Jakie ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny?

Opublikowano: 2018-05-23 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny przede wszystkim powinno posiadać minimalne koszty leczenia w kwocie co najmniej 20 000 euro, a rekomendowane w wysokości przynajmniej 30 000 euro. Solidną polisę można kupić już za około 7 zł za dzień ochrony. Należy pamiętać, że w tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Bośnia i Hercegowina to bałkański tygiel kulturowy, który w swojej historii wielokrotnie doświadczył konfliktu zbrojnego. To w Sarajewie w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a w latach 1992-1995 na terytorium tego kraju trwała wojna domowa, która była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia II wojny światowej. To tutaj przecinają się drogi Bośniaków, Serbów i Chorwatów, a także muzułmanów, wyznawców prawosławia oraz katolików. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dziś ta malownicza kraina systematycznie odbudowuje się z gruzów, przyciągając coraz więcej turystów, w tym polskich pielgrzymów udających się do Medjugorie. W naszym 4-punktowym poradniku podpowiadamy, które atrakcje warto zobaczyć w Bośni i Hercegowinie, w jaki sposób zaplanować wycieczkę i sprawdzić stan bezpieczeństwa w tym kraju, a także jak dobrać optymalne  ubezpieczenie turystyczne.

1. Poznaj atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny

Do Mostaru setki turystów przyjeżdżają, aby podziwiać jeden z symboli Bośni i Hercegowiny, czyli Stary Most, który przez ponad 400 lat łączyć brzegi miasta. W 1993 roku w czasie wojny został zniszczony. Do dawnej świetności przywrócono go w 2004 roku. Obecnie posiada pojedynczy łuk o długości niemal 30 metrów, który wznosi się ponad 20 metrów nad poziom wody. Budowla trafiła na listę UNESCO. Poza tym miasto to labirynt ciasnych uliczek i licznych kafejek, gdzie na ścianach wielu budynków wciąż widać ślady po kulach.

W Bośni i Hercegowinie jednym z obowiązkowych punktów dla turystów powinna być również stolica kraju, czyli Sarajewo położone w malowniczej dolinie rzeki Miljacki, którą otaczają wysokie góry. W 1984 roku rozegrano tu zimowe igrzyska olimpijskie, a zbudowane z tej okazji obiekty sportowe można oglądać do dziś. Najwięcej osób przyciąga Bascarsija, a więc XV-wieczne stare miasto. Znajdują się tutaj liczne kawiarnie i restauracje serwujące burek (nadziewany placek), a także można podziwiać fontannę Sebilj czy meczet Gazi Husrev-bega.

Medjugorie często odwiedzają polscy pielgrzymi, ponieważ znajduje się tutaj jedno z najważniejszych katolickich sanktuariów w Europie. W 1981 roku w tej miejscowości Matka Boska miała objawić się szóstce dzieci. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni odwiedzić Sutjeskę, czyli najpiękniejszy park krajobrazowy w Bośni i Hercegowinie. Na jego terenie jest również położony las Perućica – jeden z nielicznych prastarych lasów Europy. Piękne widoki gwarantuje też Kravica, jeden z największych i zdecydowanie najładniejszych wodospadów w kraju.

2. Oszacuj koszty wycieczki do Bośni i Hercegowiny

Najłatwiej jest zwiedzić Bośnię i Hercegowinę wybierając w biurze podróży jedną z ofert objazdowych wycieczek po Bałkanach. 9-dniowa wyprawa podczas której można podziwiać Sarajewo, Mostar i Medjugorie, a także Dubrownik, Kotor, Monaster Moracę oraz Belgrad kosztuje 1130 zł za osobę. Organizator zapewnia śniadania i obiadokolacje oraz nocleg w 2-gwiazdkowym hotelu.

Wyjazd do Bośni i Hercegowiny można również zorganizować na własną rękę, jeżeli zależy nam na większej swobodzie zwiedzania. Najtańszy bilet autobusowy z Warszawy do Sarajewa kosztuje ponad 500 zł w obie strony (samolotem około 1100 zł), a do Mostaru ponad 600 zł (za pomocą linii lotniczych około 1300 zł). W tym pierwszym mieście średnia cena noclegu wynosi 242 zł, a w drugim 142 zł. Oczywiście jest uzależniona od standardu kwatery.

Średnie ceny noclegu w Sarajewie i Mostarze

Standard zakwaterowaniaŚrednia cena noclegu za dobę w SarajewieŚrednia cena noclegu za dobę w Mostarze
Hostel60 zł63 zł
Hotel 2-gwiazdkowy158 zł118 zł
Hotel 3-gwiazdkowy213 zł135 zł
Hotel 4-gwiazdkowy276 zł214 zł
Hotel 5-gwiazdkowy579 zł244 zł

3. Sprawdź stan bezpieczeństwa w Bośni i Hercegowinie

Obecnie w Bośni i Hercegowinie nie obowiązuje stopień zagrożenia terrorystycznego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze względu na częste kradzieże, zaleca oddzielne noszenie dokumentów, gotówki i kart płatniczych. Jednocześnie w wielu miastach na ulicach można spotkać bezdomne psy, których kontaktu należy unikać. Nie powinno się również samodzielnie podróżować po lasach, górach czy nieoznakowanych drogach, ponieważ w kraju wciąż znajduje się mnóstwo nierozbrojonych min i niewypałów.

Polscy obywatele przybywając do Bośni i Hercegowiny na okres krótszy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy. Granicę mogą przekroczyć na podstawie paszportu i dowodu osobistego, jednak posiadanie wyłącznie drugiego z tych dokumentów może utrudnić skorzystanie z usług bankowych czy pocztowych. Istnieje również formalny obowiązek okazania przy wjeździe 75 euro na każdy dzień pobytu.

4. Kup optymalne ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina nie jest członkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Oznacza to, że na jej terytorium nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wizyta u lekarza w tym kraju kosztuje około 15-25 euro. Dlatego wybierając się na Bałkany, koniecznie trzeba zakupić dodatkową polisę turystyczną.

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny cena – najtańsze kosztuje zaledwie 2,58 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej. Jednak w zakresie ochrony nie posiada m.in. kosztów ratownictwa. W efekcie może okazać się niewystarczające.

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny – cena optymalna wynosi zaledwie 7,27 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej. Oferta jednego z towarzystw zawiera koszty leczenia i ratownictwa do 600 000 zł. Posiada również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w wysokości 50 000 zł oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym z sumą gwarantowaną 150 000 zł.

Ponadto za dopłatą to ubezpieczenie można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową, która jest dodatkiem do kosztów leczenia oraz NNW. Oznacza to, że jej posiadacze mogą liczyć na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje opłaty medyczne do wysokości sum gwarantowanych określonych w umowie nawet w przypadku, gdy będą znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Porównanie cen zakupu ubezpieczeń turystycznych w przypadku wyjazdu do Bośni i Hercegowiny

Zakres ochronyNajtańsze ubezpieczenie turystyczneOptymalne ubezpieczenie turystyczne
Koszty leczenia42 920 zł600 000 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł
NNW8 584 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł
Ubezpieczenie bagażu858 zł1500 zł
Usługi AssistanceW ramach kosztów leczenia (zakres podstawowy)usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Klauzula alkoholowaZa dopłatą
Cena polisy2,58 zł7,27 zł

Źródło: rankomat.pl (cena za 1 dzień ochrony dla 1 osoby dorosłej).

Należy pamiętać, aby kupując ubezpieczenie turystyczne nie kierować się jego ceną, a zakresem ochrony. Przed wyborem polisy warto porównać ze sobą propozycje co najmniej kilku towarzystw. W prosty sposób można to zrobić za pomocą naszego kalkulatora. Do każdej z kilkunastu ofert dołączony został plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), który można dokładnie przeanalizować w domowym zaciszu. Następnie po dokonaniu wyboru na skrzynkę mailową otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie zwiedzać Bośnię i Hercegowinę.

 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments