiczowatą. Warto samodzielnie wyrobić sobie opinię.  

Ile trwa podróż samochodem do Grecji?

Podróż samochodem do Grecji trwa od 21 do 24 godzin w zależności od obranej trasy, szybkości jazdy, ewentualnych utrudnień na drodze. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie należy zapoznać się z aktualną sytuacją na drogach – odpowiednie aplikacje i serwisy internetowe będą dobrym źródłem wiedzy na temat tego, gdzie spodziewać się korków, jakie trasy są remoncie itp. Pamiętajmy, że większe korki będą czekać tam, gdzie obowiązuje płatność za autostradę przy bramkach, a więc w Serbii i Macedonii. Z uwagi na czas podróży rekomenduje się rozłożenie jej chociażby na dwa etapy z noclegiem, a nawet zwiedzaniem w połowie trasy.  

Przepisy drogowe w Grecji – na co uważać?

Powrót z wakacji z mandatami nie należy do najprzyjemniejszych, stąd planując jazdę autem za granicą, koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi przepisami drogowymi. W Grecji obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h na terenie niezabudowanym, do 110 km/h – na drogach ekspresowych i do 130 km/h – na autostradach. Każda osoba jadąca autem ma obowiązek zapiąć pasy bezpieczeństwa. W odróżnieniu od Polski, nie ma tu konieczności jazdy ze światłami mijania w ciągu dnia, a jedynie, gdy warunki na drodze nie są wystarczająco dobre oraz oczywiście w nocy. Do obowiązkowego wyposażenia auta zalicza się: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę.  

Jak przeczytamy na stronie gov.pl:

„W Grecji możesz używać polskiego prawa jazdy. Zachowuje ono ważność do daty określonej w dokumencie.”

Ubezpieczenie do Grecji – o czym pamiętać?

Każdy wyjazd za granicę powinien być zabezpieczony w postaci wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Bez względu, czy kraj destynacji honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy też nie. Grecja należy do Unii Europejskiej, a więc posiadając kartę EKUZ, otrzymamy tu bezpłatną, niezbędną pomoc, lecz – co ważne – będzie ona udzielona na takich samych zasadach, jakie dotyczą mieszkańców Grecji. Jeśli więc Grecy dopłacają do wizyty u specjalisty lub hospitalizacji, to tak samo będzie musiał postąpić turysta z Polski, nawet jeśli taka sama usługa medyczna w Polsce jest całkowicie refundowana przez NFZ.

Dlatego ubezpieczenie do Grecji – mimo honorowania EKUZ – jest więcej niż dobrym pomysłem.

Warto tu przytoczyć rekomendacje, jakie znajdziemy na polskiej stronie rządowej gov.pl:

„Jeśli opłacasz składki na NFZ, masz w Grecji prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Aby z niej skorzystać, przedstaw kartę EKUZ. Otrzymasz ją przed wyjazdem, w swoim oddziale NFZ. Karta EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne. W razie konieczności pokryje ono koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.”


Jakie ubezpieczenie do Grecji wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji powinno zapewniać Ci:

 • Wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia – im wyższa kwota, tym większa szansa, że turysta nic nie zapłaci za opiekę medyczną w Grecji. Warto, aby ta kwota obejmowała co najmniej 200 tys. zł.
 • OC (ewentualnie OC sportowe) – przydatne, jeśli dojdzie do uszkodzenia zdrowia lub mienia drugiej osoby. Planując uprawianie sportów, ważne by zakupić polisę z OC sportowym.
 • NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania w sytuacji uszczerbku na zdrowiu wynikłym z wypadku. Pozwoli też pokryć koszty rehabilitacji już w kraju.
 • Ratownictwo – pomoc ratowników i koszty akcji ratowniczej pokrywane są z polisy.
 • Assistance – ubezpieczenie, które może szczególnie przydać podczas podróży samochodem. W zależności od oferty, może obejmować bezpłatną pomoc tłumacza i prawnika, co może okazać się przydatne.

Pamiętaj! Leczenie za granicą z EKUZ, gdy obejmuje w pełni refundowane usługi, zazwyczaj nie wymaga od turysty wyłożenia środków – formalności załatwia NFZ i jego odpowiednik w danym kraju. Są jednak wyjątki od tej reguły i może się zdarzyć, że rachunek będzie musiał pokryć turysta, a następnie NFZ zwróci mu pieniądze.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Grecji?

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – koszt będzie zależny od zakresu ubezpieczenia. W prywatnym ubezpieczeniu ogromną zaletą jest możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Co to oznacza? Jeśli turysta choruje przewlekle, może wykupić odpowiednie rozszerzenie, chroniące go w razie pogorszenia stanu zdrowia spowodowanego chorobą przewlekłą. Planując uprawianie potencjalnie niebezpiecznych sportów, można (a nawet rekomendowane jest) wykupienie rozszerzenia o sporty ekstremalne. Jadąc ze zwierzętami, małymi dziećmi, dobrze jest wykupić assistance i OC.

Najlepszą dla siebie polisę znajdziesz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dostępnych jest to kilka, a nawet kilkanaście rożnych oferty od kilku wiodących firm ubezpieczeniowych. Do każdej oferty dołączone jest OWU, dzięki czemu można zapoznać się ze szczegółami ubezpieczenia na spokojnie, w domowym zaciszu. Prosty jest także zakup ubezpieczenia. Wystarczy wybrać odpowiednie ubezpieczenie i opłacić przez internet. Polisa znajdzie się na mailu nawet po 4 godzinach. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które o ubezpieczeniu podróży przypomniały sobie w ostatnim momencie lub wyruszają w nieplanowaną, spontaniczną podróż.

Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
151,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Proama
76,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
128,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
151,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
154,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Co zobaczyć Grecji?

 • Ateny – stolica Grecji to punkt konieczny w planie zwiedzania. Pierwsze kroki warto skierować do Akropolu Ateńskiego, wzgórza z ruinami, gdzie znajdują się dobrze zachowane świątynie Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, Odeon Herodesa Atticusa. W Atenach godnym polecenia jest Plac Syntagma, Dzielnica Plaka oraz Starożytna Agora.
 • Saloniki – po Atenach to druga największa metropolia Grecji. Warta odwiedzenia jest tu nadmorska promenada ciągnąca się niemal 5 km.
 • Meteory – 13 klasztorów znajdujących się na kamiennych filarach nad Równiną Tesalską robi zapierające dech w piersiach wrażenie. Klasztory zawieszone są na wysokości 500 m n.p.m., a mnisi, by się do nich dostać wciągani byli na linach.
 • Grecja Południowa i Półwysep Peloponeski – miłośnicy historii z pewnością z wielką chęcią odwiedzą słynną Olimpię, która stanowiła antyczne centrum świata sportu i religii. Inne miasta Peloponezu to Korynt, Sparta, Mykeny, Petras. Ten najbardziej wysunięty na południe punkt Grecji słynie z niepowtarzalnej roślinności, tak innej niż w pozostałych regionach kraju oraz z plantacji oliwek, cytrusów i winogron.

Podsumowanie
 1. Podróż do Grecji samochodem to świetne rozwiązanie dla osób, które boją się latać samolotem lub chciałabym zobaczyć kilka ciekawych miejsc po drodze, np. Bratysławę, Budapeszt.
 2. Podróż do Grecji autem trwa od 21 do 24 godzin w zależności od wybranej trasy.
 3. Średni koszt dojazdu w jedną stronę to 1600 zł + zakup winiet (dodatkowe ok. 250-300 zł).
 4. Niezbędnym elementem wyjazdu za granice jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które zapewni pełne świadczenia medyczne za granicą, także w placówkach prywatnych.
 5. Najtańsze ubezpieczenie do Grecji kosztuje już niecałe 4 zł za dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Grecji

 1. Kiedy najpóźniej mogę kupić ubezpieczenie?

  Warto zainteresować się tematem ubezpieczenia na podróż jak najwcześniej. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego w polisaturstyczna.pl oferujemy możliwość zakupu ubezpieczenia, które będzie obejmowało ochroną podróżnego już 4 godziny od momentu opłacenia. Rekomenduje się, żeby ubezpieczenie wykupić na 2-3 dni przed podróżą.

 2. Choruję na cukrzycę typu I, jakie ubezpieczenie wybrać?

  W przypadku chorób przewlekłych, a do takich należy cukrzyca typu I, konieczne jest wykupienie rozszerzenia od chorób przewlekłych. Dzięki temu jest gwarancja otrzymania bezpłatnej pomocy w razie pogorszenia się stanu zdrowia z uwagi na chorobę przewlekłą.

 3. Jak sprawdzić cenę ubezpieczenia na polisaturystyczna.pl.pl?

  Wejdź na porównywarkę ofert: kalkulator ubezpieczeń turystycznych i wpisz podstawowe dane odnośnie osoby wyjeżdżającej oraz celu podroży. System wygeneruje dostępne ubezpieczenia. Przy każdej ofercie znajdziesz OWU i koszt polisy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments