Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Bośnia i Hercegowina nie jest najpopularniejszym kierunkiem podróży Polaków, jednak wciąż wybiera ją wiele osób. Planując wycieczkę do tego państwa, konieczne jest pomyślenie o nabyciu odpowiedniego ubezpieczenia. Jaka polisa sprawdzi się najlepiej w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest krajem położonym na Półwyspie Bałkańskim. W ostatnich latach rozwija się ona bardzo dynamicznie, dlatego przyciąga uwagę coraz większej liczby turystów. Na terenie Bośni i Hercegowiny znajdują się liczne atrakcje turystyczne związane z wojną, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Od 1992 roku jest to jednak państwo niepodległe.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Bośnia i Hercegowina cieszy się dużą popularnością wśród turystów ze względu na fakt, że ceny w tym kraju często są dużo niższe niż w Polsce. Oznacza to, że jest możliwość wykupienia luksusowych wakacji za mniejsze pieniądze w stosunku do ofert nad polskim Bałtykiem.

Co zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

Niektóre osoby wybierają się za granicę przede wszystkim w celu zwiedzania. Na terenie Bośni i Hercegowiny istnieją różne atrakcje, które trafiają w gusta turystów w każdym wieku. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim zabytki architektury oraz niepowtarzalne parki narodowe, pełne wodospadów i wyjątkowych krajobrazów. Do najpopularniejszych atrakcji na terenie Bośni i Hercegowiny można zaliczyć:

 • kamienny most Mostar – to most znajdujący się nad rzeką Neretwą. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kiedyś był uznawany za najważniejszy symbol, łączący Wschód z Zachodem,
 • Sarajewo – Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Na jego terenie można znaleźć różne ciekawe zabytki, w tym Stare Miasto pełne zabytkowych budynków. Popularności cieszy się również meczet Gazi Husrevbega czy fontanna Sebij. Sarajewo słynie też z licznych bazarkach, na których klienci mogą targować ceny,
 • klasztor w Žitomislići – kolejna atrakcja to prawosławny klasztor, który został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Niegdyś stanowił on bardzo ważny ośrodek duchowości i kultury. W tym miejscu znajdowała się szkoła przepisywania ksiąg, biblioteka oraz seminarium. Obecnie są to odbudowane ruiny, ponieważ budynek uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej,
 • wodospady Kravice – na terenie Bośni i Hercegowiny można znaleźć również niepowtarzalne wodospady Kravice na rzece Trebižat. Sięgają one aż 28 metrów wysokości. To jedna z najciekawszych atrakcji naturalnych na terenie tego kraju,
 • miasto Livno – będąc w Bośni i Hercegowinie, nie można pominąć również wizyty w mieście Livno. Leży on między górami, dlatego cechuje się pięknymi, malowniczymi uliczkami. Architektura w Livnie także jest bardzo charakterystyczna i klimatyczna.

Plan zwiedzania powinien być dostosowany do potrzeb i preferencji danej osoby. Dobrym pomysłem jest korzystanie z zorganizowanych wycieczek, gdzie istnieje opcja dokupienia fakultetów. Bośnia i Hercegowina jest bardzo ciekawym krajem zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. To dość nieoczywisty kierunek w porównaniu do wielu innych krajów leżących na Półwyspie Bałkańskim. Z tego powodu warto poświęcić co najmniej kilka dni, by odwiedzić najpopularniejsze miejsca w Bośni i Hercegowinie. Jeśli planujesz wycieczkę typowo objazdową, konieczne jest zdecydowanie się również na ubezpieczenie z pakietem Assistance. Pozwala ono na zapewnienie pojazdu zastępczego w razie wypadku, a także udzielenie pomocy specjalistów w razie sporów związanych z wydarzeniami na drodze.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Bośni i Hercegowiny?

Ubezpieczenie turystyczne ma wiele zalet. Pozwala przede wszystkim na uchronienie się przed dużymi kosztami, związanymi z koniecznością zapłacenia za ewentualne leczenie. Obecnie polisy podróżne są dostępne w wielu zakresach. Dobre ubezpieczenie tego typu powinno jednak działać w takich przypadkach, jak:

 • wypadek wiążący się z hospitalizacją lub wizytą u lekarza,
 • wizyty w prywatnych klinikach,
 • transport medyczny do Polski,
 • szkody wyrządzone w hotelu lub innym osobom,
 • kradzież bagażu lub zgubienie go przez przewodnika,
 • problemy na drodze w trakcie podróży samochodem,
 • akcje ratownicze i poszukiwawcze, przeprowadzane np. w górach.

Często ubezpieczenia turystyczne zapewniają również usługi prawnika i tłumacza. Takie osoby są niezbędne w sytuacji, gdy zamierzasz udać się na policję w danym państwie lub masz problem związany z poruszaniem się samochodem. Często w razie kolizji lub awarii istnieje też opcja skorzystania z darmowego noclegu lub pojazdu zastępczego.

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia swego rodzaju komfort psychiczny osobom, które spędzają wakacje za granicą. Dzięki takiej ochronie nie trzeba martwić się różnego rodzaju problemami związanymi ze zdrowiem czy formalnościami w danym państwie. Jest to polisa niezwykle tania w stosunku do innych ubezpieczeń dostępnych na rynku. Podwyższa ona koszt wyjazdu o zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, co w porównaniu do korzyści, jakie za sobą niesie, jest niewielkim wydatkiem.

Co zabrać na urlop w Bośni i Hercegowinie?

To, co warto zabrać na urlop w Bośni i Hercegowinie, różni się w zależności od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim czas, w jakim zamierzasz ubrać się za granicę. Latem obowizkowym elementem wyposażenia jest oczywiście strój kąpielowy, a także cały zestaw przedmiotów niezbędnych przy plażowaniu. Bośnia i Hercegowina ma bowiem niewielki fragment terytorium sięgający do Morza Adriatyckiego.

Zimą, zwłaszcza gdy planujesz aktywności na stokach, warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania i sprzęt sportowy. Wiele rzeczy, zwłaszcza kosmetyków, można zakupić na miejscu, co jest odciążeniem dla osób, które korzystają z podstawowych pakietów bagażu w samolotach.

Nie można zapominać również o dokumentach. Obywatele Polski mogą poruszać się po terenie Bośni i Hercegowiny nawet w sytuacji, gdy nie mają oni paszportu. Wystarczy bowiem dowód osobisty. Konieczne jest też dysponowanie gotówką. W tym kraju podczas przejazdu przez granicę trzeba bowiem potwierdzić, że dysponujesz kwotą co najmniej 75 euro na każdy dzień pobytu. Niezbędna jest także karta płatnicza lub kredytowa, dzięki którym transakcje mogą być dokonywane w znacznie łatwiejszy sposób.

Jeśli poruszasz się samochodem, musisz pamiętać również o Zielonej Karcie. Zapewnia ona legalny wjazd pojazdem z Polski na teren Bośni i Hercegowiny.

Czy w Bośni i Hercegowinie jest bezpiecznie?

Bośnia i Hercegowina jest krajem dość bezpiecznym, choć trzeba pamiętać o pozostałościach po wojnie z lat dziewięćdziesiątych. Na dzikich terenach często znaleźć można niewybuchy, dlatego w tym państwie wciąż przeprowadza się działania saperskie. W bardziej turystycznych miastach trzeba uważać także na kieszonkowców, choć jest to problem niemal na całym świecie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie można zapominać również o szczepieniach. Nie są one obowiązkowe, choć dobrym pomysłem jest zaszczepienie się przeciwko WZW oraz gruźlicy. Większość obywateli Polski otrzymuje takie szczepienia już w dzieciństwie i nie trzeba ich powtarzać.

Podczas wyjazdu może jednak dojść do różnego rodzaju zdarzeń losowych, w tym także kolizji i wypadków na drodze. To właśnie z tego powodu, niezależnie od kierunku, w którym planujesz wakacje, warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Bardziej rozszerzone pakiety pozwalają na zabezpieczenie się w razie niemal wszystkich zdarzeń losowych, co odciąża podróżnika od konieczności samodzielnego pokrycia kosztów leczenia, transportu czy pomocy specjalistów w Bośni i Hercegowinie.

Karta EKUZ na urlop w Bośni i Hercegowinie –  czy obowiązuje?

Obywatele Unii Europejskiej mają możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest darmowa. Pozwala ona na skorzystanie z opieki medycznej na takiej samej zasadzie, jak w ojczyźnie turysty. Takie ubezpieczenie działa tylko w krajach Unii Europejskiej. W Bośni i Hercegowinie nie można z niej skorzystać, dlatego konieczne jest wykupienie ubezpieczeń turystycznych w firmach, które zapewniają pełną ochronę podróżników. W ten sposób można ustrzec się przed kosztami związanymi ze skorzystaniem z pomocy lekarzy. Niekiedy jest ona niezbędna, co ma związek np. z nagłymi zatruciami, wypadkami komunikacyjnymi czy urazami w trakcie uprawiania sportu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? 

Na rynku znaleźć można różne ubezpieczenia turystyczne. Wybór odpowiedniego powinien więc zależeć od własnych preferencji. Dobrym pomysłem jest stawianie na pakiety rozbudowane, które pozwalają na zwrócenie kosztów w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych. To właśnie dlatego tak ważne jest porównanie ofert co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia turystyczne powinny obejmować zwrócenie kosztów leczenia, wypłacenie odszkodowania za skradziony bagaż czy zapewnienie pomocy w razie jakichkolwiek problemów prawnych lub kolizji drogowych. Im szerszy pakiet, tym lepiej. Czasami opłaca się wykupienie droższego produktu, który obejmuje mniej wyłączeń i pozwala na kompleksowe zabezpieczenie turysty.

Pomocą w wybieraniu ubezpieczenia turystycznego może być skorzystanie z porównywarek internetowych. Pozwalają one na zestawienie co najmniej kilku propozycji w zaledwie kilka minut. Dzięki temu możliwe jest znalezienie polisy o szerokim zakresie obowiązywania w atrakcyjnej cenie. Należy poświęcić chwilę, by zapoznać się z dokładnym zakresem obowiązywania poszczególnych produktów. Konieczne jest również sprawdzenie wyłączeń od odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia odszkodowania. Czasami ubezpieczenia są dostępne w pakiecie z wycieczką kupowaną w biurze podróży. Wówczas klient może skorzystać z gotowej oferty od firmy wybranej przez organizatora wyjazdu. Niekiedy istnieje też opcja wykupienia dodatkowych rozszerzeń na własną rękę.

Bośnia i Hercegowina – ile kosztuje polisa turystyczna?

Polisy turystyczne różnią się od siebie pod względem wielu czynników. To właśnie dlatego na rynku znaleźć można produkty tańsze i droższe. Zwykle różnice wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych za dzień. Ubezpieczenie turystyczne nie jest jednak produktem drogim, dlatego za kilkudniowy urlop zwykle nie zapłacisz więcej niż 200 zł.

Na dokładny koszt polisy turystycznej wpływają takie czynniki, jak:

 • maksymalna kwota wypłacanego odszkodowania – zazwyczaj jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zakres ten można zwiększyć, wykupując rozszerzony pakiet ochrony,
 • zakres obowiązywania polisy – ubezpieczenia chroniące w większej liczbie przypadków są naturalnie droższe, jednak znacznie lepiej zabezpieczają turystę przed niespodziewanymi kosztami,
 • czas obowiązywania – koszt polis turystycznych zwykle jest podawany za jeden dzień; niekiedy w przypadku pakietów obowiązujących przez dłuższy czas można liczyć na atrakcyjne zniżki,
 • dodatkowe rozszerzenia – do klasycznych polis turystycznych można dokupić różnego rodzaju rozszerzenia; są one przydatne przede wszystkim w sytuacji, gdy planujesz uprawiać sporty ekstremalne lub zabierasz ze sobą bardzo wartościowe przedmioty.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie oferują ciekawe promocje, które pozwalają na zakupienie polis turystycznych znacznie taniej. Warto obserwować rynek i sprawdzać, jak prezentują się ceny w danym okresie. To właśnie wtedy pomagają internetowe porównywarki. Bazują one zwykle na formularzu elektronicznym. Wystarczy go uzupełnić, a system wygeneruje propozycje od różnych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób można bardzo szybko sprawdzić, które ubezpieczenie turystyczne na rynku jest obecnie najtańsze.

Zazwyczaj cena ubezpieczenia turystycznego jest znacznie niższa w przypadku dzieci. Opłaca się też kupowanie produktów tego typu w zestawie z wycieczkami z biura podróży. Wówczas można ograniczyć koszt polisy o nawet kilkadziesiąt procent. Warto obserwować rynek już nawet na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Ceny zmieniają się bowiem bardzo dynamicznie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments