ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ryzykowne podróże w 2016 roku

Opublikowano: 2016-05-18 (aktualizacja 2021-07-05, godz. 2:12)

Oceń tą stronę

Międzynarodowa organizacja International SOS zajmująca się badaniem bezpieczeństwa w podróżach opublikowała Mapę Ryzyka na świecie na 2016 rok. Mapa zawiera ocenę ryzyka medycznego oraz informacje o tym, jak turyści postrzegają kwestię bezpieczeństwa w krajach, do których się wybierają. Dokument przedstawia również sposób, w jaki podróżni przygotowują się do wyjazdu. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

International SOS stworzyła raport ryzyka w celu pomocy podróżującym oraz firmom, które działają na zagranicznych rynkach. Dokument pozwala zrozumieć ryzyko występujące w globalnym ujęciu. Jest to uaktualnienie poprzedniej Mapy Ryzyka opublikowanej w 2010 roku. Została ona wzbogacona o nowe ryzyka dotyczące bezpieczeństwa. Podstawowe wnioski wykonanego badania obrazuje poniższa grafika.

źrodło: opracowanie własne

– Edukacja i informacja oraz, w niektórych przypadkach, zaistniałe przypadki są niezbędne, aby pomóc pracownikom zrozumieć i złagodzić zagrożenia dla ich osobistego bezpieczeństwa – podkreślają twórcy badania.

Według autorów przeglądu aż w 75% krajach ryzyko medyczne oceniane jest na innym poziomie niż zagrożenia bezpieczeństwa podróży. – Ten zakres w poszczególnych krajach podkreśla złożoność organizacji, które przygotowują pracowników do wyjazdu za granicę – komentuje wynik Rob Walker, szef Informacji i Analiz w International SOS oraz Control Risks.

Stworzyliśmy Mapę Ryzyka, aby pomóc podróżnym dostosować ich przygotowania przed podróżą proporcjonalnie do ryzyka mogącego wystąpić w danym miejscu. Nawet w krajach o niskim stopniu ryzyka medycznego i stanu techniki usług medycznych, podróżni mogą nadal potrzebować pomocy w języku lub wsparcia w nieznanym systemie opieki zdrowotnej.  Obydwa z wymienionych mogą być znaczącymi barierami w uzyskaniu opieki – uzasadnia z kolei dr Irena Lai, dyrektor medyczny z działu Informacji i Analiz.

Szczegóły badania

30 państw posiada nieznaczne lub niskie zagrożenie bezpieczeństwa podróży, ale jednocześnie wysokie lub bardzo wysokie ryzyko medyczne.

Ocena ryzyka medycznego na świecie została podzielona na 5 stopni zagrożeń, które osiągają wartości:

Ocena Ryzyka Medycznego na świecie
Bardzo wysokie ryzyko 10%
Wysokie ryzyko 26%
Średnie ryzyko 36%
Niskie ryzyko 22%
Szybko rozwijające się państwa o zmiennym ryzyku 6%

źródło: opracowanie własne

źródło: www.internationalsos.com/risk-outlook

Z badania płyną również inne wnioski. Dotyczą one preferencji samych podróżnych i tego, w jaki sposób przygotowują się oni do zagranicznego wyjazdu.

  • 45% szuka wymaganych szczepień,
  • 43% sprawdza postawy, kulturę i praktyki lokalnej ludności,
  • 37% sprawdza zabezpieczenia w miejscu ich zakwaterowania,
  • 37% sprawdza poziom przestępczości,
  • 29% pakuje apteczkę,
  • 23% sprawdza warunki drogowe.

Przygotowania podróżujących a rzeczywistość

Inny rezultat widoczny jest wśród osób, które wróciły z podróży zagranicznej. Aż 8 na 10 z nich czuło, że ich osobiste bezpieczeństwo było zagrożone podczas pobytu za granicą, jednak mniej niż 4 na 10 osób przed podróżą sprawdziło informacje o przestępczości w docelowym miejscu, dzielnicach, które trzeba unikać, normach bezpieczeństwa transportu publicznego czy zabezpieczeniach w miejscu zakwaterowania.

71% osób szczebla kierowniczego, które stale podróżują, doświadczyło problemu medycznego za granicą, ale tylko 15% oceniało przed podróżą poziom lokalnej opieki zdrowotnej.

Niemal 1 na 3 podróże odbywa się do krajów z wyższym ryzykiem medycznym i zagrożeniem bezpieczeństwa, niż w ojczystym kraju.

źródło: www.internationalsos.com/newsroom/news-releases/travel-risk-map-2016-launched-dec-07-2015

Bezpiecznie mimo zagrożeń?

– W rzeczywistości zagrożenia istnieją na całym świecie. Zrozumienie tego, czym te zagrożenia są, a następnie podjęcie odpowiednich środków ostrożności jest najlepszym sposobem, aby wspierać swoich pracowników, umożliwić wzrost gospodarczy i wywiązywać się z obowiązku staranności – te słowa wspomnianego już wcześniej Roba Walkera powinny być wskazówką dla poszukujących właściwego ubezpieczenia.

Czy to podczas służbowych wyjazdów, czy rodzinnych wakacji – należy pamiętać o ochronie, jaką może gwarantować polisa turystyczna. Jest ona zapewnieniem pokrycia kosztów medycznych oraz dodatkowych usług, które wybierzemy w wariancie swojej polisy.

Mówiąc o zagrożeniach, warto przypomnieć również o ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych, co w ostatnim czasie stało się kwestią priorytetową tak wielu grup społecznych: polityków, służb mundurowych czy osób żyjących z turystyki . O tym, jak ubezpieczyć się na wypadek zamachów terrorystycznych można przeczytać w osobnym artykule.

Źródło: https://www.internationalsos.com/newsroom/news-releases/travel-risk-map-2016-launched-dec-07-2015

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments